1. Anasayfa
  2. Koşu bandında koşmak

Koşu Bandı Koşusunun Faydaları

Koşu Bandı Koşusunun Faydaları
0

Koşu bandı koşularının faydaları ve riskleri hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bir koşu bandında koşmanın, dışarıda koşmaya kıyasla avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çoğu zaman bir koşu bandında koşmanın dezavantajlarını ilk olarak duyarız. Sıkıcı olabilir. Neden dışarı çıkıp koşunuzu daha doğal hale getirmiyorsunuz? Bu düşüncelere odaklanırsanız, başlamadan önce motivasyonunuzu kaybetmek kolaydır.

Bunun yerine, içeriye koşmanın yararları ve avantajları nelerdir? İçeride koşu bandında koşmanın, elementlerin dışında koşarak atmanın nedenleri hakkında konuşalım.

1

Makalede Neler Var?

Koşu Bandı Koşu Vücudunuzda Daha Kolay Olabilir

Mid adult woman running on treadmill in gym
Steve Prezant / GettyImages

Kaldırıma göre – beton veya asfalt olsun – koşu bandı daha iyi şok emilimi sunar. Daha iyi şok emilimi ayaklarınız ve dizleriniz üzerinde daha az strese dönüşür. Ek olarak, bir koşu bandının ekstra yastığı ve pürüzsüz yüzeyi de daha kolay çalışma sağlar.

Birçoğumuz “koşucu diz” veya patellofemoral ağrı sendromu olan arkadaşları duyduk. Ve çok fazla koşmanın yaralanmaya yol açabileceğini biliyoruz. Muhtemelen bu yaralanmalar nedeniyle kaçamayan birini de tanıyorsunuz.

Ancak son kanıtlar, koşucuların daha önce düşündüğü gibi artrit riski taşımamayacağını gösteriyor. En azından insanların normal vücut kitle indeksi (BKİ) ve diz yaralanması öyküsü yoksa.

Bu iyi bir işaret olsa da, beton ve asfaltta çalışmanın artrit olmayan yan etkileri hem problemli dizleri, bacakları olanlar hem de olmayanlar için sınırlı olabilir.

2

Hava Durumu Hakkında Endişelenmenize Gerek Yok

Şiddetli yağmur veya kar gibi kötü hava koşullarında koşmak çok rahatsız edici olabilir. Karda ve buzda çalışırken dikkatli olsanız bile, yaralanmalar hala meydana gelir.

Sıcak havalarda çalıştırmak da tehlikeli olabilir ve bazen dehidrasyon veya ısının bitmesiyle sonuçlanabilir.

Bununla birlikte, sıcaklık kontrollü bir ortamın rahatlığında çalışmak bu sorunları çözebilir. Sadece risklerden kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda fazla veya düşük olmadığınızdan emin olmak için önceden plan yapmak zorunda kalmazsınız.

Güneş kremi uygulama konusunda endişelenmenize bile gerek yok!

3

Yarış Kurslarını Simüle Edebilirsiniz

Çok düz bir alanda yaşıyorsanız ve tepelik bir maraton için antreman yapıyorsanız, koşu bandında hala tepelerden koşabilirsiniz. Koşularınızdaki tepelerinizi belli noktalar için bile planlayabilirsiniz, böylece yarış günlerinde aynı tür kursa hazır olursunuz.

Bunun nasıl yapıldığını görmek için koşu bandı tepe antrenman örneğimize bakın.

4

Yarış Koşullarını Simüle Edebilirsiniz

Sıcak hava yarışları için antrenman yapıyorsanız ancak soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, sıcak bir ortama alışmak için koşu bandında koşabilirsiniz.

Ayrıca yarış günü kıyafetlerini de deneyebilirsiniz, böylece yarış gününde ilk kez şort veya başka bir kıyafet giymezsiniz.

5

Dışarıda Koşmaktan Daha Güvenli

Bir koşu bandında içeride koşmak, düşme, araba, bisikletçi, köpek ve diğer saldırganlar gibi dışarıdan kaçma tehlikesiyle uğraşmanıza gerek kalmaması anlamına gelir.

Dışarıda koşacak çalışan bir eşiniz veya grubunuz yoksa, koşu bandında koşmak, dışarıda koşmaktan daha güvenli bir alternatiftir.

6

Hızınızı Kontrol Edebilirsiniz

Dışarıda koşarken, bazı koşucular tutarlı bir tempoyu sürdürmekte zorlanıyorlar ve istediklerinden daha hızlı veya daha yavaş koşuyorlar.

Koşu bandı, kilometre ve hızınızı takip etmenizi kolaylaştırır.

7

Çok Görevli Olabilir

Bir koşu bandında koşu yapmak, çoklu görev olanağı sunar. Dışarıda koşmanın aksine, koşu bandında çalışırken kulaklık kullanmak, müzik dinlemek veya sesli kitap okumak, televizyon izlemek veya dergi çevirmek güvenlidir.

Bu büyük bir avantaj olabilir.

Ayrıca koşu bandında sıkıntıyı yenmek için diğer fikirleri beyin fırtınası yapabilirsiniz.

8

Koşu Bandı Koşu Uygun mu

Kolaylık hayatımızda büyük bir rol oynar. Yapmanız gereken tek şey, en yakın fast food kuruluşunuzdaki araba şeridine bakmak.

Koşu bandı, dışarıda koşmaktan daha fazla kolaylık sunar. Gece geç saatlerde ya da yağmur yağdığında içeriye koşabilirsiniz. Anneler ve babalar evde çocuk bakıcısına para ödemeden koşabilirler.

9

Bir Koşu bandında Tepe Eğitimi Vücudunuzda Daha Kolay Olabilir

Dışarıda tepelerde koşarken, hem yokuş yukarı hem de yokuş aşağı koşarsınız. Ancak, bir koşu bandında tepeler çalıştırırken, vücudunuz üzerinde çok daha zor olan yokuş yukarı olmayan yokuş yukarı antrenmanların tüm güç ve dayanıklılık arttırıcı faydalarını elde edersiniz.

10

Koşu Bandı Koşusunun Faydaları Üzerindeki Alt Çizgi

Yukarıda belirtildiği gibi ve koşu bandı koşularının sıkıcı olduğu görüşlerine rağmen, iç mekanlarda kontrollü bir ortamda koşmanın birçok yararı ve avantajı vardır.

Bahsetmeyi ihmal ettiğimiz bir dezavantaj, doğada koşmanın daha fazla mutluluk üretebileceğidir. Ancak 2017 yılında yapılan bir çalışma, bu dezavantajın üstesinden gelmenin bir yolunu buldu. Koşarken statik veya dinamik bir doğa görüntüsü görmelerine izin verilen koşu bandı koşucular, koşularının tamamlanmasının ardından daha mutlu ve heyecanlıydı. Belki de koşu salonunuzla en sevdiğiniz dış mekan konumunun bir resmini duvarınıza asabilir veya yakındaki bir televizyonda veya telefonunuzda doğa videoları izleyebilir.

İçeride veya dışarıda koşmanıza bakılmaksızın, güvenlik önemlidir. Başarılı koşucuların 5 alışkanlığını öğrenmek için bir dakikanızı ayırın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir