1. Anasayfa
  2. Yoga ve Sağlığınızı Anlamak

Doğum Öncesi Yoga İçin Eksiksiz Bir Rehber

Doğum Öncesi Yoga İçin Eksiksiz Bir Rehber
0

Hamilelik sırasında, formda kalmak ve bebeğinizin olması için en iyisini yapmak istersiniz. Doğum öncesi yoga her ikisini de yapmanın harika bir yoludur. Go-go dünyamızda yoga, bebeğinizi ve dönüşürken vücudunuzu yavaşlatmak ve bağlantı kurmak için ihtiyaç duyulan bir fırsat sunuyor. İster yoga için yeni olun, isterse deneyimli bir uygulayıcı olun, hamilelik sırasında yoganın birçok faydasının tadını çıkarabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Prenatal Yoga Sizin İçin Ne Yapabilir?

Hamileyken bazen vücudunuzun bir uzaylı tarafından ele geçirildiğini hissedebilirsiniz. Kendin hakkında bildiğini sandığın her şey, vücudun inanılmaz işlerini yaparken pencereden dışarı çıkar. Kontrolünüz dışında olan değişim, kendinizle olan ilişkinizi kesmiş hissetmenize yol açabilir.

Yogada, matın her aldığınızda vücudunuzun farklı olduğu söylenir. Değişimin sabit olduğunu kabul etmeye çalışıyorsun. Gebelikte bu iki kat daha doğrudur. Yoga, vücudunuzla yeniden bağlantı kurmanıza ve yolculuğunu kucaklamanıza yardımcı olur.

Doğum öncesi yoga dersleri, kendinizi doğum sürecine hazırlamanın ve diğer hamile kadınların şirketinden faydalanmanın, değer biçilmemesi gereken bir topluluk duygusu geliştirmenin harika bir yoludur. Birçok yeni annenin destek sistemleri ve küçük çocuk oyun grupları doğum öncesi yogada yapılan bağlardan ortaya çıkmıştır.

Güvenlikle İlgili Hususlar

Hamilelik sırasında yoga çok fazla bilimsel çalışma yapmamıştır, ancak genellikle hamile annelerin ve fetüslerinin çoğu için güvenli ve faydalı olduğu düşünülmektedir.

Hamileliğiniz yüksek risk altındaysa veya başka komplikasyonlarınız varsa, yogaya başlamadan önce sağlık ekibinizle konuşun. Özel bir endişeniz olmasa bile, yoga pratiğinizi bebeğiniz büyüdükçe uyarlamanız gerekecektir.

Vücudunuz hamileliğiniz boyunca gevşeme denen, üreyen bebeğinize yer açmaya ve doğum için hazırlanmaya yardımcı olan bir hormon üretir. Gevşemenin varlığı sizi normalden daha esnek hissetmenize neden olabilir, ancak aşırı gerilmemeye dikkat edin; bu süre zarfında eklemleri ve bağları da stabilize etmek de mümkündür.

Hamile Yoginin en büyük tehlikesi düşüyor. Bu nedenle, özellikle göbeğinizi çıkmaya başladığında, dengeleyici pozlara dikkat ederek bu riski en aza indirin. Bayılma riskini azaltmak için sersemlemiş hissetmenize neden olabilecek herhangi bir pranayama atlayın. Bikram yoganın bazı durumlarda vücudun çekirdek sıcaklığını sıcak olarak gösterdiği için, bundan kaçınılmalıdır.

Birinci Trimesterde Yoga

İlk trimester yoga için, postural değişiklikler minimumdur, çünkü karnınızın büyüklüğü henüz bir sorun değildir. Vücudunuza uyum sağlama alışkanlığı içinde olmak en önemli şeydir. Kendinizi yorgun ve mide bulanmış hissediyor olabilirsiniz, öyleyse rahatlamanız için kendinize izin verin.

Zaten yoga dersleri alan kadınların çoğu normal rutinlerine devam edebilir, ancak hamileliğinizi öğretmeninize bildirmeniz iyi bir fikirdir. İlk kez yoga yapıyorsanız, doğum öncesi bir sınıfa başlamakta sorun yoktur.

İkinci Trimesterde Yoga

İkinci trimester doğum öncesi yogaya başlamak için ideal bir zamandır. Muhtemelen eğer varsa, sabah hastalığınızın en kötüsünü geçtiniz. Karnınız ortaya çıkmaya başladı, bu nedenle hamileliğe özgü pozlar ve öğütlere daha fazla ihtiyaç duyuyorsunuz.

Rahminiz genişledikçe, karnınızın üzerinde durduğunuz yerde poz vermeyi bırakmanın zamanı geldi. Ayrıca bu noktada çok rahat olmayan derin kıvrımlardan da kaçının.

Üçüncü Trimesterde Yoga

Üçüncü trimester yogada, karnınız büyük bir etken haline gelir ve ayakta pozlamada yer açmak için daha fazla adaptasyona yol açar.

Daha geniş bir duruş sergilemek sizi daha istikrarlı kılar, bu da faydalıdır çünkü sizi düşürebilecek herhangi bir şeyden kaçınmak istersiniz. Bu nedenle hamilelikte bu noktada inversiyonlar önerilmez.

Üçüncü trimesterde yoga pozlarının performansı sırasında fetüsü izleyen ilk 2015 araştırması yapıldı. Aşağı doğru bakan köpek ve savasana dahil olmak üzere denenen 26 duruşmanın hiçbirinde fetal rahatsızlık bulgusu bulunmadı. Ancak, bu pozlar hala bir noktada rahatsızlık hissedebilir ve bunlardan kaçınmak iyidir.

Yogaya Yeniyseniz

Daha önce hiç yoga yapmayan birçok kadın, hamileliklerinde ve ötesinde ideal bir egzersiz şekli olduğunu görmüştür. Bir sınıf ararken, öğretmenleri size en iyi şekilde talimat verebileceklerinden, “doğum öncesi yoga” olarak adlandırılanlara bağlı kalın.

Düzenli bir sınıfa giderseniz, öğretmene hamile olduğunuzu söylediğinizden emin olun. Bazı kadınlar sadece üçüncü trimesterde doğum öncesi yoga yapabilecekler. Durumunuz buysa yine sınıflardan faydalanacaksınız, ancak hamileliğiniz ne kadar erken başlarsa, o kadar iyi.

Yoga Deneyiminiz Varsa

Yoga uzmanları, hamilelik boyunca çalışmaya devam edebileceklerini bilmekten mutlu olacaklardır. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece düzenli derslerinizi almaya devam edebilirsiniz, ancak yine, öğretmene hamile olduğunuzu bildirdiğinizden emin olun. Hamilelik öncesi yoğunluğunuzda pratik yapmak zorunda kalmayın.

Özel bir ev doktoruysanız, doğum öncesi güneşi selamlamaya başlayın. Kaçınılması gereken pozları anladığınızdan emin olmak için yukarıdaki trimester kurallarını inceleyin. Bazı doğum öncesi yoga derslerini almak, diğer annelerle tanışmak ve doğum hakkında bilgi edinmek için iyi bir fikirdir.

En İyi 5 Doğum Öncesi Yoga Pozları

Dokuz ayınız boyunca (ve tavsiye edilmeyenler için) yapılması gereken rahat ve güvenli birçok yoga pozu vardır. Bu beş doğum öncesi yoga sınıfına dahil görmek çok muhtemel olanlardır:

  1. Cat-Cow Stretch ( Chakravakrasana ): Omurgalarınızı uyandırmanın, bebeğinizin doğum için en iyi pozisyona gelmesine yardımcı olan yumuşak bir yol
  2. Gate Pose ( Parighasana ): Kalabalık karnınızda biraz daha fazla yer açmanıza yardımcı olan bir yan streç
  3. Savaşçı II ( Virabhadrasana II ): Bacaklarını güçlendiren ve kalçalarını açan ayakta duruşu
  4. Cobbler’s Pose ( Baddha Konasana ): İç bacaklarını geren yumuşak bir kalça açacağı; Gerekirse destek almak için her dizin altından destek kullanın
  5. Duvarlar ( Viparita Karani ): Şişmiş ayak bilekleri ve ayakları için panzehir

Hamileliğinizden Sonra Yoga

Bebeğinizi aldıktan sonra yoga pratiğinize devam etmek için istekli olabilirsiniz. Doktorlar genellikle yeni anneler için vajinal doğumdan sonra ve Sezaryen bölümünden sonra daha uzun altı hafta iyileşme süresi önermektedir.

Sağlık pratisyeninizden OK aldığınızda ve önemli bir kanama olmadığında, kendi başınıza veya anne ve bebek sınıfında doğum sonrası yoga yapmaya hazırsınız. Bazı pozlar emziren annelerin sırt ve boyun ağrıları ile savaşmalarına yardımcı olur.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Hamilelik heyecan verici ve özel bir zaman olabilir, ama aynı zamanda biraz gizemli. Yoga, vücudunuzun yaptığı inanılmaz şeyi kabul edip saygı göstererek, size yavaşlamanız ve deneyimin tadını çıkarmanız için araçlar sağlar.

Diğer bekleyen annelerle zaman geçirme, doğum öncesi dersleri almanın başka bir gerçek yararıdır. Hamileliğinizde bir eşiniz olsa bile, o kişi olduğunuz fiziksel değişikliklerden geçmiyor. Bir hamile kadın topluluğuna katılmak güzel ve değerli bir şeydir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir