1. Anasayfa
  2. Popüler Yoga Türleri

Jivamukti Yoga Kökenleri ve Sınıfları

Jivamukti Yoga Kökenleri ve Sınıfları
0

David Life ve Sharon Gannon, 1983 yılında New York’ta, grubunu East Village’daki ikonik Life Cafe adlı restoranında çaldıklarında mümkün olan en Bohemyalı şekilde bir araya geldi. Her ikisi de sanat, müzik ve 80’lerin karşı kültürüne derinden karışmıştı ve kısa sürede birlikte yoga yapmaya başladılar. 1984’te ABD’de ortaya çıkan ilk hibrit yoga stillerinden biri olan Jivamukti’yi kurdular. Jivamukti bir melezdir, çünkü metodolojisi ve felsefesi birkaç farklı guru öğretisinin unsurlarını sentezler. Yaşam ve Gannon en etkili üç öğretmenlerini Swami Nirmalanda, Ashtanga gurusu Sri K. Pattabhi Jois ve Shri Brahmananda Sarasvati olarak görüyorlar. Jivamukti adı, “yaşarken kurtuluş” anlamına gelen Sanskritçe bir sözden ilham aldı. Uzun yıllar boyunca, Jivamukti, ilk önce 2. Cadde’de ve 10. caddede ve daha sonra Lafayette Caddesi’nde, Doğu Köy köklerine yakın kaldı. 2006 yılında, Jivamukti Union Square’e taşındı ve bir kafe ve butik ile bir amiral gemisi atölyesi açtı. İlk adanmışlar arasında Gwyneth Paltrow, Christy Turlington, Uma Thurman, Russell Simmons ve Sting gibi Hollywood ve müzik endüstrisi ünlüleri vardı.

Makalede Neler Var?

Jivamukti Sınıfından Ne Beklenmeli?

Jivamukti, asanaların genellikle oldukça kuvvetli olduğu vinyasa tarzı bir uygulamadır, ancak sınıflar da aydınlık ve eğlenceli olabilir. Her sınıfın yoga yazısı, tezahürat, meditasyon, asana, pranayama ve müzik ile araştırılan bir teması vardır, bu yüzden Jivamukti iyi bir antrenmandan daha fazlasını isteyenlere hitap ediyor. Öğretmenler, modern hayattan ve çağdaş müzikten örnekler çizerek yoga prensiplerini çekici hale getirmeye teşvik edilir, bu nedenle genellikle dersin başında temanın bir sunumu ve baştan sona yeniden vurgu yapılır. Jivamukti’nin felsefesindeki en güçlü akımlardan biri, şiddet içermeyen anlamına gelen ahimsa yamasının kesin bir yorumudur. Buna göre, Jivamukti öğretmenleri, vegan diyetini bazen güçlü bir şekilde savunuyorlar.

Bir Jivamukti Stüdyosu veya Öğretmeni Bulmak

Union Square’nin bulunduğu yere ek olarak, New York bölgesinde ve yurtdışında lisanslı birkaç Jivamukti stüdyosu bulunmaktadır. ABD’deki yerler Jersey City, New Jersey ve Woodstock, New York’ta. Almanya’da, Berlin ve Münih’te merkezler var. Londra, Moskova, Sidney ve Puebla, Meksika diğer resmi yerlerdir. Ancak bu şehirlerden birinde yaşamıyorsanız endişelenmeyin. Bu yoga tarzını tecrübe etmenin birçok yolu var. Jivamukti web sitesi, bağlı stüdyo ve sertifikalı öğretmenlerin büyük bir listesini tutar. Bağlı stüdyolarda, sınıfların çoğu Jivamukti tarzında olacaktır. Ayrıca Jivamukti derslerini başka bağlamlarda (bağlı olmayan stüdyolar, sağlık kulüpleri) sunan sertifikalı öğretmenler de bulabilirsiniz. Birkaç Jivamukti DVD’si de var, ancak bu yoga tarzı o kadar toplum odaklı ki, ders almaktan tam bir deneyim alacaksınız.

Öğretmen eğitimi

Jivamukti, ABD’deki en saygın öğretmen eğitimi programlarından birini yürütmektedir. Bunun bir nedeni, sertifikalı bir Jivamukti öğretmeni olmak için, temel Yoga Alliance kayıtlı öğretmen statüsünü kazanmanız için gerekenden daha fazla saat koymak zorunda olmanızdır. Jivamukti eğitiminin ilk seviyesi 300 saattir. Bu titiz eğitimler, kurucuların Life ve Gannon tarafından kıdemli öğretmenler tarafından öğretilen ay boyu süren yoğun eğitimlerdir. Her yıl dünyanın dört bir yanında farklı yerlerde yaklaşık dört eğitim düzenlenmektedir. Öğrencilerin en az iki yıl boyunca yoga yapmaları ve Jivamukti yöntemine aşina olmaları gerekir. Öğretim alanları felsefe, anatomi, öğretim metodolojisi, Sanskritçe, pranayama ve satsang’tır, ki bu da topluluk anlamına gelir ve ilahi, meditasyon ve daha fazlasını içerir. Gelişmiş Jivamukti eğitimi, 500 saatlik bir çıraklık eğitimidir ve 800 saatlik bir sertifikasyona neden olur.

Skandala Bağışık Değil

Yoga topluluğundaki en itibarlı ve saygın duruşuna rağmen, Jivamukti, son yıllarda karizmatik liderlerle, özellikle de Anusara ve Bikram ile diğer yoga stillerini azaltan skandal türlerine karşı bağışıklık kazanmıyor. Üst düzey bir Jivamukti öğretmeni aleyhine açılan 2016 davası, cinsel tacizin tamamen mentorluklarına tam bağlılık gösteren çırak öğretmenleri ödüllendiren katı iç hiyerarşi tarafından yaptırıldığını iddia etmiştir. Davacı Holly Faurot avukatları dava Haziran 2016 yılında bir gizli dışı mahkeme yerleşim ile çözüldü Nisan 2016 yılında Slate göründü Michelle Goldberg’in derinlemesine makaleye göre, bir kült olarak Jivamukti resmini boyamak için planlanan, bu nedenle bu yasal strateji denenmemiş kalır. Bununla birlikte, davanın kendisi Jivamukti’nin karargahı tarafından teşvik edilen karargahının kültürünü sorguladı.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir