1. Anasayfa
  2. Açık Alan Spor Deneyimleri

10 Yaz Olimpiyat Sporları Hak Kazanmak İçin Çok Yaşlı Değilsiniz

10 Yaz Olimpiyat Sporları Hak Kazanmak İçin Çok Yaşlı Değilsiniz
0

Michael Phelps’in 23. altın madalyasını kazandığını ya da Simone Biles, 2016 Olimpiyatları’ndaki yarışmasıyla jimnastik salonunu silerken, herkesi huşu ve hevesle bir araya getirmek için yeterli. Huşu kendi kendini açıklar niteliktedir – bugünün Olimpiyatçılarının atletik cesaretine kim şaşırmaz ki? Ancak hüzün sizi, özellikle de uluslararası bir atletizm sahnesinde yarışmayı asla hayal etmediyseniz, şaşırtabilir. Ve yine de, düşünce hala orada oturuyor, zihninizin arkasında kıpırdayarak, “Ya, ne olmuş, ne de olsa, çağrımı kaçırırsam? Ya doğru eğitim ile Olimpiyat sporuna girebilirsem?”

Artık 16 yaşına girmeyebilirsin, ama bu bir Olimpiyat altın maharetini kapatmak zorunda kalman anlamına gelmez. Aslında, Rio Yaz Olimpiyatları’nda yarışan en yaşlı Olympian, Yeni Zelanda’dan 62 yaşındaki Julie Brougham’dı ve atlı terbiyesiyle ilk kez Olimpiyat madalyasını hedefliyordu. Finallerde başarılı olamadı, ancak ilk defa Oyunlara gittiği göz önüne alındığında, 66 yaşında hala genç bir kadın olarak dört yıl içinde geri dönebilir.

Bu bile onu yarışan en yaşlı Olimpiyatçı yapmaz.

Bu ödül, 1912 yılında Olimpiyat tarihinin en yaşlı altın madalyacısı olan İsveç’ten Oscar Swahn’a gitti ve 1912’de tek atış yapan geyik takımında atıcı olarak yer aldı. Bu Swahn’ın rekabetçi yıllarının sonu değildi. 1920 yılında Oyunlara döndü, 72 yaşındayken başka bir takım atış etkinliğinde gümüş madalya aldı.

Kabul edilirse, günümüzün atletik etkinlikleri 1920’lerden daha geniş kitlelere duyurulur ve katılır, ancak sporda kendinize bir isim vermeyi gerçekten seviyorsanız, hala altın kazanma şansınız olabilir. Ancak, 35 yaşındaysanız, muhtemelen dünya standartlarında bir jimnastikçi olmayı beklememelisiniz. Bazen yaş gerçekten önemli. Bunun yerine, manzaralarınızı düzenleyin ve (ümit etmek için) hak kazanmak için çok yaşlı olmadığınız bir sonraki Olimpiyat sporlarından birine eğitin.

Unutmayın, yol kolay olmayacak – yoğun eğitime ek olarak, doğal bir yeteneğe ve Olimpiyat başarısına katkıda bulunan genetik makyaj türüne de ihtiyacınız olacak. Bu gereksinimler spordan spora değişebilir, ancak bir maraton koşucusu olarak nitelenmek için hafif bir yapıya ve inanılmaz bir kardiyovasküler ve kas dayanıklılığına ihtiyacınız olacağını söylemek oldukça güvenlidir. masa tenisinde vurdu. Akıllıca seçim yapın, sonra eğilip işe başlayın.

1

Makalede Neler Var?

Okçuluk

Archery in Rio Olympics
Quinn Rooney / Getty Images

İster inanın ister inanmayın, Oscar ödüllü aktris Geena Davis neredeyse 42 yaşında Amerika Birleşik Devletleri okçuluk ekibinin bir parçası olarak 2000 Sidney Olimpiyatları’na ulaştı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nı izledikten ve 21 yaşındaki Kaliforniyalı okçu Justin Huish’den ilham aldıktan sonra, onu 39) yaptı. Davis, 2000 Olimpiyat ekibinde yer almak için yarışan 300 okçunun etkileyici bir şekilde 24. sırada yer aldı.

Genel olarak, rekabetçi okçular yaşı, daha iyi bilinen Olimpiyat etkinliklerinden daha fazla eğridir, bu nedenle 30, 40 ya da 50 yaşında olarak rekabet etmek duyulmamış değildir.

Önemli beceriler: El-göz koordinasyonu, propriyosepsiyon, orta derecede üst vücut esnekliği, orta derecede üst vücut gücü, aşırı zihinsel odaklanma

2

Atlı

Rio Olimpiyatlarında Binicilik
David Rogers / Getty Images

Yeni Zelandalı Brougham’ın 62 yaşında Rio oyunlarına girişinde kanıtlandığı gibi, bireylerin binicilik etkinliklerine altın yıllarına kadar hak kazanabilecekleri konusunda hiçbir şüphe yok. Binicilik başarısını hedeflerken, birkaç şeyi hatırlamak önemlidir:

  1. Kendi yeteneğinize ek olarak, aynı derecede yetenekli, eğitimli ve yarışmaya hazır bir ata ihtiyacınız var.
  2. Atlar pahalıdır. Örneğin, en yüksek seviye şov kazakları altı veya yedi rakama mal olabilir. Evet – yüz binlerce, hatta milyonlarca dolar. Ayrıca, atın maliyetinin ötesinde, atın bakımı ve beslenmesi için ödeme yapmanız gerekir. Bu, spora giriş için neredeyse aşılmaz bir engel olabilir.

Eğer para ve zaman bir problem değilse, neden olmasın ki?

Önemli beceriler: Düşük vücut ve çekirdek kuvveti, atlarda yüksek konfor seviyesi, neredeyse bitmeyen para ve zaman temini

3

Çekim

Rio Olimpiyatlarında Çekim
Sam Greenwood / Getty Images

Çekim, okçuluk gibi, insanların daha sonraki yaşamlarında başlaması daha kolay bir spordur, çünkü katılmak için belirli bir vücut şekline veya boyuna sahip olmanız gerekmez. Aslında, 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışan sporcular, yaşları 16 ila 55 arasında değişirken, çoğu 26 ila 40 yaş arasındaydı. Başlamanız için hala zaman var.

Eski sporculara gerçekten fayda sağlayan şeylerden biri de zihinsel odaklanma ve sporun gerektirdiği yer. Saf güç, zihinsel güç kadar önemli değildir ve zihinsel güç zamanla ve tecrübe ve yaşla gelişebilir.

Önemli beceriler: El-göz koordinasyonu, propriyosepsiyon, zihinsel tokluk, orta üst vücut ve çekirdek kuvveti, kalp atış hızını düşük tutmak için kardiyovasküler dayanıklılık

4

Maraton

2016 rio maratonu olimpiyatları
Ezra Shaw / Getty Images

Sprint seviyesindeki hızlarda 26.2 mil koşmaya başladığınızı düşünüyorsanız, kesinlikle elinizi maraton koşusunda deneyebilirsiniz. 2016 Rio Oyunları’ndaki altı Amerikalıdan sadece bir tanesi (Jared Ward) 30 yaşın altındaydı.

Maraton koşusunda yaşlı sporculara doğru eğri, kısmen spora girme yaşının ilerlemesinden dolayıdır, çünkü birçok maratoncu gençlerine ya da 20’li yaşlarına kadar başlamalarına başlamaz.

Önemli beceriler: Aşırı kardiyovasküler dayanıklılık, özellikle alt vücudun aşırı kaslı dayanıklılığı, zihinsel tokluk

5

Triatlon

Rio'da Triatlon
Mario Tama / Getty Images

Triatlon, maraton koşusu ve bisiklete binme gibi, birçok sporcunun gençlerine veya 20’li yaşlarına kadar kullanmadığı bir spordur, ancak üç zorlu dayanıklılık etkinliği için gerekli olan güçlü gösteriler nedeniyle, sporcular biraz daha genç olma eğilimindedir. Örneğin, 2016 Rio Olimpiyatları’ndaki Amerikan takımı 23 ile 34 arasındaydı ve çoğu sporcu 30 yaş civarında oturuyordu. Buradaki hile, her üç etkinlikte de ne kadar iyi olmanız gerektiğidir – bisiklet, yüzme ve maraton koşusu. Her üç alanda başarılı olmak için özel bir genetik makyaj gerekir.

Önemli beceriler: Aşırı kardiyovasküler dayanıklılık, aşırı kas dayanıklılığı, özellikle alt gövde ve çekirdeğin kas gücü, zihinsel tokluk

6

Yol Bisikleti

Rio Olimpiyatlarında Bisiklete binme
Getty Images / Spor Havuzu

Rio Olimpiyatlarında Team USA için yol bisikletine katılan sporculardan sadece biri (Taylor Phinney) 30 yaşın altındaydı. Ve en eski bisikletçi Kristin Armstrong, koşmaya ve triatlon kariyerine son veren osteoartrit teşhisi konduktan sonra 27 yaşına kadar bisiklete binmeye odaklanmayan üç kez Olimpiyat altın madalyası. Üçüncü altınını 43’te çıkarması oldukça etkileyici. Kim bilir belki bir sonraki Kristin Armstrong olabilirsiniz.

Önemli beceriler: Aşırı kardiyovasküler dayanıklılık, aşırı kas dayanıklılığı, aşırı düşük vücut gücü ve gücü, zihinsel tokluk

Yol bisikleti için hazır değil misiniz? Bunun yerine iç mekan bisikletine bakın.

7

kürek çekme

Rio Olimpiyatlarında Kürek
Matthias Hangst / Getty Images

Sürpriz olabilir, ancak üniversitelerin, özellikle lise veya kulüp ekiplerinin kolej seviyesine beslenmeleri gerekmeden, özellikle küreklerin daha az bilinen bölgelerinde, kürek takımlarını doldurma konusunda zor olmaları alışılmadık bir durum değildir. Bir lise sınıfında oturmayı ve eski bir öğrencinin sınıfa gelmesini ve derse gelip kısmi bir bölüm 1 bursu nasıl attığını kürek almak için pratik yapmak ve takıma katılmakla asla unutmayacağım. Bu kız lisede hiçbir zaman tek bir spor oynamamıştı.

Bunun gibi sebepler Olimpiyat seviyesindeki rotların geç yaşlarına veya 20’li yaşlarına başlamaları için alışılmadık olmamasıdır. Spordaki bu geç başlangıç, 30 yaş civarında olan ortalama bir Olimpiyaş yaşına yol açıyor. Kürek çekmenin zor olduğunu ve genellikle sabahın erken saatlerini gerektirdiğini unutmayın. Saat 05:00 düşüncesi bir nehir sesi üzerinde yapılan antrenman seansları berbatsa, farklı bir spor düşünebilirsiniz.

Önemli beceriler: Kardiyovasküler dayanıklılık, aşırı tam vücut kas dayanıklılığı, üst vücut kas gücü ve gücü, sudaki konfor

8

Masa Tenisi

Rio Olimpiyatlarında Masa Tenisi
Phil Walter / Getty Images

Olimpiyatlarda masa tenisi, çocuklarınızla birlikte garajda masa tenisi oynamak gibi bir şey değildir. Bu spor ciddi ve ciddi bir şekilde zor, voleybolu canlı tutmak için sürat, çeviklik ve el-göz koordinasyonuna sahip olmanız gerektiğinden şaşırtıcı bir zindelik düzeyi gerektiriyor. Bu nedenle, masa tenisinin en zorlu “eski atlet” sporlardan biri olabileceğini duymak sizi şaşırtabilir. Bununla birlikte, yaşlı sporcuların en üst düzeyde yarışabilmelerinin duyulmamış olduğu söylenemez. Örneğin, Almanya’dan gelen 2016 erkek bronz madalya kazanan takım, 27 yaşındaki Dimitrij Ovtcharov ve iki 35 yaşındaki Timo Boll ve Bastian Steger’den oluşuyordu (yukarıdaki resimde gösterilmiştir).

Önemli beceriler: Hız, çeviklik, el-göz koordinasyonu, kardiyovasküler dayanıklılık

9

Kano

Rio Olimpiyatlarında Sprint Kano
Patrick Smith / Getty Images

Kano, kürek çekmekten farklı olarak, yaşları bakımından gamı çalıştırır, yaşları 20 ile 30 arasında değişen Team USA sporcularıyla. Kanoyla ilgili güzel şey, bu bireyin veya iki katına çıkan sporun, bir tekneyi doldurması için bir sürü insan gerektirmemesidir, bu nedenle, bir antrenörün yardımıyla, kendi zamanınıza ve zamanınıza göre alabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte, bazı ciddi üst vücut gücü ve gücünün yanı sıra, büyük bir su kütlesine erişiminiz olması gerekir.

Önemli beceriler: Kardiyovasküler dayanıklılık, toplam vücut kasları dayanıklılığı, aşırı üst vücut kas gücü ve gücü, sudaki konfor

10

Su topu

Rio Olimpiyatlarında Sutopu
Jamie Squire / Getty Images

Takım sporlarının yaşamın ilerleyen dönemlerinde yer almak zordur, çünkü büyük ölçüde, dünyanın en iyi sporcuları çocuk olduklarından beri oynuyorlardı – kanıt için, basketbol, futbol ve voleyboldan başka bir yere bakmadılar.

Olası bir istisna, su topu. Spor kesinlikle çocukluktan beri oynayan atletlerle doluyken, bir bütün olarak, daha az bilinen ve etkinliğe katılan. Bu, eğer bir takım bulabilirseniz ve bir deliren veya kadın gibi eğitmeye istekli iseniz ve çok fazla doğal yeteneğiniz varsa, sadece geç bir yer bulma şansınız olabilir.

Önemli beceriler: Kardiyovasküler dayanıklılık, toplam vücut kas dayanıklılığı, üst vücut kuvveti ve gücü, sudaki konfor, el-göz koordinasyonu, çeviklik, hız ve güç dahil olmak üzere genel olarak dengeli sporla ilgili beceriler

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir