1. Anasayfa
  2. Koşu bandında koşmak

Koşu bandından çıkarken başım dönmekten kaçınmak nasıl

Koşu bandından çıkarken başım dönmekten kaçınmak nasıl
0

Koşu bandınızın antrenmanını bitirip adım attığınızda bazen başınız dönüyor mu? Bu bir güvenlik kaygısı olabilir ve bunu nasıl önleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Genelde, koşu bandından çıktıktan sonra başınızın döndüğünü hissettiğinizde, aniden durduğunuz ve vücudunuza soğuma şansı vermediğiniz için. Koşulduktan sonra soğuma, kanın vücuda akmasını sağlar. Ani durmak baş dönmesine neden olabilir çünkü kalp atış hızınız ve kan basıncınız hızla düşer. Yavaş yavaş aşağı doğru sarma, kalp atış hızınızın ve kan basıncınızın kademeli ve güvenli bir şekilde düşmesini sağlar.

Diğer bir faktör ise etrafındaki oda sabit kalırken vücudunuzun koşu bandında ileri hareketleri algılamasıdır. Bu referans çerçevesine alıştı. Hareket eden bir kaldırımda veya bir yürüyen merdivendeyken, ilişkinin değişimini yeniden ayarlamak biraz zaman alır. Koşu bandından çıktığınızda, hareketi algıladığı gibi, vücudunuzdaki odanın içinde hareket eden olağan duruma geri dönersiniz.

İnsanlar çoğu zaman bu geçişi yalnızca bir oryantasyon bozukluğu anında gerçekleştirir. Ancak, egzersiz ve diğer faktörlerle, uyum sağlamak için biraz daha zamana ihtiyacınız olabilir. Bazı insanların hareket tutması gibi, bundan da diğer insanlardan daha fazla etkilenebilirsiniz. Koşu bandı antrenmanınızın sonunda daha yavaş giderseniz, değişiklik daha az ani olur ve daha iyi tolere edebilirsiniz.

Baş dönmesine katkıda bulunabilecek bir diğer faktör dehidrasyondur. Antrenmandan önce ve egzersiz sırasında içmediyseniz, yeterince içtiğinizden emin olun.

Koşu Bandı Üzerinde Cooldown Nasıl Yapılır

  • Koşunuzun çalışma kısmından sonra, koşu bandını 3.5 mil / saat hıza düşürün. 5 dakika boyunca yavaşça ilerleyin. Kalp atış hızınızı hissetmeli ve hem yavaşlayarak hem de nefes almalısınız.
  • Koşu bandını 3,0 mil kadar yavaşlatın ve üç ila beş dakika yürüyün.
  • Spor salonunuzdaki koşu bandı zaman sınırları konusunda endişeliyseniz ve 10 dakikalık bekleme süresi için yeterli zamanınız yoksa, koşu bandından çıkmadan önce en az üç ila beş dakika hızlıca yürümelisiniz.
  • Bir bekleme süresinden sonra çalışma sonrası esneme veya yoga yapmak için harika bir zamandır.

Güvenlik Önlemlerini Kullanın

Küçük baş dönmesi büyüsü, koşu bandında güvenlik önlemlerinin kullanılmasının neden önemli olduğunu hatırlatır. Koşu bandını, yüksek hızda başlayacak şekilde ayarlanmışsa, sarsıntıyı önlemek için başlamadan önce yavaş bir hızda başlatmalısınız. Acil durdurma kablosunu daima takınız, böylece takılır veya solursanız koşu bandı durur. Koşu bandından çıkmadan önce kayışın durduğundan emin olun. Koşu bandından inerken parmaklıklar üzerinde tutun. Bölgeye hiçbir şey gelmediğinden veya düşebileceğinizden emin olun.

Hala Dizzy hissediyor musun?

Uygun bir bekleme süresinin bitiminden sonra bile başınızın döndüğünü hissederseniz, başka bir şeyler olabilir, bu yüzden belirtileriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Düşük kan şekeri, dehidrasyon, anemi, yüksek tansiyon, ilaçlar, iç kulak problemleri veya kalp rahatsızlıklarının etkilerini hissediyor olabilirsiniz. Bu, tüm altta yatan sorunları bulduğunuzdan emin olmak için tam bir sağlık kontrolü yaptırmak için iyi bir işarettir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir