1. Ana Sayfa
 2. Kardiyo

Yanma Sonunu Azaltan 4 Kardiyo Egzersizi

Yanma Sonunu Azaltan 4 Kardiyo Egzersizi
+ - 0

Egzersizle ilgili en güzel şeylerden biri, egzersizlerinizde yalnızca faydalarınız elde etmekle kalmaz, aynı zamanda doğru bir egzersiz yapıyorsanız, ödüller gelmeye devam eder.

Bu ödül, egzersiz sonrası oksijen tüketimi (EPOC) olarak da bilinen artçı yanık olarak adlandırdığımız şeydir. Sonra yanma, egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun istirahat seviyesinin üzerinde tükettiği oksijen miktarını ifade eder. Ya da başka bir deyişle, vücudunuzun egzersiz öncesi durumuna geri dönmeden önce yaktığı kalorinin miktarıdır.

Egzersiz, metabolizmanızdan başlayarak vücuttaki her türlü yanıtı tetikler. Metabolizmanız artar ve yüksek yoğunlukta çalışırsanız, bir süre daha kalır.

Bundan sorumlu bazı fizyolojik mekanizmalar, oksijen depolarının yerini alan, enerji depolarını yenileyen kimyasal reaksiyonlar ve daha fazlası vardır. Neyse ki, bundan yararlanmak için nasıl çalıştığını anlamak zorunda değiliz.

Alt çizgi? Yanma sonrası ne kadar fazla üretebilirseniz, o kadar fazla kalori alırsınız ve o kadar fazla ağırlık kaybedersiniz.

EPOC Hakkında Neler Önemli?

Bir antrenman sırasında ve sonrasında daha fazla kalori yakmanın bizim için iyi olduğu açıktır, ancak afterburn son yıllarda daha çok şey ifade ediyor. Uzmanlar, yanma olayının obezite ile mücadelenin anahtarı olabileceğine inanıyor.

Çeşitli araştırmalar yoluyla buldukları şey, afterburn’un toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturmasıdır, hapşırmak için hiçbir şey değildir.

Sadece bu değil, egzersiz başına 80-100 kalorinin bir yanması da yılda 3 ila 6 kilo yağ kaybı olabilir. Bir şekilde, bunun için çalışmak zorunda kalmadan daha fazla kilo vermek gibi bir şey.

Daha sonra Afterburn Nasıl Gidilir?

Asıl soru şu, bu yanık sonrası nasıl üretilir? Kardiyo söz konusu olduğunda, yanma olayınızı belirleyen çeşitli faktörler vardır:

 • Egzersiz yoğunluğu ve süresi
 • Antrenmanınızın yapısı – Sabit durumlu bir antrenmandan çok kısa bir süre
 • Fitness seviyesi

Afterburn ile ilgili çeşitli çalışmalara baktığımızda, uzmanlar en büyük afterburnun meydana geldiğini buldu:

 • VO2 Max’in yaklaşık% 75’inde çalışırken . VO2 Max, yoğun egzersiz sırasında bir kişinin kullanabileceği maksimum oksijen miktarını ifade eder. Bu genellikle laboratuvar ortamında ölçülür. Kullanışlı bir laboratuarı olmayanlar için, VO2 Max’i tahmin etmek için eşdeğerleri kullanabiliriz. % 75, bu Algılanan Egzersiz Ölçeği (RPE) üzerindeki Seviye 8’e eşittir. Bu, yaya yürüme, hızlı tempoda koşma ya da ip atlama ipi gibi aktiviteler olabilir. Kalp atış hızınıza bağlı olarak VO2 Max’inizi tahmin etmek için bir hesap makinesi bile kullanabilirsiniz.
 • Kısa egzersiz yaptığınız zaman . Örneğin, yüksek yoğunlukta yapılan veya aralıklı bir antrenman içeren iki 20 dakikalık antrenman, bir sürekli antrenmandan daha fazla yanma sonucu ortaya çıkarır.
 • Sen bir acemisin . Yeni başlayanlar yanma sonrası daha fazla üretir, çünkü hareketler vücutta yenidir, bu da daha fazla kalori harcanması demektir. Siz daha tecrübeli hale geldikçe, vücudunuz daha verimli olur ve bu nedenle genel olarak daha az kalori yakar.

Afterburn İçin En İyi Egzersizler

Bütün bu faktörler göz önüne alındığında, aşağıda egzersiz sırasında ve sonrasında daha fazla kalori yakacağınız o kalp atış hızı bölgesine girmenizi sağlayacak 25 dakikalık dört farklı egzersiz programı bulunmaktadır.

Hepsinde, daha gelişmiş bir egzersiz şekli olan bazı yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizler (HIIT) vardır. HIIT’i hiç yapmadıysanız, daha ılımlı bir aralıklarla antrenman egzersiziyle başlayın ve yavaşça daha yüksek yoğunluk seviyelerine gidin.

HIIT egzersiz programlarının vücuda çok fazla vergi uyguladıklarını unutmayın, bu nedenle haftada sadece 1 veya 2 kez yapın ve daha hafif egzersizler yaparak, ağırlık kaldırarak veya hiç bir şey yapmadan birkaç gün sonra kendinize iyileşme sağlayın.

Egzersiz 1: Yuvarlanma Aralığı Koşu Bandı Egzersizi

Bu yanma sonrası oluşturmak için mükemmel bir egzersiz. Fikir, ılımlı bir şiddette başlamak ve şiddeti sert ve daha sonra çok sert bir hızda veya eğim kullanarak arttırmak ve bunu üç farklı aralıklarla tekrarlamaktır.

Algılanan çabanızı takip edin ve RPE’ye uyması için gereken her segment için ayarları değiştirin. Başka bir deyişle, tüm antrenman boyunca aynı hızda veya eğimde kalmak zorunda kalmazsınız (veya mümkün olmayabilir).

zamanYoğunluk / HızRPE
6 dkIsınma, kademeli olarak artan hız ve / veya orta şiddete ulaşmak için eğim. Bu temel5. Seviyeye Kadar Çalışmak
5 dakikaBaseline’dan başla ve her dakika 1-2 artışla eğimi arttır8. seviyeye kadar çalışmak

Yuvarlanma Aralığı 1 – Eğim:

zamanYoğunluk / HızRPE
1 dakikaOrta : Eğiminizi% 6’ya yükseltin, orta yoğunlukta çalışmanıza izin veren bir tempo seçinSeviye 5
1 dakikaYüksek : Eğimi% 8’e çıkarmak,Seviye 6-7
1 dakikaÇok Yüksek : Eğimi% 10’a yükseltin, çok yüksek bir yoğunluğu korumak için hızınızı ayarlayınSeviye 7-9

Yuvarlanma Aralığı 2 – Hız:

zamanYoğunluk / HızRPE
1 dakikaOrta : Eğiminizi% 1’e getirin ve hızınızı orta seviyeye ayarlayın.Seviye 5
1 dakikaYüksek : Sert bir yoğunlukla çalışma hızını artırın, eğim% 1’de kalırSeviye 7
1 dakikaÇok Yüksek : Daha sert bir yoğunlukta çalışma hızını artırın,% 1 eğim yapınSeviye 9

Yuvarlanma Aralığı 3 – Eğim:

zamanYoğunluk / HızRPE
1 dakikaOrta : Temel:% 6,5 oranında eğim, orta şiddette hızSeviye 5
1 dakikaYüksek : Eğimi% 8,5’e artırın, aynı hızda veya gerekirse daha düşükSeviye 7
1 dakikaÇok Yüksek : Eğimi% 10,5, aynı hızda veya daha düşük bir seviyeye yükseltinSeviye 9
5 dakikaKolay bir hızda serinleyinSeviye 4

Egzersiz Süresi: 25 Dakika

Egzersiz 2: Tabata Eğitimi

Tabata eğitimi, kalbinizi gerçekten pompalayan ve sonrasında inanılmaz bir yanma ile sonuçlanan bir HIIT şeklidir. Fikir 20 saniye boyunca mümkün olduğunca sıkı çalışmak ve sonra sadece 10 saniye dinlenmek. Bunu toplamda 4 dakika boyunca 8 kez tekrarlayın.

Bu antrenman, her bir Tabata için iki antrenman değiştireceğiniz 4 blok içerir. Herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur, ancak bu Tabata Pro App gibi bir zamanlayıcı kullanmak antrenmanınızın takip etmesini kolaylaştıracaktır.

Isınma Tabata – 4 Dakika

 • Su birikintileriKollara doğru uzanırken geniş bir adımla sağa doğru çıkın. Şimdi sola doğru geniş bir adım atın, mümkün olan en geniş adımı atarken olabildiğince alçaltın.
 • Düz Bacak TekmesiDizdeki hafif bir bükülmeyi kaldırarak kalça seviyesini veya daha üstünü tutarak sağ bacağınızı kaldırın. Aynı zamanda, sağ kolu aşağı ve yukarı doğru çevirin, sanki sağ parmağınıza dokunmaya çalışıyorsunuzdur (muhtemelen … tamam değil). Diğer tarafta alçaltın ve tekrarlayın, olabildiğince hızlı gidin.

Her egzersizi alternatif yapın, 20 saniyede bir yapın ve egzersizler arasında 10 saniye dinlenin. Seriyi toplam 4 dakika boyunca 4 kez tekrarlayın. Kısa bir dinlenin ve bir sonraki Tabata’ya gidin.

Tabata 1 – Burpe ve Dağcı – 4 Dakika

 • Burpes – Ellerinizi yere koyun, ayakları bir tahtaya geri atlayın, ayakları geriye doğru atlayın ve ayağa kalkın. Daha fazla yoğunluk için bir sıçrama ekleyin veya bir değişiklik yapmanız gerekiyorsa, atlama yerine ayakları geriye doğru yürütün.
 • Dağ Tırmanıcılar – Zeminde tahta pozisyonda iken, dizleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde açın.

Her egzersizi alternatif yapın, 20 saniyede bir yapın ve egzersizler arasında 10 saniye dinlenin. Seriyi toplam 4 dakika boyunca 4 kez tekrarlayın. 60 saniye dinlenin ve devam edin.

Tabata 2 – Yüksek Diz Koşusu ve Kontra Krikoları – 4 Dakika

 • Yüksek Diz KoşusuYerinde koşarken , dizleri kalça seviyesine getirin, yoğunluğu arttırmak için kolları yukarı doğru gezdirin .
 • Plyo-Jacks – Ayakları dışarı atla ve dizlerini çömelerek bükerek mümkün olduğunca derinlere in. Kollarınızı daire içine alınca ayakları bir araya getirin. Bu hareket yavaş ve kontrollü.

Her egzersizi alternatif yapın, 20 saniyede bir yapın ve egzersizler arasında 10 saniye dinlenin. Seriyi toplam 4 dakika boyunca 4 kez tekrarlayın. 60 saniye dinlenin ve devam edin.

Tabata 3 – Zıplayan Krikolar ve Kontra Akciğerler – 4 Dakika

 • Krikoların Atlanması – Kolları yukarı doğru iterken, ayakları geniş bir şekilde dışarı zıplayın. Kolları indirirken ayakları birlikte zıplayın. Mümkün olduğu kadar çabuk gidin.
 • Plyo-LungesAyakla birlikte başlayın ve sağ bacak ileri sol bacağın arkaya doğru diz çökerek diz çökmesini sağlayarak, kademeli bir duruşa inin. Atla, havada ayak değiştir ve diğer bacağın öne doğru iniş yap.

Her egzersizi alternatif yapın, 20 saniyede bir yapın ve egzersizler arasında 10 saniye dinlenin. Seriyi toplam 4 dakika boyunca 4 kez tekrarlayın. 60 saniye dinlenin ve devam edin.

Tabata 4 – Kayak Atlamaları ve Hız Patencileri

 • Ski Hops – Ayakları bir arada tutmak, dizleri bükmek ve mümkün olduğunca sağa atlamak. Sola atla ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bir yandan diğerine gitmeye devam et.
 • Hız Patencileri – Sağ ayağa inip sağa atlayın. Hemen sola doğru bir başka yanal atlama yapın, mümkün olduğunca zıplayın ve havada zıplamak yerine zemine alçakta tutun.

Soğuma: Serinlemek için 5 dakikanızı ayırın ve kalp atış hızınızın yavaşlamasını sağlayın. Antrenmanınıza hak ettiği bir gerginlikle son verin.

Toplam Egzersiz Süresi – 25 Dakika

Egzersiz 3: Karışık Aralıklı Egzersiz – Eşik ve Aerobik Aralıklar

Bu karışık aralık, yüksek yoğunluklu aralıkları, değişken hız ve tepe veya direnç çalışmasının yanı sıra daha uzun aerobik aralıkları içerir. Aerobik aralıklar arasındaki farklar çok incedir, bu nedenle yoğunluğunuza dikkat edin ve önerilen algılanan efor dahilinde kalmak için aralıklar boyunca ayarlamalar yapın. Bu antrenmanı, herhangi bir kardiyo makinesinde veya hatta yürürken, koşarken veya bisiklete biniyorsanız bile dışarıda yapabilirsiniz.

zamanYoğunluk / HızRPE
5 dakikaKolay-orta hızda ısınmak4-5
1 dakikaTemel: Hızı kademeli olarak rahattan biraz daha zor bir düzeye çıkarmak5
1 dakikaTaban çizgisinden daha fazla çalışmak için hız / direnci artırın6
1 dakikaÖnceki aralıktan daha fazla çalışmak için hız / direnci artırmak7
1 dakikaÇalışabildiğiniz kadar çok çalışmak için hız / direnci bir kez daha artırın8
2 dakikaTemel5
90 saniyeTepe – Hızınızı aynı tutun ve çok çalıştığınız yere meyil / eğimi arttırın7-8
60 saniyeRahat bir tempoda kurtarın4-5
90 saniyeHız – Çok çalışmanız için hızınızı artırın7-8
60 saniyeKurtarmak4-5
90 saniyeHill – Çok çalıştığınız yere meyil / eğimi arttırın7-8
60 saniyeKurtarmak4-5
90 saniyeHız – Çok çalışmanız için hızınızı artırın7-8
4 dakKolay tempoda soğutun ve gerin3-4

Toplam: 25 Dakika

Egzersiz 4: Açık Devre Egzersizi

Açık hava antrenmanları güzel ama biraz sıkıcı olabilirler. Daha sonra yanma yaratırken onları renklendirmenin bir yolu, yürüyüşünüz ya da koşunuz boyunca yüksek yoğunluklu hareketler serpiştirmektir. Arazinize bağlı olarak sprintler ve / veya tepe tırmanmaları ve vücudunuzdaki her kasta çalışacak ve kalp atış hızınızı arttıracak bazı plyometrik hareketler yapacaksınız.

zamanAktiviteRPE
5 dakikaIsınma – Hızlı yürüyüş veya hafif koşu4
2 dakikaTaban çizgisi: Yürü ya da koş
Bu senin temel hızın. Biraz nefessiz hissetmelisin.
5
20 tekrarAkciğerler atlama
Bölünmüş bir duruşta, zıplayın ve karşı ayağı öne doğru inerek ayakları havada değiştirin. 20 tekrar için tekrarlayın.
6-7
1 dakikaHızlı yürüyüş, Sprint veya Tepe Tırmanışı
Hızı artırın ya da bir tepedeyseniz mümkün olduğu kadar çabuk tırmanın.
7-8
1 dakikaYürü ya da koş
Kalp atış hızınızı tekrar başlangıç seviyesine düşürecek kadar yavaşlayın.
5
20 tekrarAkciğerler atlama
Bölünmüş bir duruşta, zıplayın ve karşı ayağı öne doğru inerek ayakları havada değiştirin. 20 tekrar için tekrarlayın.
6-7
1 dakikaHızlı yürüyüş, Sprint veya Tepe Tırmanışı
Yine, koşabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde bir tepeye tırmanın veya tırmanın.
7-8
1 dakikaYürü ya da koş
Taban çizgisine geri dönmek için yavaşlayın.
5
1 dakikasprint
Uzaktaki bir nesneyi (bir ağaç, posta kutusu, vb.) Seçin ve mümkün olduğunca hızlı şekilde çalıştırın / yürüyün. 10 saniye yürüyün ve sprint’leri tam dakika boyunca tekrarlayın.
8
2 dakikaYürü ya da Koş
Taban çizgisine yavaşlayın.
5
20 tekrarPlyo-Jacksatıştırmalıkları
Havada zıplayın ve alçak ağızda inin. Ayaklarınızı tekrar bir çömelme atlayın, mümkün olduğunca derine inin. 20 tekrar için tekrarlayın.
6-7
1 dakikaHızlı yürüyüş, Sprint veya Tepe Tırmanışı
İlkbahar veya tepe tırmanma olabildiğince hızlı.
8
20 tekrarPlyo-Jacksatıştırmalıkları
Havada zıplayın ve alçak ağızda inin. Ayaklarınızı tekrar bir çömelme atlayın, mümkün olduğunca derine inin. 20 tekrar için tekrarlayın.
6-7
1 dakikaHızlı yürüyüş, Sprint veya Tepe Tırmanışı
Son sprintiniz / tepeniz için öncekinden daha hızlı gidebiliyor musunuz bir bakın.
8
2 dakikaYürü ya da Koş
Taban çizgisine yavaşlayın.
5
3 dakikaKolay bir yürüyüş ile serinleyin.3-4

Toplam Egzersiz Süresi: 25 Dakika

Daha ılımlı kardiyo, ağırlık çalışması ve germe için diğer günleri kullanarak, daha sonra yanmak için haftada bir veya bu egzersiz programlarından birini deneyin. Sadece daha fazla kalori yakmakla kalmayacak, diğer tüm egzersiz egzersizlerinizi hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak şekilde dayanıklılığınızı artıracaksınız. Fena bir bonus değil.

Makale Kaynakları

 • L, Van De Velde S. “EPOC Obezite Salgını Çözümünde Yardımcı Olabilir mi?” ACE Fitness.
 • Laforgia J, Withers RT, Gore CJ. “Egzersiz yoğunluğunun ve süresinin egzersiz sonrası oksijen tüketiminin aşırı etkisi.” Spor Bilimleri Dergisi . 2006; 24 (12): 1247-1264.
 • Burpees

  Liste

  Yüksek Yoğunluklu Tabata Kardiyo Egzersizi

 • Uzun atlama

  Liste

  Bu 40/20 HIIT Kardiyo Egzersizi İnatçı Menopoz Yağı İçin Mükemmeldir

 • Diz üstü sağlık topu ile kaldırılıyor

  Liste

  Kötü dizler mi var? Bu Güvenli Kardiyo Egzersizlerini Deneyin

 • Sağlık topu ile spor salonunda egzersiz kadın

  makale

  5 Kalori Yakan Kadınlar için HIIT Egzersizleri

 • Genç kadın açık havada germe

  Liste

  Bu Düşük Etkili ve Yüksek Yoğunluklu Tabata Egzersizini Deneyin

 • Sabit bir bisiklet üzerinde kadın

  makale

  Yeni Başlayanlar İçin Kardiyo Egzersizlerine Başlarken

 • Kadının bir fitness merkezinde suats yapması

  Liste

  Yoğun Bir Egzersiz İçin Bu Tabata Gücü Egzersizini Deneyin

 • Liste

  Kilo Vermek için En İyi Egzersizler

 • trambolin egzersiz egzersizi

  Liste

  Gününüze Sıçrama Getirmek İçin Bu 40 Dakika Trambolin Egzersizini Deneyin

 • Triceps Pushdowns yapan erkek

  Liste

  Olimpiyat Eğitimi Gelişmiş Kardiyo ve Güç Devre Çalışması

 • erkekler için acemi egzersiz

  Liste

  Erkeklerin Evde Yapacakları Acemi Egzersizler

 • 84019653.jpg

  makale

  Neden Daha Fazla Kalori Yakmak İçin Tabata Eğitimini Denemelisiniz?

 • Dışarıda yürüyüş arkadaşları

  makale

  Öğlen yemeğinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

 • dışında yürüme Çift

  makale

  15 dakikalık bir yürüyüşden en iyi şekilde nasıl yararlanılır

 • AMT Takım Uyum Sınıfı

  Liste

  Geleneksel Kardiyo Ekipmanları 6 Yeni Twists

 • HIIT Devre Çalışması

  Liste

  Kilo Vermek İçin En İyi Kardiyo Egzersizleri


  Yorum Yap