1. Anasayfa
  2. Popüler Yoga Türleri

Viniyoga'ya Giriş

Viniyoga'ya Giriş
0

Viniyoga, vinyasa yoga ile aynı şey değildir ve tamamen adaptasyonla ilgilidir. Her öğrencinin sağlığını ve iyiliğini artırmak için tasarlanmış yoga öğretmeye bütüncül, terapötik bir yaklaşım getiriyor.

Viniyoga’yı yoga fizik tedavi olarak düşünebilir ya da yoga pratiğiniz için kişisel bir eğitmen olabilir. Bunun nedeni, öğretmenin bir öğrenciyle birebir çalışması ve özel olarak kendileri için uygulamayı düzenlemesidir. Bu nedenle, fiziksel durumunuz, yaralanma ya da hastalığınız ya da diğer endişeleriniz nedeniyle özel dikkat gerekiyorsa, mükemmeldir.

Makalede Neler Var?

Viniyoga Nedir?

Viniyoga, deneyimli bir öğretmenin her öğrenciyle ayrı ayrı çalıştığı guru / öğrenci modeline dayanır. Öğretmenler, öğrenciler için sağlık, yaş ve fiziksel durum gibi faktörlere dayalı kişiselleştirilmiş bir yoga programı hazırlamaktadır. Viniyoga ayrıca geçmiş veya mevcut tüm yaralanmaları veya hastalıkları da dikkate alır.

Ortalama grup yoga dersinize katıldığınızda, herkese uyan tek bir yaklaşıma varma eğilimindedir. Pozlar her zaman vücudunuza uymasa da vücudunuzun pozları yerleştirmesi beklenir.

Bir öğretmen herhangi bir yaralanma olup olmadığını sorabilir, ancak kişisel fiziksel durumunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için derinlemesine bir girişimde bulunulmaz. Örneğin, iki öğrenci, tamamen farklı nedenlerden dolayı sırt ağrısına sahip olabilir. Bir Viniyoga öğretmeni her öğrenciye probleminin kök nedenine göre uyarlanmış farklı değişiklikler sunacaktır.

Viniyoga, fiziksel yeteneklerinden bağımsız olarak herhangi bir insana uyarlanabilir şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, Viniyoga öğretmenleri yüksek derecede eğitimli olmalı ve anatomi ve yoga terapisi konusunda uzman olma eğilimindedir.

Viniyoga’nun Tarihi

Viniyoga, öğrencileri Pattabhi Jois ve BKS Iyengar’ı içeren büyük gurunun Krishnamacharya’nın mirasıdır. Bu ikisinin, 1970’lerde başlayan yogaya batıya yayılmasında en belirgin rakamlar olduğu tartışmalı.

Krishnamacharya’nın oğlu TKV Desikachar, babasının öğretilerini Hindistan’ın Chennai kentinde Krishnamacharya Yoga Mandirum’un (KYM) kurucusu olarak sürdürdü. Burada, yöntemini Viniyoga olarak adlandırmaya başladı.

Desikachar Ağustos 2016’da öldü. Hastalığı ve demans nedeniyle ölümünden birkaç yıl önce halka açık bir şekilde ders vermedi. Bir süredir KYM, oğlu Kausthub tarafından yönetiliyordu. 2013 yılında kız öğrencilerin zihinsel ve fiziksel taciz suçlamaları nedeniyle istifa etti.

Amerikan Viniyoga Enstitüsü’nün kurucusu Gary Kraftsow, TKV Desikachar’ın yönteminin en önde gelen Amerikan savunucusu. Diğer önemli öğrenciler arasında New York’ta Nefes Alma Projesi’nin kurucusu ve Yoga Anatomy’nin ortak yazarı Leslie Kaminoff ve Chase Bossart sayılabilir.

Ne bekleyebileceğinizi

Bir Viniyoga uygulaması, öğrencilerin gereksinimlerine bağlı olarak asana, pranayama, ilahi ve meditasyon içerebilir. Uygulama çok uyarlanabilir olduğundan, yoga, yaralanma, hastalık veya yaş yoluyla, fiziksel sınırlılıkları olanlar için kullanılabilir hale getirir.

Çok yumuşak olabilir, ancak özel değildir. Bir öğrenci daha usta ise, pratiği ona uyacak şekilde değiştirilecektir. Hizalamaya güçlü bir odaklanma vardır ve pozlar, aralarında dinlenmeyle tutarlı sayıda nefes almak için sık sık tutulur.

Viniyoga grup sınıflarında öğretilebilse de, arka planda solmaya çalışmak için bir yer değil. Öğretmeniniz sizi tanımak isteyecektir, böylece size kişiselleştirilmiş talimatlar sunabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir