1. Anasayfa
  2. Yürüyen ayakkabılar

Koşu Ayakkabıları vs. Yürüyüş Ayakkabıları

Koşu Ayakkabıları vs. Yürüyüş Ayakkabıları
0

Koşu ayakkabısı, yürüyüş ayakkabısından farklı özelliklere sahiptir. Koşucular yürüyüş ayakkabısında koşmamalı, çünkü çoğu çok sert ve koşucuların esnetmek için ihtiyaç duyduğu yolu esnetmiyor. Bu nedenle, birçok yürüyüş ayakkabısı, fitness yürüyüşü için de iyi değildir.

Bu arada, spor yapanlar genellikle, yürüyüş ayakkabısı olarak pazarlanan ayakkabıların çoğundan daha iyi ihtiyaçlarını karşılayan bir koşu ayakkabısı bulabilirler. Hangi niteliklerin aranacağını bilerek bir walker hem koşu ayakkabılarını hem de yürüyüş ayakkabılarını en iyi şekilde çalışan modelleri bulmak için analiz edebilir.

Koşu ayakkabısının birçok işlevi vardır ve tasarımcılar en yeni malzemeler ve teknolojiyle güncel kalmaları için çalışır. Farklı koşu stilleri ve ihtiyaçları için geniş bir seçenek yelpazesine sahipsiniz. Yarış için minimalist tasarımlardan, uzun mesafeli koşu için yumuşak ayakkabılara kadar yastıklama miktarlarında değişiklik gösterir. Koşu ayakkabısı modelleri, parmak vurucu, orta ayak vuruşu ve topuk vurucularının ihtiyaçlarına cevap vermek için farklı seviyelerde topuk damlası sunmaktadır. Koşu ayakkabıları ayrıca stabilite unsurları ve overpronation için düzeltmelerine yardımcı olmak üzere yapılan hareket kontrol ayakkabıları olup olmadıklarına göre kategorize edilir. Yeni tasarımlar, çok daha az ağırlıkla ve sorunsuz bir yapıya sahip, kabarmalara neden olabilecek sürtünme noktalarını ortadan kaldırmak için yapı ve yastıklama sunmayı amaçlamaktadır.

Buna karşılık, yürüyüş ayakkabısı, teknolojiden her zaman gecikmiştir ve performanstan daha fazla konfor sağlamak için tasarlanmıştır. Kısa yürüyüşler ve kolay bir yürüyüş için rahat bir ayakkabıya ihtiyacınız varsa, bunlar iyi olabilir. Ancak sporcu yürüyüşçülerinin topukla çarptıkları ve her adımda yuvarlandıkları için esnek, hafif ve düz bir ayakkabıya ihtiyaçları vardır. Birçoğu sert ve ağır olduğu için bu özellikleri bulmak için yürüyüş ayakkabısı tasarımlarını dikkatlice analiz etmeniz gerekir. Doğal ayak hareketinle savaşırlar ve seni yavaşlatırlar. Yürüyüş ayakkabısı koridorunda alışveriş yaptığınızda daha az seçenekle karşılaşırsınız, bu nedenle spor yapanlar genellikle ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan koşu ayakkabıları bulurlar.

1

Makalede Neler Var?

yastıklama

Sole of Running Shoes
P_Wei / E + / Getty Images

Koşucular daha fazla yastıklamaya ihtiyaç duyarlar: Koşucular her adımda toprağı vücut ağırlığının üç katıyla etkilerken, yürüyüşçüler vücut ağırlığının sadece 1,5 katını etkiler. Koşucular, topukta ve ön ayaklarda yürüyüşe göre daha fazla yastıklamaya ihtiyaç duyar, bu nedenle ayakkabılarındaki hava yastıklama sistemleri hakkındaki tüm yutturmacaları görüyorsunuz.

Yürüteçlerin daha az yastığa ihtiyacı var : Yürüteçlerin ekstra ön ayak yastığına ihtiyacı yok ve çoğu daha az topuk yastığını kullanabilir. Ekstra yastıklama ekstra ağırlık sağlar, bu nedenle travmayı ayağınıza ve bacaklarınıza indiren daha ağır bir ayakkabı ile daha hızlı koşabileceğiniz veya yürüyebileceğiniz daha hafif bir ayakkabı arasında bir dengedir.

Yürüteçlerin araması gerekenler: Spor yapanlar, yeterli bir yastıklama sağlayan daha hafif bir ayakkabı aramalıdır; böylece ayakları ve bacakları, uzun bir yürüyüşten sonra darbelerden dövülmüş hissetmezler. Yarış düzlükleri ve aşırı hafif minimalist / yalınayak ayakkabılar kısa yürüyüşler için işe yarayabilirken, düzenli kullanım veya daha uzun yürüyüşler için yeterli yastıklamaya sahip değiller.

Aynı anda 6 milden fazla yürümeyi planlıyorsanız, yastıklı koşu ayakkabılarına bakmalısınız, ancak iyi yürüyüş ayakkabıları için diğer kriterleri karşılayanları seçmelisiniz. Örneğin, Brooks Glycerin ayakkabıları hafiftir ancak yarım maraton gibi daha uzun mesafelerde yürüyecek olan yürüyüşçüler için iyi çalışan yastıklı ayakkabılardır.

2

Topuk Yüksekliği

Topuk Yüksekliği
Topuk Yüksekliği. Wendy Bumgardner ©

Koşu ayakkabıları, yerleşik bir topuğa sahip olarak koşucular için stabilite sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Koşucular, bireye bağlı olarak önce ayağının farklı bölümleriyle yere vurur. Ayak vuruşu topuklarının ön kısmında, orta ayağında veya ayak topunda olabilir. Topuk-burun damlasının koşucular için neyin uygun olduğuna dair farklı teoriler vardır.

Yürüteçler topukla vurur ve adım adım ilerler. Daha yüksek bir topuğa ihtiyaç duymazlar.

Yürüteçlerin araması gerekenler : Yürüteçler, topuktan ayak parmağına kadar yüksekliği en az olan koşu ayakkabısını aramalıdır. Buna topuk damlası denir ve bunu sık sık milimetre (mm) olarak bulabilirsiniz. Topuk damlası 8 mm’den az, 4 mm veya daha az tercih edilen ayakkabıları arayın. Ayakkabının dış tabanına bakarak tahmin etmeye çalışmak yanıltıcıdır. Bazıları daha yüksek bir topuğa sahip gibi görünebilir, ancak ayağınızın topuğu aslında ayakkabının içinde daha alçak oturur.

3

Topuk Parlama

Topuk Parlama
Topuk Parlama. Wendy Bumgardner ©

Koşu ayakkabısı, toprağa orta veya ön ayağıyla vuran koşucular için ekstra stabilite sağlamak için genişletilmiş bir topuğa sahip olabilir. Flared topuk da iz koşu ayakkabısında görülür.

Yürüyüşe çıkanlar ne aramalı: Spor yürüyüş ayakkabısı alevlenmemiş bir topuğu olmamalıdır. Yürüteçler topuklarıyla yere vuruyorlar ve alevlenmiş bir topuk, adım adım ilerlemeyi engelliyor. Gerçek bir fitnes yürüyüş ayakkabısı, alevlendirilmiş bir topuktan veya bir topuklu topuktan ziyade, alttan kesilmiş bir topuğa sahip olacaktır.

4

Esneklik

Esnek Ayakkabı
Phillip Waterman / Cultura / Getty Images

Hem koşu ayakkabısı hem de yürüyüş ayakkabısı esnek olmalıdır. Ayakkabının parmağıyla bastırın ve ayakkabının büküldüğü yeri görün. Birçok koşu ayakkabısı tasarımı, çoğu kemer veya orta ayak üzerinde esnektir. Ancak bazı tasarımlar en çok öne ayak basıyor. Bunlar, orta ayağa veya ayak toplarına çarpacak koşucular için farklı ihtiyaçları karşılamaktadır.

Sporcu yürüyüş ayakkabısı ön ayaklarda esnemelidir, çünkü yürüyüşçüler ayak parmakları ile bastırmalıdır. Kemerden kıvrılan bir ayakkabı, ihtiyaç duydukları platformu sağlamıyor. Hiç bükülmeyen bir ayakkabı kabul edilemez. Ne yazık ki, yürüyüş ayakkabısı olarak pazarlanan birçok ayakkabı hiç esnek değil. Fitness yürüyüşü için uygun değillerdir.

Hareket kontrol ayakkabıları ve stabilite ayakkabıları, ayağın bir adım boyunca çok fazla dönmesini önlemeyi amaçlayan medial direklere ve diğer yapı elemanlarına sahip olduklarından daha az esnek olacaktır. Hareket kontrolüne ihtiyaç duyan koşucular ve yürüteçler, ayakkabılarındaki esnekliği feda etmek zorundadır.

5

Yürüyüş için iyi koşu ayakkabılarını nereden bulabilirsin?

Atletik Ayakkabılar için Alışveriş
webphotographeer / E + / Getty Images

Yürüyüşçülerin koşu ayakkabısında ihtiyaç duydukları özelliklere sahip olan farklı tipteki ayakkabı listelerini almaya başlayabilirsiniz. Ardından bölgenizdeki en iyi koşu ayakkabısı mağazasına gidin ve uzmanlar tarafından oraya monte edin.

Her yürüteç veya koşucu için hiç bir ayakkabı en iyisi değildir. Ayaklarınızın kendi ihtiyaçları olacak ve bir uzman tarafından takılan spor ayakkabıların giyilmesi için çok zaman harcanıyor. Bu, çoğunlukla yürüyüş yapanlar veya koşucular için etiketlenmiş olmalarına bağlı olarak ayakkabı seçmenin tuzaklarından uzak durmanıza yardımcı olabilir. Ya da, en kötüsü gibi, ayaklarınız için uygun olup olmadıklarından ziyade çoğunlukla stil tabanlı ayakkabılar seçmek.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Fitness ihtiyaçlarınız için en iyi ayakkabının iyi tasarlanmış bir yürüyüş ayakkabısı olduğunu keşfedebilirsiniz veya en iyi koşu ayakkabısını bulabilirsiniz. Önemli olan iyi oturması ve ayağınızın sizi ileriye itmek için doğal hareketlerinden geçmesine izin vermesidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir