1. Anasayfa
  2. Yoga Önerileri

Yogaya Nasıl Başlanır?


0

Başlatılmamış olanlar için, bir yoga pratiği başlatmak çok zor olabilir. Sınıf isimleri sadece tanıdık gelmiyor (hatha, vinyasa , Iyengar, Forrest), ama poz isimleri genellikle farklı bir dilde (tadasana, savasana, uttanasana) sunuluyor ve bazen zikretme ve eğilme var.

Dalmaya katılmak ve birinci sınıfınıza kaydolmak cesaret ister, ancak bir paspas açmak için ciddi şekilde düşünüyorsanız, başlamak için bilmeniz gerekenler burada.

Makalede Neler Var?

Sağlık yararları

Yoga binlerce yıldır etrafta olmuştur ve Batı’nın düşünme biçiminin aksine, geleneksel olarak, yoga pozlarla ilgili değildir.

Aslında, yoganın fiziksel unsuru eski pratiğe nispeten yeni bir ektir. 500 saatlik Kayıtlı Yoga Öğretmeni, çevrimiçi spor antrenörü ve sosyal medya etkileyicisi Jenay Rose, “Yoga nefesle ilgili” diyor. “En zor kısım ortaya çıkıyor, bu yüzden sadece nefes alıp vermede ustalaşabiliyorsanız, pratik yapıyorsunuz.”

Ve sadece ustalıkla nefes alıp verme, sağlığınız söz konusu olduğunda temettü ödemesi yapabilir. Tıp Bilimleri Monitörü Temel Araştırma’da yayınlanan bir 2014 çalışmasında, alternatif, burun deliği yoga solunumu ile 25 dakikalık tek bir protokolün hipertansif ve sağlıklı gönüllülerde kan basıncını ve solunum hızını önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

Bu tip meditatif solunum, fiziksel hareketle birleştirildiğinde, stres, depresyon ve kaygıyı yönetmeye, ruh halini iyileştirmeye ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bahsedilmez, fiziksel yoga uygulamaları sırasında kullanılan pozlar veya asanalar esnekliği artırabilir, dengeyi ve koordinasyonu geliştirebilir ve bazı durumlarda kuvveti artırabilir.

Bir bütün olarak yoga, çoğu insan için güvenli ve erişilebilir olan inanılmaz derecede faydalı bir uygulamadır.

Yoga Temelleri

Yoga öğrenmenin en iyi yolu bunu yapmaktır, ancak bir sınıfa katılmak konusunda gerginseniz, katılmadan önce biraz ders çalışmaktan çekinmeyin. Aşağıdakileri göz önünde bulundur.

Farklı Yoga Türlerini Okuyun

Bir sınıfa katılmadan önce tüm farklı yoga türleri hakkında bir fikir edinmek için iyi bir fikirdir. Örneğin, hatha yoga dersleri yeni başlayanlar için iyi olma eğilimindedir çünkü daha yavaş hareket ederler. Vinyasa dersleri, yeni başlayanlara sıklıkla yönelik olmasına rağmen, Vinyasa, Ashtanga ve güç yoga dersleri, eğitim seviyesine bağlı olarak daha zor olabilir. Iyengar’ın doğru şekilde hizalanma üzerinde güçlü bir duruşu var ve öğrencilerin formlarını mükemmelleştirmelerine yardımcı olmak için genellikle sahne kullanıyor.

Sıcak yoga, çoğu insan için erişilebilir olan pozlar kullanır, ancak sınıfların gerçekleştiği aşırı sıcak ortam nedeniyle (çoğu stüdyo 104 derece), bazı öğrenciler için tavsiye edilemez veya eğlenceli olmayabilir. Örneğin, hamile kadınlar veya tıbbi durumu iyi bilinenler bu stili denemek istemeyebilir. Kundalini sınıfları, genellikle bu yoga formuna aşina olmadığınız takdirde rahatsızlık duyabilecek daha fazla meditasyon, ilahi ve manevi unsurlar içerir.

En iyi seçeneğiniz, hangi yoga türlerini sunduklarını görmek için yerel yoga stüdyolarına yönelik sınıf programlarına göz atmak ve ardından hangi sınıfların sizin için uygun olabileceğini anlamak için biraz daha fazla araştırma yapmak.

Temel Pozlar ile Kendinizi Tanıyın

Stüdyoya ve eğitmene bağlı olarak, poz isimleri Hintçe veya İngilizce olarak veya bunların bir kombinasyonunda referans alınabilir. Bu, derse girdiğiniz ilk birkaç kez kafa karıştırıcı olabilir.

İngilizce ve Hintçe isimleri ile temel formlarını tanımak için en yaygın pozlardan bazılarını gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Çocuğun pozu (balasana) ve aşağı doğru bakan köpek (adho mukha svanasana) gibi favoriler hemen hemen her yoga sınıfına dahil edilmiştir, bu nedenle önceden de fırçalayabilirsiniz. Diğer yaygın pozlar ve sekanslar arasında savaşçı pozları ve güneşi selamlama sayılabilir.

Neye İhtiyacınız Var?

Stüdyoların çoğu öğrencileri kendi yoga matlarını yanlarında sınıfa getirmeye teşvik eder, ancak eğer kendi matınız yoksa, genellikle küçük bir ücret karşılığında kiralamak için müsait olurlar. Protokolünün ne olduğunu görmek için yerel stüdyonuzla görüşün. Aksi takdirde, hiçbir şeye ihtiyacın olmayacak.

Stüdyolar ve spor salonları tipik olarak, destek, blok ve battaniyeler dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm ekipmanları ve donanımları sağlar. Evde bir sınıf denemeyi planlıyorsanız, başlamadan önce birkaç temel şey satın almak veya evinizin çevresinde yer değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, paspas yerine bir havlu veya yoga kayışının yerine bir kemer kullanabilirsiniz. Yoga bloklarının yerini almak biraz daha zordur, ancak bir tutamda sağlam bir kapak kitap hile yapabilir.

Ne Giyeceğinizi Düşünün

Yoga endüstrisinin inandığının aksine, yoga sınıfı bir moda yarışması değil. Giydiğiniz şey pratiğin en az önemli unsuru ile ilgili. Rahat, esnek pantolonlar veya şortlar giymek ve her inversiyon yaptığınızda başınızın üzerinde uçmayacak olan sıkı bir üst giymek iyi bir fikirdir.

Yoganın yalınayak yapıldığını anlamak da önemlidir. Ayakkabılarınızı yabancıların önünde çıkarmayı düşünemiyorsanız, ayağınızın paspas üzerinde kaymasını engellemek için alt kısımda tutacakları olan bir çift yoga çorapına yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

Nerede Derse Gireceğinizi Düşünün

Yoga stüdyosu geleneksel olarak aday öğrencilerin uygulamayı öğrenmek için gittiği yerlerdir. Ancak, talimat için mevcut tek seçenek değiller. Bugünlerde neredeyse tüm büyük jimnastik salonları yoga dersleri veriyor ve akıllı telefonlar ve gerçek zamanlı video hizmetleri sayesinde, çevrimiçi derslere hemen hemen her yerden erişebilirsiniz.

Her seçeneğin artıları ve eksileri var. Zaten bir spor salonu üyeliğiniz varsa, genellikle ücretsiz olarak derslere erişebilirsiniz. Bu eğitmenlerin çoğu kalifiyedir, ancak deneyim ve becerilerini geliştirmek isteyen yeni eğitmenler de alabilirsiniz.

Öte yandan, yoga stüdyoları, çoğunlukla yogaya odaklanan yüksek nitelikli eğitmenlere ev sahipliği yapar. Stüdyolar ayrıca gün boyu şaşırtılmış çok çeşitli dersler sunar. Ancak, yoga stüdyoları daha pahalı olma eğilimindedir ve bazı insanlar için daha korkutucu gelebilir.

Çevrimiçi sınıflar veya DVD’ler, kişisel eğitime erişimi olmayanlar veya bir sınıfa katılmadan önce pratik yapmak isteyenler için mükemmel ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Evde pratik yapma konusunda yanlış bir şey olmamasına rağmen, bu tür bir talimat kişiselleştirilmiş geri bildirimden yoksundur; Mümkün oldukça, yalnız gitmeye karar vermeden önce en az birkaç sınıfa nitelikli bir eğitmenle katılmak en iyisidir.

Sınıf Etiketi Üzerine Tazeleme

Yoga etiketi, çoğunlukla, kendi kendini açıklar niteliktedir – öğretmene saygı gösterin, öğrencilerinize saygı gösterin ve kendinize ve uygulamanıza saygı gösterin. Ancak, telefonunuzun dersten önceki zil sesini kapatmak ve son rahatlamanın sonunda sınıfta kalmak gibi küçük şeyler büyük bir fark yaratır. Devam et ve bekleneni topla.

Temel Sınıf Yapısı

Yoga sınıflarının çoğu benzer bir senaryoyu takip eder, ancak yaptığınız yoga türüne ve eğitim seviyesine göre ayrıntılar değişir. Stüdyoya adım attığınız andan birinci sınıfınızın sonuna kadar, beklediğiniz şey bu.

  1. Resepsiyondan check-in yapın. Biraz erken ortaya çıkın böylece yerinizi kurmak ve yerinizi bulmak için zamanınız olsun. Ayrıca, ilk defa geliyorsanız, katılmadan önce evrak doldurmanız gerekebilir.
  2. Stüdyoya girin ve mekanınızı bulun. Girmeden önce ayakkabılarını çıkar. Minderi yere yatırın böylece diğer öğrencilerin paspaslarıyla aynı yöne bakacaksınız. Öğretim elemanına, ders için ilave bir donanımın gerekip gerekmediğini sorun. Öğretim elemanına ilk defa mı geldiğini söyle.
  3. Derse başlayana kadar sessizce matın üstüne oturun. İsterseniz, derse başlamadan önce kendi ısınma gerilmelerinizden birkaçını yapın.
  4. Sınıf akışını takip et. Sınıflar tipik olarak temel nefes egzersizleriyle başlar ve ısınmanıza yardımcı olmak için daha yavaş, daha metodik pozlar verir. Bazı eğitmenler, fiziksel pozlar başlamadan önce bir dizi “oms”, tezahürat veya rehberli bir meditasyonda size öncülük edebilir. Sınıflar daha sonra hız ve yoğunluğu arttırır, yavaş yavaş geri yavaşlamadan ve daha derin esnemeler yapmadan önce apeks pozuna ulaşır. Bir çok sınıf oturmuş, sonra yalan söyleyen, savana ile bitiren veya “ceset pozu” ile tamamlanmış, vücudunuzun günlük hayata dönmeden önce öğrendiği her şeyi aldığı önemli bir rahatlama dönemi.
  1. Savasana’dan sonra, sınıflar genellikle daha derin nefes alma ve birkaç “om” ile bitiyor. Yoga, fiziksel uygulama kadar nefesle de ilgili olduğu için, bu son nefes alıştırmaları, günün geri kalanında ilerledikçe nefese odaklanmanız için yararlı bir hatırlatıcıdır. Eğer hocanız sizi bir ilahiye götürürse, bekçi yakalanmayın. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız katılmak zorunda değilsiniz.
  2. Dersten sonra sorular sorun. Eğitmenlerin çoğu, aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamak için buralara takılır. Belirli pozlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da sadece eğitmeninizle bir ilişki geliştirmek için iyi bir zaman.

Ders tamamlandıktan sonra, deneyim hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın. Neyi sevip neyi sevmediğinizi değerlendirin ve hızın ve öğretimin yetenek seviyenize uygun olup olmadığını düşünün. Bu bilgilerle donanmış olarak, gelecekte aynı sınıfa devam etmeye devam edip etmeyeceğinize ya da değiştirip farklı bir şeyler denemeye karar verebilirsiniz.

Limitleri Belirleme

Yoga çok kişisel bir uygulamadır. Bir kişi için güvenli ve etkili olan, bir başkası için güvenli veya etkili olmayabilir. Yoga pozlarının çoğu tamamen güvenli olsa da, vücudunuzu dinlemek ve ilerledikçe kendi sınırlarınızı belirlemek önemlidir.

Örneğin, bel problemleriniz varsa, öğretmeninizden öne doğru katlama veya pulluk pozu gibi temel pozlarda değişiklik yapmasını istemeniz gerekebilir. Ev tabanlı bir yoga pratiği başlatıyorsanız, özellikle yeni başlayanlar için en riskli pozları tazelemek önemlidir.

Ve unutmayın, sadece amut ve karga gibi pozlar Instagram’da gösteriş yapmak popüler olduğundan, bu onları denemeye hazır olduğunuz anlamına gelmez. Birçok yoga pozu, geliştirmenin zaman alması için önemli bir güç ve denge gerektirir. Temel bir uygulama geliştirerek başlayın ve kendinize oradan çalışmaya zaman ayırın.

Aynı şekilde, daha uzun uygulamalarla mücadele ettiğinizi tespit ederseniz, utanmayın. Birçok yeni yogiler, yozlaşmanın ne kadar zor olabileceğine şaşırıyor. İhtiyacınız olduğunda çocuğunuzun pozunda molalar verin ve isterseniz, kendi başınıza birkaç dakikanız olduğunda güç kazanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış yeni başlayan yoga pozlarını uygulayın. Siz bilmeden önce, bir şampiyon gibi bir sınıf boyunca başarabileceksiniz.

Ortak mitler

Yoga pratiğini çevreleyen birçok efsane var. Ama bu sadece bu – onlar efsaneler, gerçeklik değil. İster inanın ister inanmayın, yoga sadece kızlar için değildir. Yoga yapmak için esnek olmanız gerekmez. Yoga bir din değildir. Yoga “çok zor” veya “çok kolay” değildir. Yoga sadece vejeteryan hippiler için değildir. Yoga her seviyedeki herkes içindir ve yoga her yaşam tarzına uyabilir. Uygulamayı denemeye açıksanız, ne kadar kapsayıcı ve canlandırıcı bir yoga yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir