1. Anasayfa
  2. Kardiyo

Eliptik Makinelerin 7 Faydası

Eliptik Makinelerin 7 Faydası
0

Yerel sağlık kulübünüzde kaç eliptik eğitimci bulunduğunu fark ettiniz mi? Eliptikler, hem üst hem de alt bedeninizi egzersiz yaparken düşük etkili bir antremanın avantajını sunar. Özellikle yaşlanan bir bebek boomer nesline hitap ediyorlar. Eliptik eğitmenler yaşlanma eklemlerini affedebilir ve size iyi bir aerobik egzersiz yapabilir ve kilo vermek için kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Eliptik makineleri kullanmanın yedi avantajını keşfedin.

Makalede Neler Var?

Düşük Etki Egzersizi

Eliptik eğitmenler, eliptik bir hareketle bacaklarınızdaki baskı ve gerginliği azaltır. Ayakların asla pedallardan çıkmıyor. Havada yürümek gibi. Buna karşılık, yürürken veya koşarken, her adım vücudunuzda bir sarsıntıya neden olur. Koşucuların vücut ağırlığının 2,5 katına kadar etki ettiği önerilmektedir. Bu sadece bacaklarınızdaki ek yerleri değil aynı zamanda belinizi de etkiler. Yürümenin etkisi daha az olsa da, eliptik daha iyidir.

Ayak ve Bacak Hareketi için Doğal Yol

Ek olarak, hiçbir ters eylem yoktur. Eliptik hareketin şekli yürüme, koşu veya koşu sırasında ayak bileği, diz ve kalça eklemlerinin doğal yolunu taklit eder. Eklemlerinizdeki gerginliği daha da azaltmak için, birçok eliptik eğitici, adımlarına uyan eklemli ayak pedalları ile donatılmıştır. Sadece ayaklarınız pedalı asla terk etmez, aynı zamanda pedal eliptik adımın açısına da uyar.

Ağırlık kaldırma antrenmanı

Sabit bir bisiklet gibi bir spor aletine kıyasla, eliptik bir antrenör ağırlık egzersizi sağlar. Ağırlık kaldırma egzersizleri osteoporozun başlamasını engellemek için önemlidir.

Hem Üst hem de Alt Gövde İçin İkili Eylem Egzersizi

Eliptik bir antrenörü benzersiz yapan şey, birleştirilmiş üst ve alt vücut antremanıdır. Aslında, aynı anda birçok kas grubu olarak çalışan başka bir spor ekipmanı yoktur. Bu yüzden çoğu eliptikten bir çapraz eğitmen olarak bahseder. Eliptik bir antrenör ile kuadriseps, hamstring, glute, göğüs, sırt, triceps ve pazı kullanan bir antrenman alırsınız.

İkili aksiyon antrenmanından tam anlamıyla faydalanmak için, üst ve alt bedeniniz arasındaki direnci dağıtmanız önemlidir. Eliptik bir antrenör üzerinde egzersiz yapan birçok kişi direncinin büyük kısmını alt gövdelerine yerleştirir ve yalnızca üst gidondaki hareketlerden geçer. Bu hatayı yapma, vücudun üst kısmının iyi çalışmasını sağla.

Daha Az Zaman İçinde Daha Fazla Kalori Yakmak

Daha fazla kas kullanmanın bariz yararı vücudunuza daha fazla ton vermenizdir. Ayrıca, enerji harcamalarınızı da optimize edersiniz. Daha az zamanda daha fazla kalori ve yağ yakıyorsunuz. Eliptik bir antrenman ile daha az algılanmış bir efor oranı olduğu da önerilmektedir. Aslında normalde algıladığından çok daha fazla egzersiz yapıyorsun.

Egzersiz Programlarının Keyfini Çıkarma

Bir koşu bandı gibi, eliptik eğitmenler çeşitli zorlu egzersiz programlarıyla donatılmıştır. Bu programlar tepe direncini ya da değişken antremanla aralıklı antrenmanı taklit eder. Birçok eliptikte ayrıca, kalp atış hızınızın direnç seviyesini kontrol etmesine izin vererek egzersizinizi optimize etmenizi sağlayan kablosuz kalp atış hızı kontrolü bulunur.

Düşük Bakım

Bir koşu bandında eliptik bir antrenörün sağladığı avantaj düşük bakımdır. Düşük etkili eliptik hareket nedeniyle ve daha az hareketli parça nedeniyle, eliptik bir antrenörün servis gerektirmesi daha az olasıdır. Kayışlar, motorlar, makaralar ve yatakların yakılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Dezavantajları

Eliptik bir antrenörün bir sakıncası var mı? Evet, bazı insanlar çift etkili eliptik egzersizi zor buluyorlar ve bir koşu bandında yürümek veya koşmak daha rahat. Bazı eliptik eğitici modelleri, rahat hissetmekten daha geniş veya daha dar bir duruş olabilen pedallar için belirlenmiş bir genişliğe sahiptir.

Alt çizgi

Birçok insan için, eliptik bir antrenörü bu kadar çekici kılan ikili aksiyon antremanı. Eliptik bir antrenör denemediyseniz, yerel fitness ekipmanları mağazasına gelin ve bir test yapın. Daha da iyisi, bir sağlık kulübünden bir günlüğüne ödeme yapın ve yorucu bir antrenmandan birini geçin. Bir fark görüp görmediğini gör. Daha sonra eliptik bir antrenör almadan önce durun ve istediğiniz her şeyi bir modelde düşünün. Ev spor salonunuza uygun modelleri bulmak için eliptik eğitimciler için en çok tercih edilenleri araştırın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir