1. Anasayfa
  2. Kuvvet

Ağırlık Eğitiminin Sağlık Faydaları

Ağırlık Eğitiminin Sağlık Faydaları
0

Zinde kalmanın belirli yaşam tarzı hastalıklarını önlediği bilinmektedir ve ağırlık çalışması, özellikle yaşlandıkça önemli bir rol oynar.

Kilo eğitiminin engellenmesine, yönetilmesine yardım ettiği veya iyileşme ve rehabilitasyona yardımcı olan koşullar.

Bu koşulların bazıları için, kuvvet antrenmanı niteliklerine sahip deneyimli bir egzersiz fizyoloğu gerekli olabilir ve tedavi, bir pratisyen hekimle birlikte en iyi şekilde devam edebilir.

Makalede Neler Var?

Kas Kaybı (Sarcopenia)

Yaklaşık 35 yaşından itibaren, kayba karşı koyma çabası gösterilmedikçe kas vücuttan aşamalı olarak kaybedilir. Kas, hastalık ve hastalık durumlarında da kaybolur. Kas kaybına sarkopeni denir. Direnç antremanı kası artırabilir veya koruyabilir veya kas kaybı hızını yavaşlatabilir.

2 tip diyabet

Tip 2 diyabet, vücutta yüksek düzeyde kan şekeriyle sonuçlanan yeterli insülin üretememesi ile karakterize bir durumdur. Bu, kalp hastalığı, ayaklardaki sinir hasarı ve hatta böbrek hastalığı dahil olmak üzere çeşitli koşullara neden olabilir. Direnç ve kuvvet antrenmanı, genel zindeliği artıran ve glikoz için ek depolama sağlayan kas oluşturur.

Tip 1 diyabet hastaları ayrıca ağırlık egzersizinden de yararlanabilirler.

Kalp hastalığı

Kilo vermek, kalp krizi geçirme riskinizi azaltabilir. Spesifik olarak, direnç eğitiminin kan basıncını düşürdüğü, HDL kolesterolü – yani “iyi” kolesterolü – arttırdığı ve kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Zaten kalp hastalığı olan kişilerde de aynı faydalar görülebilir. Bu nedenle, direnç eğitimi tam bir kardiyak rehabilitasyon programının bir parçası olarak dahil edilmelidir.

inme

Aşamalı direnç eğitimi, inmeden sonra kas gücünü artırmak için güvenli ve etkili bir yoldur. Kas gücündeki gelişmeler, yürüyüş ve hareket performansını ve aynı zamanda aktivite katılımını etkiler. İnme rehabilitasyonu için mevcut öneriler, küçük zayıflığı olan kişiler için etkili bir fitnes antrenmanı formu olabilen kuvvet antrenmanıdır.

osteoporoz

Birçok insan için uygun egzersizle kemik kaybı ve incelme tutuklanabilir. Kuvvet antrenmanında kullanılan türde ağırlık kaldırma egzersizi (serbest ağırlık veya makinalarla), osteoporoza karşı koyabilecek bir ağırlık antrenmanı formudur.

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı, fiziksel titremeler, kas sertliği ve yavaş, belirsiz hareketlerle işaretlenmiş sinir sisteminin ilerleyici bir hastalığıdır. Esas olarak orta yaşlı ve yaşlı insanları etkiler. En az bir çalışmada, ilerici bir direnç eğitimi programı bir çalışma grubunda yürüme başlangıcını, hızını ve gücünü geliştirmiştir.

osteoartrit

Osteoartrit, eklemleri koruyan kıkırdak (ve kemik) kaybıdır. Osteoartrit daha çok orta yaştan ve yaşlanmaya kadar ortaya çıkar. Osteoartrit, özellikle kalça, diz ve başparmak eklemlerinde ağrı ve sertliğe neden olur. Biraz paradoksal olarak, ağırlık çalışması hastalığı yönetmede faydalı olabilir.

Osteoartrit, otoimmün bir hastalık olan romatoid artrit ile ayırt edilmelidir.

Romatoid Artrit

İlerici direnç eğitimi ayrıca romatoid artrit hastaları için güç ve fonksiyonel faydalar sağlamıştır.

Kanser

Kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin bir sonucu olarak kaybedilebilecek kas kütlesini ve toplam ağırlığı korumak için terapi ve kanserden kurtarma sırasında bir miktar başarı ile ağırlık çalışması yapılmıştır.

Çoklu skleroz

Multipl skleroz, sinir sisteminin ilerleyici bir hastalığıdır. Belirtileri uyuşukluk, konuşma bozukluğu ve kas koordinasyonu, bulanık görme ve yorgunluk olabilir. Son yıllarda, ilerici kuvvet eğitimi, multipl sklerozlu kişilerin yönetiminde etkili bir araç olarak kabul edilmiştir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir