1. Ana Sayfa
  2. Yarış Eğitimi
  3. Bir 5K'yi Çalıştırmak Ne Kadar Sürer?

Bir 5K'yi Çalıştırmak Ne Kadar Sürer?


Koşma dünyasında, 5 kilometrelik (5,1 mil) uzunluğa sahip olduğu için adlandırılan bir 5K yarışında yarışmak, yeni başlayanlar arasında yeteri kadar dayanıklılık, güç ve beceri oluşturabilecek kadar kısa olması nedeniyle, yeni başlayanlar arasında en sevilen hedef birkaç ay içinde rekabet etmeye hazır olmak.

Dahası, 5K popüler ve bulmak kolaydır. Özellikle ilkbahar, yaz ve sonbaharda bol miktarda bulunurlar. Birçok topluluk, yerel yardım kuruluşları için bağış toplama veya halk sağlığı ile ilgili endişeler gibi ortak nedenler hakkında farkındalık yaratmak için 5K yarışlarına sponsorluk eder.

Koşuya yeni başlayanlar veya tecrübeli bir atlet, 5K yarışını tamamlamanın ne kadar süreceğini merak ediyor olabilirsiniz. Belki kazanmayı, önceki performansınızı arttırmayı ya da takviminizde ne kadar zaman ayıracağınızı bilmek istiyorsunuz.

Daha önce bir yarışta hiç yarışmamışsanız, yeni koşucular arasında sıkça karşılaşan bir kaygıyı paylaşabilirsiniz – bitiş çizgisinde son kişi olacaksınız. (Bu hemen hemen hiç geçerli değil.) Neden bir 5K çalıştırmanızın ne kadar süreceğini tahmin etmek isteyip istemediğinizden bağımsız olarak, işte matematikte çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler.

5K Terbiye Süreleri

  • Mil başına 6 dakika: 18.6 dakika
  • Mil başına 8 dakika veya daha hızlı: 24.8 dakika
  • Mil başına 10 dakika: 31 dakika
  • Kilometre başına 12 dakika: 37 dakika
  • Kilometre başına 15 dakika: 46,5 dakika
  • Mil başına 20 dakika: 62 dakika

Rekabet düşünün

5K yarışları için bitiş süreleri geniş bir yelpazeye yayılır, çünkü genellikle deneyimli hızlı koşucular, daha yavaş başlayan koşucular ve sıklıkla yürüyüş yapanların bir karışımı vardır.

Genel bir kural olarak, birçok koşucu 5K’nın 25 dakikanın altındaki herhangi bir şey için iyi bir bitiş süresi olduğunu düşünüyor. Bunu yönetmek, mil başına yaklaşık 8 dakikalık bir hızda koşmak anlamına gelir, bu da 24 dakika, 51 saniyede (24:51) bitirme anlamına gelir. Karşılaştırma için, 10 dakika / mil hızla koşan bir kişi 31:04’te 5K bitirirken, 12 dakika / mil hızla ilerleyen biri 37: 17’de bitecekti.

İnsanların nasıl yaptıkları hakkında bir fikir edinmek için koşmayı planladığınız yarışın önceki oluşumunun katılımcılarının bitiş zamanlarına bakabilirsiniz. Farklı bir yarış alanından oluşan bir yarışmayı kazananın 5K parkurunu 14 dakikadan kısa sürede bitirdiğini fark ederken, yürümeyi seçen birinin bitiş çizgisine ulaşması bir saatten fazla sürdü.

5K Bitiş Sürenizi Nasıl Tahmini

Eğer bu sizin ilk yarışınız değilse, bitirmenizin ne kadar süreceği konusunda bir tahminde bulunmanın en iyi yolu, önceki rekabette bulunduğunuz zamana bakmaktır. Ardından, 1997’de Pet Riegel adlı bir araştırma mühendisi ve maratoncu tarafından geliştirilen bir formüle dayanarak, bu rakamları çevrimiçi bir yarış zamanı öngörücü hesaplayıcısına bağlayabilirsiniz:

T2 (tahmini süre) = T1 (orijinal süre) x (D2 [yeni mesafe] / D1 [orijinal mesafe]) 1,06

Ayrıca bir yarış zamanı tahmin tablosuna da başvurabilirsiniz.

Açıkçası, bu ilk 5K yarışınızsa, tahmininizi temellendirmek için bir öncekiniz olmayacak, bu nedenle en iyi zamanınızın ne olduğunu bulmanız gerekecek: Rahatça gidebileceğiniz en hızlı şekilde bir mil hızla koşun seni ne kadar uzun sürdüğünü zamanlamak. Bu size hızınızı verecektir. Örneğin, 17 dakika 27 saniye içinde en iyi çabanızı kullanarak mili çalıştırmayı başardıysanız, hesap makinesini kullanarak tahmin ettiğiniz 5K bitirme süresi (T2) 58 dakika ve 2 saniye olacaktır.

Tahminin yalnızca bir tahmin olduğunu unutmayın. Bu, o zaman otomatik olarak çalışacağınız anlamına gelmez, çünkü performansınızın ne olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Belki de tahminde bulunduğunuz zamanla yarışı koştuğunuz zaman arasındaki koşu sürenizi iyileştirirsiniz. Ya da yarış arazisi manevra yapmak için alıştığınızdan daha kolay ya da daha zor olacaktır. Hava durumu ve hatta genel ruh haliniz yarış performansınızı etkileyebilir; bu nedenle, tahmini süreyi başaramazsanız ve daha iyisini yaparsanız şaşırmayın.

En İyi Zamanınızı Gerçekleştirmek

Öngörülen zamanda 5K’yi tamamlama veya önceki bir yarışta yaptığınızdan daha iyisini yapma olasılığınızı artırmak için, size uygun bir antrenman programı seçerek başlayın ve buna bağlı kalın. Dayanıklılığınızı, zihinsel gücünüzü ve güveninizi geliştirmek için bazı koşularınız için hızlı bir şekilde bitirmek ve kasların iyileşmesini sağlamak ve yaralanmayı önlemek için her gün koşmak için kendinizi zorlamak yerine dinlenmek için günler geçirmek gibi deneyebileceğiniz çok sayıda eğitim stratejisi vardır. .

Ayrıca bir arkadaşınızla eğitim almayı düşünebilirsiniz (daha eğlenceli hale getirmek ve böylece birbirinizi sorumlu tutmak için). Ve ne yaparsanız yapın, uygun ayakkabılara ve diğer koşu teçhizatına yatırım yapın. Amacınız yarışı belirli bir süre içinde bitirmek olmasa da, deneyimden zevk almak ve bir topluluk etkinliğine katılmak yerine, mümkün olduğu kadar rahat olmak istersiniz.


Yorum Yap

    Yorum Yap