1. Anasayfa
  2. Motivasyon

Sosyal Medya Çalışan Motivasyonumu Artırabilir mi?

Sosyal Medya Çalışan Motivasyonumu Artırabilir mi?
0

Birçok koşucu, koşu grubunun performansını ve motivasyonunu artırmadaki gücünü kanıtlayabilir. Yeni başlayan koşuculardan elit maratonerlere, koşucuların başkalarıyla koşarken yaşadıkları akran baskısı ve rekabetçi ruh onları daha sert ve daha hızlı koşmaya itebilir.

Fakat tipik olarak tek başına koşan ve antrenmanlarını sanal ortamlarda sosyal medyada paylaşan koşucular ne durumda? Başkalarıyla birlikte çalışanlar ile aynı motivasyon ve performans arttırıcı faydaların bazılarını mı yaşıyorlar?

Makalede Neler Var?

Sosyal Zindelik Takipçileri

Nature Communications’da yapılan bir 2017 araştırması, Strava veya RunKeeper gibi sosyal uygunluk izleme uygulamalarının kullanılmasının aslında daha uzun ve daha hızlı koşmanıza motive olabileceğini buldu. Çalışma, sağlıkla ilgili alışkanlıkların bulaşıcı olabileceğine ve sosyal etki ve akran baskısı yoluyla yayılabileceğine dair sağlam kanıtlar sunmaktadır.

MIT Sloan School of Management’daki araştırmacılar, 5 yıl boyunca 350 milyon kilometreden fazla koşturan günlük egzersiz modellerini, coğrafi bölgeleri ve 1 milyondan fazla insanın sosyal ağ bağlarını kaydetti. Herhangi bir günde bir kişinin normalden yaklaşık 10 dakika daha fazla çalışması durumunda, sosyal ağ arkadaşlarının, hava koşulları ideal olmasa bile, egzersizlerini yaklaşık 3 dakika artıracağını buldular. Sonuçlar ayrıca, eğer bir arkadaş normalden daha hızlı koşarsa, arkadaşlarının aynı gün koşularındaki hızlarını artırma eğiliminde olduğunu gösterdi. Araştırmacılar ayrıca daha büyük bir sosyal ağa sahip olanların daha fazla çalıştığını tespit etti. Bir egzersizcinin sanal çalışan arkadaşları ne kadar fazlaysa, diğerlerinin giriş yaptıkları egzersiz o kadar motive edici oluyordu.

Preventive Medicine Reports (Önleyici Tıp Raporları) dergisindeki bir başka çalışma, sosyal ağların etkisinin daha fazla egzersiz yapmak için güçlü bir itici güç olabileceğini buldu. Araştırmacılar, Pennsylvania Üniversitesi spor salonunda 217 yüksek lisans öğrencisinin ücretsiz egzersiz dersine kaydolacağı bir web sitesi hazırladı. Bazı çalışma katılımcıları, altı akranlarıyla birlikte sosyal ağlara yerleştirildi. Bu akran grupları birbirlerine isimsiz kalırken, katılımcılar birbirlerinin zindelik başarıları hakkında düzenli olarak güncellendi ve birbirlerinin web sitesindeki ilerlemesini izleyebildiler.

Akran gruplarına katılanlar, egzersizle ilgili tanıtım, motive edici mesajlar alan başka bir grupla ve daha fazla takip almayan başka bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, 13 haftalık çalışmanın sonunda, tanıtım mesajlarının o gruba sınıfa ilk girişte çarpışmaya neden olduğunu, ancak derse katılım üzerinde neredeyse hiç uzun vadeli bir etkisinin olmadığını buldu. Bir sosyal ağa atanan katılımcılar diğer gruplardan daha fazla egzersiz yapmak için motive oldular. Haftalar geçtikçe, motive edici etkiler arttı ve kayıt seviyelerinde önemli bir büyüme sağlandı.

Çalışan bir Sosyal Ağdan Nasıl Yararlanılır

Strava, RunKeeper veya FitBit gibi bir sosyal zindelik ağına henüz katılmadıysanız, denemek ve beğenmek isteyip istemediğinize kesinlikle değer. Zaten teknedeyseniz, ancak nadiren kullanın veya sadece birkaç arkadaşınız varsa, daha aktif olmaya çalışın ve biraz daha bağlantı kurun.

Ne tür çevrimiçi çalışan arkadaşlar aramalısınız? MIT araştırmacıları, erkeklerin hem erkekler hem de kadınlar tarafından motive edildiğini, kadınların ise diğer kadınlar tarafından motive edildiğini buldu. Çalışma ayrıca koşucuların gerçekte olduğundan daha az formda olanlar tarafından daha fazla motive edildiğini buldu. Olympians’ı bir pistte yarışırken izlediğimizde ne kadar ilham verdiğimizi hissetmemize rağmen, koşucular gerçekte arkalarında olanların önünde kalmakla daha fazla ilgileniyorlar. Çalışan arkadaşlarının fitness seviyelerine ve koşu sürelerine yetişme korkusu onları daha çok çalışmaya ve daha hızlı koşmaya itebilir. Daha hızlı olan koşucularla bağlantı kurmak zorunda değilsiniz, ancak kondisyon seviyenizin biraz altında ya da üstünde olsun, kesinlikle en yakın fitness “akranları” olanlarınız tarafından daha fazla motive olacaksınız.

Antrenmanlarınızı kaydetmek ve paylaşmak için bir fitness sosyal ağı kullanmak istemiyorsanız, Facebook veya Instagram gibi diğer sosyal ağlardan benzer avantajlar ve daha fazlasını alabilirsiniz. Hedeflerinizi paylaşmak veya sanal arkadaşlarınızla ilerlemek kesinlikle daha sorumlu hissettiğiniz için koşunuza olan bağlılığınızı sürdürmenize kesinlikle yardımcı olabilir.

Çalışan diğer arkadaşlardan gelen yayınları görmek, sizi ilham alan ve motive edecek.

Sosyal Medyada Başlarken

Dolayısıyla, zaten çalışan bazı fotoğrafları veya sosyal medyadaki başarıları paylaşmıyorsanız, utangaç olmayın. Çalışan alışkanlığınızı sürdürmenin yollarını listenize ekleyin. Ne kadar koştuğunuzu veya egzersiz yapmak için ne kadar erken başladığınızı övünmek ilk başta garip veya rahatsızlık hissedebilir, ancak sanal arkadaşlarınızdan bazı “hoşlandığınız” veya olumlu yorumlar aldığınızda, biraz bağımlısınız motivasyon artırır. Ve kim bilir, hatta slacker arkadaşlarınızdan birine kanepeden kalkıp size katılmak için ilham verebilirsiniz.

Birbirinize destek ve cesaret verirken, diğer koşucularla ilişki kurmak ve geliştirmek için sosyal ağları kullanabilirsiniz. Sosyal ağlar ayrıca koşucu içinde ortak bir ilgi ya da niş olan diğer koşucuları aramanız için bir yol sağlayabilir. Örneğin, küçük kasabanızda başka bir maraton anası veya glütensiz koşucu grubu bulmak zor olsa da, sosyal medyada bu grupların çoğunu bulabileceksiniz.

Sosyal ağlar, koşucuların bilgi ve tavsiye paylaşmaları için mükemmel bir yer olabilir. Birçok koşucu sosyal medyada belirli yarışları araştırmayı ve diğer yarışı da onlarla aynı yarışta bulmayı sever. Bölgedeki yarış pisti, expo veya restoranlar hakkında, yerel olarak yaşayan veya daha önce yarış yapan diğer koşuculardan ipuçları alabilirsiniz.

Sanal Arkadaşların Tavsiyesi İle Dikkatli Olun

Dikkatli bir kelime: Sanal arkadaşlarınızdan aldığınız her tavsiyeyi, özellikle eğitime özgü sorular, yaralanmaları ve hastalıklarla ilgili bir konuyu değerlendirdiğinizden ve dikkatle tartıştığınızdan emin olun. Bir koşucu için işe yarayan bir şey mutlaka bir başkası için işe yaramaz ve eğitmeniniz, koşu koçunuz veya sağlık uzmanınız gibi sizi ve tarihinizi tanıyan birinden özel tavsiye almak her zaman en iyisidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir