İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuvvet

Ağırlık Eğitiminde Pompa ve Yanma

Ağırlık Eğitiminde Pompa ve Yanma
+ - 0

Pompa ve yanık, spor salonunda ağırlık antrenörleri ve vücut geliştiriciler arasında yaygındır. İşte bunlar hakkında yorum yapmak için neler oluyor ve eğitiminiz için ne anlama geliyor. Spor salonunda sıkı bir şekilde antrenman yaparken, özellikle başarısızlığa karşı antrenman yaparken iki şeyi fark edeceksiniz:

  • Yanık : Egzersiz sırasında kaslarınızda yanma hissi.
  • Pompa : egzersiz sırasında ve sonrasında kasların şişmesi.

Makalede Neler Var?

Kas yakmak

Bir anlamda kas yanığı gelir, çünkü bir bakıma, tekrarlama limitinizdeyken hissettiğiniz ilk şeydir, veya ağırlık kaldırabilirsiniz. Düşük ağırlıktaki yüksek tekrarlar da ‘yanmaya’ neden olur. Yanma hissi, kaslarınız anaerobik bölgeye girdiğinde meydana gelir.

Anaerobik, “oksijensiz” anlamına gelir, ancak egzersiz fizyolojisinde, kaslarınızın taleplerinin oksijen alımı ve tedarikinizin kasın taleplerini karşılayamayacağı şekilde olduğu anlamına gelir. Bu anaerobik senaryoda, asit koşulları ve hidrojen iyonu üretimi oluşur ve sinir hücreleri ve alıcıları etkilendiğinde yanma hissini alırsınız.

Yanma hissinin geçtiği yıllarda, bu koşullar altında üretilen laktik asit / laktatın neden olduğu düşünülüyordu. Fakat şimdi biliyoruz ki laktat muhtemelen vücudun bu hidrojen iyonlarını uzaklaştırmaya çalıştığı bir yardımcı cevaptır.

Eğitim, kaslarınızın bu asidik ortamla başa çıkmasına yardımcı olur ve bu anaerobik durumda yarışması gereken sporcuların da o ortamda antrenman yapmaları gerekir. Kas yapıcılar ve vücut geliştiriciler, kas gelişimini arttırmak için yanıktan yararlanır. Laktik veya en azından asidik metabolik koşullar, kasın büyümesine yardımcı olur gibi görünmektedir.

Yanık hakkındaki mitler, yanma yağına bağlı olduğunu içerir. Bu, duyumun kaynağı değildir ve aslında, anaerobik glikolitik fazda yağ yakılmaz, vücut sadece glikojen yakar. Yanığın kendini hissetmesine kadar egzersiz yapmak, zincirin en zayıf kasları, yanma hissini üreten ilk ürün olduğundan, egzersizin etkili olup olmadığını belirlemenin kusursuz bir yolu değildir.

Pompa

Bir ağırlık antrenmanı seansından sonra, kaslarda “dolgunluk” hissini fark edebilirsiniz. Bu, tıbbi bir durumu ifade eden oldukça “şişme” değil, aynı zamanda görsel olarak da fark edilebilen bir boyut artışı hissidir. Bu “pompa” dır.

Pompa, kas kasılması sonucu kas hücreleri arasındaki boşluklarda kan plazmasının sıkışmasına neden olur. Oturumunuz tamamlandıktan sonra muhtemelen bir dereceye kadar yaklaşık 30 dakika sürer. Vücut geliştiriciler, yargılanacak sahneye çıkmadan hemen önce tanımı netleştirmek için kullanacaklar.

Bunun sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu görünmüyor; Bununla birlikte, yeterli glikojen (glikoz) depolarını muhafaza etmeniz ve iyi bir pompanın sağlanması için iyi nemlendirilmeniz gerekir. Düşük karbonhidrat diyeti iyi bir yaklaşım olmayacak. Silahlarınızı göstermek istiyorsanız, pompayı daha yüksek bir kalibreye yükseltmek için kullanabilirsiniz.


    Yorum Yap