İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor Beslenmesi

Protein Tozu Nasıl Satın Alınır

Protein Tozu Nasıl Satın Alınır
+ - 0

Protein tozları, vücudumuzun güçlü kaslar ve dokular oluşturmak için ihtiyaç duyduğu besinlerle doludur ve ayrıca açlık ağrılarını bastırmak için de mükemmeldir. Hızlı bir antrenman öncesi veya antrenman sonrası atıştırmalık veya yoğun pazartesi sabahları tam öğlen yemeğini arıyor olabilirsiniz. Kolayca proteinleri sallamalara veya smoothie’lere eklemenin rahatlığı, bu tozu, ağırlık arttırıcıların, meşgul annelerin, çalışan profesyonellerin ve diyet yapanların kilerinde bir elyaf haline getirmiştir.

Bu takviyeler, proteini bütün besin kaynağından izole eden ve kullanıma hazır, rafa dayanıklı bir üründe rafine edilmesini sağlayan çeşitli üretim işlemlerinin sonucudur. Genellikle vitaminler, mineraller, lifler, yağlar ve aromalar eklenir. Sonuç, protein alımını arttırmanın kolay bir yoludur ve içeceklere eklenebilir veya pişirme veya fırınlamada kullanılabilir.

Protein tozları için alışveriş yaparken, protein kaynağı gibi, lezzet katmış olsun veya olmasın ve kondisyon hedefleriniz veya diyetinizle uyumlu olup olmadığına bakarsınız. Peyniraltı suyu protein tozu pazarına hakim olsa da, yumurta, soya ve diğer bitki bazlı proteinler kolayca temin edilebilen diğer seçeneklerdir.

Protein Tozu Alırken Nelere Bakmalı?

Protein Kaynağı

Protein tozlarını ayırmanın en büyük yollarından biri, proteinin hangi besinlerden alındığını düşünmektir. Süt, yumurta, soya ve pirinç en yaygın olanlardan bazılarıdır, ancak birçok olasılık vardır.

Alerji tetikleyicilerinden veya gıda intoleranslarından kaçınarak besin gereksinimlerinize uyan bir protein tozu arayın. Laktoz intoleransı varsa, süt gibi bir süt kaynağından protein ideal olmayabilir. Bu, piyasadaki en popüler protein tozlarından ikisi olan peynir altı suyu ve kazeinleri ekarte edebilir. Daha düşük karbonhidrat seçeneği arıyorsanız, pirinç proteini en iyi seçenek olmayabilir. Öte yandan, bitki bazlı bir diyeti izliyorsanız, bezelye, kenevir veya enginarlardan elde edilen protein tozları kullanılabilir.

amaç

Bir protein tozu kullanmak için birincil amacınızı belirlemek, hangi tozun sizin için en iyi seçenek olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. İnsanların protein tozları için ulaştığı en yaygın nedenlerden bazıları, kas kazancını desteklemek, kilo vermek veya diğer sağlık nedenlerinden dolayıdır.

Kas kütlesini oluşturmak için birçok insan, yüksek miktarda dallı zincirli amino asit (BCAA) içerdiği ve vücut tarafından hızla sindirildiği için peynir altı suyu proteinine yönelir. Bu, yağsız kas için ihtiyaç duyulan yapı taşlarının vücut tarafından hızla emileceği ve hücrelerinizin egzersiz sonrası yorgun kasları yeniden inşa etmesiyle çalışmaya başlayacağı anlamına gelir.

Spektrumun diğer ucunda, yemek yerine protein shake veya smoothie içerek kilo vermek isteyebilirsiniz. Bu, fazla yağ ve karbonhidratları geçerken ve günlük işe gidip gelmenizde fast-food sürüşüne karşı koyarken yeterli protein almanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir. Kilo kaybı için hala bol miktarda peynir altı suyu protein tozu göreceksiniz, ancak bazıları besin alımınızı artırmak için başka süper besin maddeleri de ekliyor.

Bitki bazlı protein tozları da bu segmentte çok popülerdir, çünkü bunlar genellikle kalorilere protein oranının çok yüksek olmasını ve neredeyse hiç yağ veya kolesterolü olmamasını sağlar. Sadece birkaç kilo atma çabalarınızı engelleyebilecek ilave şekerlere dikkat edin. Kilo verilmemiş veya doğal olarak tatlandırılmış protein tozları, kilo vermek, ancak yüzlü veya titremekten memnun kalmak istiyorsanız en iyi seçenektir.

Diyet

Laktoz intoleransı varsa, umutsuzluğa kapılma. Peyniraltı suyu kas inşa etmek için sallanmaya devam ederken, çalışmalar, kaynağından bağımsız olarak sadece egzersiz sonrası protein alımını artırarak kas büyümesinin arttırıldığını göstermiştir. Bu yüzden sığır eti, yumurta, soya veya bitki bazlı protein tozları kas yapımında hala faydalı olabilir.

Genel bir sağlıklı yaşam rutini veya Keto veya Paleo diyetleri gibi spesifik diyetleri desteklemek amacıyla karışıma protein tozu eklemek isteyenler için. Sağlıklı, sizin için iyi kahvaltılar veya atıştırmalık yiyecekler bulmak bazen zor olabilir ve protein tozu içeren bir yüzlü meyve suyu sıkıştırabilir.

Bu, özellikle bir veya daha fazla büyük gıda grubunu hariç tutan bir diyette iseniz geçerlidir. Bir paleo veya keto yeme planını takip eden insanlar genellikle, bir protein titremesinin veya güler yüzlülüğünün açlık pangslarını karıştırırken protein alımını arttırmanın kolay bir yolu olduğunu bulurlar. Bitki bazlı protein tozlarının birçoğu, bezelye veya kenevir protein tozları gibi seçenekler de dahil olmak üzere vejeteryanların yanı sıra paleo diyet yapanlara da faydalı olmuştur. Yumurta ve kemik suyu protein tozları da hayranları çekti. Keto-yapıştırıcılar özellikle Keto’nun yeme şeklinin temelini oluşturan MCT yağı içeren bir protein tozu bulmanın kolaylığını takdir ederler.

Protein Formu

Protein birkaç formdan birini almak üzere işlenir: konsantre, izole veya hidrolizat. Bu dikkate alınması gereken daha teknik bir nokta, ancak protein şekli ne kadar çabuk sindirildiğini ve tozun yüzde kaçı gerçekte yağa, karbonhidratlara ve diğer besin maddelerine karşı protein içerdiğini etkileyebilir.

Protein konsantresi, gıdadaki diğer besinler elimine edildiğinde ortaya çıkar. Bu, yüzde 70-85’lik bir protein içeren herhangi bir yerde protein tozu verir. Diğer yüzde 25–30’u oluşturan nedir? Genellikle karbonhidrat ve yağ gibi diğer besinlerin bir birleşimidir. Protein seviyesi, yiyeceği tamamen yerseniz, proteine kıyasla hacimce konsantre edilir.

Konsantreler, protein kaynağı olmayan bileşenleri ortadan kaldırmak için protein kaynağını ve asit ekstraksiyonunu kurutmak için yüksek ısı kullanılarak oluşturulur. Bazı insanlar yüksek sıcaklığın, proteinin besin değeri üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini düşünüyor. Fakat protein konsantreleri tipik olarak mevcut olan en uygun protein tozu türüdür.

Protein izolatı daha saf bir protein tozu şeklidir, bitmiş ürünün yaklaşık yüzde 90–95’i saf proteindir. İyonlaşma, protein izolatı üretiminin en karmaşık şeklidir, ancak bir su veya alkol yıkama da yaygın olarak kullanılır. İzolat protein kaynağından oluşturulduktan sonra, ilave iz bileşenlerini çıkarmak için süzülür. Sonuç çok saf bir protein kaynağıdır.

Hidrolize protein o kadar yaygın değildir ve protein tozu üretmenin daha pahalı bir yoludur. Ancak bu yöntemle en kolay sindirilebilir proteini elde edersiniz. Hidrolize bir protein tozu oluşturmak için protein kaynağına su eklenmesi gerekir. Bir dizi kimyasal reaksiyonla, hidrojen protein polimerlerini peptidler olarak bilinen daha küçük gruplara böler. Bu peptitler, vücudunuzun kasları ve dokuları oluşturmak için kolayca emebileceği ve kullanabileceği şekilde birbirine bağlanmış iki ila beş amino asittir.

Lezzet

Bazı protein tozları tatlandırılmaz, ancak birçoğu çikolata, vanilya veya çilek gibi tatlar ekler. Erimiş çikolata ya da yer fıstığı ezmesi kurabiyesi gibi çürütücü tatlı tatlar bile vardır.

Tabii ki, bu lezzetli sondaj lezzetleri, bazen kimyasal katkı maddeleri veya yapay tatlandırıcılar da dahil olmak üzere diğer bileşenlerin eklenmesini gerektirir. Bu nedenle, aromalı bir protein tozu tercih ediyorsanız, ürün etiketini okuduğunuzdan ve istenmeyen malzemelerle gizlice girmeden beslenme planınıza uygun bir tane seçtiğinizden emin olun.

Bununla birlikte, tatlandırılmamış protein tozları, sadece birkaç bileşenle genellikle daha saftır. Temiz yemek veya sınırlandırıcı katkı maddeleri konusunda endişeleriniz varsa, bu harika, ancak aromalı protein tozlarının aynı zengin veya tatlı tadı olmayabilir.

Kokusuz protein tozunun tadı, protein kaynağının ne olduğuna bağlı olarak değişse de, genellikle oldukça yumuşaktırlar. Bazı insanlar hızlı bir şekilde çalkalanması için tatlandırılmamış protein tozunun su veya sütle karıştırılmasının sakıncası yoktur, ancak diğerleri protein tozunu meyveler, yer fıstığı yağı veya diğer bileşenlerle harmanlayarak daha fazla lezzet katmanın gerekli olduğunu bulur.

Tatlandırılmamış protein tozunun avantajı, onu çok çeşitli amaçlar için kullanabilmenizdir. Bugün onunla bir meyve yüzlü olun ve yarın zengin bir tatlı sallayın. Ya da en sevdiğiniz çorba ya da kurabiye tarifinizin proteinini arttırmak için kullanın. Çok yönlülükle birlikte, birçok kişi, tatlandırılmamış protein tozu için birçok şaşırtıcı kullanım alanı bulur.

Benim için En İyi Protein Tozu Nedir?

Kesilmiş sütün suyu

altın standart-altı suyu
Amazon’un İzniyle

Peynir altı suyu protein tozu piyasada bulunan en yaygın protein tozlarından biridir. Aynı zamanda, en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir ve 15 ila 60 $ arasında herhangi bir yerde daha büyük bir çok hizmet sunan küvet maliyeti. Peynir üretiminin sıvı yan ürününden yapılan bu süt türevi protein tozu, en popüler protein tozu türüdür. Genel olarak konsantre halde göreceksiniz, fakat izole etmek ve hidrolizat çeşitleri de yaygın olarak bulunur. İzolat genellikle peynir altı suyu protein tozu için daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir, çünkü neredeyse hiç yağ ve karbonhidrat içermez ve önemli ölçüde daha az laktoz içerir, ancak genellikle konsantre formdan daha pahalıdır ve lezzetli olduğu düşünülmez.

Peynir altı suyu proteininde bulunan lezzet çeşidi neredeyse inanılmazdır – kek hamuru, şeftali ve krema gibi tadı olan protein dolgulu bir karışımı çırpın, hatta bir mocha cappuccino. Ancak bu peynir altı suyunu kullanmanın asıl nedeni süslü tatlar için değil – onu farklı kılan peynir altı suyunun protein gücü. Peynir altı suyu, dokuz temel amino asidin tümünü içerir ve bu da onu tam bir protein kaynağı yapar. Ek olarak, peynir altı suyunda bulunan protein vücut tarafından hızlı ve hızlı bir şekilde sindirilir, yani en çok ihtiyaç duyan hücreler tarafından daha hızlı emilir ve kullanılır. Peynir altı suyu proteini vücut geliştiriciler arasında bu kadar popüler olmasının nedeni budur.

Bununla birlikte, bu hızlı sindirim, kan şekerini daha yavaş sindiren diğer bazı protein tozları kadar sabit tutmayacağı anlamına da gelir. Bu nedenle, peynir altı suyu en iyi yemek yerine protein tozu yapamayabilir. Aynı zamanda yüksek oranda işlenme eğilimindedir ve diğer protein tozlarına kıyasla birçok katkı maddesi içerir. Bir süt proteini alerjiniz varsa veya laktoz intoleransı varsa, peynir altı suyu uygun olmayabilir.

Kremsi dokusu ve peynir altı suyu proteini tozunun bulunabilirliği, onu hemen hemen herhangi bir yaşam tarzı ya da fitness hedefi olan insanlar için bir raf malzemesi haline getirmiştir. Peynir altı suyu proteinleri yıllarca kullanıldığından ve geniş çapta çalışıldığından, bu protein tozunun yararları hakkında çok şey bilinmektedir. Kas kütlesi kazanmak isteyen insanlar için en uygun olanı olmasına rağmen, rutinlerine uygun bir protein tozu eklemek isteyen herkes için sağlam bir seçimdir.

Soya

Şimdi-soya proteini
Amazon’un İzniyle

Soya, dokuz temel amino asitin tümünü içererek kendi adına bir isim yapmış, yüksek kaliteli bir bitki proteinidir. Başka hiçbir tek kaynaklı bitki bazlı protein tozu bu iddiada bulunamaz.

Ancak, soya tartışmaları oldu. Soyanın hormonlar ve tiroid fonksiyonu üzerindeki etkisine dair çelişkili teoriler var, ancak son araştırmalar soyanın hormon düzeylerine daha önce inanıldığından daha az zarar verdiğine işaret ediyor. Yine de, kaygılar soyadan geçer, çünkü bu genellikle bir GDO ürünüdür.

Soya proteini tozu için iyi haber, süt ve hayvansal kaynaklı protein kaynaklarından yoksun olmasıdır, bu da veganlar için iyi bir haberdir ve diğer tüm esansiyel amino asitleri içeren tamamen bitki bazlı bir protein tozu arayanlar. Aynı zamanda, diğer bazı protein tozlarından daha az pahalı olma eğilimindedir. Çok porsiyonlu bir küvet (genellikle 2 pound civarında) 15 ile 30 $ arasında bir yerde.

Soya proteini konsantre halde bulunurken, bir soya proteini izolatı, soyada doğal olarak bulunan lektinlerin ve sindirim enzimi inhibitörlerinin varlığını en aza indirdiği için daha iyi bir seçim olabilir.

Pirinç

Çıplak pirinç proteini ile toz
Amazon’un İzniyle

Süt kaynaklı protein tozlarından veya soya bazlı ürünlerden kaçınmak istiyorsanız, pirinç protein tozları başka bir seçenektir. Kahverengi, beyaz veya tam taneli pirinçten yapılan bu protein tozlarının hipoalerjenik olduğu ve kolayca sindirildiği kabul edilir. Bu, gıda alerjisi olan kişiler veya süt veya et gibi diğer protein kaynaklarının sindirimi sorunu olan insanlar için iyi bir seçimdir. Pirinç proteini tozunun genellikle tatsız olduğu düşünülür ve bu da, fazladan bir protein yumrukuna ihtiyaç duyan favori tariflerinize mükemmel bir katkı sağlar.

Pirinç proteini tozunun bir sakıncası, esansiyel amino asitlerden biri olan lizinden yoksun olmasıdır. Bu, pirinci tam bir protein kaynağı olmadığı ve beslenme gereksinimleriniz için pirinç protein tozuna güveniyorsanız diyetinizi tamamlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için, bazı pirinç protein tozu üreticileri dokuz temel amino asidin tümünü içeren bir toz oluşturmak için onu diğer bitki bazlı proteinlerle harmanlamıştır.

Bu protein tozu genellikle 1 kiloluk küçük kaplarda satılır ve maliyeti 15 ile 20 dolar arasındadır.

Diğer Bitki Bazlı Proteinler

orgain proteine toz
Amazon’un İzniyle

Bezelye proteini, kenevir proteini ve enginar proteini içeren bitki bazlı protein tozlarının büyüyen bir listesi vardır. Bu protein tozlarının fiyatı, protein kaynağına ve diğer herhangi bir besin ilavesine bağlı olarak değişmekle birlikte, pound başına 10 dolardan az bir miktar ile pound başına 20 $ veya daha fazla arasında değişebilir.

Bezelye proteini, soya, süt, yumurta ve et bileşenlerini çıkardığı için hızlı bir şekilde vegan protein tozu haline geliyor. Temel bir amino asit içermez – sistein. Ancak, doğal olarak yağsız, kolesterolsüz ve glütensizdir.

Kenevir proteini, yükselen bitki kaynaklı bir başka protein tozudur. Bilişsel işlevi artıran, iltihaplanmayı azaltan ve size daha fazla enerji veren doğal omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile ün kazanmıştır. Bununla birlikte, daha yüksek yağ içeriği, diğer protein tozlarına kıyasla daha yüksek kalorili bir sayıya dönüşmektedir. Ek olarak, kenevir, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak yetiştirilebilecek bir mahsul değildir, bu nedenle bu protein tozunun fiyatını artırabilecek şekilde ithal edilmesi gerekir.

Önde gelen markalar

Çok çeşitli fitness hedeflerine, beslenme gereksinimlerine ve bütçeye uyacak şekilde protein tozları üreten birçok şirket vardır. GNC ve Walmart gibi bazı büyük perakendeciler kendi özel etiketli protein tozlarını pazarlarken, diğer pek çok şirket de Vega gibi protein tozları üretmeye kendini adamıştır. Ayrıca, birinci sınıf sağlık takviyesi yapmak için yıllar boyunca sadakat kazanan ve protein tozlarına genişleyen markalar da var.

Optimum Nutrition: Peynir altı suyu proteininin önde gelen üreticilerinden biri olan Optimum Nutrition, sürekli olarak en çok satan protein tozu listelerinin başında gelir. Şirket, kazein, yumurta ve bitki bazlı proteinler de dahil olmak üzere diğer protein tozlarının bir dizisini sunarken, yüksek kaliteli peynir altı suyu proteini izolatı kullanımına odaklanan ürünleri için en iyi bilinenleridir.

Çıplak: Bu protein tozu markası, pazardaki en temiz protein tozlarından biri olarak kendisine bir isim yaptı. Peynir altı suyu, kazein, bezelye ve hatta keçi peynir altı suyu protein tozlarına yönelik içerik listesi süper kısadır – bir bileşen kısa olduğu gibi. Saf, basit bir protein kaynağı arıyorsanız, yenmek zor. Ayrıca daha az çıplak olabilir ve şirketin doğal aromalı protein tozlarından biriyle gidebilirsiniz.

Garden of Life: Takviye dünyasında popüler bir isim olan Garden of Life, spor, kilo kaybı veya öğün yerine koyma çeşitlerini içeren altı farklı türde protein tozu sunmaktadır. Buradaki şöhreti arttırma iddiası, bu protein tozlarının hepsinin USDA organik ve GDO’lu olmayan bileşenlerle yapıldığı yönündedir.

Muscle Milk: Yerel marketinizin koridorunda kolayca bulunan Muscle Milk, kolayca tanınan bir protein tozu ve içmeye hazır protein salınımı markasıdır. Marka, kolaylık ve gerçek olamayacak kadar iyi bir tat arayan insanlarla çekiş kazanmış olsa da, bu şeyler maliyete at gelir;

Satın Alma Yapmaya Hazır mısınız? İşte Favori Protein Tozlarımızdan Bazıları:

  • En İyi Protein Tozları
  • En İyi Peynir Altı Suyu Protein Tozu
  • En İyi Bitki Bazlı Protein Tozları

    Yorum Yap