İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Yoga Türleri

T. Krishnamacharya Modern Yoga'nın Babası

T. Krishnamacharya Modern Yoga'nın Babası
+ - 0

İsmi, belki de en ünlü öğrencilerinden daha az tanınmakla birlikte, T. Krishnamacharya’yı modern yoganın babası olarak adlandırmak abartı sayılmaz. Hatha yogaya eşsiz bir yaklaşım geliştirmesi, yorulmayacak terfii ve istisnai destekleyicileriyle birlikte, doğrudan yoganın batılı öğrencilere ulaşılabilirliğine yol açtı.

Krishnamacharya (1888-1989) Hintli bir yogi ve bilgindi. Hatha yoga eğitimini yedi yıl boyunca Himalayaların uzak bir bölgesinde bir mağarada yaşayan gurusu Ramamohana Brahmacharya ile geçirdiğini iddia etti. Krishnamacharya ayrıca uzun yıllar ders çalışarak ve ardından Sanskritçe, Vedik ayinleri ve felsefeyi öğreterek geçirdi.

Yogaya yaklaşımı, şimdi vinyasa yoga olarak bilinen bir tarz olan, nefes alma ile koordine edilen bir dizi poz aracılığıyla hareketi birleştirdiği bilinen ilk kişidir. Mark Body, Yoga Body adlı kitabında, bu akan yoganın gelişiminin, 19. yüzyılın fiziksel kültür hareketinden ve İngiliz sömürge ordusunun üyeleri tarafından uygulanan jimnastik egzersizlerinden de etkilendiğini ikna edici bir şekilde savundu. 1934 yılında Krishnamacharya, çoğu bugün yoga uzmanlarına aşina olduğu, öğrettiği yoga yöntemlerini ve asanaları içeren bir kitap olan Yoga Makaranda’yı yayımladı.

Krishnamacharya’nın Mirası

1926’dan 1946’ya kadar Krishnamacharya, Hindistan’ın Mysore kentindeki Maharaja Krishnaraja Wodeyar’ın sarayında (çoğunlukla genç erkekler için) bir yoga okulu işletiyordu. Bu süre zarfında, Krishnamacharya’nın, batıda popüler hale getirme konusunda popüler rol oynamaya devam edecek üç seçkin öğrencisi vardı.

K. Pattabhi Jois, güçlü Ashtanga tarzı Asana’nın Krishnamacharya’nın öğretilerine dayandığı, uzun zamandır özverili bir öğrenciydi. Modern Ashtanga, Krishnamacharya’nın Yogasına açılan en iyi penceredir. Kız kardeşi Krishnamacharya’nın karısı olan BKS Iyengar, kendi hizaya dayalı tarzını geliştirmek için dallanmadan önce ilk yoga talimatını kayınbiraderinden aldı. 1940’lı ve 50’li yıllarda Hollywood yıldızlarına yoga öğretmeni olan Indra Devi, Krishnamacharya’nın ilk kız öğrenciydi.

Yoga okulu kapandıktan sonra Krishnamacharya, Chennai’deki evinden özel olarak ders verdi. Bir yoga pratiğini bireyin ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre uyarlama yöntemi, sonunda bu yöntemi Viniyoga’ya dönüştürecek olan oğlu TKV Desikachar’ı etkiledi.

Yoga uygulayan Krishnamacharya videoları YouTube’da bulunabilir ve yoganın son 70 yılda nasıl geliştiğine dair büyüleyici bir görünüm sunar. Özellikle ilgi çekici olan Krishnamacharya’nın İyengar ile vinyasa yoga yaptığı filmler, daha sonraları oldukça farklı bir uygulama tarzıyla tanındı. Bununla birlikte, Krishnamacharya’nın çok etkili üç çağdaş yoga stilinin kurucuları için gurusu olarak kritik rolü yadsınamaz.


    Yorum Yap