1. Anasayfa
  2. Yoga ve Sağlığınızı Anlamak

Yoga, Daha İyi Duruş için Pozlar

Yoga, Daha İyi Duruş için Pozlar
0

Öğrenciler genellikle yoganın daha uzun boylu yapıp yapamayacağını bilmek ister. Yoga sizi büyütmek istemeyecek olsa da, duruşunuzu belirgin bir şekilde artırabilir, bu da sizi daha uzun, daha ince ve daha güvenli görünmesini sağlar. Birçok postüral problem, işyerindeki bir bilgisayar terminaline atılan veya araba süren her gün harcanan saatlerden kaynaklanmaktadır. Bu yoga pozları, sarkma eğiliminizi azaltmanın yanı sıra, beden duruşunuzu ve çekirdeğinizin gücünü artırarak, duruşunuzu geliştirmek için uzun bir yol kat edecektir.

Makalede Neler Var?

Dağ Pose (Tadasana)

Mountain Pose - Tadasana
Ben Goldstein

Yeterince basit görünse de, doğru yapıldığında dağ pozu aslında oldukça karmaşıktır, çünkü vücudunuzun mükemmel dikey hizada olduğunu hissetmenizi öğretir. Bunu kendi başınıza yapabilmek için çok fazla uygulama ve düzeltme yapmanız gerekir. İlk başta, omuzları çok geriye iterek ve göğsünüzü dışarıya çekerek eğilmeye meyilli bir eğilimi telafi edebilirsiniz. Bu pozun amacı değil: daha çok öne ya da geriye yaslanmadığınız ve orta hattınızın her iki tarafında simetrik hissettiğiniz nötr bir konum bulmaktır.

Ayakta İleri Viraj Değişimi

Ellerinizi Arkanızda Birbirine Yerleştirme
Klaus Vedfelt / Getty Images

Ellerin arkaya geçip geldiği bu değişkenlik büyük bir omuz açacağıdır. Göğüste mümkün olduğunca fazla açıklık elde etmek için ellerinizi arkanızda birleştirin ve omuzlarınızı kulağınıza doğru sıkın. Ardından omuz bıçaklarını kollarınızı dümdüz çekerken sırtınızı aşağı doğru kaydırın.

Hamstringlerinizi germek için, ellerinizi birleştirirken yavaşça bacaklarınız üzerinde öne doğru kıvrılın. Omuzlarınızı sırtınızın ortasına doğru döndürün ve kollarınızı yukarı doğru uzatın.

Kedi İnek Streç (Chakravakrasana)

Kedi-inek streç
Ben Goldstein

Kedi inekleri, omurganızın ideal, doğal eğrilerini keşfetmenize yardımcı olması için mükemmeldir. Omurgayı fleksiyondan (kedi) uzamaya (ine) hareket ettirerek, her seferinde ortasından geçerek, nötr pozisyonu daha doğru değerlendirmeyi öğrendiniz. Hareketlerin kuyruk kemiğinizden kaynaklanmasına izin verin ve başınızı hareket ettirmek için en son şey omurganızda toplayın.

Köprü Pose (Setu Bandha Sarvangasana)

Köprü Pose
Köprü Pose. Ann Pizer

Bu yumuşak sırt ağzı göğüs ve omuzları açar; duruşları zayıf insanlarda sıkışık iki alan. Ayrıca sırtınızı güçlendirir ve omurganıza daha fazla destek verir. Kalçanızı kaldırdıktan sonra, her bir omuz bıçağını sırtınıza sokmak için bir süre duraklayın. O zaman kalçanı gevşet ve kalçalarını biraz yukarı kaldır. Daha az yoğun bir sürüm için bunun yerine desteklenen köprüyü deneyebilirsiniz.

Kartal Pose (Garudasana)

Kartal Pose - Garudasana
Kartal Pose – Garudasana. Ben Goldstein

Güçlü bir çekirdek, omurganızı destekler ve dengeleyici duruşlar karın gücünüzü arttırmanın iyi bir yoludur. Kartal kolları kalbinizin arkasını açar (omuz bıçaklarınızın arasında). Üst bacağınızı tam olarak dolamamanızın önemi yoktur, ancak omuzlarınızın kalçalarınızın üzerinde durduğundan emin olun. Bu pozta gövdeyi öne doğru eğme eğilimi vardır. Dik hizalamayı sürdürmek, bedeninizdeki uzayda farkındalığınızı arttırmanın başka bir yoludur.

Bu poz süper zorsa, sandalye versiyonunu deneyin. Aynı zamanda iş yerinizde uzlaşmanın iyi bir yolu.

Tahta Poz

Tahta Poz
Tahta Poz. Ben Goldstein

Çekirdek dayanımından bahseden tahta, üzerinde çalışmak için başka bir harika yoldur. Ayrıca, zayıf alanlarınızın nerede olduğunu da gösterir. Poponun ne yapışmadığını ne de sarkmadığından emin olun. Ortayı bulmanıza yardımcı olması için her birini abartmayı deneyin. Göbeğinizi çevirin, göbeğinizi nazikçe omurganıza doğru çekin. Bu pozu bir dakika veya daha uzun süre tutmaya çalışın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir