1. Anasayfa
 2. Motivasyon

Sabah koşmak için 10 ipucu

Sabah koşmak için 10 ipucu
0

Sabah kaçmak için pek çok harika neden var. Uyanmak ve sizinle uyanış dünyayı izlemek için harika bir yol. Size sadece büyük bir enerji artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güne bakmadan önce bile bir şeyler başarmış gibi hissetmenizi sağlar. Bir sabah koşusunun, özellikle de bir yarış yaparken, günlük programınıza daha iyi uyduğunu bile bulabilirsiniz.

Bu, özellikle sabah biri değilseniz, alışkanlığa girmenin kolay olduğunu öne sürmek değildir. Fakat sizi rutinin içine sokmanın ve hatta tadını çıkarabileceğiniz yolların var.

00:54

Makalede Neler Var?

Şimdi İzle: En İyi Sabah Koşusu İçin 6 Tavsiye

1

Kendinize İyi Uyku Alışkanlıkları Öğretin

Young woman sleeping
Simon Winnall / Taksi / Getty Images

Bir sabah koşma alışkanlığı oluşturmak iyi bir gece uykusu ile başlar. Gece geç saatlerde televizyona alışkınsanız veya uyumanızı engelleyen TV kullanıyorsanız, bu zor olabilir.

Yolculuğa başlamak için iyi bir uyku hijyeni uygulayın. Sağlıklı uyku düzenini daha iyi sağlayan uygulamaları tanımlamak için kullanılan terim budur. Amerikan Uyku Birliği’ne göre, aşağıdaki durumlarda, daha erken bir saatte uyumak için kendinizi eğitebilirsiniz:

 • Her gece aynı saatte uyumayı planlayın.
 • Gün ortasında kestirmekten kaçının.
 • Yatmadan bir saat önce TV, kitap okumak veya elektronik cihazlardan kaçının.
 • Yatmadan üç saat önce kafein veya alkolden uzak durun.
 • Sessiz ve konforlu bir yatak odası var.
 • Sıcak bir banyo, meditasyon ya da sakinleştirici müzik dinlemek gibi dinlenmenize yardımcı olacak gece rutinlerine katılın

İlk bakışta göründüğü gibi doğal olmayan, sadece devam ederseniz uygulama sonunda mükemmel hale getirecek.

2

Koşu Kıyafetlerinizde Uyku

Spor kıyafetleri ve ayakkabılar bir ahşap zemin üzerinde düz Lay görüntüsü.
Jenner Resimleri / Getty Images

Zaten giyindiğin zaman bir koşuyu patlatmak zor. Gerçekten bir sıçrama yapmak ve gözlerinizi açar açmaz motivasyon bulmak istiyorsanız, koşu kıyafetlerinizi yatağa giymeniz yeterlidir.

Bu göründüğü kadar tuhaf, birçok sabah koşucunun kullandığı bir oyun. Muhtemelen dünün ter lekeli giysilerini yatağa giymek istemeyecekseniz, yeni yıkanmış bir koşu teçhizatı giymek gerçekten hoş gelebilir. Ayakkabılarını yatağın yanına bırak ve gitmeye hazırsın.

3

Giysilerinizi Düzenleyin

Eğitim için hazırlanmak

Geber86 / Getty Images

Koşu kıyafetlerinizde uyuma fikrinden hoşlanmıyorsanız, onları yatağın yanına koyabilirsiniz böylece sabahları gitmeye hazır olun. Diğer koşucular ise kıyafetlerini banyoda bırakmayı tercih ediyor. Bu şekilde, eşinizi uyandırma riskini almayacaksınız. Sadece bir ışığı yakabilir, yüzünüze bir miktar su sıçrayabilir ve koşudan biraz önce canlanabilirsiniz.

Başka bir ipucu, genellikle birini giymeseniz bile şapka takmaktır. Bu sabah saçınızı evcilleştirmeye çalışırken size zaman kazandırır.

4

Alarm Saatinizi Ulaşın

Çalar saat için ulaşan genç adam

Khalid Hawe / Getty Images

Çalar saat sabahın erken saatlerinde çaldığında, birkaç dakika daha uyumak için erteleme düğmesine basmaya devam etmek cazip gelir. Ancak farkına varmadan 30 ila 40 dakika geçecek ve aniden koşuya çıkmayacaksınız.

Bir sabah koşma alışkanlığı oluşturmak için tutarlılık gerekir. Her üç günde bir havaya uçuramaz ve bir rutin oluşturmayı bekleyemezsiniz.

Ayağa kalkmakta zorlanıyorsanız, çalar saati kapatmak için yataktan kalkmanız gerekecek şekilde odaya yerleştirin. Ya da daha iyisi, spor kıyafetlerinizin üstündeki banyoya yerleştirin. Yatağınızın arasına ne kadar fazla adım atarsanız, uykuya dalmanız o kadar az olasıdır.

5

Kendini Teşvik Et

Cenova limanda sabah çalışan kadın

Stanislaw Pytel / Getty Images

Aktif olarak bir yarış için antrenman yapıyorsanız ve bir antrenman programını takip ediyorsanız, sabah koşusu yapmak zorlaşır. Çünkü ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var ve oraya ulaşmak için programa bağlı kalmak zorundasınız.

Antrenman olmasanız bile, aynı şeyi yapmalı, büyümeyi sürdürmek ve tükenmeden en iyi şekilde yararlanmak için hedefler ve programlar oluşturmalısınız.

Hedef, bir takvimdeki günleri aralıklarla işaretlemek zorunda değildir. Belirli hedeflere ulaşırsanız, kendinizi bir masajla veya spa terapisiyle hediye ederek ödüllendirebilirsiniz. Sabah alışkanlık senin içine kablolu edilene kadar bir şey yoksa tutarlılık elde etmek başınıza çalıştırmayı-teşvik yanlışsa beyin-ve hissediyorum.

6

Rotanızı Planlayın (ve Düzenli Olarak Değiştirin)

Okuma ve rahatlatıcı adam
Alistair Berg

Eğer henüz sabah ruhunda tam olarak değilseniz, yapabileceğiniz en kötü şey, sabahtan sonraki aynı kursa gitmektir. Bunu yapmak, yalnızca hissettiğiniz ennui’ye ekleyebilir.

İşleri karıştırmak için sabahınızı, geceniz kaç saat çalışacağınızı belirleyerek planlayın. Google Haritalar’ı kullanarak bir rotayı önceden haritalandırabilir, ziyaret edilecek yeni yerler veya fethetmek için tepeler bulabilirsiniz. Planlanmış bir rotanın topografik ayrıntılarını sağlayan, telefonunuza indirebileceğiniz haritalama uygulamaları bile vardır.

İşleri ne kadar taze tutarsanız, sabah alışkanlığı o kadar eğlenceli olacaktır.

7

Çalışan Bir Arkadaş Bul

Çalışan çift
Getty Images

Çalışan bir ortak bulmak harika çünkü programa devam etmenizi zorunlu kılıyor. Genelde kendi kendinize koşarsanız, katılmak için bir arkadaşınızı veya ailenizden birini seçmeyi deneyin, hatta farklı partnerlerle günlerce değişebilir. Paketlerde koşmaktan zevk alıyorsanız, Meetup veya Facebook üzerinden çalışan bir grubu bulabilir hatta başlatabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir partner seçerken, benzer bir uygunluk seviyesine sahip birini bulduğunuzdan emin olun. Siz ve eşiniz eşleşmezse, daha yavaş bir eş için utanç verici ve daha hızlı bir eş için sinir bozucu olabilir. Seçici olun ve egzersizin iyi bir arkadaşlık haline gelmesine izin vermeyin.

8

Akıllı Yemek

Bir Egzersiz Yapmadan Önce Yenecek 6 Yiyecek: Muz

Getty Images

Aç karnına koşmak asla iyi değildir. Uzun bir gece uykusundan sonra, oruç tutuyorsunuz ve enerji biçiminden çekecek çok az şeyiniz var. Hiçbir şey yemeden kapıyı dışarı çıkarsanız, adım atmadan önce bile yorgunluk, kas ağrısı, nefes darlığı ve halsizlik yaşarsınız.

Yine de en kötüsü, kendinizi “sabah koşusu için yapılmadığınız” olduğuna ikna edebilirsiniz.

Kapıya dümdüz gitmek yerine, bir muz, kahvaltı barı veya yer fıstığı ezmeli tost dilimi gibi hızlı yiyecekleri almak için biraz zaman ayırın. Doğru yiyecekleri yiyerek fazla yemek ve kötü hissetme riskiniz olmaz.

9

Hidrat

Sokakta egzersiz yaptıktan sonra kadın içme suyu

Sam Edwards / Getty Images

Yedi ila sekiz saatlik uykudan sonra, vücudunuz zaten kısmen dehidre olacaktır. Sıvılarınızı yenilemeden kaçmak büyük bir hatadır. Midenizde su dökülmesini kesinlikle istemeseniz de, altı ila sekiz bardak, genellikle yerleşmesi için birkaç dakika verirseniz, herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Ayrıca, güzergah boyunca dolaşmak için yanınızda elektrolit bakımından zengin bir spor içeceği de getirebilirsiniz. Baş parmağın genel kuralı, koştuğun her mil için üç ila altı sıvı ons içmektir.

Ayrılmadan önce bir fincan kahveyle başlamak tamamen sorun olsa da, bunun bir idrar söktürücü olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sabah rotanızı planlarken, yol boyunca tuvaletleri belirlemeniz gerekebilir, böylece eve bir patlama mesanesiyle koşmaya zorlanmayacaksınız.

10

Yansıtıcı Giysiler giyin

Adam yolda koşu, araba yaklaşıyor, alacakaranlıkta

Chase Jarvis / Getty Images

Sabahları koşarken, özellikle de güneşin geç saatlere ulaştığı gün ışığından yararlanma saatleri sırasında güvende kalmak önemlidir. Trafikte tamamen görülebilmenizi sağlamak için yaklaşmakta olan araçların farlarını yakalayabilen yansıtıcı giysiler giyin. Bu ceketler, yelek, şapka ve hatta koşu ayakkabıları içerir.

En iyi ürünler, karanlıkta parlayan koyu neon renklere sahiptir. Yanıp sönen ışıkları olan bazılarını bile açıp kapatabilirsiniz.

Kendi başınıza çalışırken, cep telefonunuz olmadan asla ayrılmayın. Her zaman yanınızda bir kimlik belgesi taşıyın, böyle bir sağlık sigortası kartı veya kimlik kartı. Tüm acil durum numaralarınızı bir kerede temas eden ve GPS konumunuzu sağlayan Kitestring gibi bir acil durum uygulaması bile indirebilirsiniz.

Güvenlik açısından, dışarısı karanlıksa başkalarıyla koşmak daha iyidir. Yalnız koşarsanız, güneş tamamen dolana ve diğer koşucular etrafınızda olana kadar daha yoğun, iyi aydınlatılmış kamuya açık sokaklarda tutun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir