1. Anasayfa
  2. Spor Beslenmesi

Optimal Sağlık İçin Her Gün Yenen 10 "Süper Gıda"

Optimal Sağlık İçin Her Gün Yenen 10 "Süper Gıda"
0

Beş beslenme uzmanından en sevdikleri “süper gıdaların” bir listesini vermelerini isteyin; sonuçlar değişecektir – ancak aynı zamanda üst üste gelecektir. Sebebi her yemeğin vücudunuza farklı ve harika bir şekilde fayda sağlamasıdır.

Listedeki bir yiyecek zengin bir protein veya lif kaynağı olabilir, fakat vitamin ve minerallerden yoksun olabilir. Bir başka süper besin, hastalıklarla mücadele eden antioksidanlarla yüklenebilir, fakat büyük ölçüde protein içermez. Bu nedenle uzmanlar, çok çeşitli güçlü gıdaları yemenin optimal sağlığı sağlamanın en iyi yolu olduğunu iddia ediyor.

Her gün aşağıdaki yiyecekleri yemeye çalışın ve hemen tüm beslenme kutularını kontrol edin.

1

Makalede Neler Var?

Yaban mersini, Top Antioksidandır

Blueberries

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Yaygın meyve ve sebzeler üzerine yapılan bir çalışmada yaban mersini, rakiplerinin 40’tan fazla antioksidan içeriyordu. Bu, alçakgönüllü meyveyi, kansere, kalp hastalıklarına, demansa ve maküler dejenerasyona karşı koruma için listenin en üstüne yerleştirir.

Yaban mersini ayrıca antioksidan epicatechins sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savunur. Epicatechinler bakterilerin mesane duvarına yapışmasını önler. Yaban mersini de suda yüksektir ve cildin ve vücudun hücrelerinin nemlenmesini sağlar.

Yarım bardak yaban mersini yemek, günde bir meyve ve sebzeyi tatmin eder.

2

Fiber alımı için yulaf

Kase yulaf lapası
Arx0nt / Getty Görüntüleri

Yulaf çözünebilir lif bakımından yüksektir ve kan basıncını ve genel kolesterol seviyesini düşürme ile bağlantılıdır. Yulaf iyi bir karbonhidrattır ve beta-glukan bakımından zengindir. Beta-glukan, şekerin sindirimini yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olan güçlü bir çözünür lifdir.

Yulaf ayrıca kas büyümesi ve onarımı için mükemmel bir bitki protein kaynağıdır. Her yarım fincan porsiyonu, 10 gram kadar süt verir ve birçok çalışma yulaf ezmesi yediğini gösterir kalp hastalığı riskini azaltır.

Gününüzü ve vücudunuzu bir kase yulafla güçlendirin ve kahvaltı bir yana, egzersiz öncesi veya sonrası mükemmel bir öğündür.

3

Elma yiyen insan doktor yüzü görmez

Elmalar

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Araştırmalar, “ bir elma bir gün doktoru uzak tutar” diyebilir . Elmalar, hücrelerimizi koruyan ve kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan quercetin ve catechin yüklü antioksidanlarla doludur. Not: Cildi yiyerek daha fazla lif ve besin elde edebilirsiniz.

Elma ve cilt, lif bakımından diğer meyvelerden daha yüksektir ve bu da doygunluğu artırarak kilo kaybına yardımcı olabilir. Elmalar muhteşem tadı vardır, doldururlar ve ezici sağlık risklerine ek olarak enerji sağlarlar.

4

Yeşil Çay Metabolizmayı Artırıyor

Masada çay fincanı içinde yeşil çay
Çok bit / Getty Images

Yeşil çay bir antioksidan santrali içerir. Antioksidan değerlerinin meyve ve sebzelerde ölçülenlerden daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Yeşil çay, vücuttaki hücre hasarını önlemeye yardımcı olduğu gösterilen yüksek dozda kateşin içerir. Kateşin, hastalık ve hastalığa katkıda bulunduğu söylenen vücuttaki iltihabı azalttığı belirtilmektedir. Bu güçlü antioksidanın, yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

Yeşil çayın, Alzheimer hastalığına bağlı plak oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Diğer sağlık yararları, kilo kaybı için artan metabolizmayı içerir.

Çay keyfi sadece daha tatlı hale geldi; sadece yeşil tutmayı unutmayın.

5

Öğütülmüş Keten Tohumu İltihabı Azaltır

Tahta kaşıkla keten tohumu ve kase keten tohumu yağı
Kristin Duvall / Getty Images

Keten tohumu sadece iyi bir lif kaynağı değildir, aynı zamanda alfa-linolenik asit ile yüklenmiştir. Alfa-linolenik asit, vücuttaki iltihabı azalttığı gösterilen önemli bir yağ asididir. Keten tohumu aynı zamanda polifenoller olarak bilinen bir tür bitki bileşiği olan liganlar da içerir. Bu öncüler, hormona bağlı bazı kanserlerin oranlarının azaltılmasına katkıda bulunur.

Keten tohumlarının diğer iltihap önleyici özellikleri sivilce ve astım koşulları için yardımcı olmuştur. Öğütülmüş keten mükemmel bir lif kaynağıdır ve sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Keten tohumu besi yoğunluğu ve zengin bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

Keten mineraller, inanılmaz yağ asitleri ve kullanılabilir proteinle dolu olağanüstü bir süper besindir.

6

Yoğurt, Gut Bakterilerini İyileştirir

Kase çilek ile yoğurt

Gabriela Tulian / An / Getty Images

Yoğurt, probiyotik veya canlı faydalı bakterileri ile bilinir. Yoğurdun sindirim sisteminde zararlı bakterilerin gelişimini azalttığı gösterilmiştir. Aynı zamanda vücutta stabil ph seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Yeme yoğurt, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Probiyotikler vajinal mantar enfeksiyonları, enflamatuar barsak hastalığı, ülserler ve idrar yolu enfeksiyonları ile yardımcı olabilir.

Yoğurt ayrıca kemik oluşturan kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bütün yoğurtlar eşit yaratılmaz. Probiyotik içerdiğinden emin olmak için “canlı ve aktif kültürleri” etiketlemeye bakın. Ayrıca şekerli çeşitlerin üzerine sade tüketilmesi de tavsiye edilir.

7

Brokoli Antioksidan Kral mı

Brokoli

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Potansiyel bir karbonhidrat olan brokoli, diyet araç kutumuzdaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Brokoli vücudumuzu kansere karşı korur ve superfood listesinin başında gelir.

Brokoli düşük kalorili maliyeti ile yüksek besin değeri sunar. Bitkisel süper besinlerin en besleyici yoğunluğudur. Araştırma brokoliyi, kanser önleme kralı olarak nitelendirdi. Araştırmalar brokolideki kükürt bileşiklerinin detoksifiye edici enzimlerin üretimini artırmak için genlerimizi işaret ettiğini göstermiştir. Bu enzimler potansiyel olarak kansere neden olan bileşiklere saldırır.

Ek olarak, brokoli ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp damar sağlığını destekler, kemikler oluşturur ve doğum kusurlarıyla savaşır.

8

Kalp Sağlığı İçin Zeytinyağı

Zeytin yağı

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Zeytinyağının sağlıklı bir diyet yağ sayıldığı ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir. Zeytinyağında bulunan primer yağ, tekli doymamış yağ asitleridir (MUFA’lar). MUFA’ların toplam kolesterolü düşürdüğü ve kan pıhtılaşmasının dengelenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Zeytinyağı, düşük insülin seviyelerine, kan şekeri kontrolüne bağlanmıştır. Araştırma, tip 2 diyabet hastası olanlar için büyük yarar sağladı.

Zeytinyağı ayrıca arter duvarlarında kolesterol birikmesini önleyen fenol denilen antioksidanlarla doludur. En iyi besin değerleri için “virgin”, “virgin” veya “soğuk preslenmiş” zeytinyağını arayın.

Önerilen doz, kalp sağlığına yararlı yararları elde etmek için günlük bir çorba kaşığıdır.

9

Fasulye Beyin Yemidir

Kara fasulye

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Fasulye, günlük olarak tüketilebilecek mükemmel bir çözünür lif ve iyi karbonhidrat kaynağıdır. Çözünebilir lif, arter duvarına yapışma şansını vermeden önce kolesterolü emerek kalbe yardımcı olur. Kolesterol daha sonra normal vücut fonksiyonları ile elimine edilir. Çalışmalar yüksek çözünür lifli yemek yemenin toplam kolesterolü yüzde 10 ila 15 azaltabileceğini ve kalp hastalığının azalmasına bağlı olduğunu gösteriyor.

Siyah fasulye antosiyaninler, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği gösterilen antioksidan bileşikler içerir. En yüksek bitki protein oranına sahiptirler ancak “eksiksiz” bir protein oluşturmak için kahverengi pirinç gibi bir tahıl ile birleştirilmelidirler.

10

Tarçın Şifalı Baharattır

Tarçın

Fotoğraf: Alexandra Shytsman

Çalışmalar, tarçın ile şeker hastalığından muzdarip insanlarda kan şekeri seviyesini artırdı.

Tarçın ayrıca antibakteriyel, anti-parazitik ve anti-fungal özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, manganez, demir, kalsiyum ve lif bakımından da vücuda faydalıdır.

Bu süper baharatın sağlığa faydaları devam eden çalışmalarla ortaya çıkarılmaya devam etse de uzun zamandan beri geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir