1. Anasayfa
  2. Kuvvet

Ağırlık Egzersizi Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Ağırlık Egzersizi Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey
0

Eğer ağırlık antrenmanında yeniyseniz, vücudunuzun neler geçtiğini anlamak önemlidir. Kaslarınız farklı egzersizlere çeşitli şekillerde tepki verir ve sporcuların antrenmanlarını tam hedeflerine uyacak şekilde şekillendirmesinin sebepleri vardır. Yeni başlayanlar için, spor salonundaki yeni çabalarınızla ilgili birkaç temel gerçeği bilmeniz yararlı olacaktır.

1

Makalede Neler Var?

Güçlü Olmak İçin Büyük Olmanıza Gerek Yok

Close-up of woman with barbell in gym

Westend61 / Getty Images

Güçlendirme eğitimi kasları ve sinir sistemini eğitmeyi içerir – birlikte nöromüsküler sistem denilen şeyi yaparlar. Büyük kaslara sahip olmak, kuvvet almak için egzersiz yapan daha küçük kaslara sahip birinden daha güçlü olacağınızı garanti etmez. Nasıl çalıştığınıza ve doğal yeteneğinize bağlıdır.

Örneğin, 2003’te, 40 yaşında, Finlandiya’dan Raija Koskinen, 97 kiloluk (44 kilogram) vücut ağırlığı sınıfındaki kadın bodurunda bir dünya rekoru kırdı. Vücudunun ağırlığının dört katı, inanılmaz bir 377 pound (171 kilo) çömeldi.

Vücut geliştiricilerin daha hafif ağırlıklarla daha fazla tekrarı vurgularken, sporcular daha az tekrar için daha ağır ağırlık kaldırdığını unutmayın.

2

Serbest Ağırlıklar Makine Ağırlığından Daha Fazla Kasları Çalıştırır

Serbest ağırlıklar, genellikle hareket ederken ağırlığı dengelemek için hedef kas grubundakiler dışındaki kasları gerektirir. Makinelerde ağırlıklı yol, makinenin yapısı tarafından sınırlandırılır ve kontrol edilir. Sonuç olarak, kaldırma, çekme veya itme sırasında daha az yardımcı kas gerekir.

Buna rağmen, makine ağırlıkları zorlu kaslarda mükemmel bir iş çıkarır. Hem serbest ağırlıkların hem de makine ağırlıklarının bir kombinasyonunu yaparsanız en iyi çeşitliliği ve sonuçları elde edebilirsiniz.

3

Steroid Kötüye Kullanımı Ciddi Yan Etkilere Sahiptir

Anabolik steroidler, kas dokusunun büyümesini arttırmak ve daha fazla egzersiz yapma ve egzersize bağlı stresten hızlı bir şekilde iyileşme yeteneği sağlar. Ne yazık ki, hala vücut boyutunun ve gücünün arttırılması için rekabetçi olmayan faaliyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Çoğu rekabetçi spor anabolik steroid kullanımını yasa dışı kılmıştır.

Anabolik steroidler erkeklik hormonu testosteron gibi davranır. Bundan dolayı, vücut, harici steroidlerle tedarik edildiğinde, bunun ve diğer önemli seks hormonlarının doğal üretimini azaltma eğilimindedir.

Hormonal bozulmanın yan etkileri, testislerin küçülmesini (atrofisini) ve erkek meme büyütmesini (jinekomasti) içerebilir. Kadınlarda, klitorisin genişlemesi, meme büyüklüğünde küçülme, aşırı vücut kılları ve adet döngüsünün bozulması oluşabilir.

4

Eksantrik Egzersiz sizi Acıtır

Bir dambıl kaldırmak için kolunuzu eğtiğinizde, attığınız eylem “eşmerkezli” olur. Bu, eklem açısı azaldığında ve hedef kas – pazı – kısaldığında meydana gelir. Halteri başlangıç pozisyonuna getirdiğinizde, eklemi düzeltir ve kasları “eksantrik” hareket olarak adlandırır.

Genel bir kural olarak, eksantrik egzersiz, konsantrik hareketlerden daha fazla kas hasarı ve ağrıya neden olur. Bazı ağırlık eğitmenleri eksantrik egzersizleri vurgular çünkü daha hızlı kas geliştirdiğine inanırlar. Her iki durumda da eksantrik egzersizde kolay gidin.

5

Yağ Kaybederken Kası Artırmak Zor

İmkansız değildir, ancak aynı zamanda vücut yağını kaybedebilir ve kası artırabilirsiniz. Vücut çelişkili metabolik fazlarla iyi baş etmiyor – bu durumda aynı anda hem kaybediyor hem de kazanıyor. Muhtemelen umabileceğin en iyi şey, yağ kaybederken kasın korunmasıdır.

Deneyimli vücut geliştiriciler bunu iki aşamada yapma eğilimindedir. Birincisi, aşırı yağ ve ağırlık çalışmasıyla bir miktar yağ içeren vücut kütlesini oluştururlar. İkinci aşamada, yağlarını düzenler ve kas geliştirme programlarına devam ederken, dikkatlice oluşturulmuş bir diyetle kasları korurlar.

Bir kilo verme programında, en iyi seçenek, kilonuzun dengelenmesinden sonra yağ kaybı sırasında kilo vermeye devam etmenizi sağlamaktır. Bu, kasınızı optimum seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.

6

Ağırlık ve Aerobik Eğitimi Kalbi Farklı Şekilde Etkiliyor

“Büyümüş kalp” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Bu, kalbin odaları dahil olmak üzere kalp kasının genişlemiş olduğu olumsuz bir sağlık durumunu ifade eder. Bu anormal kalp genişlemesi, kalp kası altta yatan bir hastalık süreci (kalp hastalığı) nedeniyle zayıfladığından meydana gelir. Kalp, hastalığın bir sonucu olarak kalbin zayıflamış pompalama hareketini kısmen telafi etmek üzere genişler.

Buna karşılık, sporcular, eğitimlerini ve rekabetlerini arttırmak için kalbin pompalama gereksinimlerine yükledikleri stres miktarı nedeniyle kalpleri büyütme eğilimindedir. Sporculardaki bir dereceye kadar kalp genişlemesi egzersiz için genellikle normal bir tepkidir.

Sağlığa zararlı değildir ve hatta yararlı olabilir, ancak tam etkilerin belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Maratoncular gibi dayanıklılık sporcuları daha büyük bölme boyutlarına sahip olma eğilimindeyken, powerlifterler gibi kuvvetli sporcular daha kalın kas duvarlarına sahip olma eğilimindedir.

En iyi sonuç, her iki egzersiz türünün bir kombinasyonu olabilir: ağırlıklar ve aerobik.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Ağırlık çalışması, vücudunuzu harika hissetmenizi sağlayan ve özgüveninizi geliştirmenize yardımcı olan mükemmel bir egzersiz şekli olabilir. Ancak, güvenli bir şekilde yaklaşmak önemlidir. İlk başladığınızda, deneyimli bir eğitmenle çalışmak en iyisi olabilir, böylece ağırlıkların nasıl uygun şekilde kaldırılacağını ve gereksiz yaralanmaları önleyebilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir