İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Açık Alan Spor Deneyimleri

Paddlesports Neden Sporda Bir Sonraki Büyük Şey


+ - 0

Kano, kayık veya stand-up paddleboard açık su üzerinde bir dönüş almadıysanız, muhtemelen sadece bir zaman meselesi. Açık Hava Vakfı’nın Paddlesports 2015 Özel Raporuna göre, 2014 yılında yaklaşık 22 milyon Amerikalı su yollarına isabet ettiğinde katılım artıyor; 2010’da üç milyondan fazla, çalışmanın tamamlandığı ilk yıl.

Paddlesports Neden Popüler Oluyor?

Ancak, tekneler her zaman oradaysa ve su yolları her zaman oradaysa, kürek sporları neden Amerikalı tüketicilerin ortak akıllarında önemli bir yer edinmeye başlıyor? Cevaplaması çok zor bir soru, ancak muhtemelen kültür ve teknolojinin birleşiminden kaynaklanıyor. Jimmy Styks SUP Boards Pazarlama Müdürü Joshua Silva, “Paddlesports kısmen üç faktöre bağlı olarak çok fazla buhar kazanıyor: erişilebilirlik, uygun fiyat ve ulaşılabilirlik” diyor. “Teknoloji ve üretim geliştikçe, markalar kaliteli ürünleri iyi bir değerde sunabildiler. Örneğin, paddleboard’lar, genellikle 1.500 dolardan fazlaya mal olan yüksek kaliteli epoksi levhalar olarak başladı. -Kalite, dayanıklı panolar 500 $ için bulunabilir. ”

Buna ek olarak, su yollarının erişilebilirliği — Silva, çoğu insanın bir su kütlesinin 15 mil uzağında yaşadığını ve aktif yaşam tarzlarını kucaklayan ulusal bir kültür olduğunu ve hızlı bir şekilde kullanıma hazır ve hızlı bir şekilde büyümeye hazır bir sektörün bulunduğunu belirtir. Silva, “Paddlesports insanlara bir tekneye yatırım yapmak zorunda kalmadan sudan çıkma fırsatı verdi” diyor. “Girişteki engel, wakeboarding veya su kayağı gibi sporlardan çok daha düşüktür ve çok sayıda aktiviteyi seven insanlar için küçük bir öğrenme eğrisi vardır. Daha önce hiç kürek çekmemiş insanlar çok kolay bir şekilde onu kaldırabilir.”

Zindelik meraklıları için hızlı öğrenme eğrisi ve düşük giriş maliyeti, özellikle stand-up paddleboarding gibi aktiviteler için çok çekici görünüyor. Butik spor derslerinin genellikle pop başına 20 dolardan fazlaya mal olduğu bir ortamda, yaklaşık aynı fiyata birkaç saatliğine bir paddleboard kiralamak oldukça makul görünüyor. Sosyal medyanın fitness kültüründe oynadığı rolü inkar edemezsiniz. Endless SUP Company’de kayıtlı bir diyetisyen ve SUP Yoga, Fitness ve Paddle Eğitmeni Mandy Enright, “Paddlesport’lar gerçekten harika görünüyor” diyor. “İnsanların ders almayı sevmesinin bir numaralı nedeni arkadaşlarına göstermek için fotoğraf çekmek.” İnsanlara yeni bir şeyler denemeleri için mükemmel Instagram fotoğrafının cazibesi gibisi yoktur.

Ancak Instagram hazır ortamın yanı sıra yeni cazip fiyat noktalarının yanı sıra, paddlesports genel kondisyonunuzu geliştirmek için harika bir yoldur. Spor salonunda saat geçirmekten nefret edenler ve dışarıda formda kalmak için yollar arayanlar için paddlesports çekici bir dizi avantaj sunar.

Paddlesports, Düşük Etkili Kardiyovasküler Avantajlar Sunuyor

paddleboarding kardiyo
Jimmy Styks

Kardiyovasküler aktiviteler düşündüğünüzde muhtemelen yürümek, koşmak, bisiklete binmek veya ip atlamak gibi şeyler düşünebilirsiniz. Ancak kürek, kano, stand-up paddleboard ve kano gibi kürek sporları aynı zamanda orta ila yüksek yoğunluklu aktivite olarak nitelendirilebilecek kadar kalp ve nefes oranını artırabilir.

Aslında, Fiziksel Aktiviteler Özeti’ne göre – epidemiyolojik çalışmalarda kullanılmak üzere geniş çaplı aktivitelerin metabolik eşdeğerleri (MET değerleri) ile ilgili olarak çeşitli aktivitelere yoğunluk birimleri atamak için verilerin derlenmesi – kürek çekme, kano ve kano karşılaştırılabilir MET’lere sahiptir. Kendinizi ne kadar zorladığınıza bağlı olarak, yürüme veya orta şiddetteki koşu değerleri. Bu, saatte 4 mil hızla yürümek için orta derecede yoğunluğa sahip bir kayık kürek çekmek için çok çalışmak (ve aynı miktarda kalori yakmak) anlamına gelir.

Paddlesports aynı zamanda düşük etkili bir antreman yapma avantajına da sahip. Bu, onları alt ekstremite yaralanmaları veya kronik ağrıları olan insanlar için harika bir çapraz eğitim seçeneği haline getirir. Ayrıca, kano, kürek ve kano için, otururken egzersiz yaparsınız – kardiyoyu ayaklarınızda tutan faaliyetlerle ilişkilendirmeye alışkınsanız, yeni bir fikir.

Paddlesports Üst Gövdeye Geçiyor

paddlesports üst vücut antremanı
Jimmy Styks

Kollarınızı suyun içinde bir kürek çekmek için kullanıyorsanız, üst bedeninizin faydalarından yararlanacağı açıktır. Fakat yine, bu pozisyonlarda kordonlar, her biri hareketi harekete geçirmek için alt gövdeye dayanan koşu, atlama ipi ve bisiklet gibi diğer yaygın kardiyovasküler aktivitelerden farklı bir ışık altında spor yapar.

Güçlendirme ve Koşullandırma Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 çalışmasında, seçkin kadın kayakçıların sırtlarında ve omuzlarında, kayakçı olmayan aktif kadınlardan çok daha fazla kasılma kabiliyetine sahip olduğu bulundu. Başka bir deyişle, bir kardiyovasküler egzersiz yaparken hala üst bedeninizi ve omuzlarınızı oymaya yardımcı olacak bir aktivite arıyorsanız, paddlesports gitmek için iyi bir yoldur.

Paddlesports Çekirdeği Kullanıyor

paddleboard yoga
Jimmy Styks

Vücudun çekirdek kas yapısının kürek sporları sırasında bağlanması üst vücuttaki gibi belirgin olmayabilir, ancak daha az önemli değildir. Raketinizi veya kürekinizi suya daldırırken, üst bedeninizi kullanarak, deniz uçağını ileri doğru iterken kendinize doğru sürükleyin, çekirdek kaslarınız – karnınızın kasları, bel ve kalçalarınızın bile – Büküm veya sallanmadan torso. Temel olarak, çekirdeğiniz kürek çekerken ekstremiteleriniz için bir çapa görevi görür. Paddles sporlarına ne kadar ilgi duyarsanız, çekirdeğiniz o kadar güçlenir.

Procedia Engineering’de yayınlanan bir 2013 çalışmasında, çalışma katılımcılarının gövde, kalça ve diz stabilizatörlerinin stand-up paddleboarding sırasında yüksek düzeyde kas etkileşimi gösterdiği görülmüştür. Daha sonra, Spor Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan 2015 araştırması, seçkin stand-up paddleboarder’larının rekreasyonel stand-up paddleboarder’lara göre daha yüksek seviyede statik ve dinamik postural kontrol ve izometrik gövde dayanıklılığı gösterdiğini belirterek araştırmayı bir adım daha ileri götürdü Grup, sedanter kontrol grubundan daha yüksek seviyelere sahipti.

Bu gelişmiş çekirdek aktivasyonu, diğer aktivitelerdeki daha iyi denge ve performansa yol açabilir ve sadece beklediğiniz kaya gibi sert abslere yol açabilir.

Paddlesports Tüm Seviyeler İçin Kolayca Değiştirilir

paddleboard
Jimmy Styks

Kürek sporları düşük etkili faaliyetler olduğu için, hemen hemen her spor seviyesine sahip bireyler tarafından kolayca erişilebilirler. Silva, stand-up paddleboarding’e açık bir örnek olarak işaret ediyor: “Paddleboarding’in güzelliği, herkesin yapabileceği şey. Harika bir aile veya sosyal etkinlik ya da daha rekabetçi insanlar için, fiziksel sınırları zorlamanın eğlenceli bir yolu olabilir” Silva diyor. “Bazı insanlar gölde takılmak ya da arkadaşlarla birlikte nehirde gezinmek gibi eğlence etkinlikleri için kürek tahtalarını kullanmayı tercih ediyorlar. Diğerleri ise fitnesini geliştirmek ve kürek çekmeyi çapraz eğitim olarak kullanmak istiyor.” SUP yoga ve SUP yarışlarını kendinize gerçekten zorlamanın iki yolu olarak işaret ediyor.

Tüm kürek sporlarıyla, ortamınızı değiştirerek etkinliği daha zor hale getirebilirsiniz. Whitewater paddleboarding sizi bir gölde seyirin asla yapamayacağı şekilde test edecek. Bir akıma karşı kürek çekmek bir akıntıyla kürek çekmekten çok daha zordur. Okyanusta, dalgalara ve gelgitlere karşı kayak yapmak dere kenarındaki sessiz bir gezintiden daha korkutucu. Egzersizinizi ilgi alanlarınıza ve yetenek seviyenize uyacak şekilde ayarlamanın neredeyse sonsuz yolları var.

Paddlesports, Doğa ile Etkileşimde Bir Şans Sunuyor

paddlesports dışında
Jimmy Styks

Açık alan egzersizi zihin, beden ve ruh için iyidir ve aslında her hafta daha fazla dakika egzersiz yapmanıza neden olabilir. En azından, Uluslararası Davranışsal Beslenme ve Fiziksel Aktivite Dergisi’nde yayınlanan 2012 araştırması bunu gösteriyor. Araştırmacılar, haftada en az bir kez dışarıda egzersiz yapan yetişkinlerin, sadece içeride egzersiz yapanlara göre çok daha fazla egzersiz yaptıklarını tespit ettiler. Dışarı çıkıp ruhları yükselten ve daha fazlası için geri gelmek istemenizi sağlayan doğa ile iletişim kurmaya ilişkin bir şeyler var.

Başlarken için ipuçları

kanosu
Kahraman Resimleri / Getty Images

Bitmeden yüzlerce dolara kaçmadan ve yatırım yapmadan önce, suları test etmek, konuşmak için, sınıflar ve talimatlarla iyi bir fikirdir. Kano ve stand-up paddleboarding, orada en kolay erişilebilen paddleboard’lardır ve stand-up paddleboarding’in ülkedeki en hızlı büyüyen sporlardan biri olduğu göz önüne alındığında, bölgenizde sertifikalı bir eğitmen veya malzemeci bulmak oldukça kolaydır.

Silva, “Sertifikalı bir eğitmen tarafından yürütülen paddleboard derslerine bakın. Dünya Kürek Birliği, sertifikalı eğitmenlerin bir veritabanını sunar, ancak yerel su sporları satıcınıza da bakabilirsiniz” diyor Silva. Ancak, insanların eğitimli eğitmenler ile güvenli bir ortamda çok çeşitli farklı açık hava etkinliklerini denemelerini sağlayan CamelBak Pursuit Serisi gibi daha büyük dış mekan etkinliklerine bakmak isteyebileceğinizi de ekliyor. Bu şekilde elinizi paddleboarding, kano, sörf ve kampta deneyebilirsiniz, hepsi tek bir etkinlik bağlamında.

Bir tahta veya kayak kiralamaya karar verirseniz ve yalnızca göle, okyanusa veya nehre doğru yola çıkarsanız, önce araştırmanızı yapın. Florida St. Augustine’deki SUP Yoga Merkezinin sahibi Jess Amendola, “Derinliği ve yüzeyin altındakileri keşfedin” diyor. “Düşük gelgitte istiridye yataklarına veya enkazlara dikkat edin. Çoğu yer için su haritaları çevrimiçi olarak bulunabilir, ancak ayrıca maceranızda tam olarak ne olacağını bilmek için rüzgarları, gelgitleri ve radarları araştırmalısınız.”

Herhangi bir dış mekan gezisinde olduğu gibi, en az bir kişinin ayrıntılı planlarınızı ve ne zaman evde olmayı beklediğinizi bildirmesi önemlidir. Amendola, “Doğadayken ne olacağını asla tam olarak tahmin edemezsiniz, bu yüzden güvenli tarafta olun,” diyor. “Ve son olarak, nefes almayı ve etrafa bakmayı unutmayın. Güzel çevrenizin tadını çıkarın ve oraya gittiğinizden her zaman yerinizi temizleyin.”


    Yorum Yap