1. Anasayfa
 2. Popüler Yoga Türleri

İlk Bikram Yoga Sınıfınız Sırasında Ne Beklenmeli?

İlk Bikram Yoga Sınıfınız Sırasında Ne Beklenmeli?
0

Bikram Yoga çok özel bir sıcak yoga metodolojisidir. Bikram Yoga’nın her zaman sıcak yoga olduğunu, ancak sıcak yoga her zaman Bikram olmadığını anlamak önemlidir. Başka bir deyişle, Bikram Yoga, sıcak bir stüdyoda gerçekleştirilen yoga “adı marka” bir versiyonudur.

Sıcak yoga konseptinde yeni olan herkes için, Bikram standartları inanılmaz derecede ayrıntılı olduğu ve tüm Bikram stüdyolarının aynı standartlara uyduğu için birinci sınıfınızı bir Bikram stüdyosunda almanız faydalı olabilir. Bu, yeni bir sınıf denemenin belirsizliğini azaltır, çünkü eğitmen dışında, antrenman detaylarının hemen hemen tümü önceden belirlenir. Yeni bir öğrenci sınıfa hazırlık yapabilir ve tam olarak ne bekleyeceğini bilir. Örneğin, Bikram stüdyoları ve sınıfları:

 • % 40 nem ile 105 derece F’ye ısıtılabilir
 • Halı döşeme var
 • Ön duvarda ayna var
 • Bikram sertifikalı eğitmenler tarafından öğretilir
 • Son 90 dakika
 • İki nefes egzersizi ve 26 poz içeren belirli bir başlangıç yoga dizisinden oluşur (bu seriden değişiklik yapılamaz)
 • Parlak aydınlatma var
 • Ders sırasında müzik çalamaz

Yeni bir öğrenci olarak, katıldığınız herhangi bir sınıfın uygun bir şekilde izlendiğinden ve kişisel sınırlamalarınızı zorlamak için baskı altında olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü sıcak ve nemli bir odada çalışmak, uygun şekilde yönetilmezlerse, sıcaklığa bağlı hastalıklara neden olabilir.

İlk Bikram dersime ClassPass aboneliğinin bir parçası olarak başladım ve çok hoşuma gitti. Zordu, kokuyordu ve bir köpek gibi terledim, ama daha sonra inanılmaz hissettim. Yakındaki bir stüdyoya gitmeyi düşünüyorsanız, gitmeden önce bilmeniz gerekenler:

Makalede Neler Var?

1. Kokusunu Alabilir

30 kişiyi sıcak ve nemli bir odaya 90 dakika boyunca yoğun ter atma hedefi ile sokun ve kokuşmuş bir odaya sahip olacaksınız. Aldığım ders önceki dersten 30 dakika sonra başladı ve ilk kez yürürken, bir lise oğlanın soyunma odasının yoğun bir versiyonuna giriyormuşum gibi hissettim. Bir süre odaya girdikten sonra kokuya alışmış olabilirsin, ama asla bitmez. Sadece kendi terli vücudunuzun orayı da kokuşacağını anlayın, bu yüzden diğer insanların kokusundan gerçekten nefret edemezsiniz.

2. Sıcak Olacak — Uygun Giyin

Yanlışlıkla birinci sınıfımda uzun yoga pantolonları ve pamuklu bir tişört giyiyordum. Fazla baskı altında olduğumu söylediğimde bana güven. Pek çok kadın, genellikle gömleksiz ve atletik şortlardayken, ganimet şort ve spor sütyenine benzeyen yoga kıyafetleri kullanıyor.

Kendinizi en rahat hissedeceğiniz her şeyi giymekten çekinmeyin, ancak sıkı oturan ter terliği, özellikle kadınlar için şort ve tişört veya spor sütyen ve erkekler için ter-tişörtlü veya olmayan şort bahisler.

Ayrıca, sıcağı veya terlemeyi sevmiyorsanız Bikram’ı sevmeyeceğinizi de unutmayın. Bu herkes için değil.

3. Su ve Yiyecek getirin

Dersten önce nemlendirme inanılmaz derecede önemlidir, çünkü 105 derecelik sıcaklıkta 90 dakika geçirmeden önce susuz kalmamaya dikkat edin. Yanınızda stüdyoya su getirmek de önemlidir. Eğitmen, sınıfın başında bir su molası önermektedir, ancak boyunca gönüllü olarak ara verebilirsiniz. Terleyeceğiniz miktarla, en az 10-15 dakikada bir kaç ons içmeye çaba göstermelisiniz.

Dersten sonra, sıvılarınızı yenilemeniz gerekir, bu nedenle su şişenizi tekrar doldurun veya bir tane daha bulundurun, böylece içebilirsiniz. Ayrıca kendimi dersten sonra şiddetle ümitle aç buldum. Eve dönerken yiyebileceğiniz hafif bir aperatif hazırlamanızı öneririm – muhtemelen bir elma ve katar peyniri ya da tek porsiyon humus ve krakerler. Protein ve karbonhidrat karışımı, bir sonraki yemeğiniz için oturabileceğinize kadar sizi sürdürmenize yardımcı olabilir.

4. Kıyafet Değişikliği Getirmek

Bikram stüdyoları duş sağlamak için gereklidir, bu yüzden dersten hemen sonra duş almayı tercih ediyorsanız, bu her zaman bir seçenektir. Ancak, evde duş almayı tercih ediyorsanız, stüdyodan çıkmadan önce kıyafetlerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bikram dersimde yaz ortasında Teksas’taki klimalı spor salonunda 6 saatlik basketbol oynadığımdan daha fazla terlediğimi söylediğimde abartmıyorum. Öylesine ıslak kıyafetler takarken eve sürmek istemezsiniz ki havuzdan yeni çıkmışsınız gibi hissettirir.

5. Gerektiği gibi Mola Verebilirsiniz (ve Gerekir)

Stüdyoya girdiğimde ve eğitmene Bikram’ı ilk kez denememin olduğunu söylediğimde, bana “Bugün için tek amacınız odada kalmaktır. Sadece bütün minderinize yatmanız umrumda değil. sınıfta ve tek pozla teşebbüs etme, sadece odada kalmanı istiyorum. ” Başka bir deyişle, sınıfa girebilmek için ne gerekiyorsa yapabilirim. Kendimi düzenli su molaları alırken buldum ve her pozu denediğimde, deve pozundan çıktım çünkü kendimi başım ağrıyordu. Bunun yerine oturdum, su içtim ve baş dönmesi geçtiğinde geri katıldım.

Tecrübeli Bikram yogiler bile çoğu zaman mola verir. yani ihtiyaç duyduğunuzda kendinize dinlenmenizde utanılacak bir şey yok.

6. Odada Kalmanız için Teşvik Olursunuz

Yukarıdaki noktaya bakınız. Odada kalmak ve ısıya alışmak Bikram yoganın önemli bir parçasıdır çünkü ısının kendisi kaslarınızın esnekliğini artırmak için sizi gevşetmenize yardımcı olur.

7. Pozlar Başlangıç Dostu

İlk dersimden önce, kocama “Ben umarım çılgın başlıklar yapmamızı veya pozlar koymamızı istememelerini” söyledim. Yapmadılar. 26-poz serisi Hatha Yoga’dan alınmış ve talimat çok acemi dostu. Her pozun daha gelişmiş versiyonları tanıtılırken, gerçekte esnek olmayanlar bile, gerçek yeni başlayanlar için her şey mümkündür.

8. hemen hoşuna gitmeyebilir

Ders sırasında büyük bir Bikram hayranı değildim. Pozları umursamadım ve sıcaktan nefret etmedim. Genel bir rahatsızlık deneyimi oldu – aşırı sıcak, aktivite ve kalp atış hızımı artırmak, nefesimi zorlamak ve beni normal hareket aralığımın ötesine itmek için sürekli artan susuzluk hissi. Hissettiğim genel rahatsızlığı düşünmemek için doğru forma odaklanmak çok fazla zihinsel konsantrasyon gerektirdi. Sınıfın yarıda bitmesi için hazırdım.

Bu, stüdyoyu terk ederken hem yorgun hem de canlı olduğumu – canlandığımı söyledi. Yorgun, ama aynı zamanda günün geri kalanı için de heyecanlı. Duygu tam 24 saat sürdü. Bu tür zihinsel fayda ve olumlu ışıma veren herhangi bir egzersiz, tekrar yapmaya değer bir egzersizdir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir