1. Anasayfa
  2. Yürüyen ayakkabılar

Yürüyüş ayakkabısı içinde nelere dikkat etmek

Yürüyüş ayakkabısı içinde nelere dikkat etmek
0

Kuşkusuz, yürümek için ihtiyacınız olan en önemli ekipman, bir çift yürüyüş ayakkabısı. Yürüyüş için özel olarak tasarlanmış bir çift bulmanız önemlidir. bazı koşu ayakkabısı kayışları. Elbette, bu ilave bir gider ama daha fazla rahatlık sağlayarak ve yaralanmayı, kararsızlığı ve ayak ağrısını önleyerek ödenecek bir masraf.

Yürüyüş ayakkabısı genellikle üç kategoriden birine girer.

  • Performans eğitmenleri, hareket kontrolüne ihtiyaç duymayanlar için mükemmel olan hafif ayakkabılardır.
  • Minderler, uzun mesafelerde yürüyenler için daha fazla konfor sunar (aynı anda beş milden fazla).
  • Stabilite ayakkabıları, ciddi stabilite problemleri olmayan ancak ilave hareket kontrolünden faydalanabilecek insanlar içindir.

Makalede Neler Var?

Neden Yürüyüş Ayakkabısı Farklı?

Bir ayakkabının ne kadar harika gözüktüğü önemli değil, doğru şekilde uymazsa size bir yararı olmaz. Bunu sağlamak için, ciddi koşucuların gittiği bölgenizdeki en iyi spor ayakkabı mağazasını bulun. Kişisel eğitmenler genellikle bunlar için harika bir kaynaktır. Ayak analizleri sunan mağazalara dikkat edin. Tek başına bu, ayağınıza daha anatomik olarak uygun bir ayakkabı bulabileceklerinin güçlü bir göstergesidir.

Yürüyüş ayakkabısı koşu ayakkabılarından her biri bir kişinin nasıl hareket ettiğini belirlediği için farklılık gösterir. Yürüyüşe çıkan kimse ilk önce topukla vurur ve adım adım ilerler. Koşucular, aksine, orta tabana vururlar ve darbeyi yumuşatmak için sağlam bir topuklu olduğu gibi sağlamlık için topuklu bir topuğa da ihtiyaçları vardır. Yürüyüşçüler bunlardan hiçbirine ihtiyaç duymaz.

Bir diğer önemli konu ise fleksiyondur. Kural olarak, bir yürüyüş ayakkabısı ön ayak üzerinde esnek olmalıdır, aksi takdirde ayağınız her adımdan geçerken onunla savaşır. Bu, yalnızca yürüyüşünüzü oyalamakla kalmaz, aynı zamanda parlama lekelerine yol açabilir.

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir

Doğru yürüyüş ayakkabısını bulmak için her adayı aşağıdaki kalite testinden geçirin:

  • Topuğa bak. Ayak topunun altındaki tabandan bir inçten daha yüksek olmamalıdır ve parlama olmamalıdır.
  • Sonra, ayakkabısını ellerine tut ve çevir. Sadece enlemesine bükülmemeli, aynı zamanda kemerin ortasını da değil, ayak topunu kolayca bükmelidir.
  • Son olarak, ayakkabısını yere koyun ve parmağınızı dürtün. İyi tasarlanmışsa, ayak parmağı yerden biraz uzakta olmalı ve dürtüldüğünde biraz sallanmalıdır.

Genellikle 60 ila 120 dolar arasında bir fiyat bulabilirsiniz. Daha fazlası ve stil için para ödüyorsunuz.

Overpronators İçin Hareket Kontrol Ayakkabıları

Aşırı bastırıyorsanız (ayağınızın arkaya veya dışa doğru uzanması için yürüyün), telafi etmek için bir çift hareket kontrol ayakkabısı bulmanız gerekebilir. Bu özellikle eğer ağırsanız veya zayıf bir diz veya kalça gibi başka mobilite sorunlarınız varsa geçerlidir. Hareket kontrol ayakkabıları daha ağır olma eğilimindeyken, daha sıkı destek sağlarlar ve yürürken yürüyüşü dengelemeye yardımcı olurlar.

Şüpheniz varsa, yürüyüşünüzü ayakkabı mağazasında analiz ettirin. Pronasyon özellikle şiddetli ise, özel bir çift almanız veya ihtiyacınız olan desteği sağlayabilen ortotik bir iç taban bulmanız gerekebilir.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Doğru yürüyüş ayakkabısını ararken, etiketlere takılmayın. Minimum topuk damlasına sahip esnek, yassı bir ayakkabı bulursanız, koşu ayakkabısı olarak etiketlenmiş olsa bile yürüyüş için çok uygun olabilir. Benzer şekilde, tüm zilleri ve ıslıkları olan ancak esnek ve düz olan herhangi bir şey olan birçok yürüyüş ayakkabısı vardır.

Doğru seçimi yapmak için daima modadan önce işlevini yerleştirin. Tabii ki, harika görünmek istiyorsun ama yürüyüşe keyif veren bir şey bulmak daha önemli.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir