1. Anasayfa
 2. Spor Beslenmesi

Karbonatlı Sular Normal Su Kadar Sağlıklı mı?

Karbonatlı Sular Normal Su Kadar Sağlıklı mı?
0

Beslenme araştırmalarına göre su, insan vücudu için gerekli bir besindir. Şimdi, farklı su türlerinden birini seçme seçeneğine sahibiz, ancak sağlıklılar mı? Vücut için normal su ile aynı hidrasyonu sağlıyorlar mı?

Rıhtımlar üzerindeki söylentiler karbonatlaşmada sağlıklı değil. Bu doğru mu? Soda içmenin sağlığa olumsuz etkileri hakkında bilgilendirildik, peki ya diğer gazlı içecekler ve su? Tüm karbonatlı suyun sizin için eşit veya sağlıklı olup olmadığını keşfetmek için baloncuklar arasında okumak önemli olacaktır.

Makalede Neler Var?

genel bakış

Karbonatlı su, karbon dioksit gazının basınç altında suya çözündüğü bir işlemden geçer. Bu, sudaki karbonlaşma veya efervesan dokuya ve bir şişe açıldığında keskin bir patlamaya neden olur. Gazlı kabarcıklar suyu içmek için eğlenceli bir yol sağlar, ancak tüm karbonatlı sular aynı değildir. Bazı karbonatlı sular sodyum, sitrik asit, aromalar ve şeker gibi ilave bileşenler içerir.

Popüler Karbonatlı Sular

Popüler karbonatlı suları yan yana arayabilseydik, farkı söyleyemezdik. Tadı büyük hediyedir. Düzenli karbonatlı su tatsız bir kabarık ısırmaya sahip olacak, oysa katkılı gazlı su tuzlu ya da tatlı tadacaktır. Aşağıdakiler, popüler karbonatlı sular ve nasıl farklılık gösterdikleridir:

 • Seltzer suyu basitçe karbonatlı normal sudur. Daha sağlıklı bir seçimdir ve su alımınıza biraz eğlence ekler. Serinletici bir tada sahiptir ve sıklıkla alkollü içeceklerde karıştırıcı olarak kullanılır. Bazı şişelenmiş su toplayıcı suyu ilave tatlar içerebilir.
 • Kulüp sodası karbonatlanmış ancak sofra tuzu, sodyum bikarbonat veya potasyum bikarbonat gibi sodyum içerikli ilave maddeler içeren sudur. Sodyum katkı maddesinin tipi ve miktarı her bir şişe veya üretici için farklıdır. Kulüp soda yetişkin içecekler için popüler bir mikserdir.
 • Tonik su , tatlandırıcılar ve tatlar ilave edilmiş karbonatlı sudur. Tonik su ve soda içmek arasında hiçbir fark yoktur. Tonik su, ilave şeker ve boş kaloriler nedeniyle sağlıklı kişiler için en iyi seçenek olmaz. Bununla birlikte, harika bir cin tonik yapmakla ünlüdür.
 • Maden suyu , maden kaynaklarından gelir ve tuzlar ve kükürt bileşikleri dahil olmak üzere çeşitli mineraller içerir. İlave bir kabarcıklı içecek oluşturmak için mineral su, ilave karbonasyon ile şişelenir. Araştırmalar, hidrasyon durumunu iyileştirmek ve sporcularda egzersiz performansını artırmak için maden suyunu göstermiştir. Sağlıklı bir kabarcıklı su alternatifi olarak kabul edilir ve birçoğu narenciye bükülmesinden zevk alır.
 • Aromalı köpüklü su karbonatlı bir içecektir ve ilave doğal şekerler, sitrik asit, sodyum ve hatta kafein içerebilir. Kaçınmaya çalıştığınız herhangi bir sinsi katkı maddesinden kaçınmak için bu etiketin üzerindeki etiketi okumak önemlidir. Sodadan bir adım öte olabilir, ancak yalnızca içerik etiketi sizin lehinize çalışırsa.

Sağlıklı Bir İçecek midir?

Bazıları herhangi bir gazlı içecek içmenin, kemik sağlığının azalmasına, diş çürümesine, irritabl barsak sendromuna (IBS) ve kilo almaya yol açabileceğini düşünüyor. Bu iddiaların herhangi bir gerçeği var mı?

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, yalnızca soda tüketimi diğer gazlı içeceklere kıyasla kemik mineral yoğunluğunu azalttı. Sodadaki fosfor içeriğinin kalsiyuma bağlandığı ve böbreklerimizden atıldığı ve daha zayıf kemiklere neden olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma, karbonatlamanın tek başına kemiklerimizdeki kalsiyum kaybını arttırdığı mitini bozdu. Güçlü kemikler için sağlıklı seçim, fosforlu sodalardan kaçınmak ve temiz kabarcıklı suları içmektir.

Araştırmada ayrıca, diş çürümesini, şeker ve sitrik asitle birlikte alkolsüz içeceklerle de ilişkilendirdi. Seltzer gibi sade karbonatlı su içerek diş çürümesi riskini azaltır. Tek başına karbonatlaşma sürecinin diş minesini erozyon riskini arttırdığı gösterilmemiştir. Karbonatlı sulara şeker, asit ve sodyum gibi içerikler eklendiğinde diş çürümesi riski artar. Dişçiye yapılacak fazla ziyaretleri engellemek için, ilave maddeler içeren gazlı sulardan kaçının.

Bir başka yaygın düşünce: Kabarcıklı suları da içeren gazlı içecekler irritabl barsak sendromuna (IBS) neden olabilir. Dünya Gastroenteroloji Dergisi’ne göre, IBS, nüfusun yüzde 23’ünü etkiliyor. Araştırmalar, karbonatlı suların IBS’nin nedeni olmadığını, ancak bazı bireylerin durumunu alevlendirmek için tetikleyici olabileceğini göstermektedir. Gazlı içeceklere duyarlıysanız ve mide rahatsızlığını yaşarsanız, bunlardan kaçınmak iyi bir fikir olabilir.

Karbonatlı suların kilo alımına neden olduğu fikri gündeme geldi. Düz kabarcıklı su kilo alımına katkıda bulunmaz ve gerçekten tüketilen köpüklü su türüne bağlıdır. Bazı gazlı sular yapay asitler, aromalar, sodyum ve tatlandırıcılar ile doldurulur. Çalışmalar, gazlı içeceklerde katkı maddelerinin gizli kalori içerdiğini ve kilo alımına katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Etiketleri dikkatlice okuyarak istenmeyen bileşenlerden kaçının ve kabarcıklı suyunuzu sağlıklı tutun.

Bunlar sadece nemlendirici mi?

Sade karbonatlı su, basınçlı karbon dioksit gazı ile kabarcıklı yapılan sudur. Su katkı maddesi içermediği sürece normal su kadar nemlendirilir. Ayrıca, araştırmaya göre yüksek kalsiyumlu ve bikarbonatlı maden suyunun zorlu egzersiz sırasında daha iyi hidrasyon sağladığı gösterilmiştir. Kabarcıklı su şişkinliği, gazı ve geğirmeyi artırabilir, bu nedenle egzersiz sırasında içmek kişisel bir tercihtir. Birçok insan su alımını arttırmıştır, çünkü gazlı dokudan hoşlanmaktadırlar.

Düzenli Su Değişimi?

Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre, gündüz herhangi bir zamanda normal kabarcıklı su normal suya atılabilir. Karbonatlı su içmek tercih edilirse, karbonatlı su yapan bir makineye yatırım yapmak bir seçenek olabilir. Aksi takdirde, pırıl pırıl sular oldukça ucuzdur, ancak istenmeyen katkı maddeleri için gözünüzü etikette tutun.

Lezzetin Geliştirilmesi

Karbonatlı sade su içmekle mücadele ediyor musunuz? Yalnız değilsiniz ve birçok kişi aromalı su içmeyi tercih ediyor. Kabarcıklı suyun lezzetini arttırmanın ve hala sağlıklı tutmanın yolları var. Amerikan Egzersiz Konseyi aşağıdakileri önermektedir:

 • Taze limon, limon, portakal veya greyfurt suyunu içeceğinize sıkarak, narin aromayı gazlı suyunuza ekleyin. Bu bir enerji artışı için antioksidanlar ve doğal şekerler katacaktır.
 • Minty yap. Muddle taze nane bardağınızın dibinde bırakır. Karışımın üzerine düz seçici su dökün ve isterseniz buz ekleyin. Suda salınan esans yağları serinletici bir içecek sağlar ve araştırmalar, daha iyi egzersiz yaptıklarını gösterir.
 • Meyveli bir favori oluşturun. En sevdiğiniz meyveleri, narenciye veya meyvelerin kombinasyonunu bir bardak veya su şişesine ekleyin. Keyifli bir içki için su, meyvenin doğal lezzetleri ile aşılanacaktır. Diğer bir seçenek, demlik ilavesi olan bir su şişesi almaktır. Bu, meyvelerin insert içerisine yerleştirilmesini ve tohumların içme yoluna girme endişesi olmadan yerleştirilmesini sağlayacaktır.

Baloncukların Keyfini Çıkarın

Amaç, optimum sağlık ve zindelik için gün boyunca bol miktarda su içmektir. Sade karbonatlı veya maden suları sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir. Önemli hatırlatıcı, istenmeyen katkı maddeleri veya kalorilerden kaçınmak için bileşen etiketlerini okumaktır. Aksi takdirde, baloncukların tadını çıkarın!

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir