1. Anasayfa
 2. Yoga Önerileri

İlk Yoga Sınıfınızdan Önce İpuçları

İlk Yoga Sınıfınızdan Önce İpuçları
0

Yogada yepyeni olduğunuzda, ne giyeceğiniz, ne giyeceğiniz, sınıfa ne getireceğiniz ve kendinizi nasıl hazırlayabileceğiniz de dahil olmak üzere nelerin içine gireceğinizle ilgili birçok sorunuz olacak. Neyin beklendiğini ve neyin önceden işe yaradığını bilmek birinci sınıfınızda daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. İşte ilk akışınızdan önce bilmeniz gerekenler.

Makalede Neler Var?

Video ve Stüdyo

Genel olarak konuşursak, yogada yeniyseniz, uygulamalara başlarken şahsen eğitim almak için bir stüdyoya gitmeniz en iyisidir. Eğitmenler form hakkında kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlayabilirler ve çoğu çevrimiçi veya video tabanlı platformdan geçmek mümkün olmayan farklı pozlar için değişiklik önerileri sunabilirler. Tabii ki, stüdyo dersleri daha pahalıdır, genellikle seans başına 20 ila 30 ABD Doları tutarındadır, ancak yeni başladığınızda, bu çok değerli bir masraftır.

Bununla birlikte, yakınınızda bir yoga stüdyosunuz yoksa, ders zamanları programınızla çalışmazsa veya bir stüdyona gitmeniz aksi halde sizi engelliyorsa, video tabanlı sınıflar kabul edilebilir bir çözümdür. Hatırlanması gereken en önemli şey, yeni başlayanlara yönelik belgelenmiş yoga eğitmenleri tarafından oluşturulan videoları aramaktır. Talimatın, çok sayıda sözlü ipucu ile birlikte net, metodik ve güvenli olmasını istersiniz.

YogaGlo, Grokker ve YogaDownload gibi çevrimiçi akış servisleri, şahsen kullanım yerine video içeriği kullanmaya karar verirseniz, yüksek kaliteli seçenekler sunar.

Ne giymek

Derse gitmeden önce tasarımcı yoga kıyafetleriyle süslenmen gerekecek gibi görünse de, bu gerçeklerden daha fazla olamaz. İlk birkaç dersiniz için elinizde bulunan eşyaları giyin ve eşyaları mümkün olduğunca basit tutun. İşte birkaç ipucu:

 • Ayakkabılar : Yoga çoğunlukla yalınayak yapılır. Bazen bir tür çorap veya ayakkabılı insanları göreceksiniz, ancak bu genellikle bir yaralanma veya tıbbi durumdan kaynaklanıyor. Ayakkabılarınızı yabancıların önünde çıkarırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, yoga çoraplarını kullanarak ödün verin. Bu özel çorapların alt kısmında, matı “tutan” ve ayaklarınızın kaymasını önleyen kaymaz saplar bulunur.
 • Pantolonlar : Pek çok farklı yoga pantolonu var, ancak ilk dersinizden önce koşup özel bir çift almak zorunda değilsiniz. Her türlü rahat egzersiz pantolonu veya şortu işe yarar, sadece kot pantolon gibi gerilmeyen pantolonlardan kaçındığınızdan emin olun.
  • Birkaç dersten sonra, her uzattığınızda daha kısa, daha uzun, daha gevşek, daha yüksek belli ya da düşmeyen pantolonlara ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz. Alışverişe gitmek için iyi bir zaman. Her ikisi de atletik giyim çizgilerine sahip olan Target veya Walmart gibi büyük kutu mağazalarına yapışabilir veya özellikle yoga pazarına yönelik özel perakendeciler arayabilirsiniz.
 • Tops : Biraz takılan bir gömlek yoga için en iyi sonucu verir. Büyük, bol tişörtler ve hatta bol formda antreman gömlekleri, her eğilirken aşağı kaymaları nedeniyle harika değil … ve çok fazla eğilme yapacaksın. Kolsuz üst kısımlar, kollarda ve omuzlarda hareket serbestliğine izin verdikleri için popülerdir. Egzersiz için ne tür bir sütyen giyin.
 • Sıcak Yoga: Sıcak yoga veya Bikram yapacaksanız, bazı özel hususlar vardır. Sınıflar sıcak bir odada tutulduğundan, pamuklu giysiler ve uzun üstler veya pantolonlar ter tutmaz ve ısınızı vücudunuza yakın tuttukları için ideal değildir. Uygulamayı kolaylaştırmak için şort ve nem emici giysiler giymek iyi bir fikirdir. Daha ayrıntılı uzman önerileri için sıcak yoga kıyafetleri önerilerimize bakın.

Ne getirmeli

Genel olarak konuşursak, birinci sınıfınız için yanınızda getirmeniz gereken tek şey olumlu bir tutum ve açık bir düşüncedir. Elbette, zaman içinde yoga cephaneliğinize ekleyebileceğiniz çok sayıda eğlenceli aksesuar var, ancak küçükten başlayıp işleri basit tutun.

 • Mat : Eğer birinci sınıfınıza gidiyorsanız, bir matınız varsa, bir paspas getirmekten çekinmeyin. Çoğu yoga merkezi bir ya da iki dolar için paspas kiralar. Derse devam ederken ya da evde pratik yapıyorsanız, kendi matınıza yatırım yapmak isteyeceksiniz. Yerel perakendecinizden düşük maliyetli bir paspas almaya istekli olsanız da, yoga uygulamanıza gerçekten bağlıysanız, yüksek kaliteli bir paspas için yatırım yapmakta fayda var.
  • İyi çekiş gücü ve uzun süreli dayanıklılık sağlayan destekleyici, iyi yapılmış bir mat, tüm farkı yaratır. Piyasada pek çok seçenek varken, Manduka, Liforme ve Yellow Willow gibi perakendecilerin hepsi iyi bir kalite ve hizmet sicili ile iyi bilinen markalardır. Kaliteli bir paspas için, 60 ila 120 $ arasında bir ödeme yapmayı bekleyin.
 • Su şişesi : Sıcak yoga yapacaksanız, yanınıza su getirdiğinizden emin olun. Diğer yoga türlerinde, bir şeyler içmek için dersten sonraya kadar bekleyebilirsiniz.
 • Havlu: Çok terleme eğilimindeyseniz veya sıcak yoga yapmaya çalışıyorsanız, sınıfa yanınıza bir havlu verin.
 • Dikmeler: Sadece evde pratik yapmıyorsanız, kendi sahne malzemelerine sahip olmak gerekmez. Stüdyolarda bloklar, battaniyeler ve kayışlar bulunur. Öğretmeniniz size her sınıf için hangi malzemenin gerekli olduğunu söyleyecektir, ancak eğer yapmazsa, yine de bir poz almak için bir yardıma ihtiyaç duymanız durumunda, bir blok ve kayış kapmak.

Nasıl hazırlanır

Yoganın güzelliği, kendi bedeninizden çok az başka bir şey gerektirmesidir. Hazırlık basittir, ancak yeniyseniz, kendinizi çevreye alıştırmak ve eğitmene tanıtmak için biraz erken ders almak iyi bir fikirdir. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 • Acemi Dostu Pozlar ile Kendinizi Tanıyın : İlk defa yoga yaparken tüm farklı pozlar bunaltıcı olabilir. Neyse ki, İnternet’in yardımıyla, ortak pozları araştırmak kolaydır, böylece eğitmen onları ilk kez duyduğunda yarı aşina olurlar. Pozları önceden pratik etmeniz gerekmiyor, ancak isimlerinizi okuyunuz ve vücudunuzdan ne yapmasını istediğiniz hakkında bir fikir edinmek için resimlerine bakınız.
 • Sınıf Öncesi Ağır Yemeklerden Kaçının : Yoga yapmadan hemen önce ağır bir yemek yemeyin. Hareket etmeye başladığınızda, her şey çalkalanır ve mideniz çok doluysa hastalanmaya başlayabilirsiniz. Dersten bir veya iki saat önce hafif bir aperatif alabilirsiniz.
 • Eğitmenle Temasa Geçin : Yogada tamamen yeniyseniz, eğitmene ders başlamadan önce bildirin. Eğitmen daha sonra sınıf boyunca size göz kulak olmayı ve gerektiğinde pozlar için ek ipucu sunmayı bilecektir.
  • Ayrıca, eğitmeninize herhangi bir yaralanmanızın veya hamile olup olmadığınızı ve uygulamalı düzeltmeleri alma konusunda ne hissettiğinizi bildirmesi de önemlidir. Tüm bu bilgiler, eğitmene birinci sınıfınızı olabildiğince konforlu ve erişilebilir kılma fırsatı verir.
 • Erken Siz Olursanız Isınırken : Yoga dersinize başlamadan önce ısınmanıza gerek yokken (ısınma her uygulamaya dahil edilir), sınıfa erken gelirseniz, bu ısınma pozlarını deneyin . Seni sınıfa hazırlayacaklar ve ne yaptığını biliyormuş gibi görünmeni sağlayacaklar. Ayrıca sadece sırtüstü uzanabilir ya da minderin üstüne çapraz bacaklı oturabilirsiniz.

Uygulama İpuçları

Öğrenmekten daha iyi bir yol yoktur, ancak ilk uygulama kendini çok hissedebilir. Yeni fiziksel duruşlar öğreniyorsun, yeni terminoloji duyuyorsun ve yeni bir ortama dalmışsın. Hatırlanması gereken en önemli şey nefes almayı sürdürmek ve etrafınızdakiler yerine kendinize odaklanmış kalmaktır. Her şey zamanla daha kolay olacak, bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yapın ve şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Hizalama : İster yoga dersinde olun, ister DVD kullanın, eğitmenlerin uyumuna dikkat edin. Hizalama, vücudun her duruşta tam olarak hizalanma şeklini belirtir. Her pozun faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve yaralanma riskini en aza indirmek için iyi hizalama çok önemlidir.
 • Bak ve Dinle : İlk pozları öğrenirken, diğerlerinin ne yaptığını görmek için odaya göz atmak tamam, ama ilk talimatınız için öğretmene bakın. Ayrıca, her pozun nasıl yapılacağını açıklayan sözlü ipuçlarını dinleyin. Görsel olarak ayırt edemediğiniz bazı düzenlemeler vardır, ancak vücudunuzda mikro düzenlemeleri dinleyerek ve yaparak, pozun hizalaması ve yararı önemli ölçüde artabilir.
 • Olumlu Olun : Öğretmen duruşlarınızı düzeltirse üzülmeyin. Uygulamalı eğitim, iyi bir form öğrenmek için inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Diğerlerinin paspaslarında yaptıklarına kıyasla kendinizi sert bir şekilde yargılamamaya çalışın. Yoga kişisel bir uygulamadır ve herkesin yetenekleri ve hedefleri farklıdır. Hafif yürekli kalın ve mizah anlayışınızı koruyun. Poztan düşersen gül, işler zorlaştığında gülümse. İyi eğlenceler.
 • Yargınıza Güvenin : Uygulamanızın kişisel olduğunu unutmayın. Vücudunun içinde başka kimse yok, bu yüzden yapabileceklerinin ve yapamadıklarının kendi kararlarına ertele. Zamanla, korktuğunuz veya yapamayacağınızı düşündüğünüz bir şey ile sizin için acı verici veya muhtemelen tehlikeli olan bir şey arasındaki farkı ayırt etmeyi öğreneceksiniz.
  • Belirli bir poz almak için acele yoktur. Vücudunuzu dinleyin ve nasıl çalışacağınız konusunda neler söylediğine saygı gösterin.
 • Sorular sorun: Belki de en önemli ipucu bir şeyi anlamadığınızda daima soru sormaktır. Yoga kültürüyle ilgiliyse, daha deneyimli öğrenciler uzmanlıklarını paylaşmaktan her zaman mutlu olurlar. Belirli fiziksel duruşlar hakkındaki sorular, ders sırasında veya sonrasında öğretmeninize yöneliktir.

Sınıf Görgü kuralları

Sağduyu ve ortak nezaket, her durumda iyi görgü kurallarının temel taşlarıdır. Çevrenizdeki insanlara ve yerlere sağlıklı bir saygı ve nezaket lekesi ekleyin ve bununla ilgili şeyleri ekleyin. Ancak, yogaya başlama konusunda gerginseniz, yoga derslerine ve stüdyolara özgü birkaç görgü kuralları vardır.

 • Cep Telefonunuzu Susturun : Derse girer girmez bunu yapma alışkanlığı edinin. Telefonunuz ders sırasında çalarsa utanırsınız ve bu eğitmen ve diğer öğrenciler için büyük bir dikkat dağıtıcıdır. Unutursanız ve cep telefonunuz çalarsa, ona sahip olun ve zil sesini hemen kapatın. Ders sırasında telefona asla cevap vermeyin veya metin göndermeyin.
 • Zamanında Gelme: Derse başlamadan en az 10 dakika önce gelin, böylece check-in, paspas koyma ve gerekirse banyoya girme zamanınız olur. Geç saatte gelirseniz, başladıktan 10 dakikadan fazla bir sınıfa girmeyin. Bir sonraki sınıfa veya başka bir güne kadar bekleyin.
 • Diğerlerinin Mat Alanına Saygı : Yoga öğrencilerine en büyük evcil hayvanlarının ne olduğunu sorduğumuzda, “matıma basan insanlar” en iyi cevaptı. Evet, küçük bir sorun gibi görünüyor ve bazen çok kalabalık bir odada zordur, ancak odanın içinde ilerlerken diğer öğrencilerin paspaslarına basmamak için elinizden geleni yapın.
  • Ayrıca, genellikle kalabalık bir sınıfa katılırsanız, matınızı yanınızdaki kişiye oldukça yakın bir yere yerleştirin, böylece herkes için yeterli alan olur. Her zaman paspasınızı başka bir öğrenciye yer açmak için hareket ettirmeye istekli olun.
 • Öğretmene Saygı: Bir yoga sınıfına girdiğinizde, bir saat kadar öğretmene saygı göstermek için oturum açarsınız. Bu öğretmeni, çalma listesini veya yoga tarzını umursamadığınız sınıfın yarısını keşfedebilirsiniz, ancak sınıfa devam etmeli, öğretmenin talimatlarını izlemeli, savana’nızı almalı ve deneyimden ders almalısınız. Orta sınıfa çıkmak nadiren iyi kabul edilir.
 • Dinlenme Sırasında Banyoya Git: Banyoya gitmek için birkaç dakika dersten ayrılmak güzel. Öğretmenin iznini sormaya gerek yok. Gitmek için en iyi zaman, çocuğun pozunda veya aşağı inişinde bir dinlenme süresi olduğu zamandır. Zor pozlar sırasında kaçmaktan veya savasana’nın bir kısmını atlamaktan kaçının.
 • Savasana’yı Atlama: Savasana’daki son rahatlamanız uygulamanızın önemli bir parçası. Dersi erken bırakma. Gerekirse, sınıfa başlamadan önce öğretmene ‘başlamadan ve kısa bir savasana başlamadan önce söyleyin. Sadece bunu bir alışkanlık haline getirme.
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir