1. Anasayfa
 2. Spor Beslenmesi

Organik Spor İçecekleri Egzersiz İyileşmesi İçin Daha İyi Olabilir mi?

Organik Spor İçecekleri Egzersiz İyileşmesi İçin Daha İyi Olabilir mi?
0

Spor içecekleri aktif yetişkinler ve sporcular için hidrasyon yönetiminin önemli bir parçası olabilir. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak suya eşlik eden bir spor beslenme olabileceğini göstermiştir. PepsiCo Inc., Gatorade yapımcısı gibi ticari şirketlerin spor içeceği organik bir versiyonu yeniliyor.

Daha sağlıklı bir ürün sunarak, sporcuların değişen ihtiyaçlarını daha iyi karşılamayı hedefliyorlar, ancak soru hala spor içeceklerinin gerçekten gerekli, organik olup olmadığına bağlı.

Makalede Neler Var?

Organik ve Geleneksel Spor İçecekleri

Sağlık gelişimi, tüketicilerin organik hale gelmesinin birincil nedenidir. Organik gıdaların, genellikle zararlı olarak görülen kimyasal gübre, steroid, antibiyotik veya böcek ilacı kullanılmadan üretildiği söylenir. Gatorade üreticileri, ilave sağlık çalışmalarının olumsuz etkilere neden olduğunu gösteren bromlu bitkisel yağları kaldırarak ürünlerini geliştirmeye başladı. Organik versiyon daha fazla değiştirilecek ve sadece yedi bileşen içerecektir: su, organik şeker kamışı, sitrik asit, organik doğal lezzet, deniz tuzu, sodyum sitrat ve potasyum klorür.

Geleneksel spor içecekleri şekerli şekerli içecekler olarak kabul edilir ve alkolsüz içecekler veya gazlı içecekler ile aynı gıda kategorisine girer. Tipik içerik listesi su, elektrolitler (sodyum ve potasyum), şeker, suni renk ve tatlandırıcıları içerir.

Minimal içerikli organik spor içecekleri daha iyi bir seçim olabilir, ancak üreticiler hala üründe çok miktarda gereksiz şeker ve sodyum kullanmıyor. Bu bize spor içeceklerinin sağlıklı olup olmadığını, organik olup olmadıklarını ve ne zaman tüketilmeleri gerektiğini geri getiriyor.

Gatorade Tarihi

Sporcu içecekleri Gators olarak bilinen futbol takımı için, Florida Üniversitesi araştırmacıları tarafından 1965 yılında icat edildi. Takım ruhunu onurlandıran, yeni spor içeceği Gatorade olarak etiketlendi.

Gatorade’nin amacı, sporcularda birkaç saat süren yoğun spor aktiviteleri sırasında elektrolit dengesini hidratlamak ve eski haline getirmekti. Ertesi yıl, Florida Gators Orange Bowl sırasında ilk kez tarihi bir galibiyet aldı. Gators’ı diğer futbol takımlarından ayıran, onlar için tasarlanan ve spor performanslarını geliştiren yeni spor içeceği idi. Gatorade çılgınlığı başladı ve o sırada ürünün sahipleri Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü’nü kurdu. Gatorade, bugüne kadarki en büyük spor içecekleri satış ve pazarlamasını kontrol ediyor.

Organik olan Gatorade tüketici seçenekleri için daha sağlıklı seçenekler geliştiriyor ve diğer spor içeceği üreticileri bu eğilimi takip ediyorlar. Organik ürünler endüstrisi, milyarlarca dolarlık bir pazar ve gıda üreticileri için motive ediyor. Sporcular ve aktif yetişkinler daha sağlıklı olmaya çalışıyorlar ve bu da spor beslenmesini iyileştirme anlamına geliyor.

Çelişen Araştırma

Gatorade Spor Bilimleri Enstitüsü, sporcu içecekleriyle ilgili araştırma çalışmalarına büyük bir katkı sağlamaktadır. Araştırmacılar endüstri finansmanına büyük ölçüde bağımlı olduklarından, bunun muhtemel bir çıkar çatışması teşkil ettiği gösterilmiştir. PLOS Medicine’de yayınlanan bir araştırma makalesine göre, sanayi finansmanının, halk sağlığına olası etkileri gözetilmeksizin sponsorun ürününü desteklemek için bilimsel beslenme maddelerinin sonuçlarını önyargılı olabileceği belirtiliyor.

Genel olarak, spor içkileri için kanıtlara dayalı kesin bulguların büyük ölçüde eksik olduğu görülmektedir. Birçok klinik çalışma varsayıma dayanıyor gibi görünmektedir ve çelişkili bulgular rapor edilmektedir. Kronik araştırmalar, sporcu içeceklerinde atletik performansı artıran veya hiç farketmeyen bir karar verdiğini gösteriyor. Yetersiz kanıt, daha iyi sağlık seçimleri yapmak için araştırmaya dayanan sporcular, antrenörler ve beslenme uzmanları için sorunlu olabilir.

Sporcu İçeceklerinin Rolü

Sporcu içecekleri sporcular ve aktif yetişkinler için yoğun fiziksel aktivite sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitleri (sodyum ve potasyum) doldurmaları için tasarlanmıştır. Amerikan Spor Hekimliği Koleji’ne göre, 60 dakikadan fazla süren yoğun egzersiz yapan sporcular için sporcu içecekleri yararlıdır. Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, iki saat boyunca uzun süre egzersiz yapan sporcular, sporcu içeceklerinde bulunan karbonhidrat ve sıvı tüketenlerin performansını artırabilir.

Sürekli fiziksel aktiviteye katılan sporcular ve aktif yetişkinler ter yoluyla vücut suyunu ve elektrolitlerini kaybederler. Araştırmalar, su ve spor içecekleri de dahil olmak üzere hidrasyon yönetiminin, bireylerin uygun hidrasyonlarının sürdürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Amaç, atletik performansı olumsuz yönde etkileyebilecek su kaybını ve elektrolit dengesindeki aşırı değişiklikleri önlemektir. Ter oranları sporcuya göre değişmektedir ve bu nedenle özelleştirilmiş sıvı değişim programlarının uygulanması önerilmektedir.

Şeker Sorunu

Sporcu içecekleri, organik olsun ya da olmasın, şekerle doludur. Sağlıklı Beslenme Araştırması’na göre , bazı spor içecekleri 8 gram porsiyon başına 19 gram kadar şeker, 200 miligram sodyum ve 80 kalori içerebilir. 19 gram şeker içeren bir spor içeceğinin şeker içeriği yaklaşık 5 çay kaşığına eşittir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzları yetişkinlere günde 6 çay kaşığı fazla şeker tüketmemelerini ve çocuklar için sadece 3 çay kaşığı önermelerini tavsiye etmektedir. Bir spor içeceği neredeyse bir yetişkinin günlük şeker ihtiyacını karşılar ve bunu bir çocuk için aşar!

Sorun, sporcu olmayan yetişkinlerin, ergenlerin ve çocukların endişe verici oranlarda tüketmeleridir. Araştırmalar, sporcu içecekleri gibi şekerli içeceklerin (SSB’ler) “Amerikan diyetinde en önemli ek şeker kaynağı” olduğunu gösteriyor. Yüksek miktarda şeker alımının aşırı kilolu olmanın, obezitenin ve diş sağlığının azalmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Obezite Eylem Koalisyonuna (OAC) göre, sporcu içecekleri atletik egzersizin dışında tüketildiğinde, çok miktarda gereksiz şeker, sodyum ve kalori sağlarlar. Şekerli tatlandırılmış içeceklerden (SSB’ler) aşırı şeker alımı, “diş boşluğu, obezite ve tip II diyabetin önde gelen bir nedenidir”.

Amerikan Diş Hekimliği Birliği Dergisi, spor içecekleri gibi şekerli tatlandırılmış içeceklerin (SSB’ler) yalnızca oyukların önde gelen nedeni olmadığını, aynı zamanda daha sağlıklı sıvı alım seçeneklerini değiştirdiğini belirten bir makale yayınladı. SSB’lerin, özellikle ergenlerde ve çocuklarda, salgın hastalığın azaldığı bir ağız sağlığı sorununa yol açtığı görülmektedir. Araştırmalar, diş boşluğunun birincil nedenini ve kaynağının şekerli içeceklerden geldiğini göstermiştir.

Spor İçecekleri Karşılaştırmaları

Sporcu içecekleri çeşitli ebatlarda, aromalarda ve içeriklerde sunulmaktadır. Organik sporların Gatorade gibi içtikleri gerçeği, hala içeriğin dikkatlice incelenmesini gerektirir.

Bazı uzman beslenme uzmanlarına göre, spor içecekleri şekerle doludur ve esas olarak sıvı şeker içmeyi sever. Yeni Gatorade organik ürün grubu, 16.9 ons porsiyon başına yedi çay kaşığı ilave şeker içerir. Amerikan Kalp Birliği (AMA) ‘ya göre, bu, 6 çay kaşığı şekerin günlük tavsiye edilen yetişkin miktarını aşıyor. Sporcu içecekleriyle ilgili ek bir problem, sporcuları ve genel halkı hedef alan sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmasıdır. Obezite Eylem Koalisyonu (OAC), popüler spor içeceklerinin içeriğini ortaya koyan yardımcı bir tablo hazırladı:

isimHizmet boyutuKalorikarbonhidratşekerlerSodyumProtein
Propel Zero8 oz00080mg0
Gatorade G Serisi8 oz5014g14g110mg0
Gatorade G2 Serisi8 oz205 g5 g110mg0
Gatorade Fit O2 Gerçekleştir8 oz102 g2 g110mg0
Gatorade Fit O3 Kurtarmak11oz10012g9g310mg0
Powerade Powerade8 oz5014g14g100mg0
Powerade zero8 oz000110mg0
Sobe Lifewater8 oz03g025mg0
Tüm Spor Body Quencher20oz15040g40g140mg0
Glaceau Vitamini suyu8 oz5013g13g00
Glaceau Vitamini su sıfır8 oz000100mg0

Sporcu İçecekleri Gerçekler ve Öneriler

Organik spor içeceklerinin pazarlanması ve satışlarının önemli ölçüde artacağı tahmin edilmektedir. Bu içecekler sağlık ve zindeliğimizi geliştirmek için ilan edilir ancak araştırmaya göre sporcu olmayanlar için tavsiye edilmez. Aşağıdaki gerçekler ve tavsiyeler, sporcu içecekleri üzerine yapılan kronik araştırmalardan derlenmiştir:

 • Sporcu içeceklerinin sağlığa faydaları, yalnızca sürekli ve yoğun fiziksel aktivite yapan sporcular için uygundur.
 • Ortalama bir Amerikan çocuğu veya ergeni, fiziksel içki tüketmeyi garanti etmek için fiziksel olarak aktif değildir.
 • Suya ve dengeli bir beslenmeye, bir saatten kısa bir süre içerisinde egzersiz yapan aktif yetişkin, ergen veya çocuk için tavsiye edilir ve optimaldir.
 • Sporcu içecekler diyetimizde aşırı şeker ve kalori kaynağıdır.
 • Sporcu içecekleri zayıf diş sağlığı riskini artırabilir.
 • Tüketici spor içecekleri sodyum alımının artmasına katkıda bulunur.
 • Sporcu içeceklerinin yetişkinlerde, ergenlerde ve çocuklarda obeziteye katkıda bulunan bir faktör olduğu gösterilmiştir.

Götürmek

Diğer şekerli tatlandırıcı içeceklerin (SSB’ler) yanı sıra spor içecekleri Amerikan diyetindeki ilave şekerin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Artan şeker alımının sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açan salgın bir sorun olduğu zaten görülmüştür. Bu artan şeker tüketimine ve kalori alımına spor içkilerinin önemli ölçüde katıldığı belirtiliyor. Araştırmalar, sürekli fiziksel egzersizin dışında tüketilen sporcu içeceklerinin obezite ve zayıf diş sağlığı ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Şirketler daha sağlıklı bir spor içeceği gibi gözükecek şeyleri yaratma girişiminde bulunuyorlar, ancak kimyasalları çıkarmak yeterli mi? Görünüşe göre, sporcu içecekleri yapanlar, genel sporcu olmayanlar ve çocuklar tarafından çoğu kez sporlu içeceklerin tüketilmesinden dolayı, artan şeker ve sodyumun halk sağlığı üzerindeki etkilerini ele almaları gerektiği anlaşılmaktadır. Bazı çalışmalarda önerildiği gibi, genel nüfus yerine sporcuları hedef alması daha iyi bir pazarlama olabilir. Organik olmak olumlu bir sağlık seçimi gibi görünse de, özellikle sporcu olmayan tüketici tarafından, ürünün içeriğine daha derin bir göz atılması gerekir.

Makale Kaynakları

 • Justin D Roberts ve diğerleri, Dış Karbonhidrat Oksidasyonu, Akışkan Verimi ve Sürekli Egzersiz Performansı Üzerine Ticari Olarak Mevcut Bir Spor İçerisinin Değerlendirilmesi, Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi, 2014.
 • Mary Story, PhD, RD ve diğerleri, Çocuklar ve Gençler Tarafından Spor İçecekleri Tüketimi, Sağlıklı Beslenme
  Araştırma, Araştırma İnceleme, Haziran 2012.
 • Rob H. Beaglehole, BDS, Diş Hekimleri ve Şekerli İçecekler, Bir Eylem Çağrısı, Amerikan Diş Hekimliği Birliği 2015.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir