1. Anasayfa
  2. Koşu bandında koşmak

Kardiyo Makinalarında Kalori Sayımı Ne Kadar Doğru?

Kardiyo Makinalarında Kalori Sayımı Ne Kadar Doğru?
0

Koşu bandı, eliptik ve diğer kardiyo makinelerinde kalori sayacı uygundur. Çalışmanızın sonunda, yaktığınız kalori sayısı şaşırtıcı olabilir. Kesinlikle daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve daha fazla koşmanız veya egzersiz yapmanız için motive olmanızı sağlar.

Hoşunuza giden yüksek kalorili öğle yemeğini tamamen yazmadan önce, bunların sadece kaba tahminler olduğunu bilmek önemlidir. Bazı kardiyo makineleri diğerlerinden daha hassas olsa da, hiçbiri yüzde 100 doğru olmaz. Genel olarak, kalori yakma oranınızı yüzde 15 ila 20 oranında abartıyorlar çünkü çok fazla faktör var.

Makalede Neler Var?

Kalori Yakma Faktörleri

Spor salonlarında bulunan yüksek teknoloji kardiyo makinelerinin çoğu, başlamadan önce kişisel bilgilerinizi girmenizi istiyor. Bu genellikle kilonuzu içerir ve bazıları da cinsiyetinizi ve yaşınızı denklemde etkiler. Sorun, dikkate alınması gereken başka önemli faktörlerin olmasıdır.

Koşu bandı gibi kardiyo makineleri, yakılan kalori miktarını bulmak için standart formüller kullanır. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir kalori yakma formülüne benzer. Bunlardan ikisinde, zindelik seviyeniz ve vücut kompozisyonunuz ve bedeniniz gibi faktörler hesaba katılmaz.

  • Fitness Seviyesi: İster genel bir egzersiz programına başlıyor olun, isterse aktivitelerinizi değiştirin, ne kadar yeni olursanız o kadar fazla kalori yakarsınız. Daha verimli ve formda olduğunuzda, aynı süre boyunca aynı etkinliği yaparak daha az kalori yakarsınız.
  • Vücut Kompozisyonu: Egzersize başladığınızda, muhtemelen kas kütlesinden daha fazla yağa sahip olacağınız için ilk başta daha az kalori yakarsınız. Kas oluştururken vücudunuz daha verimli hale gelir ve aynı miktarda egzersiz için daha fazla kalori yakar.
  • Gövde Boyutu: Aynı ağırlığa sahip iki kişi arasında, daha büyük bir kareye sahip olan biri daha fazla kalori yakabilir.
  • Yaş: Bazı makineler sizin yaşınızda faktördür, diğerleri ise değildir. Bununla birlikte, yaşlandıkça, daha gençken yaptığınız kadar kalori yakmazsınız. Antrenman zamanlarınızı veya rutininizin yoğunluğunu uzatarak bunu telafi edebilirsiniz.

Örneğin, yüzde 35 vücut yağına sahip 160 kiloluk bir kadın ve yüzde 20 vücut yağına sahip 160 kiloluk bir kadının her ikisi de 10 dakikalık bir mil hızında koşuyorsa, koşu bandı aynı miktarda kaloriyi gösterecektir. Ancak, düşük vücut yağ ve daha fazla kas kütlesi olan kadın aslında daha fazla kalori yakıyor.

Tecrübe ve Verimlilik

Bir koşu bandında koşarken, diğer makinelerden daha fazla, form ve veriminiz kalori yakmada daha büyük bir rol oynar. Makine bu faktörleri hesaba katamaz. Yeni koşucular genellikle aynı hızda ve mesafedeki koşuculardan daha fazla kalori yakarlar.

Bunun nedeni, bir aceminin, bir yandan yana hareketi ve pek çok yukarı ve aşağı sıçraması ile verimsiz olma eğiliminde olmasıdır. Bu ekstra hareketler tecrübeli koşucunun etkin adımından daha fazla enerji harcar. Bu, adımlarınızı mükemmelleştirdikçe zaman içinde değişecektir, ancak önemli bir husustur.

Ayrıca, tırabzanı bir koşu bandında veya merdiven basamağında kullanıyorsanız, egzersizi kolaylaştırdığınız için kalori yakımınızı azaltabilirsiniz. Kollarını doğal olarak attığın adımla sallamayacaksın.

Sporcuların bunları kullanma şeklinden dolayı, farklı türdeki makinelerin doğruluğunda değişkenler de vardır. Örneğin, sabit bir bisiklet hareketi sınırlar böylece herkes onu aynı şekilde kullanır. Bunlar üzerindeki kalori sayacı, daha fazla hareket serbestliği sunan koşu bandı ve merdiven basamaklarından çok daha hassastır.

Kardiyo Makine Formülleri

Kardiyo makinelerinin hesaplamak için kullandığı formüller bir üreticiden diğerine değişebilir. Genellikle, çoğu makine formüllerini Fiziksel Aktiviteler Özeti’ne dayandırır. Başlangıçta 1987’de geliştirilen ve düzenli güncellemeler alarak, egzersizden hareketsizliğe ve cinsiyetten ev onarımına kadar çeşitli faaliyetlere değer verir. Değerler MET olarak bilinen Metabolik Eşdeğerine dayanmaktadır.

Bir MET birimi saat başına kilogram başına 1 kcal’a (kilogram kalori) eşittir, “sessizce otururken” harcanan enerji miktarı. Diğer aktiviteler için yaktığınız enerji miktarı (kalori) bu temel değer ile karşılaştırılır.

Bir kez daha, birçok faktör var ve Compendium birçok seçenek sunuyor. Örneğin, çalışan kategori değişkenlerle dolu. Koşuların 7,0 MET (7,0 kcal / kg / saat) yandığını, saatte 6 mil (10 dakika mil) koşarken 9.8 MET yaktığını ve saatte 10 mil koşarken (6 dakika mil) 14.5 MET yaktığını belirtir. Bu, şahsen sizinle yapılacak hiçbir şeyi hesaba katmaz.

Giyilebilir Spor İzleyici

Kardiyo makinesinin kalori sayacına güvenemiyorsanız, kişisel fitness takipçinize dönebilir misiniz? Bu popüler giyilebilir cihazlar sağlık ve aktivite seviyenizle ilgili her türlü şeyinizi izleyebilir, bu nedenle egzersizlerinizi izlemek için mükemmel bir seçenek.

Stanford Üniversitesi’ndeki bir çalışma, doğruluğunu kontrol etmek için yedi farklı cihaza bir göz attı. Sonuçlar, bunların en doğru oranının ortalama yüzde 27, en düşük oranın ise yüzde 93 oranında kapalı olduğunu göstermiştir. Kalp atış hızı monitörü en güvenilir fonksiyondu, ancak araştırmacılar kalori sayacına güvenilmemesi gerektiği sonucuna vardılar.

Güvenilir Alternatifler

İster kardiyo aleti, ister spor takipçiniz olsun, yakılan kalorileri tuzlu bir tuzla okumak en iyisidir. Antrenmanlarınız için bir kıyaslama noktası olarak sayıları kullanmak iyidir, ancak bu sayıya bağlı olarak ilave kalori almayı planlamayın. En iyi egzersiz çabalarınıza rağmen kilo almaya başlamanın kolay bir yolu.

Örneğin, koşu bandı 300 kalori yaktığınızı söylüyorsa, toplam miktarın en az yüzde 20’sini alın ve yaklaşık 240 kalori yaktığınızı tahmin edin.

Ayrıca antrenmanınızı algılanan eforunuzla ölçebilir veya hedef kalp atış hızınızı takip edebilirsiniz. Bu aynı zamanda bir makineden diğerine geçerken size yardımcı olabilir. Aynı okumayı iki makinede aynı süre boyunca alırsanız, ancak biri daha kolay görünüyorsa, muhtemelen o makineye daha az kalori yakıyorsunuzdur.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Egzersiz sırasında kaç kalori yaktığınıza dair genel bir fikre sahip olmak sağlığınızı ve kilonuzu yönetmek için iyi bir yoldur. Sadece herhangi bir kalori sayacının muhtemelen gerçekte neyi yaktığınızı abarttığını unutmayın. Bunlar sadece sayılardır ve antrenmandan sonra nasıl hissettiğinizi daha önemlidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir