1. Anasayfa
 2. Hızlı Yürüyüş

Daha Hızlı Yürüyüş için Bu Kol Hareketini Kullan

Daha Hızlı Yürüyüş için Bu Kol Hareketini Kullan
0

Daha hızlı yürümek istediğinizde, doğru kol hareketini kullanmak büyük bir fark yaratabilir. Bazı antrenörler bacaklarının sadece kolların kadar hızlı hareket ettiğini söylüyor. Yürürken herhangi bir kol hareketi kullanmazsanız, sadece kol hareketi eklemek hızlı yürüyüş hızınızı büyük ölçüde hızlandırabilir. Zaten kol hareketi kullanıyorsanız, doğru tekniği kullandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Çaba harcamayan güçlü ancak yumuşak ve akıcı bir kol hareketi istiyorsunuz.

Makalede Neler Var?

Yürüyüş için Yanlış Kol Hareketi

İlk adım, büyük baskınlarla kollarını pompalayan ve yürüteç önünde havayı delen bir yürüteç için gördüğünüz tüm görüntüleri unutmak. Ya da kol hareketini göğüs hizasında tutabilir, ancak dirsekleri yoldan geçenleri dışarı çıkaran ve tehlikeye sokan kollarını vücudunun önünde ileri geri sallar. Buna tavuk kanadı denir. Bu hareketin çoğu boşa gidecek ve yürüme hızını arttırmasına yardımcı olmuyor.

Ayrıca, kollarıyla doğrudan yanlarında yürüyen insanları da fark edebilirsiniz. Bazen dirseklerle hızlı bir şekilde yürüdüklerini ve kollarıyla kürek hareketi yaptıklarını görüyorsunuz. Bu size penguenleri hatırlatabilir. Bu aynı zamanda verimsiz bir kol hareketidir.

Koşu bandında kullanılan bu farklı kol hareketi tarzlarını görmek sadece spor salonunu ziyaret ediyor. Bu yetersiz kol hareketi biçimlerinin bile tırabzanları tutmaktan daha iyi olduğu not edilebilir.

Hızlı Yürüyüş İçin Sağ Kol Dönme Tekniği

İşte size daha hızlı yürümenize yardımcı olacak güçlü kol hareketini kullanma şekli.

 1. Dirseklerinizi 90 derece bükün. Düz kollar seni hızlandırmaz.
 2. Ellerini sıkmak veya içlerinde herhangi bir nesne tutmak istemiyorsun. Kısmen kapalı bir kıvrılmada elleriniz parmaklarınızla gevşetilmelidir.
 3. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun. Bu, tavuk kanadı tarafından boşa harcanan enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.
 4. Şimdi zor kısım için kolunuz ne zaman öne çıkıyor? Sadece gözlerini kapatırsan, vücudun doğru yapmaya başlar. Kolların ayaklarının karşısında çalışıyor. Sol ayağınız öne doğru çıktığında, sağ kolunuz öne doğru ve tam tersi. Yürürken vücudunuzu dengelemek için, vücudunuzun aynı tarafındaki kol, ileri ayağınızla, ayağın hareketine karşı geriye doğru gider. Şimdi bu doğal hareketi biraz abartın, böylece eliniz arka cebinize (ya da bir cebin olacağı yere) uzanıyor.
 5. Şimdi ileri ayağınız geriye doğru gider ve o taraftaki kol öne çıkar. Bu hareketin doğrudan ileri yönde olmasını sağlamak istersiniz. Choo-choo treninin hareketi ya da el sıkışmak için bir el uzatmak gibi.
 1. Vücudunun merkez noktasını geçerken ileri el istemezsin. Çapraz olarak hafifçe ilerleyebilir, ancak önemli çapraz hareketler boşa harcanır.
 2. İleri elinizi düşük tutun. Göğüs kemiğinizin seviyesinin üzerine çıkmamalı ya da efor harcıyorsunuz.
 3. Kollarınızın da geriye doğru hareketini abartmayın. Arka cebine uzan, ama kendini eğilme veya bükülme noktasına kadar fazla uzatma.

İyi Kol Hareketi Uygulaması

Yürüyüşünüze başlamadan önce, iyi ve düz durmalısınız. Omuzlarınızı öne ve arkaya doğru birkaç omuz silindiri yaparak gevşetin. Bir omuz silkme yapın ve boynunuzun ve omuzlarınızın gevşemiş olduğundan ve göğsünüzün açık olduğundan emin olun. Bu, doğal kol hareketini kullanmanıza izin verecektir.

Yavaş hızda yürürken iyi kol hareketi kullanmakta zorlanabilirsiniz. Vücudunuz, doğal kol hareketine izin veren yürüme ritminde değil. Fakat hareketli bir yürüyüş temposuna çıktığınızda, izin verirseniz kol hareketiniz doğal olarak gelmeye başlamalıdır.

Daha Hızlı Yürümek İçin Kol Hareketini Kullanma

Doğru kol hareketini kullandığınızda hızlandığınızı göreceksiniz. Kol hareketini kullanmakta rahat olduktan sonra, bilinçli olarak kollarınızı daha hızlı döndürerek ayaklarınızın daha hızlı hareket etmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayakların doğal olarak elbiseye uyacak. Bu, gerektiğinde hızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Kol Hareketi Kullanmanın Yararları

Daha hızlı yürüyebilmeniz sayesinde, egzersiz kalp atış hızınızı yükseltebileceksiniz. Bu, orta şiddette bir egzersiz olarak kabul edilen bir yürüyüş ile kabul edilmeyen bir yürüyüş arasındaki fark olabilir. Sağlık risklerinizi azaltmak için haftada 150 dakika orta şiddette egzersiz yapmanız önerilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir