1. Anasayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Yürüyüş Bilgisi

Sağ Vites İle Yağmurda Yürün

Sağ Vites İle Yağmurda Yürün
0

Yağmurda yürümek rahatsız edici gelebilir, ancak doğru dişli ile yağmur damlaları içinde cesurca yürüyebilir ve hatta tadını bile çıkarabilirsiniz. Yarış dostu yağmur ceketlerinden su geçirmez ayakkabılara, gators, yağmur pantolonları ve şemsiyelere kadar, hava koşullarında işbirliği yapmadığında dış mekan antrenmanlarınızı sürdürmenize yardımcı olacak birçok seçenek vardır.

Makalede Neler Var?

Yağmurluklar ve Pançolar

Suya dayanıklı ceket yağmurda yürürken kuru kalmak için bir zorunluluktur. Terlemeyi azaltmaya yardımcı olacak nefes alabilir bir kumaş arayın. İyi bir yağmur ceketi ayrıca, suya uymamak için sıkıca oturan ve sıkılabilen sağlam bir kaputa sahip olmalıdır. Yağmurluklar birçok departman, spor, depo ve dış mekan mağazasında satılmaktadır.

Bir yağmur panço, sağanak yağışlı bir cankurtaran olabilir. Bir yağmurluk sadece vücudunuzu kaplarken pantolonunuzu yağmura karşı savunmasız bırakırken, bir panço daha uzundur ve pantolonunuzun daha kuru kalmasına yardımcı olur. Pançoları çoğu dış mekan satıcısında bulabilirsiniz ve birçok mağaza gerektiğinde kolayca cebinizde tutulabilen küçük bir pakette katlanmış tek kullanımlık pançolar satıyor.

Su geçirmez yağmur pantolon

Yağmurluklar, su geçirmez ceketinizden akan suyun problemini çözmenize yardımcı olur, ancak aynı zamanda hareketinizi tempolu yürüyüş için istediğinizden daha fazla kısıtlayabilir. Hafif su geçirmez yağmur pantolonlarını depo mağazalarında veya dış mekan satıcılarında bulabilirsiniz. Bir çift satın almadan önce, içinde iyi hareket edebildiğinizden emin olmak için test edin.

Daha iyi bir fikir, eğer sıcaklık çok soğuk değilse, sadece şort giymek olabilir. Yağmur, pantolonunuzun kumaşına batırmak yerine çıplak bacaklarınızı süzecek ve ıslak pantolon vücut sıcaklığınızı çıplak teninizden daha düşük olacak şekilde yapacaktır.

Su geçirmez ayakkabı

İyi bir çift su geçirmez ayakkabı, ayak parmaklarınızı yürüyüşünüzde daha kuru tutmanıza yardımcı olabilir. Tam tahıllı deri yürüyüş ayakkabısı ve botları hafif yürüyüş ve yürüyüş için uygundur, ancak spor yürüyüşüyorsanız ihtiyacınız olan esnekliği sağlamaz ve sizi yavaşlatır.

Brooks Ghost GTX ve New Balance 910 GTX gibi su geçirmez koşu ayakkabıları, yürüyüş gardırobunuza iyi bir katkı olabilir. Her ikisi de nefes alabilen su geçirmez kumaş Gore-Tex’ten üretilmiştir; Standart spor ayakkabılardan daha pahalı olduklarına dikkat edin.

Bazı yürüyüşçüler Rubber Wellington tarzı yağmur botlarını yağmurda faydalı bulurlar, ancak köpeğinizi yürüyüş gibi daha kısa ve yavaş yürüyüşler için en iyisidir. Hızlı yürüyüş veya spor için tasarlanmamıştır ve ihtiyacınız olan desteği ve esnekliği sağlamaz.

Çorapları

Su geçirmez ayakkabılarla bile, yağmur pantolonunuzu ayakkabının içine boşaltabilir veya su birikintilerinden sıçrayabilir ve ayak bileklerinizi ıslatabilir. Bunu özellikle rahatsız edici bulursanız, bir çift körüğün içine bakmak isteyebilirsiniz.

Bir parmak bileği, ayak bileğinizden veya incinmeden uzanır ve topuğun arkasını ve ayakkabının dilini örter. Yürüyüşçüler, tozlarını korumak ve döküntülerini ayakkabısından uzak tutmak için tozluklar kullanır, ancak birçok yürüyüşçü, ayakkabıların ve çorapların daha kuru kalmasına yardımcı olmak için su geçirmez veya suya dayanıklı çorap kullanır.

şemsiyeler

Şemsiye, özellikle yağmurun rüzgârla eşlik ettiği durumlarda, ayakta durmaktan daha iyi çalışır. Ancak bazı yürüteçler daha az yorucu yürüyüşler için onları kullanmayı tercih eder.

Şemsiye, su geçirmez dişli ile bile yağmuru dışarıda tutamazken ılımlı yağmurda yardımcı olabilir. Suyun daha fazla ceketini ya da yağmur panosunu akmasını ve pantolonunu ıslatmasını engeller.

Eğlenceli Bilgiler

Efsaneye göre, Volkssport yürüyüşünde bir şemsiye taşımanın çoğu zaman yağmuru önlediğini söylüyor.

Hafif, kompakt, teleskopik bir şemsiye çantanızda, ceket cebinizde veya yürürken elinizde taşıyabilir. Rüzgar testine tabi tutulmuş ve ters çevirmeye ve kırılmaya karşı güçlendirilmiş bir tane arayın.

Düşük ışık koşullarında yürürseniz, yansıtıcı bir gölgelik veya çevresinde yansıtıcı bir şerit bulunan bir şemsiye arayın, böylece sürücüler sizi görebilir. Ayrıca sahip olduğunuz bir şemsiyeye yansıtıcı bant ekleyebilirsiniz.

Yağmurda Yarış

Yağmurda bir yarışa katılıyorsanız, hızlı şekilde ağırlık atmadan hızlı yürümek için farklı taktiklere ihtiyacınız olacak. Ayrıca başlangıç için daha uzun süre beklemeniz muhtemeldir.

Büyük yağmurluklar ve su geçirmez pantolonlar iyi bir seçenek olmayabilir, ancak tek kullanımlık yağmur pançoları yağmurlu yarışlar için özellikle yararlıdır. Hipoterminin önlenmesine yardımcı olmak için yarış sonunda kuru giysilerle ve bir alan battaniyeyle hazırlanın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir