1. Ana Sayfa
  2. Yoga ve Sağlığınızı Anlamak
  3. Terapi ve Sağlık İçin Yoga

Terapi ve Sağlık İçin Yoga

İşyerinde Yoga Terapisti

Çağdaş yoganın bir egzersiz şekli olarak mı yoksa manevi bir uygulama olarak mı değerlendirileceği konusundaki tartışmayı muhtemelen duymuşsunuzdur; Peki ya yoganın bir tür ilaç olduğu fikrine ne dersiniz?

Hindistan’da, bu fikir çok tuhaf değil. Kardeş disiplini Ayurveda’nın yanı sıra Yoga, geleneksel olarak zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları tedavi etmek için reçete edilmiştir ve sadece kötü bir sırt veya kas yaralanmasından kurtarma gibi şeyler için değildir. 1966 klasik, Yogaya Işık , BKS Iyengar, astım, yüksek tansiyon ve diyabetin tedavisi için, diğerleri arasında poz dizileri sunmaktadır. T. Krishnamacharya ve öğrencisi Ashtanga gurusu Pattabhi Jois de asana’yı iyileştirici olarak gördü ve çeşitli hastalıkları olan hastalarla çalıştı.

Yoga’nın bu uygulamasına araştırma bilimi tarafından çok fazla dikkat edilmediğinden, yakın zamana kadar Hindistan dışında yaygın olarak uygulanmamıştır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde alternatif tıbbın ilgisinin artmasıyla birlikte yoga terapisi de artıyor.

Yoga Terapisi Nedir?

“Yoga terapisi” terimi, çok çeşitli farklı yöntem ve amaçları kapsar. En temelde, terapötik bir yöntem, bireysel olarak ele alınan öğrencinin / hastanın sağlığına öncelik verilerek iyileşmeye odaklanır. Fiziksel sağlık açısından, bu rehabilitasyon, iyileştirici, önleyici olabilir veya yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla kronik bir durumu yönetmek olabilir.

Yoga terapisi, her insanın genel sağlığını değerlendiren ve ne gibi kısıtlamalar varsa çalışarak, tüm vücuda yaklaşır. Bu yaklaşım aynı zamanda zihinsel ve fiziksel sıhhatın bütünleştiği varsayımıyla bazen konuşma terapisi ve hareketinin bir kombinasyonunu kullanarak zihinsel sağlığı da dikkate alır. Bireysel değerlendirmeler, benzer koşulları olan iki kişinin çok farklı tıbbi geçmişleri veya farklı bir tedavi süreci ile sonuçlanacak komplike faktörlere sahip olabileceğinden anahtardır.

Yoga Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Yoga terapisi ile bir miktar fayda görebilecek olan koşullar gamı yönetir: alerjiler, artrit, IBS, tiroid koşulları, kısırlık, hemoroitler, depresyon ve yeme bozuklukları, sadece birkaç isim. Sizi bir doktora ya da alternatif bir tıp doktoruna götürebilecek herhangi bir şey, yoga terapisi kapsamına girer.

Yoganın bazı tıbbi problemlerle başa çıkmanıza yardımcı olabileceği halde, çoğu durumda standart tıbbi bakımın yerine geçeceklerini tamamlayacağını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, her zaman doktorunuzu görmeye devam etmeli ve yeni bir tedaviye başlamadan önce yogayı rejiminize dahil etme olasılığını tartışmalısınız.

Yoga terapistleri için profesyonel bir örgüt olan Uluslararası Yoga Terapistleri Birliği (IAYT), yaygın hastalıklar ve yoga ile nasıl tedavi edilebilecekleri konusunda geniş kapsamlı araştırma materyalleri kaynakçalarını sürdürmektedir. IAYT ayrıca üyeler için düzenli sempozyumlara ev sahipliği yapar ve yoga terapisi araştırmaları hakkında rapor veren ve terapistler için en iyi uygulamaları sunan Uluslararası Yoga Terapisi Dergisi’ni yayınlar.

Yoga Terapisti Bulmak

Yoga terapisi, terapist ve hasta arasındaki birebir ilişkilere bağlı olduğundan, doğru pratisyeni bulmak çok önemlidir. İcra Direktörü John Kepner’e göre yaklaşık 2.900 üyesi ve 80 üye okulu bulunan IAYT, hastaları terapistlerle bağlamak için çevrimiçi bir veritabanı sunuyor.

Yoga terapisi gittikçe daha popüler hale geldikçe, terapistlerin sıkıntısı kalmamaktadır, ancak bu ortaya çıkan meslek büyük ölçüde kontrol altına alınmamıştır. 2013 yılında, Maryland Üniversitesi Bütünleyici Sağlık Üniversitesi, Yoga Terapisinde Yüksek Lisans derecesi sunan ilk kurum oldu. IAYT, çoğu ABD’de olmasına rağmen, dünya çapında yaklaşık 25 ek eğitim programını akredite etti. 2016 yılında, IAYT, IAYT onaylı bir kurumda yoga terapisi eğitim programını tamamlayan kalifiye üyelere sertifikasyon bilgileri sunmak için uzun vadeli bir plan oluşturmayı planlamaktadır. Ayrıca, akreditasyon programına başlamadan önce eğitim ve / veya deneyimlerini gösterebilecek nitelikli terapistlerde dedeler olacaktır. Yoga topluluğundaki bazılarının bu standardizasyon girişimlerine itiraz etmelerine rağmen, tüketicilerin nitelikli bir öğretmen bulmalarına yardımcı olacak bir süreçte başlangıç noktası olarak görülebilir.

Kontrol Edilecek Yoga Türleri

Özellikle terapi çalışmaları için geçerli olan yoga eğitimi, Krishnamacharya’nın çalışmalarını oğlu TKV Desikachar’ın öğretileriyle sürdüren Viniyoga’yı içermektedir. Viniyoga, bir bireyin sağlığına ve gereksinimlerine uyacak bir uygulamayı özelleştirmeyi vurgulamaktadır. İyengar Yoga aynı zamanda rehabilitasyon, anatomi ve her birinin fiziksel yeteneğine uygun pozlar hazırlamak için sahne kullanımını vurgulamaktadır. Diğer yoga öğrencilerinden veya öğretmenlerden ağızdan alınan sözler, bölgenizdeki en iyi terapistler hakkında paha biçilmez bilgi sağlayabilir.


Yorum Yap

    Yorum Yap