1. Anasayfa
  2. Kardiyo

Hızlandırmayı Artıran Matkaplar

Hızlandırmayı Artıran Matkaplar
0

Çok fazla başlama ve durma içeren saha sporları veya kort sporları oynuyorsanız, en yüksek hızınıza hızlı bir şekilde – duraksamadan veya dürtmeden – ulaşma yeteneğine sahip olmak size rakibinize üstünlük sağlayabilir. Hızlanma, hızınızı ne kadar çabuk değiştirebileceğinizi ifade eden bir terimdir ve eğer hızlı bir başlangıç, tekrarlanan başlangıçlar ve durmalar veya çeşitli pivotlar ve hızlı yön değişiklikleri gerektiren herhangi bir sporu oynamanız durumunda geliştirmeye değer bir beceridir.

En yüksek hıza ulaşan sporcuların ortak bir kaç faktörü var gibi görünüyor. En belirgin olanlardan biri sprint başlangıcındaki alt vücut pozisyonlarıdır. Ayrıca bu düşük pozisyonu daha uzun süre korurlar ve güçlerinin çoğunu dikey hareket yerine yönlendirme hareketine yönlendirebilirler. Başlangıçta düşük kalmak, daha hızlı hızlandırmak istiyorsanız pratik yapabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz bir tekniktir.

Koşu mekaniği ve vücut pozisyonu ile ilgili diğer bir faktör, sizi ilerletmek için kolları kullanmaktır. Kolları yana doğru kanatlamak yerine öne ve doğrudan geri itmek, vücudun momentumunu istediğiniz yönde hareket ettirmenizi sağlar. Bu kol konumlandırma ve hareket, bloklardan çıkma hızını arttırmaya yardımcı olmak için en etkili ve etkili yol gibi görünmektedir.

En hızlı ivmesi olan sporcularda görülen bir diğer ortak faktör, daha düşük zemin temas süreleridir. Hızlı hızlandırıcılar yerle temasta daha az zaman harcar, her adımda daha fazla güç üretir ve hızlanma sırasında ayaklarını vücutlarının altında tutar. Topuklara veya ayağın arkasındaki gövdeye iniş hafif bir mola gibi davranır ve ileri hareketi yavaşlatır, ancak ayağın gövdelerine hafif ileri doğru olan yere inmesi momentumu artırır ve zemin temas sürelerini iyileştirir.

Saha ve saha sporları sporcuları genellikle ivme geliştiren özel tatbikatlar uygulamaktan yararlanırlar. Burada, kapıdan hızı artırmak ve en yüksek hıza ulaştığınızda devam etmesini sağlamak için en popüler eğitim yöntemlerinden birkaçı.

Makalede Neler Var?

1. Ağırlıklı Kızak ile Sprint

Direnişe karşı sıçrayan ivme tatbikatlarının kralı olabilir. Profesyonel futbolcular genellikle güç ve hızlanma için antrenman sırasında ağırlık kızağı kullanırlar. Bir kızak matkaptan en iyi şekilde yararlanmak için sporcuların, kızağı çekerken mükemmel sürat tekniğine sahip olmaları ve yorgunluk başladığında matkapları durdurmaları gerekir.

2. All-Out Sprintleri

Sprint matkaplarının bir sporcunun en yüksek hızını arttırdığı ve saf ivmelenmeyi arttırması için hafif bir faydası olabileceği gösterilmiştir. Tüm sprintler belki de bir sporcunun daha fazla hız ve güç oluşturmaya başlayabilmesi ve potansiyel olarak zemin temas sürelerini azaltmaya yardımcı olabileceği en basit yoldur. Haftalık eğitim rutinine 5-50 yarda sprint seansları eklemek, aynı zamanda maksimum hızı artırmak için harika bir yoldur. Bu tür sprintleri hafif bir eğimde veya tepe üzerinde yapmak, dairelerde yapmaktan biraz daha etkili (ve daha güvenli) olabilir.

3. Plyometrics

Plyometric egzersizleri, uygun şekilde yapıldığında, oluk ve dörtlülerde genel güç oluşturmak ve daha hızlı bir üst hıza ve daha hızlı ayak devir hızına dönüşebilecek daha güçlü bir toparlanma geliştirmek için harika bir yoldur. Sporcuların, plyometrik matkaplar yaparken yaralanma uyarılarını bilmeleri ve bunlara dikkat etmeleri özellikle önemlidir ve zamanla yavaş ve yoğun bir şekilde hem çaba sarf ederler.

İdeal olarak, bir sporcu hem daha hızlı bir hızlanma hem de daha yüksek bir hız elde etmek için bu üç tatbikatı birleştiren çeşitli antrenman yöntemleri kullanacaktır. Direnişe karşı hızlanma, artan hız ve bina gücü kombinasyonu saha ve saha sporcularına hem bloklardan hem de bitiş çizgisinden bir avantaj sağlayabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir