1. Anasayfa
  2. Yürüyen ayakkabılar

Atletik Ayakkabının Anatomisi

Atletik Ayakkabının Anatomisi
0

Atletik ayakkabının farklı bölümleri nelerdir? Koşu ayakkabısı veya yürüyüş ayakkabısı satın alsanız da, ortak terminolojileri var. Temel ayakkabı anatomisini parçalayalım.

1

Makalede Neler Var?

Ayakkabı Üstü

Close-Up Of Sports Shoes On Road
Sawitree Pamee / EyeEm / Getty Images

Üst ayakkabı, ayakkabının ayağını saran kumaş veya deri kısmıdır. Dikilir veya orta tabana yapıştırılır. Ayakkabı toplayıcıları genellikle takviye için ya da sadece stil için dikişli elemanlara sahiptir. Bunların tahriş olmasını önlemek için, bazı ayakkabılar içlerinde dikiş olmadan kalıplanır. Bu bir problemse kusursuz tasarımlar arayın.

Malzemeler: Atletik ayakkabılar için üst kısım nefes alabilen örgü kumaştan yapılır. Yürüyüş ayakkabısı, rahat ayakkabılar, iz ayakkabısı ve botları için deriyi taklit eden deri veya sentetik görebilirsiniz. Su geçirmez üstlüklerde Goretex astarı veya benzeri bir malzeme bulunur. İşin garibi, çeşitli ayakkabılarda kullanılan malzemelere, genellikle yapıştırıcılara, yapıştırıcılara, deri tabaklama maddelerine karşı ayakkabı alerjisi olan insanlar var. ve boyalar.

2

Orta taban

Koşu Ayakkabısı Orta Taban
Carlos Alvarez / E + / Getty Images

Orta taban, dış taban (toprağa temas eden) ve ayakkabı tabanı arasındadır. Ayakkabıya yastıklama, destek ve esneklik özellikleri kazandırmak için çeşitli malzemelerden ve elemanlardan yapılmıştır.

Malzemeler: Atletik ayakkabıların orta tabanları genellikle etil vinil asetat (EVA) ve poliüretandan yapılır. Farklı malzemelerin renkleri farklı yoğunlukları gösterir – genellikle daha yoğun ve daha destekleyici poliüretan gridir, daha açık renkli ve daha açık renkli EVA ile. Daha gri, daha fazla destek. Daha beyaz, daha esnek ve yastıklı.

Yastıklama: Orta taban ayrıca jel ve kapsüllenmiş hava gibi başka yastıklama elemanları da içerir.

Destek: Hareket kontrol pabuçları ve stabilite pabuçları, ekstra stabilite eklemek ve fazla baskılamayı kontrol etmek için bir termoplastik üretan (TPU) medial direğine sahip olabilir.

3

Dış Taban veya Taban

Koşu Ayakkabısı Taban
P_Wei / E + / Getty Images

Ayağın zeminle buluştuğu ayakkabı tabanı. Genellikle karbon kauçuktan, şişirilmiş kauçuktan veya her ikisinin bir kombinasyonundan yapılır. Karbon kauçuk daha sert ve daha uzun ömürlüdür ve tabanın yüksek aşınma bölgelerinde kullanılabilir, diğer alanlarda daha yumuşak şişirilmiş kauçuk ile kullanılabilir.

4

kalıcı

Ayakkabı İçinde Kalıcı
Wendy Bumgardner

Uzun ayakkabı, orta taban ile iç taban veya çorap kalemi arasındaki son tabakadır. Üstün tabana tutturulduğu yerdir. Atletik ayakkabılarda en sık kullanılan Strobel’le farklı bağlantı türleri vardır. Soketi çıkarırsanız, genellikle üst kısmın dikişini sonrakine kadar görebilirsiniz.

5

Astarı veya Sockliner

Astarlı Brooks Ayakkabı
Wendy Bumgardner

İç taban veya çorap kalemi ince bir köpük tabaka veya ayakkabının içine orta tabanın üstünden geçen ve kalıcı olan bir parçadır. Ayağınızı dikişlere sürtünmekten veya uzun ömürlünün üste yapıştırılmış bağlantısından korur. Genellikle çıkarılabilir durumdadır ve seçtiğiniz iç tabanla veya ortez veya kemer desteği ile değiştirmek isteyebilirsiniz.

6

Topuk Sayacı

Koşu Ayakkabısı Arkası
Carlos Alvarez / E + / Getty Images

Topuk sayacı, topuğun arkasında, tabanın üstünde bulunan sert bir destekdür. Üstünün arka tarafında bulunmaktadır. Topuk hareketine stabilite sağlar.

7

Topuk Yaka

Atletik Ayakkabı Topuk Yaka
Olivier Blondeau / E + / Getty Images

Topuk yaka veya topuk manşeti ayakkabının üstündeki bileğinizi çevreler. Ayakkabısını yerinde tutar. Yaka genellikle üst kısımdan daha kalındır ve ekstra rahatlık için dolgulu olabilir.

Topuk bileği sıklıkla ayak bileğinin arka tarafına kadar uzanır ve Aşil tendonunu destekleyen bir Aşil çentiğine sahip olabilir. Daha kolay çekmenizi sağlamak için bir parmak döngüsüne sahip olabilir.

8

Ayakkabı dili

Ayakkabı Dilleri ve Bağcıkları
Yaratıcı Ürün / Photodisc / Getty Images

Ayakkabının dili ayakkabının üstüne bağcıkların ve halkaların altına tutturulur. Ayağın üstünü bağlama sistemine karşı sürtünmeye karşı korur. Ekstra rahatlık sağlamak için yastıklı olabilir veya minimalist ayakkabılar gibi ayakkabılarda çok ince olabilir. İz pabuçlarında dil, iz kalıntısının ayakkabının içine girmesini önlemek için genellikle ayakkabının her iki tarafına tam olarak tutturulur.

Ayakkabı dili, ayakkabının dilini orta kısmında geçirmesini sağlamak için yarıklar ve bir kapak veya dikilmiş bir parça içerebilir. Bu, dili yerinde tutmaya ve bir yandan diğer yana kaymaya yardımcı olmak için kullanılır.

9

Kuşgözü ve Ayakkabı Bağlama Sistemi

ayakabı
Glowimages / Getty Images

Bağcık sistemi ayakkabının uyumunu özelleştirmenizi sağlar. Göz deliklerinin sayısı ve düzenlenmesi az veya çok ayar yapılmasına izin verir. Topuk bileziğine daha da uzayan halkalar, çeşitli bağlama tekniklerini kullanarak güvenli bir bağlama elde etmede daha fazla esneklik sağlar. Ayakkabı bağcığı yuvarlak veya düz olabilir ve bir dereceye kadar elastikiyet derecesine sahip olabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir