1. Anasayfa
  2. Popüler Yoga Türleri

İyengar Yoga Tarihi ve Uygulaması

İyengar Yoga Tarihi ve Uygulaması
0

BKS İyengar 14 Aralık 1918’de doğdu. Hindistan’ın Mysore kentinde, kayınbiraderi Krishnamacharya ile birlikte çalıştığı, tüberküloza yakalandıktan sonra sağlığını geliştirmek için yoga yaparak genç olarak yoga yapmaya başladı. Iyengar, 1936’da yoga öğretmeye başladı. 1960’lı yıllarda Amerikalı ve Avrupalı öğrenciler yoga eğitimi almaya başladıkça, Iyengar’ın yöntemi öne çıktı. İlkokulu olan Ramamani İyengar Anıtı Yoga Enstitüsü’nü (karısı olarak adlandırdı) 1975 yılında Hindistan’ın Pune kentinde kurdu. Bu merkez, yoganın popülerleşmesi için bir bağ oldu. Batılılara yoga öğreten ilk öğretmenlerden biri olan Iyengar’ın modern asana uygulaması üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. 20 Ağustos 2014’te 95 yaşında vefat etti. Oğlu Prashant ve kızı Geeta, şimdi RIMYI’yi yönetiyor.

Makalede Neler Var?

İyengar Yöntemi: Uyum ve Dikmeler

Bir tür hatha yoga şekli olan İyengar’ın yöntemi, pozların vücudun fiziksel olarak hizalanmasına öncelik vermeyi temel alır. Bu tarzda, her pozu yapmanın doğru bir yolu olduğu ve her öğrencinin bir gün tutarlı bir uygulama ile mükemmel pozlar elde edebileceği öğretilir. Iyengar, bir öğrencinin vücudunda dengenin sağlandığına, yakında zihnine yansıyacağına inanıyordu.

İyengar’ın en büyük yeniliklerinden biri sahne kullanımıydı. Günümüzde yoga stüdyosunda kullanılan battaniyeleri, blokları, kayışları, yastıkları, sandalyeleri ve destekleri görmek oldukça yaygındır. Bu sahne kullanımı, yoga tarihinde nispeten yeni ve doğrudan Iyengar’dan geliyor. Desteklerin amacı, bedenleri açılırken öğrencilerin mümkün olan en iyi uyuma sahip olmalarını sağlamaktır.

Örnek Olay: Iyengar Geleneğinde Sahne Nasıl Kullanılır?

Örnek olarak, üçgen pozuna bakalım. Bu pozta eliniz ideal olarak ön ayağınızın dış tarafındaki zemine gelir. Peki ya pozun asıl amaçlarından biri olan göğsünüzün açıklığından ödün vermeden elinizi zemine getirmeniz zor ya da imkansızsa? Iyengar’ın görüşüne göre, sol omuzun sağa doğru hizalanması, vücudun yeterince açılıncaya kadar sağ elin altındaki bir bloğun, blok artık gerekmeyecek şekilde kullanılmasıyla kolaylaştırılmalıdır. Bu, Iyengar’ın metodunun yogaya geniş bir insan kitlesine daha ulaşılabilir kılma yollarından biridir. Dikmeler, vücudu doğru hizalamaya uyarlamak için kullanılır ve öğrencinin kendi ihtiyaçlarına göre kullanılabilir.

Iyengar Yöntemi Hakkında Daha Fazla Bilgi: Akış Yok

Vinyasa akışı, yogada, bir poztan diğerine sıvı geçişini tanımlamak için ya nefes nefesi veya nefesi ile birlikte tanımlamaktır. Iyengar tarzı yoga çok az vinyasa akışı içerir. Bunun yerine, hizalama kusursuzlaştırılırken pozlar daha uzun süre tutulur. Bu nedenle, Iyengar yoga, Ashtanga gibi daha akıcı bir tarz kadar kardiyovasküler bir deneyim değildir. Bununla birlikte, pozları tutmak yorucudur, güç verir ve esnekliği arttırmak için mükemmeldir. Vinyasa akışının olmaması, Iyengar yönteminin yogaya geniş bir popülasyonun ulaşabileceği bir nedenidir. Fiziksel olarak akıcı bir tarz uygulaması yapamayan insanlar için başlamak için harika bir yer. Bu, Iyengar’ı dünya çapında en popüler yoga stillerinden biri yapar.

Iyengar’ın Yazıları

Uygulama stilini geliştirip popülerleştirmenin yanı sıra, Iyengar’ın kitaplarına büyük saygı duyulur ve klasik yoga metinleri haline gelir. Bunların arasında şef, ilk olarak 1966’da yayınlanan ve yüzlerce yoga pozunu ve birçok nefes tekniğini tanımlayan ve gösteren, Yoga Açık Işığı . Diğer önemli kitapları arasında nefes çalışmalarına odaklanan Pranayama Işığı ve Iyengar’ın yoga yöntemi için felsefi temelini çizdiği antik Yoga Sutrasının çevirisi ve çevirisi olan Patanjali’nin Yoga Sutralarına Işık . Son kitabı olan Işıkta Yaşam , yoganın zihinsel ve ruhsal yönlerini ele alıyor.

İyengar Yoga Sizin İçin mi?

Uygulama tarzı farklı seviyelere uyarlanabilse de, bir Iyengar sınıfının kolay olacağı fikrine kapılmayın. İyengar, uyumları üzerinde çalışmak isteyen daha gelişmiş yogilere de çekici geliyor. Çok titiz, teknik olan, anatomiye ilgi duyan ve vücuttaki ince hareketlerin takdir edilmesi tipik olarak İyengar tarzı pratikten hoşlanıyor. Asla bir Iyengar dersi almasanız bile, etkisi günümüzde çok yaygındır, kesinlikle yoga pozları boyunca pozlar öğretilir ve aksesuarlar kullanılır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir