1. Anasayfa
 2. Yürüyen ayakkabılar

Yürüme ve Koşmada Pronasyon, Aşırı Yüklenme ve Supinasyon

Yürüme ve Koşmada Pronasyon, Aşırı Yüklenme ve Supinasyon
0

Pronasyon, yürüme ve koşma sırasında ayağınızın doğal bir hareketidir. Yürüyüşünüz bir nötr pronasyon, fazla baskı veya baskılama (alt baskı) modelini gösterebilir. Fazla baskı yapma ya da baskı yapma gerilmeleri daha büyük yaralanma riskiyle ilişkilendirilmiştir. Overpronator iseniz hareket kontrolü ayakkabısı ve ortez kullanılması tavsiye edilirken, esnek ve yastıklı ayakkabılı hastalar için daha iyidir. Bu yürüyüş düzenlerini ve bunları düzeltmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Makalede Neler Var?

Normal Pronasyon

Pronasyon, yürürken veya koşarken ayağın doğal yan yana hareketini ifade eder. Ayrıca eversiyon olarak da bilinir. Ayağınız normalde her adımda biraz içe doğru yuvarlanır. Normal pronasyon sırasında olanlar:

 • Topuğunuz yere çarptığı zaman, kemeriniz yassılaşmaya ve şoku hafifletmeye başlar.
 • Kilonuz ayağınızın dışına ve sonra başparmağına geri döner.
 • Tarafsız bir yürüyüşünüz varsa, ayağınızı ayak parmağınızla dışarıya doğru yuvarlamaya başlamanız gerekir.
 • Kemer yükselir ve sertleşir ve ayak yukarı ve dışa doğru yuvarlanırken stabilite sağlar.
 • Tüm ayak parmakları normal pronasyonda itmeye yardımcı olur, ancak ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı, diğerleri stabilize olurken daha fazla iş yapar.
 • İtme sırasında ayağın tabanı pronasyonda vücudunuzun arka tarafına bakar ve eğilmez, taban ya içeriye ya da dışarıya bakar.

Pronasyon sırasında aktif olan kaslar, hepsi ayağın supinatörleri olan anterior tibialis, extensor digitorium longus ve extensor hallicus longus’tur.

Overpronation

Overpronation’da ayak bileği, her adımda çok aşağı ve içeri doğru yuvarlanır. Ayak parmakları itmeye başladığında, yuvarlanmaya devam eder. Sonuç olarak, ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı tüm itmeyi yapar ve ayak her adımda daha fazla bükülür. Düz ayakları olan kişilerde daha fazla görülmekle birlikte, düz ayakları olan herkes fazla gelmez.

Overpronation, ayak başparmağında gerginliğe, ayakta ikinci ayak parmağına ve instabiliteye neden olur. Ayağın aşırı dönmesi, alt bacağında tibianın daha fazla dönmesine neden olur, sonuçta daha fazla shin splint (medial tibial stres sendromu olarak da adlandırılır) ve diz ağrısı görülür. Yaralanma ve topuk ağrısı riskinin artması, fazla bağlanma nedeniyle bağdaki ve ayağın tendonlarındaki stresin bir sonucu olabilir. Hareket kontrol ayakkabıları, tabanlık ve ortezler, ayak hareketinizi üst baskıda düzeltmek için tasarlanmıştır.

Supinasyon (Underpronation)

Supinasyon, bir adım sırasında ayağın dış kenarına yuvarlanma hareketidir. Topuk ilk önce yerden kalktığında, ayak parmaklarının yuvarlanmasına yardımcı olmak için kaldıraç sağladığı için, ayağınızın basma aşaması sırasında ayak doğal olarak geriler. Bununla birlikte, eğer supinasyon parmak ucu ile devam ederse, ağırlık ayak başparmağına aktarılmaz. Bu, tüm çalışmaların ayağın dış kenarı ve daha küçük ayak parmakları tarafından yapılmasıyla sonuçlanır ve ayağın ekstra baskıyı sağlar. Supinasyon, bir adım boyunca yeterince düzleşmeyen yüksek, sert kemerli insanlarda daha sık görülür.

Supinasyon, ayak bileği yaralanması, iliotibial band sendromu, Aşil tendonit ve plantar fasiit riskinizi artırabilir. İyi yastıklı ve esnek olan ayakkabılar, yormayan insanlar için en iyisidir.

Yürüyüş Deseninizi Teşhis Etme

Bir overpronator, supinator veya nötr bir yürüyüşe sahip olup olmadığınızı belirlemek, doğru yürüyüş ve koşu ayakkabılarını seçmenin anahtarıdır. Ayakkabı giyme düzeninize bakarak biraz kendi kendinize tanı koyabilir, daha sonra iyi kalitede koşu ayakkabısı mağazasında veya ayak ve ayak bileği mağazasında değerlendirilebilir.

 • Ayakkabı Aşınma Kalıbı : Mevcut yürüyüş ya da koşu ayakkabınızın tabanlarına bakın. Overpronators topuğun iç tarafında ve ön ayak daha fazla aşınma göreceksiniz. Süpervizörler ayakkabının dış kenarında daha fazla aşınma göreceklerdir.
 • Ayakkabı Eğme : Birkaç aydır düzenli olarak giydiğiniz bir çift ayakkabı veya çizmeyi alın. Topukluları size bakacak şekilde masaya koyun. Topukların iç tarafındaki daha fazla yıpranma nedeniyle topuklu ayakkabılar içe doğru eğilirse, bir hava taşıtı olabilirsiniz. Topuklar dışarıya doğru eğilirse, bir süpiner olabilirsiniz.
 • Bir Atletizm Ayakkabısı Uzmanı İzleyin Yürür veya Koşuyorsunuz : Özel koşu ayakkabısı dükkanlarındaki satış görevlileri overpronation için eğitildi. Yanınızda bir ayakkabı çifti getirin, böylece çalışanlar ayakkabı giyme kalıbını görebilir. Satış temsilcisi yürüyüşünüzü izleyebilir veya koşu bandının dışında veya koşu bandında koşabilir ve video yürüyüşü analizi yapabilir.
 • Ayak Analizi : Özel bir ayak ve ayak bileği mağazasında veya bazı koşu ayakkabısı mağazalarında ayak analizi yapabilirsiniz. Yürüyüş düzeninizin tam bir resmini ve stresi ayağınıza yerleştirdiğiniz yeri elde etmek için ayak basıncı taramasının yanı sıra diğer yöntemleri de kullanabilirler.
 • Pediatrist : Devam eden ayak veya ayak bileği ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma, fonksiyon kaybı veya yaralanma varsa, bir pediatrist görmelisiniz. Bu tıp uzmanı ayak sağlığı problemlerinizi tam olarak teşhis edebilir ve bunları düzeltmek için özel ortezler, ilaçlar ve diğer tedaviler önerebilir.

Problem Yürüyüşleri için Çözümler

Aşırı derecede orta dereceli hafif baskı veya supinasyona sahipseniz, daha iyi yürüyüş ve koşu rahatlığı için yürüyüşünüz için doğru ayakkabı türünü seçebilirsiniz. Yürüyüşünüzde daha ciddi bir işlev bozukluğu varsa, bir çocuk doktorundan reçete ortezine ihtiyacınız olabilir.

Overpronation

 • Sabit ayakkabılar (hafif)

 • Hareket kontrol ayakkabısı (telaffuz edilir)

 • Özel ortez (ağır)

Supination

 • Nötr, esnek ayakkabılar

 • Yastıklı ayakkabılar

 • Özel ortez (ağır)

Overpronators, yürüyüşlerini düzeltmek için hareket kontrol ayakkabılarından faydalanabilir. Hareket kontrol ayakkabıları, ayağı uygun miktarda pronasyona yönlendirmek için medial desteği ve daha sert yapıyı arttırmıştır. Nötr atletik ayakkabıların çoğundan daha ağır ve serttirler.

Overpronator’ları hareket kontrol ayakkabılarına yönlendirmek uzun yıllardan beri yaygın bir pratik olmakla birlikte, bu ayakkabıların yaralanmayı önleyip önlemediğine dair araştırmalar ve iyi kontrol edilen birkaç çalışma vardır. Örneğin, askeri askerlere abartmaları halinde hareket kontrolü ayakkabıları verildi, ancak temel savaş eğitimindeki yaralanma oranı, tüm askerlerin askeri botlarla eğitildiği zamankiyle aynı kaldı. Eğlence koşucuları ve sporcular için hareket kontrol ayakkabılarının değeri hakkında bir tartışma görebilirsiniz.

Özel ortotik şiddetli overpronation olanlar için hareket kontrolü sağlayabilir. Bunlar bir çocuk doktoru tarafından yazılmıştır ve her ayağın özel ihtiyacını karşılamak için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Pahalı olsalar da, eğer ayak veya bacak ağrıları geliştirdiyseniz, size rahatlama önerebilirler. Uzun vadede, bu masraf size acı çekmeden yürüyüp koşabileceğiniz anlamına gelirse harcanan paradır.

Aşırı alım, baldır kaslarının ekstra stresine ve sıkılığına neden olabilir. Bunun üstesinden gelmek için baldır germe egzersizleri yapmak isteyebilirsiniz.

Supination

Süpervizörler nötr ayakkabılarla iyi çalışırlar ve her adımın etkisini daha fazla emebilen iyi yastıklanmış ayakkabılar aramalıdırlar. Supinat yaparsanız, hareket kontrol ayakkabılarına veya denge ayakkabılarına ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, esnek ayakkabılar size daha iyi bir hareket alanı sağlayacaktır ve daha fazla yastıklamaya sahip ayakkabılardan veya tabanlıklardan faydalanabilirsiniz. Şiddetli bir supinasyon probleminiz varsa, özel ortez için bir çocuk doktoru görebilirsiniz.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Yürümek ve koşmak zindeliği geliştirmek ve sağlık risklerini azaltmak için mükemmel aktivitelerdir. Spor ayakkabıları için uygun şekilde formda olmak, en iyi hıza, dayanıklılığa ve rahatlığa ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yürümekten ya da koşmaktan keyif almanızı engelleyen herhangi bir ağrınız varsa, en iyi çözümü bulmak için doktorunuza veya çocuk doktorunuza başvurun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir