1. Anasayfa
 2. Spor Programları

Hentbol İçin Genel Ağırlık Eğitim Programı

Hentbol İçin Genel Ağırlık Eğitim Programı
0

İç hentbol, zıplamayı, hızı ve çevikliği gerektiren bir top spordur. Hentbol, Avrupa’da ve bazı Asya ülkelerinde popüler bir spordur. ABD, İngiltere ve Avustralya’da daha az popülerdir, ancak popülaritesinin artmasına rağmen.

Kapalı hentbol, basketbol sahasından biraz daha büyük bir sahada oynanır. Buz hokeyi gibi, bir gol ağı da her iki uçtaki hedeftir. Skorlama, top, büyük bir kavun büyüklüğünde topun kaleciden ağa atılmasıyla gerçekleşir. Erkekler ve kadınlar ayrı yarışmalarda oynarlar. Diğer “hentbol” formları da vardır, ancak yukarıda açıklandığı gibi kapalı hentbol Olimpik bir spordur.

Ağırlık antrenmanı, güç ve koşullandırma perspektifinden bakıldığında, gereksinimler basketbol antrenman programından çok farklı değildir.

Makalede Neler Var?

Periyodik Programlar

Bireysel sporlar için kapsamlı eğitim programları “düzenli hale getirildi”. Yani, yıl içinde üç veya dört aşamaya ayrılırlar, her aşamada belirli bir fitness gelişim alanı üzerinde yoğunlaşılır. Ağırlık antrenmanında periyodik programlar, zindeliği ve performansı arttırmak için aşamalı bir artış sağlar.

Bu günlerde en çok antrenmanlarında ağırlık kullanan profesyonel sporlar için, her bir evrenin farklı hedefleri vardır ve her bir ardışık evre bir öncekine dayanır.

Hentbol, basketbol veya voleybolun atlama taleplerini tam olarak karşılamamasına rağmen, aerobik kondisyon her yönden kondisyonda önemli bir rol oynar. Erken sezon öncesi kardiyo ve ardından rüzgar sprintleri, mekikler, sprintler ve aralıklar ile anaerobik antrenmanları içeren bir birikim, oyuncuları sezon başlangıcı ve gelecek olan yoğun maçlara hazırlayacaktır.

Hentbol, kardiyo-solunum kondisyonuna yüksek talepler getirir.

Ağırlık çalışması

Bir yıl süren hentbol ağırlık antrenmanı programı, aşağıda ana hatları çizdiğim programa benzeyebilir.

Erken Sezon öncesi

 • Oyuncular sezon için hazırlanıyorlar ve sezonun sonunda birikmeye başladılar.
 • Vurgu aerobik kondisyon, fonksiyonel güç ve hipertrofi üzerine kuruludur.

Geç Sezon öncesi

 • Oyuncular sezonun başlangıcına kadar çalışıyor ve sezon öncesi denemeleri yaklaşıyor.
 • Anaerobik kondisyon ve maksimum güç ve güç inşa etmeye önem verilir.

Mevsiminde

 • Rekabet devam ediyor ve oyuncuların rekabet için tamamen işlevsel olması bekleniyor.
 • Hız, aerobik ve anaerobik kondisyonun korunması, güç ve gücün vurgulanması.

Sezon dışı

 • Sezon bitti; Bir süre rahatlamak için zaman ayırıyorsunuz ama aktif kalmanız gerekiyor.
 • Çapraz eğitim, hafif spor salonu çalışması – ışık aktivitesinin sürdürülmesi vurgulanır ve durulur. Birkaç hafta ciddi kondisyon ve kuvvet antrenmanlarından ara vermeniz yararlı olur.
 • Mevsim öncesi eğitim yaklaşırken, mevsim öncesi eğitim için aerobik kondisyonun oluşturulmasına önem verilerek daha düzenli çalışmalar sürdürülebilir.

Burada sunulan programı, hentbolde ağırlık antrenmanı geçmişi olmayan yeni başlayanlar veya günlük antrenörler için en uygun olan çok yönlü bir program olarak düşünün. En iyi programlar her zaman bireyin kendine özgü güncelliği, takımdaki rolü, kaynaklara erişimi ve daha az önemli olmamakla birlikte takım koçunun temel felsefesine özgüdür. Bir antrenör veya antrenör ile birlikte aşağıdaki programı kullanarak en iyi şekilde hizmet alacaksınız.

Ağırlık Eğitim Programı Detayları

 • Basketbol için ağırlık antrenmanı programını kullanın. Gereksinimler çok benzer.
 • Dikey zıplamanızı geliştirmek için özel programlar mevcuttur.

Ağırlıklandırma eğitiminde yeniyseniz, başlangıç kaynaklarıyla ilke ve uygulamalarınızı tazeleyin.

Egzersiz seansından önce ve sonra daima ısıtın ve soğutun. Egzersiz için tıbbi bir izin sezonun başında her zaman iyi bir fikirdir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir