1. Anasayfa
 2. Kuvvet

Metabolizmanızı Artıracak Tek Sır

Metabolizmanızı Artıracak Tek Sır
0

Metabolizma — bu kelimeyi duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Eğer hayal kırıklığı ve kaygı ise, metabolizmayı yeni bir şekilde düşünmenin zamanı geldi. Kelimenin tüm duygusal bağlantılarını kaldırın ve sadece bilim olan metabolizmaya bakın.

Makalede Neler Var?

Metabolizma Nedir?

Metabolizma tıpkı fotosentez veya sindirim gibi kimyasal bir işlemdir. Eğer gerçeği ile başlarsak, anlamak ve size “yavaş” metabolizma hakkında bir şeyler yapabileceği kabul etmek daha kolay olabilir. Kasın nasıl bir rol oynadığını anlayarak, metabolizmanızı nasıl güçlendireceğinizi ve daha iyisini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Basitçe ifade etmek gerekirse, metabolizma, yediğiniz yiyeceği gün içerisinde yakacağınız enerjiye dönüştüren kimyasal bir işlemdir. Kaloriler bir enerji birimidir. Tükettiğinden daha fazla kalori yakarsan, kilo verirsin. Bu aslında doğru olsa da, bundan daha karmaşık.

Sadece kalori yakan bir hareket değil. Koşarken, bisikletle ve yüzerken yaktığınız kalorilere ek olarak, aynı zamanda “istirahat metabolizma hızına da sahipsiniz”. Mayo, dinlendiğiniz zaman bile, nefes almak, kan dolaşımını sağlamak, vücut sıcaklığını korumak, hormon seviyelerini ayarlamak ve hücreleri büyütmek ve onarmak gibi tüm gizli işlevleri için enerjiye ihtiyaç duyar. metabolizmanızı etkileyebilecek şeyler:

 • Vücut büyüklüğü ve kompozisyonu: Daha ağırsa veya daha fazla kas kütlesine sahipseniz, istirahatte bile daha fazla kalori yakarsınız. Daha ağır olan kişilerin daha hızlı bir metabolik hıza sahip olma olasılıkları daha düşüktür (çünkü daha yavaş değildir), çünkü fazla kilonun bir kısmı kas dokusudir.
 • Cinsiyet: Erkek iseniz, muhtemelen aynı yaştaki bir kadına göre daha az vücut yağınız ve kas kütleniz vardır, bu yüzden daha fazla kalori yakarsınız.
 • Yaş: Yaşlandıkça, kas kütleniz azalır, bu da kalori yakma oranınızı yavaşlatır.

Bir tema hissediyor musun? Kasınız ne kadar fazla olursa, vücudunuz tüm gün boyunca o kadar fazla kalori yakar. Kas yağdan üç ila beş kat daha fazla kalori yakar. Bu yüzden, ne kadar fazla kasınız varsa, o kadar çok kalori alırsınız – tamamen hareketsiz kaldığınızda bile.

Ne yazık ki, 35 yaşından sonra, aktif olarak değiştirmiyorsanız, yılda yaklaşık yarım kilo kas kaybetmeye başlarsınız. İyi haber şu ki, yapabileceğiniz bir şey var – kuvvet eğitimi.

Metabolizmanızın Artırılması için Güçlü Eğitim

Vücudunuza kas eklemek, metabolizmanızı yükseltmenize ve formda kalmanıza yardımcı olur. Ek olarak, Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), artrit, diyabet, osteoporoz, obezite, bel ağrısı ve depresyon semptomlarını azaltmak gibi düzenli olarak trene güç veren insanlarda görülen diğer birçok yararları listeler

Şimdi, kuvvet antrenmanının önemini biliyorsunuz, nereden başlıyorsunuz? Bir spor salonuna gidip dev barbellleri kaldıran homurdanan adamlarla çevrili olmak zorunda mısın? İyi haber şu ki, ağırlık kaldırma, treni kuvvetlendirmenin birçok yolundan yalnızca biri. Birkaç diğerine bir göz atın.

 • Halterler veya Halterler: En yaygın kullanılan güç ekipmanları, halterler veya halterler çok hafiften çok ağırlığa kadar her boyutta gelir. Bu, onları tüm egzersiz seviyelerine uygun kılar. Uygun olduğunu düşündüğünüz gibi hafifleyin. Size uygun bir form göstermesi ve başlamanız için bir eğitmen tutmanız (sadece bir seans için bile) akıllıca olacaktır. Bu bir seçenek değilse, bilmeniz gerekenleri size öğretebilecek çevrimiçi egzersiz programları ve uygulamalar vardır.
 • Vücut ağırlığı: Antremanı güçlendirmek için yeniyseniz, vücut ağırlığı bu yoldur. Şınav, akciğer, ağız kavgası veya pull-up için kendi vücut ağırlığınızı kullanmak ekipman gerektirmez, ancak size iyi bir antrenman verir.
 • Makineler : Spor salonunda veya devre tarzı kulüplerdeki güç makineleri, güçlendirme eğitimi için yeni iseniz, halterden daha kullanıcı dostu olabilir. Çoğu makinenin ön tarafında talimatlar ve fotoğraflar vardır, bu da ne yapmanız gerektiğini anlamanızı kolaylaştırır. Makineler ayrıca sabit doğaları göz önüne alındığında biraz daha güvenlidir.
 • Dayanıklılık Sınıfı : Bir sağlık kulübüne aitseniz, kuvvet antrenmanı içeren bir sınıfı deneyin. Profesyonel bir öğretmenden eğitim almak, çeşitli vücut parçaları için birkaç farklı hareketi öğrenmek için harika bir yoldur. Ek olarak, grup ayarı gerçekten eğlenceli olabilir.
 • DVD, Çevrimiçi veya Uygulama Egzersizleri : Antrenmanınızı kendi evinizin rahatlığında yapın. Bir öğretmen sizi rutin içinde dolaştırırken videolar izlemenize izin verir, sadece talimat vermekle kalmaz, aynı zamanda arkadaşça bir şirket ve motivasyon sağlar. İstediğiniz zaman, her yerde, en sevdiğiniz fitness uzmanıyla egzersiz yapmanıza olanak sağlayan çevrimiçi egzersiz akış hizmetleri ve uygulamaları vardır.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Tüm bu seçeneklerle harika bir egzersiz sadece bir adım ötede. Bugün bu adımı atın ve metabolizmanızı şimdi yeniden canlandırmaya başlayın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir