1. Ana Sayfa
  2. Pedometreler ve Fitness Bantları

Yürüme ve Çocuklar İçin Adımsayar Adım Sayısı

Yürüme ve Çocuklar İçin Adımsayar Adım Sayısı
+ - 0

Çocukların yeterince yürüyor mu? 6 ila 12 yaş arası çocuklar için günde önerilen adım sayar adım sayısı kızlar için 12.000, erkekler için 15.000’dir.

Değişen zamanlarla çocukların günlük yaşamlarında yeterince etkinlik alamayacağına dair endişeler vardır. Kuzey Amerika’da çocukların daha az yürüdüğünü gösteren çalışmalar yapıldı. Bunun nedeni, okula yürüyerek daha az sayıda çocuk, okul günü boyunca fiziksel aktivitedeki bir değişiklik ve fiziksel oyuna ev ya da organize sporla sınırlama gibi faktörler olabilir. Old Order Amish çocuklarının bir çalışması, ortalamada önerilen adım sayısını elde ettiklerini ve aşırı düşük çocuklukta obezite oranlarına sahip olduğunu buldu.

Küçük Adımlar Ekleme

Diyet çocuklukta şişmanlığa katkıda bulunurken, aktivite çocuğun sağlıklı bir kiloda büyümesi için anahtar rol oynar. Ebeveynler, çocuklarına pedometre vererek ve günlük adımlarını artırmalarını teşvik ederek artan aktivite oyunu yapabilirler. Bir çocuk, bisiklet sürerken veya kaykay yaparken olmasa da, yürürken, koşarken ya da atladığında adımlar sayılır. Ebeveynlerin etkinlik hedeflerini belirlemelerine ve izlemelerine ve çocuklarına etkinlik için ödüller vermelerine olanak tanıyan çocuklar ve gençler için özel olarak tasarlanmış uygulamaları olan pedometreler vardır.

Çocuklarınızla Yürüyüş

Çocuklar için yürüyüş süresini artırmak için kolay bir yol birlikte yürümek. Hepiniz daha fazla fiziksel aktivite yaparken, sizi bir arada tutan sağlıklı, özgür bir aktivite.

Ailenizin her üyesi için bir pedometre satın alın ve sağlıklı bir rekabetin tadını çıkarın. İlk hafta, ortalama adımları izleyin. İkinci hafta, 2000’lere kadar günlük adımlarını artıran her kişiyi ödüllendirin. Gelecek haftaya, yetişkinler için 10.000, kızlar için 12.000 ve erkekler için 15.000 hedefine ulaşana kadar, 2000 kişi daha kazandıranlara ödül verin. Herhangi biri bu büyük hedeflere ulaştığında büyük bir kutlama yapın.

Bir Çocuğun Kaç Adım İhtiyacı Var

Çocukluk çağı obezitesinin dünyanın dört bir yanındaki havaya uçurmasıyla, araştırmacılar bir çocuğun sağlıklı bir vücut kompozisyon bölgesinde ne kadar aktivite yapması gerektiğini sordular. Pedometreler bir çocuğun etkinlikler ve oyun arasında ne kadar hareket ettiğini kolayca ölçebilir ve bu “yaşam tarzı adımları” çocuğu sağlıklı bir ağırlık bölgesinde tutmak için yeterli olabilir.

2013’te yayınlanan bir çalışmada, ılımlı ila şiddetli fiziksel aktivite (MVPA) için günde 60 dakika boyunca tavsiyelere ulaştıklarını en iyi gösteren adımların sayısını belirlemek için ivmeölçer kullanan yaklaşık 2000 çocuk izlendi. Çalışma yazarları, bir ivmeölçer üzerinde 11.500 düzenlenmemiş adımın bu kadar etkinliğe ulaşıldığının bir göstergesi olduğunu belirledi.

Rastgele hareket düzenleyen bir pedometre kullanıldığında, bu günde 9000 pedometre adımına eşittir. Kesin hedef numara üzerinde anlaşmaya varılmamış olsa da, yazarlar ‘makul kurallar’ olarak günde 11.500 düzenlenmemiş veya 9.000 adım adım hedeflemeyi teklif ettiler.

2004 yılında yayınlanan önceki bir çalışmada ABD, Avustralya ve İsveç’teki yaklaşık 2000 çocuğun araştırması gözden geçirilmiştir. 6-12 yaş arası çocuklar için kızların günde 12.000 adıma ve erkeklerin sağlıklı bir Vücut Kitle İndeksi’nde (BMI) kalmak için günde 15.000 adıma ihtiyacı olduğunu gösterdi. Çalışma, Haziran 2004 “Koruyucu Hekimlik” te Catrine Tudor-Locke Ph.D. ve ortakları.


    Yorum Yap