1. Anasayfa
 2. Yürüyen ayakkabılar

Yaşlılar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Seçmek

Yaşlılar İçin Yürüyüş Ayakkabısı Seçmek
0

Bir yürüyüş ayakkabısında ihtiyacınız olan özellikler yaşlandıkça değişebilir. Topuklu veya çizme giymeye alışkın olabilirsin, ancak bunların artık yürümek için iyi çalışmadığını keşfedin. Sağlık ve zindelik için yürürken ya da köpeği gezerken yıllarca kullandığınız ayakkabıların, size daha iyi hizmet edebilecekleri için de işlem görmeleri gerekebilir. Yaşlandıkça gerçekleşen değişimleri ve sizi ilerlemiş yıllarınızda ilerletmenizi sağlayacak ayakkabılar hakkında bilgi edinin.

Makalede Neler Var?

Yaşlandıkça Ayaklarınızdaki Değişiklikler

Ayaklarınız yıllar boyunca şekil ve büyüklükte değişecek ve sık karşılaşılan koşullar nedeniyle ayakkabıya olan ihtiyaçlarınız değişecektir. Bu değişiklikler şunları içerir:

 • Ayağın genişletilmesi ve uzatılması : Bağ ve tendonların gücü ve elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle ayaklarınızın daha geniş, daha uzun ve daha düz olması normaldir. Yaralanmalar birikir. Ayakkabı bedeninizin yarım boy veya daha fazla artması normaldir.
 • Ayak şişmesi : Dolaşım problemleri veya ilaç ve sağlık koşullarının etkileri nedeniyle ayak ve ayak bileği şişmesi yaşayabilirsiniz. Daha fazla şişeceğiniz günler için daha büyük bir çift ayakkabıya ihtiyacınız olabilir. Sıkıştırma çorapları giyerseniz, ayakkabılarınızın çok sıkı olmadan onları ağırlayabilmelerini sağlamalısınız.
 • Doğal yastığın inceltilmesi : Ayağınızın alt tarafındaki minderleri de kaybedersiniz. Bu doğal dolgu maddesi kaybolduğu için rahatsızlık ve yorgunluğu giderek daha fazla fark edebilirsiniz. Yastıklı ayakkabılar veya tabanlıklar yardımcı olabilir.
 • Deri değişiklikleri : Yaşlandıkça kuru cilt nasırlara yol açabilir ve topuklarınızda çatlak ciltlere yol açabilirsiniz.
 • Ayak problemleri kötüleşebilir : Bunyonlar, çekiç burunları ve diğer ayak koşulları gelişmeye devam eder. Ayakkabı giymenin sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılarla uzun vadede etkilerini yaşayabilirsiniz.
 • Yürüyüş değişiklikleri : Artrit, nöropati ve diğer durumlar, yürüyüşünüzü değiştirebilir, genel yürüme hızınızı yavaşlatır ve bazen topallayabilir. Bu, ayağın farklı bölgelerine baskı uygulayarak rahatsızlığa neden olabilir. Yürüyüş değişiklikleri genellikle 70 yaşından sonra gelişir ve 80 yaş üstü insanların çoğunda görülür.
 • Kemik yoğunluğu kaybı : İnce kemikler ayak kemikleriniz de dahil olmak üzere kırılma riski altındadır.
 • Ayaklarınıza dokunamama : Yaşlandıkça esneklik kaybedebilir ve bacağınızı geçerken veya bacağınızı geçerken zorluk çekebilirsiniz. Ayaklarınıza kolayca ulaşamıyorsanız, çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı giymek zorlaşır. Çorap yardımı ve bağcıklı olmayan ayakkabıya geçmek için yardımcı cihazlara ihtiyacınız olabilir. Ayak tırnaklarını kesemeyebilir veya ayaklarınızı yıkayıp kurulayamayabilirsiniz.
 • Diyabet nedeniyle ayak problemleri : Beş kişiden fazlasında 65 yaşından sonra diyabet vardır. Bu genellikle ayaklarda kan dolaşımı kaybı ve duyu kaybıyla sonuçlanır. Ayakkabılarınızın tam oturduğundan ve sürtünmediğinden ve enfeksiyonlara neden olabilecek kabarcıklara neden olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Dengeleme sorunları : Yaşlandıkça, kaymanız veya seyahat etmeniz durumunda kendinizi dengeleme ve düzeltme yeteneğiniz azalır. Sizi de sersemleten ilaç kullanıyor olabilirsiniz. Yüksek yakalı olanlar da dahil olmak üzere kaymaz tabanı ve iyi bir destek için yeterli yapısı olan ayakkabılara ihtiyacınız olacak.

Aktif Yaşlılar İçin Yürüyüş Ayakkabısı

Aktif biriyseniz ve sağlık ve zindelik için yürüyüşler yapmaktan zevk alıyorsanız, atletik yürüyüş veya koşu ayakkabıları en iyi seçimdir. Doğru ayakkabı türlerini aldığınızdan ve uygun şekilde takıldıklarından emin olmak için bölgenizdeki özel bir koşu ayakkabısını ziyaret edin. Sadece genç rekabetçi koşuculara hizmet etmiyorlar. Tıpkı senin gibi görünen ve benzer ihtiyaçları olan birçok uzun süredir müşterileri var.

Ayaklarınız ölçülecek ve hareket kontrol ayakkabılarından veya denge ayakkabılarından faydalanıp faydalanmayacağınızı görmek için yürüyüşünüzü değerlendirecekler. Bu tür mağazalar, ayağınıza iyi destek verecek ısıyla kalıplanmış tabanlıklar da yapabilir.

Yürüyüş ayakkabısı işe yarayabilir, bunun yerine koşu ayakkabısı tavsiye ederlerse şaşırmayın. Koşu ayakkabısı, hafif yastıklama ve en son teknolojiyi kullanmada öncülük eder. Doğru koşu ayakkabısı ön ayakta esneyecek ve alçak topuktan aşağıya düşme ile düz bir profile sahip olacaktır.

Spor ayakkabısı ayrıca, o bölgedeki sürtünmeyi azaltan yastıklı bir topuk bileziğine sahiptir. Birçoğu, sürtünme alanlarını azaltmak için kesintisiz yükselticilerle yapılır.

Daha yuvarlak burunlu ve daha geniş açık spor ayakkabılara bakın. New Balance, her ikisi için de uzun zamandır bilinen bir markadır. İsterseniz kanca ve ilmek kapamalı birkaç yürüyüş stiline sahiptir. Brooks’un birçok modeli de genişliklere sahiptir ve hareket kontrol ayakkabılarıyla, erkekler için canavarla ve kadınlar için arielle bilinir.

Satış görevlisinden, ayakkabılarınızı iyi oturması için bağlamanıza yardım etmesini isteyin. Ön ayak üzerinde çok sıkı olmadıklarından emin olmak istiyorsunuz, ancak ayak bileğinde sıkılabildiğinizden, topuklarınız topuk kabında kalsın. Kullanabileceğin numaralar var.

İyi çorap alma konusunda yetersiz kalmayın. Kabarıklık riskinizi azaltabilecek anatomik olarak şekillendirilmiş terlikli çorapları arayın. Çalışan bir mağaza bunlar için iyi bir kaynaktır.

Ayaklarınızı biraz daha şişmiş olacağınız zaman, her zaman ayakkabı için günde alışveriş yapın. Yeni ayakkabılarla giymeyi planladığınız çorapları giyin, böylece doğru oturmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük Yürüyüş Ayakkabıları

Uçlar, ayakkabılar ve ayakkabı tadilatları için öneriler almak üzere özel bir ayak ve ayak bileği mağazasını ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Önemli ayak ağrıları veya yürüme güçlüğü çekiyorsanız, tam bir değerlendirme için bunları doktorunuzla veya doktorunuzla görüşün. Destekleyici ve yastıklı tabanlık size daha fazla rahatlık verebilir veya reçeteli bir ortez gerekebilir.

Alışveriş yaparken, sosyalleşirken veya evin etrafında giyebileceğiniz ayakkabılar için yaşlılar için faydalı olan markalar ve tasarım kaynakları vardır:

 • Propet, bağcıklardan, genişletilmiş genişliklerden ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer özelliklerden ziyade kanca ve halka çıkıntıları içeren çeşitli ayakkabı tasarımlarına sahip bir markadır. Spor ayakkabısı, elbise ayakkabısı, bot, sandalet ve terlik gibi stilleri var. Stillerinin çoğu Medicare tarafından onaylanan diyabetik ayakkabılar olarak değerlendirildi.
 • Yeni Denge, bağcıklardan ziyade kanca ve halka kapanması ile birkaç model yapar. Bunlar arasında diyabetik ayakkabı olarak Medicare tarafından onaylanan 577, 813 ve ekstra geniş bir alana giren 411 ve 928 sayılabilir. Bu ayakkabılar deri yapıya sahiptir ve siyah, beyaz ve kahverengi gibi renklerdedir.
 • Silvert, çok geniş kapsamlı ayakkabılar, ortotiğe uyması için derinliği eklenmiş ayakkabılar, ayak şişmesi için ayarlanabilir ayakkabılar ve kaymaz tabanlı ayakkabılar gibi ihtiyaçlara cevap verebilecek çeşitli üreticilerin uyarlanabilir giysilerini ve ayakkabılarını satıyor.

Kaçınılması Gereken Ayakkabı

Bu tür ayakkabılar, yaşlandıkça sorunlara katkıda bulunabilir. Bunları nadiren veya dikkatle giyin:

 • Sivri uçlu botlar veya ayakkabılar : Kovboy çizmelerinizi seviyorsanız, onlardan vazgeçmek zor olabilir. Ancak botlar ve sivri uçlu kadın ayakkabısı ayak parmaklarınızı daraltır ve ovup yaralara neden olabilir. Parmaklarınızı kıpırdatmak için yer kare kare veya yuvarlak parmaklı sürümleri arayın.
 • 2 1/4 inçten daha uzun topuklu ayakkabılar : Yüksek topuk, ayak bileğini çevirme ve bu durumda daha fazla hasar verme riskini artırır. Bu, sıska olanlar kadar geniş topuklu ayakkabılar için de geçerlidir.
 • Kaygan tabanlı ayakkabılar : Kayma ve düşme ihtimalini azaltmanız gerekir. Tüm ayakkabılarınızda kaymaz tabanları arayın.
 • Sırt ya da sırtı açık, takoz, sandalet veya terlik Rahat, yastıklı sırt bandına sahip stilleri arayın. Kayışların ovalandığı yerlerde sıcak noktalar veya kabarcıklar veren sandaletlerden kaçının.
 • İnce ayakkabılar : Yaşlandıkça ayağınızı yastıklamak ve desteklemek için daha fazla yapıya ihtiyacınız vardır. Evin çevresinde giydiğiniz terlikler bile sağlam bir tabana sahip olmalıdır.
 • Rock’çı tabanlı ayakkabılar : Dengeleme konusunda herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız veya yürüyüşünüz sabit değilse, bu ayakkabı türü önerilmez.
 • Eski, yıpranmış ayakkabılar : Ayakkabılar yaşlandıkça desteklerini ve yastıklamasını kaybeder. Ayakkabılarınızı kontrol etmeniz ve taban, üst veya iç kısımda aşınma gördüğünüzde yenilerini almanız gerekir.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Aktif bir yaşam tarzı sürdürmek yaşınızdaki sağlığınız ve bağımsızlığınız için önemlidir. Bazen bu, normal tarzınıza uymayan ayakkabılara geçmek anlamına gelir. Ayakkabıda nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamak, en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir ayakkabının zorlama dönemine girmeden giydiğiniz anda sağ hissetmesi gerektiğini unutmayın. Ayaklarınızı doğru ayakkabılara uygulayın, böylece yürümeye devam edebilirsiniz.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir