1. Anasayfa
  2. Yarış Eğitimi

Maraton Başlangıcında veya Başka Bir Yarışta Ne Yapılmayacak

Maraton Başlangıcında veya Başka Bir Yarışta Ne Yapılmayacak
0

Bir yarış için eğitildiğinde, bitiş çizgisini başlangıçtan daha fazla düşünüyor olabilirsiniz, ancak başlangıçta akıllı ve hazırlıklı olmak başarılı bir yarışın önemli bir parçasıdır.

Yarışınızın iyi bir şekilde başladığından emin olmanız için bazı ipuçları.

1

Makalede Neler Var?

Son Dakikada Gösterme

Runners stretching before race
Fotoğrafı çeken Gary John Norman

Özellikle yarış paketinizi oradan almanız gerekiyorsa, yarışa başlamak için kendinize bolca zaman verin. Ayrıca banyoyu kullanmak, çantanızı kontrol etmek ve (mercanız varsa) mercanızı bulmak için kendinize zaman ayırmanız gerekecektir.

Yarışa ilişkin yol kapanışları rotanızı ve başlangıçtaki seyahat sürenizi etkileyebilir; bu nedenle, yarışmaya nasıl başlamayı önerdiklerini öğrenmek için yarış web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, başlangıçta ne kadar erken başlamayı önerdiklerini öğrenmek için yarışı geçen yıllarda (veya web sitelerinde yapılan yorumları okumak için) diğer koşucularla konuşmak isteyebilirsiniz.

2

Banyoyu Kullanmayı Beklemeyin

dışında taşınabilir tuvaletler
Robert Tinker / İlk Işık / Getty Images

Eğer porta-lazımlık çizgileri uzunsa (ve genellikle büyük yarışlardalarsa), gerçekten gitmeden önce sıraya gir. Büyük olasılıkla, hattın önüne geldiğiniz zaman, gitmeniz gerekecektir.

Sıraya girip yarıştan birkaç dakika önce gidebileceğinizi düşünmeyin. Başka bir ipucu: Kendi tuvalet kağıdınızı ya da mendillerinizi getirin, çünkü portafotiler bazen malzemelerde yetersiz kalır.

3

Isınmanızı Atlama

maraton koşucusu ısınma yapıyor
Kahraman Resimleri / Getty Images

Yarış öncesi ısınma özellikle soğuk havalarda ve 5K gibi daha kısa yarışlarda yarışırken önemlidir. (Daha uzun yarışlar için, ilk iki veya iki kilometre esasen ısınmanız için kullanılır.)

Kolayca bir jogging yapmak veya birkaç dakika boyunca yerinde yürümek, kan damarlarınızı genişleterek, kaslarınızın iyi oksijen almasını sağlar. Isınma aynı zamanda optimum esneklik ve verimlilik için kaslarınızın ısısını yükseltir. Koşunuza başladığınızda kalbinizdeki stresi en aza indirerek kalp atış hızınızı yavaşça yükseltir.

4

Atma Kıyafetlerinizi Unutma

Maraton koşucuları yarışa hazırlanıyor
Kahraman Resimleri / Getty Images

Maratonlar ve diğer büyük yarışlar için, genellikle mercanlarınıza erken gitmeniz gerekir, bu da yarış çantanızı ekstra katmanlarınızla zaten kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Başlangıçta titremek istemezsiniz, çünkü vücudunuzu sıcak tutmaya çalışırken çok fazla enerji harcarsınız.

Başlangıçta bir süre bekleyeceğinizi biliyorsanız, daha fazla sıcaklık için yarış kıyafetinizin üzerine eski uzun kollu bir tişört giyin. Belinize bağlamak ve fazladan bir yığın eklemek yerine, ısındıktan sonra su durağında atabilirsiniz. Bazı büyük yarışlar bile koşucuların başlangıçta fazladan kıyafet atmalarına izin verir çünkü kıyafetleri toplar ve onları yerel bir hayır kurumuna bağışlar.

Çoğu koşucu, başında beklerken çöp torbası takmayı sever. Bir çöp torbası, en önemli (ve en ucuz) başlangıç satır öğelerinizden biri olabilir. Özellikle başlangıçta yağmurlu veya rüzgarlıysa işe yarar.

Çok soğuksa, atma kıyafetler yerine veya atma kıyafetlerinizin üzerine giyebilirsiniz. Kolları ve boyun deliklerini keserek büyük bir çöp torbasından bir elbise yaratabilirsiniz. Başlangıç alanında beklerken kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Harekete geçip ısınmaya başladığınızda, onu çıkarabilir ve atabilirsiniz.

5

Yanlış Noktaya Girme

maraton kalabalık
Harry How / Getty Images

Daha hızlı koşucular başlangıç çizgisinin ön tarafına, daha yavaş koşucular ve arkadaki yürüyüşe doğru sıralanmalıdır. Doğru noktada sıraya koymak sadece uygun yarış kuralları değil, aynı zamanda yarışa çok hızlı başlamanızı da önler.

Bazı ırkların, özellikle de büyük yarı maratonların ve maratonların, tahmin edilen temele dayanarak mercanları vardır. Yarış önlüğü, hangi corral’a atandığını göstermeli. Yarışta mercan bulunmuyorsa, mil başına tempo gösteren tempo işaretleri arayın. Herhangi bir işaret görmüyorsanız, yakındaki koşuculara beklenen hızlarını sorun; sizinkinden daha hızlıysa, daha ileri geri gidin.

Çoğu yarışta zamanlama çipleri kullanılır, bu nedenle başlangıç ​​çizgisini geçmesi için geçen dakikalar için endişelenmeyin – son zamanınızda sayılmaz.

6

Endişelenme

başının üstünde elleriyle endişeli kadın atlet
Michael Blann / Getty Images

Büyük olasılıkla başlangıçta gergin olacaksınız, bu yüzden rahatlamak için elinizden geleni yapın.

Başlamadan önce uzun süre beklemek zorunda kalırsanız, endişeli hissetmekten kaçınmak için kalabalıklardan uzakta sakin bir alan bulun. Bazı koşucular sakinleşmeleri için rahatlatıcı müzik dinlemeyi severler, bazıları ise yarışa pompalanmaları için yüksek hızlı, hızlı şarkılar içerir.

Ayrıca hafif esneme, okuma veya meditasyon yapmanın daha rahat hissetmenize yardımcı olacağını da bulabilirsiniz.

7

Bölge Çıkma

NYC Maratonunda İkincisi
Spencer Platt / Getty Images

Başlangıç çok kalabalık ve kaotik olabilir, bu yüzden dikkatli olun. Bazı koşucular, koşucuların etrafında manevra yapmaya çalıştıkları gibi düşer veya birisinin başında attığı bir su şişesi veya giysi parçası üzerinde gezinir.

Bir yarış başlangıcında sıraya girdiğinizde, yarış heyecanı tarafından dikkatinizin dağılmadığından emin olun. Diğer koşuculara çok dikkat edin ve atılan eşyalara dikkat edin.

Bir şeyi atmak zorunda kalırsan, diğer koşuculardan uzağa, kenara attığından emin ol.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir