1. Anasayfa
 2. Fitness Trendleri

Dance Fitness'a Genel Bir Bakış

Dance Fitness'a Genel Bir Bakış
0

Fitness tutkunları yıllardır dans pistini yakıyor, kalorilerden kalp püsküren melodileri ve ustalıkla kolayca koreografiyi çalıyor. Yine de, zamana ayak uydurmak için dans sporu eğitmenleri, koreografilerini sürekli uyarlar ve genellikle hip hop ve Latin dansından balo salonuna ve baleye kadar uzanan popüler dans stillerinden ilham alan yeni sınıflar geliştirir.

Dans sporu dersleriyle ilgili en iyi şeylerden biri, neredeyse tüm fitness seviyelerine erişebilmeleridir. Ayrıca, insanların aktifleşmeleri için kolay ve eğlenceli bir yol sağlar. Sadece tüm dans fitness derslerinin aynı olduğunu varsaymayın.

Makalede Neler Var?

Dance Fitness Nedir?

Her şeyden önce, dans sporu bu teknikte teknik veya geleneksel danstan sıyrılıyor ve karmaşık koreografi odak noktası değil. Katılımcılar, bir gösteri veya resitali öngörmek için tek bir rutini mükemmelleştirmek için haftalar veya aylar harcamaz; aksine, bir eğitmeni takip etmek için ellerinden geleni yaparken, ortaya çıkarlar, terler çıkarırlar ve antrenmanları hakkında iyi hissederler.

Dans sporu derslerinin çoğu, kardiyovasküler egzersizlere odaklanır. Eğitmenler, katılımcıların kalp atışlarını arttırma çabası içinde hareket etmelerini sağlayan takip etmesi kolay koreografi planlar. Bu kardiyo dansı tarzı, dünyayı ele geçirdiği bilinen bir tür. Zumba, Jazzercise, LaBlast, Hip Hop Abs, TurboJam ve Bokwa bu kategoriye giriyor.

Bununla birlikte, fiziksel zindeliğin farklı unsurlarına odaklanan daha yavaş danslı spor sınıfları olduğu söyleniyor. Örneğin, barre sınıfları daha küçük, dengeleyici kasların gücünü arttırırken denge, koordinasyon, çekirdek gücü ve esnekliği arttırmaya çalışır. Aynı şekilde, kutup dansı esnekliği artırmaya yardımcı olur ve yoga ya da dövüş sanatlarıyla (Yoga Trance Dance ya da Nia gibi) dansı birleştiren dans stilleri, dans odaklı egzersizlere bir zihin-beden öğesi getirir.

Dans etmeyi seviyorsanız ve fiziksel kondisyonunuzu geliştirmek için eğlenceli bir yol arıyorsanız, sizin için doğru bir dans temelli seçenek olabilir.

Dance Fitness Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Dans sporu sınıflarının güzelliği, gerçekten kapsayıcı olmaları ve çoğu durumda kolayca değiştirilebilmeleridir. Büyük yaralanmalar veya sağlık sorunları olan kişiler dışında (bu sizseniz, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız), çoğu, dans spor derslerine rahatça katılabilir ve deneyim hakkında iyi hissedebilir.

1. Dansın Dört Geniş Kategorisi vardır

Onları denemeden önce farklı dans antrenman stilleri hakkında bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir.

Örneğin, “kardiyo, burlesque ilham alan dans” olarak tanımlanan CABARRET dans sınıfının yaratıcısı Nicole LaBonde, yeni bir öğrenci hakkında bir deneyim aktardı. Kadın, “Wiggle” şarkısının post-modern müzik kutusu versiyonunu kullandıkları bir sınıfa geldi. Labonde, “Kesinlikle kirli bir şarkı, ancak özellikle de caz tarzında yapıldığında çok komik bir şekilde” diyor. Dersten sonra, LaBonde bu öğrenciden bir e-posta aldı ve “şarkının sözleri ve bana yaptığınız hareketlerden çok rahatsız olduğunu” belirtti. LaBonde, elbette, öğrencinin rahatsız hissettiğini çok kötü hissetti, ancak dans tarzı açıkça web sitesinde ilan edildi.

Bazı sınıfların diğerlerinden daha maceracı (veya hatta risqué) olduğunu anlamak önemlidir – ve bilerek. Sizin için en uygun stili seçin.

 • Kardiyo Dansı: Bu sınıflar kalça sallama ve göğüs çıkmalarını içerebilir, ancak hızları hızlı ve niyetleri sizi terletmek (başka bir şey değil) yapmak. Kardiyo dans dersleri genellikle belirli stillere veya dans biçimlerine dayanır. Örneğin, Zumba gevşek bir şekilde Latin dansına dayanmaktadır; Afrika dansında Bokwa; Bollywood dansında Doonya; Balo salonu dansında LaBlast; Caz dansında Jazzercise; Kulüp tarzı dans üzerine Kerboomka; ve Broadway dansında Broadway Organları. Bir form veya diğerini tercih ettiğinizi fark edebilirsiniz, ancak kardiyovasküler kondisyonunuzu geliştirmek için niyetleri aşağı yukarı aynıdır.
 • Barre Antrenmanları : Barre antrenmanları, yoga, Pilates ve hafif ağırlık antrenmanları içeren bale ilhamlı rutinlerdir. Duruş ve uygun biçim birincil odaktır, çünkü eğitmenler öğrencileri dengeyi, dengeyi ve temel gücü zorlayan hamleleri yönlendirirler. Yüksek tekrarlar, küçük, yalıtımlı “darbeler” ve yavaş hareketler, sık sık belirtilen “kas sarsıntılarına” ve rutinler ile ilişkili “tükenmişliğe” katkıda bulunur. Egzersizler genellikle düşük etkili ve orta yoğunlukta olup, mütevazı bir kardiyovasküler fayda sağlar. Gerçekten parladıkları yer, esneklik ve çekirdek gücü konusundaki odak noktalarında, koşucular, bisikletliler ve ağır kaldırıcılar için mükemmel bir çapraz antrenman seçeneği. Popüler egzersizler arasında Physique 57, Barre3, The Bar Method, Pop Physique ve Pure Barre vardır.
 • Zihin-Beden Dansı: Zihin-beden dansı tipik olarak yoga, tai chi veya dövüş sanatlarının unsurlarını akıcı bir rutine dahil eder. Bu egzersizler, iyileştirilmiş kardiyovasküler sağlıktan gelişmiş esnekliğe ve azaltılmış strese kadar birleşik faydalar sunar. Sınıflar genellikle düşük etkili ve düşük ila orta yoğunlukludur, yeni başlayanlar, egzersizi kolaylaştırmanın bir yolunu arayanlar için mükemmeldir. Başlıca örnekler, Nia ve Yoga Trance Dance.
 • Şehvetli Dans: Şehvetli dans dersleri biraz daha cinseldir ve göbek dansından kutup dansına kadar her şeyi içerir. Burlesque tarzı veya striptiz sınıfları gibi bazı seçenekler, kalp atış hızınızı (ve çevrenizdekilerin kalp atış hızını) artırmaya odaklanırken, kutup ve hava sınıfları toplam vücut kuvveti ve esnekliğe odaklanmalarını arttırır.

2. Dans Sporu Sınıflarının çoğu, Aksi Belirtilmedikçe Tüm Seviyelere Uygun

Genel olarak konuşursak, dans derslerinin çoğu düşük etkilidir, yani bir ayağın her zaman zemine temas ettiği anlamına gelir. Katılımcılar koşma, zıplama veya diğer yüksek yoğunluklu, yüksek etkili egzersizler için endişelenmek zorunda olmadıklarından, sınıfların yaralanmalara neden olma olasılığı veya aşırı derecede acı çekmesi olası değildir. Ayrıca, koreografi sadece daha küçük hareketler kullanarak kolayca değiştirilebilir; kollarınızı zorla sallamanız veya büyük, abartılı adımlar atmanız gerekmez. Kapak tarafında, adımlar ekleyerek ve hareketlerinizi abartarak bir antrenmanı yoğunlaştırabilirsiniz. Sınıfların çoğu tüm fitness seviyelerine uygundur.

Bununla birlikte, bazı dans biçimleri – özellikle kutup zindeliği ve barre dersleri gibi özel dans dersleri – çeşitli beceri seviyeleri ve yoğunlukları sunuyor. Spor salonunuza ya da stüdyonuza katılmadan önce düşünmeniz gereken sınıf seviyeleri olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun.

3. Dance Fitness Rutine Çapraz Antrenman Eklemek İyi Bir Fikirdir

Dans antrenmanları zindeliğin belirli alanlarını iyileştirmek için mükemmeldir, fakat hepsini yapmazlar. Fitness, kas gücü, kas dayanıklılığı, kardiyovasküler dayanıklılık, esneklik ve vücut kompozisyonu gibi eşit ölçülerde egzersiz yapmanız gereken beş bileşendir. Çoğu dans dersi bunların hepsini hedefleyecek donanıma sahip olmadığından, tercih ettiğiniz antrenmanı çapraz antrenman rutinleriyle tamamlamanız iyi bir fikirdir. İşte birkaç örnek:

 • Zumba gibi kardiyo odaklı bir dans kursuna katılırsanız, kas kuvveti ve esneklik üzerine çalışmak için kuvvet antrenmanı ve germe ile çapraz antrenman yapmayı deneyin.
 • Barre gibi esneklik ve kas dayanıklılık sınıfına katılırsanız, kardiyovasküler dayanıklılık ve kas gücünü artırmak için kickboks veya bot kamplarıyla çapraz antrenman yapmayı deneyin.

4. Tüm Eğitmenler Eşit Olarak Yaratılmamıştır – Etrafta Alışveriş Yapmaktan çekinmeyin

Her zaman olduğu gibi, bazı eğitmenler diğerlerinden daha iyidir. Daha iyi geri bildirim sağlayabilir, daha iyi model oluşturabilir veya daha iyi sınıf yönetimi becerilerine sahip olabilirler. Ve bazıları aslında daha kaliteli olabilir, daha fazla sertifika ve daha fazla tecrübe ile övünebilir. Eğitmenler üzerine araştırmanızı yapın (çoğu spor salonu ve stüdyo koçları için bios sunar), ardından birkaç dersi denemek için zaman ayırın. Antrenmana ve eğitmene aşık olduğunuzda en iyi deneyiminiz gelecek.

5. Gitmeden Önce Giyim ve Aksesuar Hakkında Sormak İyi Bir Fikir

Dans sporu derslerinin çoğuna katılmak için ihtiyacınız olan tek şey rahat spor kıyafetleri ve bir çift spor ayakkabı. Bununla birlikte, giyim ve teçhizatla ilgili stüdyoya özgü kurallar ve yönergeler hakkında soru sormak önemlidir. Örneğin, çoğu stüdyo stüdyosu, katılımcıların ders sırasında çıplak ayakla durmalarını ya da tabanı üzerinde özel tutuşlarla bir çift stüdyo çorabı getirmelerini gerektirir. Benzer şekilde, kutup sınıfları katılımcıların kısa ve dar şortlar giydiğini ve dansçıların dersten önce losyon uygulamaktan kaçınmalarını istediklerini; Çıplak cilt direği kavramak için daha iyidir.

6. Para veya Zamanın Önündeki Engeller Varsa, Ev Tabanlı Egzersizler Mükemmel Bir Seçenek

Stüdyo dersleri pahalı olabilir ve programınızla her zaman çalışmayabilir. İyi haber şu ki, çevrimiçi egzersiz platformları ve DVD’ler, evde dans zindeliği oluşturmak için mükemmel seçeneklerdir. Pek çok insanın evlerinde bale çıtası veya direkleri bulunmadığından, dikkate değer birkaç sınırlama vardır. Ancak basit bir kardiyo dans dersi veya bariyer yerine sandalye kullanan bir bariyer rutini arıyorsanız, birçok yüksek kaliteli seçenek var.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Yeni başlayanlar için ilk defa dans zindeliği sınıflarını denerken kendilerini garip hissetmek alışılmadık bir şey değil; buna alışkın değilseniz bile “kolay” koreografi bile zor olabilir. Havluyu atmak yerine, kendinizi sınıfın yanına veya arkasına yerleştirin ve eğlenmeye odaklanın. Kendini bilinçli hissedebilirsiniz, ancak başka hiç kimse adımlara hakim olup olmadığınıza dikkat etmiyor. Birkaç dersten sonra yöntemlere alışacak ve hamle konusunda ustalaşmaya başlayacaksınız.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir