1. Ana Sayfa
  2. Yürüyen ayakkabılar
  3. Maraton Yürümek için Ayakkabı Giymek

Maraton Yürümek için Ayakkabı Giymek

Yolda yürüyen kadın arkadan görünüş

Bir maratona gitmek için antrenman yapmaya karar verdin ve ilk adımın doğru ayakkabıyı almak. Onlar sizin en önemli donanımınızdır ve önümüzdeki birkaç ay içinde birçok gün ve mil harcarsınız. Aynı eski spor ayakkabılarınız muhtemelen doğru seçim değildir. Maraton için antrenman yapma taahhüdünde bulunduğunuz gün, iyi ayakkabılar bulma konusunda kendinize karar verin.

Yeterince Yastıklama ve Destek ile Maraton Ayakkabılarını Seçin

Minimalist ayakkabıları daha kısa mesafeli egzersizler için saklayın; bunlar bir maratona yürümek için uygun değildir. Antrenmandaki uzun ve yavaş mesafe günleri ve 26.2 mil uzunluğundaki maratonun kendisi için yeterli yastıklama sağlayan ayakkabılara ihtiyacınız var. Her ayakkabı modeli için önerilen mesafe için ayakkabı değerlerine bakın ve ayakkabı satıcınızla görüşün. Yastıklama, etkinlik sırasında hissettiğiniz bacak ve ayak yorgunluğunu azaltır. Maraton ayakkabınızın, yürüyüşünüzün uzun mesafelerden yoruldukça özensizleşeceğinden, iyi bir destek sağlaması gerekir.

Ayakkabı mı Çizmelisin?

Avrupa’daki maraton yürüyüşçüleri genellikle uzun mesafeli yürüyüşler için yürüyüş botları giyer. Bu, uzun yürüyüş olaylarının askeri geleneklerinden ortaya çıkmış olabilir. Karada pistlerde yürümek için hafif botlar veya pist ayakkabıları iyi bir seçim olabilir. Ancak, karayolu yarış maratonları için, orta düzeyde desteği olan esnek bir koşu ayakkabısı çoğu insan için en iyi seçimdir.

Yürümeyi planladığınız maratonun akışını kontrol edin ve bunun çoğunlukla sokaklarda ve asfalt yollarda olup olmayacağını görün. Çakıl veya toprak yollarda olmadıkça, iz ayakkabılarına veya hafif çizmelere gerek duymamanız gerekir. Çünkü maraton gününde ağır bir paket taşımayacağınız için ağır yürüyüş botlarına ihtiyacınız olmayacak.

Maraton Ayakkabıları Nasıl Alışveriş Yapılır

En iyi şansınız, ciddi koşuculara ve koşuculara hitap eden yerel spor ayakkabı satıcısını bulmak. Katip maraton hedeflerinizi ve kilometre planlarınızı anlatın. Overpronate olup olmadığını ve hareket kontrol pabucuna ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Sonra sizi uygun bir şekilde bir çift ayakkabıya sokmak için çalışacaklar. Ayaklarınızın yürüme mesafesinde şişeceğini ve maraton için daha geniş ve daha büyük ayakkabılara ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Bu yerel mağazalar tekrarlayan müşterilere güveniyor ve bir dayanıklılık yarışı için doğru ayakkabılara sahip olmanız için çalışacaklar.

Ayakkabılarını Döndürmek

Birçok ciddi koşucu ve yürüyüşçü, her antrenman günü onları eğitmek ve alıştırmak için iki ayrı ayakkabı çiftinin olmasını ve asla aynı ayakkabıyı üst üste iki kez giymemelerini önerir. Bir gün izin, aynı zamanda ayakkabıların seanslar arasında tamamen hava almasına izin verir. Bazıları iki farklı ayakkabı modelinde antreman tavsiye ediyor. Bunun avantajı, kasların ve eklemlerin antrenmanlarında tek bir desene düşmek yerine çeşitlilik kazanmasıdır. Diğerleri bunun gerekli olduğunu düşünmüyor. Seçim senin.

Ayakkabılarını Değiştirme

Spor ayakkabılarının çoğu, 300 ila 500 mil sonra aşınır. Maraton antrenman ayakkabılarını antrenman sırasında en az bir kere değiştirmeniz gerekeceğini um. Sizin için uygun bir model bulduktan sonra, bir ya da iki tane daha alın, böylece yaşlı çift yastığını ve desteğini kaybetmeye başladığında yeni bir modele sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Maraton Günü Yarış Ayakkabını Hazırla

Maraton yarışı için üzerlerinde sadece 100 mil aşınma olan bir çiftin olması en iyisidir. Birkaç kez giydiğiniz ancak yine de tamamen destekleyici ve tam bir yastıklamaya sahip olduğunuz ayakkabılar istiyorsunuz. “Yarış gününde yeni hiçbir şey” kuralı, özellikle ayakkabılarınız ve ayrıca kullandığınız tabanlık veya ortezler için geçerlidir.

Maratonun düzenlendiği yere hava yoluyla seyahat ediyorsanız, kontrol ayakkabınızın kaybolma ihtimaline karşı yarış ayakkabınıza veya yarış teçhizatınıza güvenmeyin. Onları yanınızda taşıdığınız valizinize getirin veya uçakta kullanın.

Maratondan Önce Bir Gün

Maraton ayakkabınızı, maratondan önceki gün giymekten kaçının. Yarış günü için taze olmalarını istiyorsun. Irkınız, ayakkabınıza takmak için bir zamanlama çipine sahipse, önceki gece dikkatlice takın, böylece bu önemli adımı unutmayın. Şimdi yarış gününde onları bağlamaya ve mesafeye gitmeye hazırsınız.


Yorum Yap

    Yorum Yap