İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yoga Önerileri
 3. Yoga Geçişleri: Her Bir Poz Nasıl Gelecek Sıraya Hazırlanır?

Yoga Geçişleri: Her Bir Poz Nasıl Gelecek Sıraya Hazırlanır?


Yoga sıralaması biraz gizemli görünebilir. Tabii ki, standart güneşin selamı gibi bazı yaygın akışlar var, ancak iki sınıf hiç aynı değil, “Yoga öğretmenleri, bireysel düzenlemeleri nasıl bir araya getirmeyi nasıl bilirler? pozlar arasında ne zaman, nerede ve nasıl geçiş yapılacağını biliyor musunuz? ”

İster inanın ister (bir yetenek olmasına rağmen) değil, yoga sıralama büyük bir sır değil. Tıpkı yogaların kendilerini pozlamaları gibi, yoga geçişlerinin de bir amacı vardır ve her geçiş vücudunuzu bir sonraki poz için hazırlamak için özel olarak tasarlanmıştır. İşlemine bir yöntem yoktur.

Ayrıca, yoga pozları, aynı pozlar gibi, genel yoga pratiğiniz için önemlidir. Dikkat ve niyet kullanmadan, bu geçişler arasında hızlanmamalı ya da bir poztan diğerine eğimli bir şekilde hareket etmemelisiniz. Bunu yaparsanız, tüm alıştırmalarınızı kısa satabilirsiniz. Tanınmış bir yoga eğitmeni ve Yo Yoga! ‘Nın kurucusu Rebecca Weible, yaygın geçişlerin faydalarını ve sebeplerini yıkıyor.

farkında olma

Yoga uygulamanızın farkındalığı arttırması gerektiğini biliyorsunuz, ancak zorlu bir poz tutarken ne kadar sıklıkla nefes almayı unutuyorsunuz?

Weible, yoga geçişlerinin farkındalığı arttırmak ve o anla uyum içinde kalmak için bir fırsat olduğunu, “Bir poztan diğerine geçmenize yardımcı olan geçişler veya hareketler – mevcut kalmanıza yardımcı olduklarında uygulamanın bir parçasıdır Yapısal bütünlüğü korurken ve her poza girerken düzgün nefes almayı sağlar. ”

Bir düşünün – savaşçı III’ü tutmaya çalışırken rahatça nefes almak için mücadele edebilirsiniz, ancak akan geçişler sırasında, vicdani nefes almanın bir modeli oluşturmak daha kolaydır.

Örneğin, ileri katlama sırasında nefes almanız, yukarı doğru köpek çekerken nefes almanız ve aşağı doğru köpeğe geçerken tekrar nefes vermeniz gerekir. Bu geçişlerin sürekli girip çıkması, neredeyse uygulamanızın kalbi olur ve hareket ederken dikkatli kalmanıza yardımcı olur.

hizalanma

Yoganın en büyük yararı, özellikle sol ve sağ taraflar arasındaki vücuttaki dengesizliklerin belirlenmesi ve düzeltilmesine odaklanmasıdır. Aslında, vücudun bir tarafının diğerinden daha güçlü ya da daha esnek olması yaygındır, bu da doğru hizalamada sorunlara yol açabilir.

Weible, hizalamayı “her bir vücut parçasının herhangi bir zamanda, bu pozisyonun veya hareketin güvenliğini ve etkinliğini korumaya yardımcı olan herhangi bir pozisyonda doğru konumlandırma” olarak tanımlar. Kas dengesizlikleri ve yanlış hizalamalar yaygın olsa da, ideal değildir.

Geçişlerin girdiği yer burasıdır. Weible, “Geçişler bir poz hazırlamanıza ve bir poza girmenize yardımcı olarak uygun hizalamayı teşvik eder, sonuçta vücudunuzun pozlar arasında olduğu gibi pozlar arasındaki hareketteki konumunu da geliştirir.”

Düzgün hizalamayı desteklemek için geçişleri kullanarak, daha güvenli ve daha etkili bir uygulamanın tadını çıkarırsınız.

Hazırlık

Yoga geçişlerinin yüksek kaliteli yoga uygulamalarını kolaylaştırmasının en belirgin yollarından biri, bedeninizi bir sonraki poz için nasıl fiziksel olarak hazırladıklarıdır. Aşırı yoga pozları verildiğinde, olası geçiş dizileri pratik olarak sonsuzdur, ancak Weible aşağıdaki ortak örnekleri paylaşır

 • Yarım Kaldırma : Yarım kaldırmanın ileri katlama yaptıktan sonra ortak bir geçiş olmasının birkaç nedeni vardır. Gövdenin bu şekilde kaldırılması, düzleştirilmesi ve uzatılması, omurgayı düzeltmeye ve göğsün açılmasına yardımcı olur; bu da, üst bedeninizin angajmanını gerektiren bir poz olarak, tahtaya geri adım atmaya veya chaturanga’ya geri atlamaya hazırlanır.
  Yarım kaldırmanın ikinci nedeni, vücudunuzu daha derin bir öne katlamak için hazırlamaktır. Kaldırdığınızda, omurga uzar ve göbek geçerek öne doğru katlanacak ve alt sırt ve hamstrings boyunca daha derin bir gerginlik bulabilir.
 • Yukarı doğru bakan köpek önce aşağı doğru bakan köpek : yukarı bakan köpek göğsünü açarken ve bacaklarını çekerken sırtınızı derin bir viraj içine getiriyor. Bu, aşağı doğru bakan bir köpek sırasında açık bir sandığınızı korumanıza yardımcı olur, aksi takdirde omuzlarınızı vurmak ve içeriye doğru mağara etmek kolaylaşır.
  Bu geçiş aynı zamanda omurganızda daha fazla uzunluk bulmanızı sağlar. Bu iki poz, aşağı doğru bakan köpek yukarı doğru bakan köpeğe karşı poz görevi gördüğü için birbirini tamamlar.
 • Ayağı Basmadan Önce Üç Bacaklı Aşağı Köpek : Bacağınızı üç bacaklı bir köpeğe kaldırmak, göğsün daha fazla açılmasına ve omurganın uzatılmasına yardımcı olur, bu sayede göğsünüzü harekete geçirirken her iki öğenin korunmasını kolaylaştırır . Bir ayağı kaldırmak, ayağınızı öne çıkarmak için momentum yerine kontrolü kullanabilmeniz için hizalamanızı sağlar.
  Bu kontrol, çekirdek gücü oluşturur, böylece bu daha gelişmiş ve zorlu pozlar için hazır olduğunuzda kol dengelerini ve inversiyonları tutmak için aynı çabayı kullanabilirsiniz.
 • İleri Atlamalı Atlama: Eğitmenler, katılımcılara dağ pozuna veya tadasanaya geçmeden önce sıkça aşağı doğru bakan bir köpekten öne atlama seçeneği sunar. Öne doğru atlamak için bu seçenek, tüm ağırlığınızı kollarınıza ve omuzlarınıza koymanızı isteyerek sizi inversiyonlara veya amuda atlamaya hazırlar. Aynı zamanda her iki ayağınızı da aynı anda mattan çıkarır, bu da vücudunuzun ileriye doğru hareket etmesi için göbek bağlanması ve kas kontrolü gerektirir.
 • Omuz Standından Önce Köprü Pozlama : Köprü pozu açılır ve omuz standınız için esnek, fakat sabit olmanız gereken vücudun alanları olan göğüs ve omuzlarınızı açar. Köprü pozu ayrıca, vücudun alt yarısı omuz standında yükseltildiğinde aynı bağlantıyı taklit etmek için kas hafızası geliştiren dörtlü ve hamsteleri de aktive eder.
  Köprünün omuz durmadan önce sık sık uygulanmasının nedeni, vücudun ana bölgelerini ısıtmaktır. Köprü pozunda köprüden serbest bırakılmadan doğrudan omuz standına geçiş yaparken alt sırtını desteklemek de mümkündür.

Yoga geçişleri ve dizileri, bir sonraki pozda hedefleyeceğiniz kas gruplarının ısınmasına yardımcı olmak için tasarlanırken, yakın zamanda hedef alınacak kasların uzamasını ve katılımını uyararak uygun formu teşvik eder. Bir geçiş hareketinin bir diziye neden eklendiğinin her zaman mantıklı bir açıklaması vardır.

Güçlendirme

Yoga tipik olarak kuvvet arttırıcı bir egzersiz şekli olarak düşünülmez, ancak bunları düzeltmek için çalışırken zayıflıkları ve dengesizlikleri tespit etmede etkili olan bir uygulamadır.

Weible, geçişlerin güçlenmeyi teşvik etmek için kullanılabileceğini not eder. “Bir örnek, ayağınızı ellerinizin arasına koymadan önce dizinizi burnunuza getirme eylemidir. Bu, göbeğinizi ve üst bedeninizi birbirine geçirerek ayağın öne çıkmasını sağlayacak daha fazla yer sağlar ve bu nişan karın ve omuzlarda kuvvet oluşturur. ”

Kontrol

Düzenli yoga pratiğiyle uyumu iyileştirip güçlendirebileceğiniz gibi, pratiğiniz sırasında ortak geçişler kullanmanın bir sonraki doğal sonucu daha fazla koordinasyon, hareketlilik ve nihayetinde kontrol. Weible’ın belirttiği gibi, “Bina gücü size kas hafızası ve hareket şekliniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Bu kontrol uygulamanızın ilerlemesini sağlar. Temel geçişlerde ne kadar rahat olursanız, karga pozundan sehpaya dönmeden önce karga pozundan tripod başlığına geçmek gibi daha gelişmiş geçişler kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu tür bir geçiş çok kontrol altına alır. ”

Mesele şu ki, ileri bir geçişle başlayamazsın. Doğru hizalama, güç ve kontrol geliştirmek için daha basit ve anlaşılır bir seçenekle başlamanız gerekir. Ancak o zaman, daha gelişmiş hamlelere güvenle “seviye atlayabilirsin”.


Yorum Yap

  Yorum Yap