1. Anasayfa
 2. Yeni Başlayanlar İçin Yürüyüş Bilgisi

Yürümekten kaçınmak için en yaygın 8 bahane

Yürümekten kaçınmak için en yaygın 8 bahane
0

Yürüyüşün faydaları fiziksel sağlığınızın çok ötesine uzanır. Stresi azaltmak, ruh halinizi artırmak ve diğerleriyle harika dış mekanlarda iletişim kurmak için harika bir yoldur. Bu herkesin yapabileceği ve bir ömür boyu yapmaya devam edeceği bir şey.

Öyleyse neden bazen sandalyeden çıkmak, bir çift ayakkabıya sarılmak ve yürüyüş yapmak zor? Kendimizi sık sık kendi nedenlerimiz olduğuna inanıyoruz ama çoğu zaman mazeret göstermiyoruz.

Şimdi bahaneleri geçmenin ve iyi bir sağlık durumuna dönmenin zamanı geldi. Bu amaçla, yürümekten kaçınmak için en yaygın sekiz bahane ve bunların üstesinden gelmek için neler yapabileceğiniz:

1

Makalede Neler Var?

“Yürümek için çok meşgulüm.”

The Overworked Mom
Getty Images

Bir kişinin evinin ve iş hayatının telaşlı olabileceği gerçeğini inkar etmek mümkün değildir. Ancak, çoğu zaman, programımıza 30 ila 40 dakika süren bir alıştırma yapmak için “çok meşgul” terimini kullanıyoruz.

Bunun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Yürüme zamanını taahhüt edin. Başka bir randevuda yaptığınız gibi takviminizde bir zaman ayırarak başlayın. Akıllı telefonunuzu kullanıyorsanız, haftalık bir hatırlatıcı programlayın.
 • Başkalarını davet et. Arkadaşlarınız, aileniz ya da iş arkadaşlarınız yanınızda olduğunda, geri çekilme olasılığınız daha düşük olacaktır ve hatta kendiniz de eğlenebilir.
 • Yürümek işlerin bir parçası olun. Her yere sürmek yerine, markete, postaneye veya çocuğunuzun okuluna yürüme fırsatları bulun.
 • İş gününüze yürürken gizlice. Yürüme, aynı anda yaptığınız bir şey olmak zorunda değildir. Bir mola sırasında, toplantılar arasında ve hatta bir konferans görüşmesi sırasında, 10-15 dakikalık aralıklarla bölün.
 • Çocuklarını da yanına al. Çocukların da egzersize ihtiyacı vardır, bu nedenle yanınızda olmaları, sağlığınızı ve kendinizin sağlığını iyileştirir. Bunu bir aile ilişkisi yap.
2

“Yürümek için çok yorgunum.”

Https://www.flickr.com/photos/59632563@N04/6480297645 adresinden CC lisansı
Vic / Flickr CC

Bu bahaneyle ilgili şaşırtıcı olan şey, yürümenin yorgunluk üzerinde tam tersi etkiye sahip olmasıdır. Kanepede çöktüğünüzden ya da bir bira içmeye başladığınızdan çok daha fazla enerji verir.

Kendinizi takip etmek için birkaç bebek adımı atmaya başlayın:

 • Eve giderken oturmayın. Bunun yerine, evinize döndüğünüzde yürüyüş ayakkabınızı ve kıyafetlerinizi kullanmaya hazır tutun. Zihnine, seninle yürüyüşe çıkma şansı verme.
 • Yürüme rutini yapın. Düzenli olarak (haftada üç ila dört kez) yaparak, yakında bir alışkanlık haline gelecektir ve yürüyüş yapmazsanız sonunda bir şeyin eksik olduğunu hissedeceksiniz.
 • Zaman, mesafe veya hız konusunda endişelenmeyin. Sadece çıkmaya ve yapmaya odaklan. Bir alışkanlık haline geldiğinde performans konusunda endişelenebilirsiniz.
3

“Yürümek için çok soğuk.”

dondurucu soğuk kadın hipotiroidi tiroid hipotiroidi kış
clipart.com

Kışın kilo almanız gerektiğine inanmak yanlış. Mevsime hazırlanırsanız, kışın ilkbaharda olduğundan daha az yürümeniz için hiçbir neden yoktur.

İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Katmanlar halinde giydirin. Bu, vücudunuz dış hava sıcaklığına göre ayarlandığında sıyrılmanızı sağlar.
 • Ayaklarını sıcak tut. Bunun için pahalı elektrikli çoraplara ihtiyacınız yok. En basit püf noktalarından biri, ayağının üst kısmı ile ayakkabının üst kısmı arasına bir kağıt peçeteyi sokmaktır. Gerçekten çalışıyor.
 • Ellerini sıcak tut. Eldivenler iyi, ama eldivenler daha iyi. Termal eldivenler en iyisidir. Özellikle soğuk günlerde, atılabilir el ısıtıcıları genellikle işe yarar.
 • Doğru ayakkabıyı al. Kış şartlarına uygun çok sayıda yürüyüş ayakkabısı var. Dışarısı buzluysa, kaymayı önlemek ve dengeye yardımcı olmak için bir çift kayma önleyici veya yürüme direksiyonu almayı deneyin.
 • İçeride yürü. Koşullar çok olumsuz ise, kapalı bir parça bulun veya spor salonunda koşu bandını kullanın. Diğer her şey başarısız olursa, alışveriş merkezinde kapalı bir tempolu yürüyüş yapın.
4

“Yürümek için çok sıcak.”

Terli erkek çamaşır suyu üzerinde dinleniyor.
Getty Images / Blend Resimleri / Marc Romanelli

Açık olalım: sıcak hava, dehidrasyon ve ısı bitkinliği de dahil olmak üzere, yürüyüşçüler için gerçek sağlık riskleri oluşturabilir. Ancak, bu, yaz boyunca kendinizi sıraya sokmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bunun yerine, birkaç basit önlem alın:

 • Isı için giydirin. Buharlaşıcı nemin sizi serinletebilmesi için, teri ciltten uzaklaştıran nefes alabilen, nem emen kumaşlar giyin.
 • Sulu tut. Yürümeden önce saatte 16 ons su içerek başlayın ve yürüdüğünüz her mil için bir bardak veya daha fazla yudumlayın. İşiniz bittiğinde büyük bir bardak suyla bitirin.
 • Soğuk saatlerde yürüyün. Sabahın erken saatlerinde veya akşamın erken saatlerinde, öğlen saatlerinden veya öğlen saatlerinden daha iyidir. Tamamen açıkta yürümek yerine yürümek istediğiniz her yerde gölge bulun.
 • Güneş kremi kullanın. Daima en az SPF 30 güneş koruyucu kullanın. Doğrudan güneş ışığı altında olmasanız bile şapka ve güneş gözlüğü takmanız iyidir.
 • Soğutma bileziği kullanın. Aynı şekilde, boynun etrafındaki ıslak bir bandana vücut ısısını azaltabilir, yeniden kullanılabilir bir soğutma bileziği aynı şeyi yapabilir (sadece daha iyi).
 • İçeride yürü. Isı taşımayacak kadar fazlaysa, koşu bandına, alışveriş merkezine veya kapalı bir piste gidin.
5

“Yürümek için çok yaşlıyım.”

Bastonla yürüyen adam
Thanasis Zovoilis / Getty Images

Yürümek için çok yaşlı olduklarını söyleyen insanlar genellikle hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorlar. Ve bununla ilgili sorun, yürümenin yaşlı yetişkinler için en iyi egzersiz yöntemlerinden biri olmasıdır. Kardiyovasküler sağlığı, hareketliliği ve kas tonusunu geliştirir ve genellikle yaşlı yetişkinlerin kalacağı egzersiz şeklidir.

Elbette, sınırlamalarınız olabilir, ancak egzersiz yaş veya fiziksel durum ne olursa olsun herkese yarar sağlayabilir. Kendinizi daha sağlıklı bir yola sokmak için:

 • Uygun ayakkabıları bulun. Birçok yaşlı insanın sorunu, tamamen yanlış ayakkabılarla yürümek. Doğru bir şekilde oturan uygun bir çift yürüyüş ayakkabısı bulun ve olası hizalama sorunlarının üstesinden gelin.
 • Yavaş yavaş başla. Çok yakında yapmak yerine yürüyüşün rutinine girmek daha önemlidir. Haftaya mesafe ve / veya hız haftası eklemek amacıyla yavaşça başlayın.
 • Doktorunuza danışın. Bu, özellikle eklem problemleriniz veya kalp rahatsızlığınız varsa geçerlidir. Doktorunuz, yaralanmalardan kaçınmanın yolları hakkında size tavsiyede bulunmak için en uygun olacaktır.
 • Sınırların içinde çalış. Yürümek sizin ötesinizde ise, yüzme, tai chi, hafif yoga veya spor salonunda eliptik makineler gibi diğer düşük etkili etkinlikleri keşfedin. Yapılacak tek yanlış şey hiçbir şey değil.
6

“Yürümek vücudum için iyi değil.”

Diz ağrısı
Jeannot Olivet / E + / Getty Images

Bir kalça, diz veya ayak probleminin yürürken alevlenebileceği doğru olsa da, ayakkabınızla her şeyden daha çok ilgili olabilir. Sınırlamalar dahilinde çalışmak zorunda olmanıza rağmen, hareketsizlik sağlığınızı iyileştirmez veya eklem problemlerinizi daha iyi hale getirmez. Yürüyüş yapabilir

İşte yardımcı olabilecek şeylerden birkaçı:

 • Yürüyüş ayakkabısı al, koşu ayakkabısı değil. Koşu ayakkabıları, topuğa olan etkiyi azaltmak için arka tarafa daha sert ve yastıklıdır. Buna karşılık, yürüyüş ayakkabısı, daha ince bir topuğa sahip ve topuktan ayağa ve ayak parmaklarına doğru yuvarlanmanıza izin vermek için orta ve ayak parmağında daha esnek.
 • Ayakkabılarını değiştir. Yürüyüş ayakkabıları her 500 mil’de veya kabaca altı ayda bir değiştirilmelidir. Düzenli kullanımda yastıklamalarını kaybederler ve kaslarınızı ve eklemlerinizi olması gerektiği gibi koruyamayabilirler.
 • Yanlış hizalamasını düzeltin. Düz ayağınız veya pronatınız varsa, kemer desteği ve ortotik tabanlık, yürüme ve hissetme şeklinizde büyük bir fark yaratabilir. Ayağınızı nötr bir pozisyona getirerek, kalça, diz ve ayak bileklerinden çok fazla baskı alabilirsiniz.
 • Ayakkabılarını hazırla. Uygun olmayan ayakkabılar ayak ağrısı, kabarcıklar ve erken tükenmeye yol açar. Ciddi koşucuların gittiği bir spor ayakkabı mağazası bulun. Ayakkabılarına doğru oturması ve ayaklarına en uygun çifti bulması daha olasıdır.
 • Elastik bir dizlik kullanın. Yürüme, diz etrafındaki kasları güçlendirebilir, ancak kısa ila orta vadede destek gerektirebilir. Eczaneden gelen elastik bir dizlik genellikle işe yarar. Diz ağrınız şiddetliyse, herhangi bir alt vücut egzersizine başlamadan önce doktorunuza görünün.
 • Düz yüzeylerde yürüyün. Tepelere tırmanmanız veya gulyonları geçmeniz gerekmiyorsa vücudunuza daha az stres uygularsınız. Daha zorlu arazilerde daha iyi gezinene kadar vücudunuzda rahatlayın.
7

“Yalnız yürümeyi sevmiyorum.”

Kadın yalnız yaprakları yürüyor
Kevin Wells / Getty Images

Tüm bahanelerden, bu en geçerli olabilir. Güvenlikle ilgili olası endişelerin ötesinde, düzenli olarak tek başına yürümek daha az zevkli olabilir.

Bu söylenirken, yürümeyi daha güvenli ve daha sosyal bir ilişki haline getirmek için yapabileceğiniz şeyler var:

 • Bir yürüyüş kulübüne katılın. Bunları genellikle topluluk gazetelerinde, çevrimiçi arama yaparak veya Meetup gibi sosyal web sitelerini kontrol ederek bulabilirsiniz. Yürüyüş kulüpleri arkadaşlar edinmek ve yürüyüş arkadaşları bulmak için harika yerlerdir.
 • Yürüyen bir etkinliğe katılın. Bunlar mutlaka rekabetçi olaylar değil. Birçoğu, topluluk içinde yürütülen veya farklı ticari veya hayırsever gruplar tarafından düzenlenen eğlenceli yürüyüşlerdir.
 • Bir yardım yürüyüş ekibine katılın. Değerli hayır kurumlarını desteklemek için birçok yürüyüş etkinliği düzenlenmiştir. Bağış toplama ekipleri genellikle hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yeni üyeler arar.
 • Güvenle yürü. İster yalnız olun, ister başka biriyle olun, başkalarının yürüdüğü yerlerde yürüyerek, yoğun saatlerde yürüyerek veya bir köpekle yürüyerek kendinizi daha az savunmasız bırakın. Acil bir durumda cep telefonunuzu daima yanınızda bulundurun.
8

“Yürüyüş sıkıcı.”

Yürümeye hazır
Sofie Delauw / Cultura / Getty Images

Tamam, yürüme yürüyüşü koşmak ya da bir uçurumdan atlamak kadar heyecan verici olmayabilir, ama genel deneyimi geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Nasıl yürüdüğünüze bakıp yeniden başlatarak başlayın. Yalnızca temiz hava ve güzel ortamdan daha fazla yürümekten kurtulmanız gerekirse, şu seçenekleri göz önünde bulundurun:

 • Kendiniz için performans hedefleri belirleyin. Bir pedometre, fitness grubu veya yürüyüş uygulaması alarak başlayın. Her hafta hızınızı, dayanıklılığınızı, kalp atış hızınızı veya kalori yakma oranınızı geliştirerek kendinize meydan okuma fırsatını kullanın.
 • Rotanızı değiştirin. Yeni bölgeyi keşfedin. Bölgenizdeki yürüyüş parkurlarını inceleyin. Bir park bulun ve rahat bir yürüyüş yerine yorucu bir yürüyüş yapın.
 • Hızını değiştir. Yürüme egzersiziyle birkaç dakikada bir hızınızı artırın. Farklı günlerde farklı egzersizler yapın. Rutin yürüyüşlerinize koşu, el ağırlıkları, ip atlama ipi veya diğer varyasyonları ekleyin.
 • Çapraz tren Bisiklet, yüzme, ağırlık antrenmanı, devre antrenmanı veya diğer egzersiz şekilleriyle alternatif yürüyüş günleri.
 • Zamanı büyüme için bir fırsat olarak kullanın. Sadece yürümek yerine, bir çift kulaklık takın ve sesli kitap, podcast veya dil kaseti dinleyin. Akıllı telefonunuza bir kitap bile indirebilir ve rotanızdaki kuşların veya bitkilerin adını öğrenebilirsiniz.

Sonunda yürümek bir slogan olmak zorunda değildir. Hem sağlığınıza hem de gönül rahatlığınıza yürümenin birçok yararına bakmak için zaman ayırdığınızda, bunu yaşamınızın düzenli bir parçası yapmamak için birkaç bahane bulacaksınız.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir