İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yarış Eğitimi
 3. 5K İçin İyi Bir Bitiş Süresi Nedir?

5K İçin İyi Bir Bitiş Süresi Nedir?

Bir yarış başlangıç grubu

Koşucular için 5K yarış süreleri oldukça öznel olabilir: Bir kişi için harika bir zaman, bir başkası için hayal kırıklığı olabilir. Etkinlik için web sitesinde belirli bir 5K yarışı (3.1 mil) için önceki sonuçlara bir göz atın. Yaş grubu kazananlarının, paketin ortasında bitirenlerin ve altta olanların zamanlarını gösterir.

Muhtemelen keşfedeceğiniz şey, bir 5K için terbiye sürelerinin çok geniş bir aralıkta olması, çünkü genellikle deneyimli, hızlı koşucular ve yeni başlayanlar ve koşucularla birlikte. Kazanan erkek 5K parkurunu 13 ila 15 dakika arasında bitirebilir ve kazanan kadın 16 ila 19 dakika arasında bitirebilir.

Ve elbette, yürüyen millet bitirmek için bir saatten fazla sürebilir. Ama sonuçta, çoğu insan 20 ila 25 dakikada bir 5K’yı bitirirse memnun olur, bu da 6: 26 / mil’den 8: 21 / mil hızına kadar koşmaya karşılık gelir.

5K Bitiş Zamanları:

 • İlk sıradaki erkek: 13 – 15 dakika
 • İlk sıradaki kadın: 16 – 19 dakika
 • Ortalama koşucu: 20 – 25 dakika
 • Yürüteçler: 45 – 60 dakika

5K Zamanınız Nasıl Karşılaştırılır?

Tüm bunlar, 5K yarış sonuçlarını karşılaştırırken cinsiyet ve yaş gibi faktörleri dikkate almanın önemli olduğunu söyledi. Genel olarak konuşursak, erkekler kadınlardan daha hızlı biter ve genç insanlar yaşlılardan daha hızlı koşarlar. Tecrübe seviyesi de büyük bir fark yaratabilir. Deneyimli bir yaşlı koşucu, örneğin daha genç bir acemi olarak geride bırakabilir.

Tüm 5K katılımcılarını yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak düz bir oyun alanına koymanın bir yolu, yaş derecelendirme adı verilen sistemi kullanmaktır. Yaş dereceli sonuçlar, yarış sürelerinizi yarıştaki diğer koşucularınkilerle ve yaşınız ve cinsiyetiniz için olan standartla karşılaştırmanızı sağlar. Bu bitirme hesaplayıcısını, bitirme sürenizin diğerleriyle nasıl karşılaştırıldığının bir karşılaştırmasını almak için yaş dereceli yarış sürenizi bulmak için kullanabilirsiniz.

Kendine Rekabet Et

Acemi bir koşucuysanız, ilk 5K’nızı çalıştırırken bitiş saatinize takılmamaya çalışın. Bunun yerine, yarış sırasında nasıl hissettiğinizi ve özellikle de bitiş çizgisini geçerken deneyimlemeye mecbur olduğunuz inanılmaz heyecan ve başarı hissine odaklanın.

Daha fazla yarış deneyimi kazandıktan sonra performansınıza kesinlikle odaklanın, ancak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamaya çalışın. Koşu yarışında harika bir şey, kendinle rekabet edebilmen. Birçok insan her yıl veya her birkaç ayda bir aynı mesafeyi koşmak ister, böylece kişisel kayıtlarını (PR) yenebilirler. Diğer yarış katılımcılarının yaptıklarından endişe etmek yerine, kendileriyle rekabet etmenin ve kendi ilerlemelerini ölçmenin yararlı bir yolu.

5K’nızda kaçta koşacağınızı gerçekten merak ediyorsanız, işte 5K yarış zamanınızı nasıl tahmin edebileceğiniz.

5K Eğitim Programları

Kaçmayı planladığınız bir 5K için antrenman yapmak için çaba harcamak kesinlikle mümkün olan en iyi zamanda bitirmenize yardımcı olabilir. 5K çalıştırmayı planlıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz bazı eğitim programları şunlardır:

 • Yeni Başlayanlar İçin 5K Eğitim Programı: Bu sekiz haftalık eğitim programı, en az bir mil koşabilen ve 5K yarışının bitiş çizgisine sürekli koşmak isteyen yeni başlayanlar için tasarlanmıştır.
 • 5K Koş / Yürüyüş Eğitim Programı: Bu sekiz haftalık eğitim programı, aynı anda beş dakika boyunca koşabilecek ve 5K yarışının tamamını bitirmek için inşa etmek isteyenler için tasarlanmıştır.
 • Bir Ayda 5K Eğitim Yapın: Bu dört haftalık eğitim programı, ayda 5K yapmak isteyen yeni başlayanlara / yürüyüş yapanlara yöneliktir.
 • İleri Seviye Başlayanlar İçin 5K Eğitim Programı: Bu sekiz haftalık program, başlangıç ​​seviyesindeki antrenman programlarının biraz ötesindeki koşuculara yöneliktir, rahatça 2 mil koşabilir ve haftada 4-5 gün koşabilir.
 • Orta Düzeyde Koşucular için 5K Eğitim Programı: Bu sekiz haftalık program, bazı 5K yarışları yapmış ve 5K’da kişisel bir rekor elde etmek isteyen koşucular için iyidir.
 • Gelişmiş Koşucular için 5K Eğitim Programı: Bu sekiz haftalık 5K eğitim programı ileri seviye koşucular içindir. Haftada en az 4-5 gün koşmalı ve en az 5 mil koşabilirsin.
 • 4 Hafta Gelişmiş 5K Eğitim Programı: Bu 4 haftalık program, haftada en az 5 gün koşan ve en az 6 mil koşabilen deneyimli koşucular içindir.

Yorum Yap

  Yorum Yap