1. Anasayfa
  2. Hızlı Yürüyüş

Kaçınılması Gereken 6 Irk Verme Hatası

Kaçınılması Gereken 6 Irk Verme Hatası
0

Kaldırım yürüyüşü, en az bir ayağı ile zeminle teması korurken çok hızlı yürüyebilmek için çok özel bir teknik kullanır. Yarışmacılar, kuralları ihlal eden ve hakimler tarafından işaretlenebilecek ve diskalifiye edilmesine yol açan iki hata yapmamaya dikkat ederler. Ancak, performanslarını bozan hatalar da yapıyorlar.

İşte bilmeniz gereken genel hatalar, bu sayede onlardan kaçınabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Kaldırma

Racewalker lifting his foot off the ground
Racewalker Dane Bird-Smith kaldırıyor. Michael Steele / Getty Images

Kaldırım kurallarına göre, bir ayağın her zaman yere temas etmesi gerekir. Eğer bir yürüteç çıplak gözle değerlendirildiği gibi her iki ayağınızla zemine temasını kaldırır veya kaybederse, bir yarış yarışması sırasında hakim tarafından diskalifiye edilebilir.

IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası sırasında çekilen bu fotoğrafta, her iki ayağın da yerden durduğunu görebilirsiniz. Bunun bir kaldırma ihlali olması için sadece kamera ile değil, çıplak gözle görülmesi gerekirdi. Kamera sıklıkla elit yarışçıları yakalar ve her iki ayağını da yerden çeker.

Bükülmüş diz

Bent Rac ile Racewalker Heather Lewis
Bent Knee ile yarışmacı Heather Lewis. Tony Marshall / Getty Images

Düz bacak kuralı ikinci temel kaldırım kuralıdır. Öndeki (destekleyici) bacağın, ön ayağının yere değdiği andan itibaren vücuda dikey olarak geçinceye kadar dizini alması gerekir. Bu kuralı, çıplak gözle görüldüğü gibi, bir yarış yarışmasında bir yargıç tarafından ihlal ederseniz, diskalifiye olabilirsiniz.

Bu fotoğrafta yarışmacı Heather Lewis, Birmingham, İngiltere’de 5000 metrelik Yürüyüşü kazandığında forma giriyor. Ayağı yere temas etmesine rağmen öne diz çöküyor.

Etkin Olmayan Kol Hareketi

Yalnız Kadın Yürüyüş - Sigorta - Getty
Yüksek eller. © Sigorta / Getty Images

Racewalkers, kalça ve bacak hareketini üretmeye ve dengelemeye yardımcı olan güçlü kol hareketini kullanır. Ancak, tespit edip düzelmedikçe, birkaç hata yapabilirler. Eller, ileri kol salıncakta vücudun orta noktasını geçmemelidir – buna geçiş denir. Ayrıca fotoğrafta görebildiğiniz gibi elinizle boğaz seviyesindeki meme uçlarınızı geçmemeliler.

Dirsekler, sallanan bebeğiniz gibi yan yana sallanmak yerine vücuda yakın olmalıdır. Dirsekler arkaya çıkar, böylece eliniz cüzdanınıza bir arka cebinden ulaşıyormuş gibi bir seviyede olur. Kollarınızı geri hareket ettirmeden kollarınızı yalnızca ön cam silecekleri gibi öne doğru sallıyorsunuz.

üzerine yerleştirme

kadın-tavuk-winging-overstriding-Maxime-Laurent-Photodisc-getty-dv364009.jpg
Düz Kollarla ve Uzanmalı Yürüyüş – Birinde İki Hata! © Maxime Laurent / Fotoğraf Diski / Getty

Overtriking, overtriking olarak da bilinir, önde gelen ayağınızı vücudunuzun önüne çok uzağa indirir. Bu, hızı iyileştirmeyen yaygın bir hatadır. Yürüteçler, ön ayağı gövdeye yaklaştırırken güçlü bir itme için gövdenin arkasındaki stride uzamaya odaklanmalıdır.

Bu fotoğrafta, kadın da önemli ölçüde fazla abartıyor, zayıf bir düz kol kol salıncak kullanıyor. Vücudunun altındaki boşluk, ön bacağını kalçalarından uzaktaki bacağı kadar eşit gösterir. Bu, itme için arka ayağa daha az güç verir.

Öne doğru eğilmek

Kaldırım Sırası
Kaldırım Sırası. Dorling Kindersley / Dorling Kindersley RF / Getty Images

Hafif bir öne eğilerek, kaldırım antrenörleri tarafından öğretilirdi. Bu eski resimde belden hafifçe öne eğilerek gösterilmiştir. Bu tekniğin etkisiz olduğu kanıtlandı ve artık yürüyen kaldırım koçları tarafından öğretilmiyor çünkü birçok yürüyüşçü önerilenden daha fazla öne eğildi.

Geri yaslanmış

Bazı yarışçılar kendilerini kalçalarına yaslanmış buluyorlar. Geriye doğru eğim düz bir bacağın elde edilmesini zorlaştırır ve yürüteç yavaşlar. Yarışçıların, ileri ayağın zemine temas ettiği andan vücuda geçene kadar düz bir bacağı olmalıdır. Dikeyden daha fazla geriye yaslanma.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir