İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sakatlanma önleme
  3. Sporda Yasadışı Doping İlaçları

Sporda Yasadışı Doping İlaçları

anabolik steroid baskınından fotoğraflar

Olimpiyat halterciler, vücut geliştiriciler, koşucular, maratoncular ve hatta okçular ve atıcılar dahil olmak üzere seçkin seviyedeki sporcular, sadece birkaç kategoriyi isimlendirmek için rekabet avantajı elde etmek istiyorlar.

Eğitim programları, yüksek performansın geliştirilmesinde temel bir araçtır. Buna rağmen, bazı sporcular yasadışı maddeler kullanarak rekabet avantajlarını arttırmaya çalışmaktadır. Sporcuların uyuşturucu testi modern çağda çok karmaşıktır ve ‘aptal’ doping girişimleri neredeyse kesin olarak algılanır ve bu da sporcunun diskalifiye olmasına neden olur. Ancak karmaşıklığı test etmek büyüdükçe, ilaç hilelerinin de marifetini arttırdı.

Spor dopingleri, spordaki ilaçlar, yasadışı steroidler, kan dopingleri, yasaklanan uyarıcılar ve takviyeler – ve diğer birçok bilinen terim, belirli farmasötik ve kimyasal maddelerin yasadışı kullanımını spor ve egzersiz performansını artırmak için gösterir.

Testler yasal rekabetin bir miktar güvence altına alınmasına rağmen, her zaman bazı doping örnekleri tespit edilmeyecektir. Aşağıda, yasaklı performans arttırıcı ilaçların en popüler kategorileri ve bunların nasıl kullanıldığı gösterilmiştir.

Sentetik Anabolik Steroidler

Anabolik steroidler, kütle ve kuvvetin performans için önemli olduğu faaliyetlerde popüler ajanlardır. Her ne kadar doğal testosteron bir anabolik ajan olarak tanımlanabilse de, steroidlerin çeşitli sentetik versiyonları vücut geliştiriciler tarafından popüler hale getirildi.

Çoğu steroidin tespiti nispeten kolaydır ve amatör hile düşük başarı oranına sahiptir.

Örnek: stanozolol.

Testosteron ve İlgili Hormonlar

Testosteron, doğal erkek (ve dişi) hormondur. Vücut testosteronunun arttırılması, anabolik bir etki sağlayacaktır. Testosteronun artmasına neden olan öncül hormonlar da kullanılır. Uyuşturucu testçileri ‘normal aralıklara’ güvenmeyi sever, çünkü testosteronun kendisi doğal olarak meydana gelir.

Örnekler: testosteron, DHEA.

Amfetaminler ve Diğer Uyarıcılar

Sinir sistemini ve reaksiyon zamanlarını uyaran kimyasal ve ilaç ajanları, yıllardır popüler performans arttırıcı ilaçlar olmuştur. Birçok formdaki amfetaminler ve benzer uyarıcı etkiler sağlayan kokain gibi maddeler, spordan futboldan bisiklete, halter ve sprint sporlarına kadar çeşitli sporlarda kullanılmıştır.

Örnek: Dexedrine.

EPO ve Kan Dopingi

Eritropoietin, kırmızı kan hücresi (RBC) üretimini artıran bir hormon olan EPO’dur ve bu da dokulara oksijen kullanılabilirliğini artırır. Artan oksijen, özellikle maratonlar, triatlonlar ve dayanıklılık döngüsü yarışları gibi dayanıklılık olaylarında performansı artırır. Yasaklanan EPO öncülleri de var, ancak bu henüz tespit edilemeyen performans arttırıcı ilaçların kazançlı bir kaynağı olabilir.

Örnekler: EPO, CERA.

Kan dopingi, kendi kanınızı çekme ve kaydetme, vücudunuzun kan kaynağınızı yenilemesine izin verme ve ardından EPO dopinginde olduğu gibi, artan oksijen taşıma kapasitesi sağlamak için kendi kanınızı geri ekleme uygulamasıdır.

Diüretikler ve Diğer Maskeleme Ajanları

Steroid ve diğer ilaçları aldığınızda kaçınılmaz olarak test cihazlarının bulabileceği bir iz bırakırlar. Bundan kaçınmaya çalışmanın bir yolu, yasaklanmış ilacın izlerini sızdırabilecek idrar çıkışını artıran başka bir ajan kullanmaktır. Şimdi ise, test ediciler “maskeleme ajanları” olarak da adlandırılırlar, bu nedenle maskeleme ajanı diüretik salgılanmadığı veya metabolize olmadığı sürece kaçış olmaz.

Örnek: chlorthalidone (ve daha birçok).

Yağ yakıcılar

Bu ilginç bir tanesidir. Kas pahasına yağ pahasına teşvik eden ajanların talep ettiği görülmektedir. Bu alan, potansiyel kilo arttırıcı ajanlar olarak işlev gören geleneksel kilo kaybı tedavisinde kullanılanlar gibi egzotik bileşiklerle çok karmaşık olabilir.

Örnek: clenbuterol.

Büyüme hormonları

İnsan büyüme hormonu veya HGH, vücut geliştiriciler tarafından ve son zamanlarda atletik sprinterler tarafından yıllardır ek bir ilaç olarak kullanılmaktadır. HGH vücut tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir maddedir. Vücuttaki büyüme hormonu üretimini uyaran çeşitli ilaçlar da test edenler tarafından hedeflenir.

Örnek: HGH.

Peptit Hormonları

Esas olarak küçük proteinler olan peptitlerin bulanık dünyası, büyüme hormonu stimülasyonu ve vücut onarımı dahil olmak üzere bir dizi performans hedefi için kullanılmıştır.

Örnek: Thymosin.

Beta Engelleyiciler

Beta blokerleri, kalp hastalığı ve tansiyon tedavisinde geleneksel olarak kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Kalp atış hızını önemli ölçüde düşürürler. Okçular, atıcılar ve bilardo oyuncuları gibi rakipler atışlarını sabitlemek için onları kullandı.

Örnek: propranolol.

Çeşitli Maddeler

Bu grup, hormonal manipülasyondan metabolik etkilere kadar, kendine özgü kullanımları olan birçok kimyasal madde içerir. Örneğin, meme kanseri tedavisi için öngörülen anti-östrojen ilaç tamoksifen, erkekler tarafından anabolik steroidlerin östrojenik etkilerine karşı koymak için kullanılmıştır.


Yorum Yap

    Yorum Yap