1. Anasayfa
 2. Fitness Trendleri

Fitness Trendlerine Genel Bir Bakış


0

Bloğunuzu, şehrinizi, tüm ülkenizi vurmak için en son, en büyük spor devrimini duymadan bir hafta boyunca geçmek zor. İster yeni bir antrenman uygulaması, ister yeni bir egzersiz rutini düzenleyen bir gece yarısı infomercial, isterse ünlü bir antrenman onayı veya Facebook haber akışınızda beliren ilk 10 liste olsun, fitness trendleri her yerde. Ve Jones’lara ayak uydurmakla takıntılı bir dünyada, sizin için doğru olan antrenmanı bulmak için pist ve jetsam üzerinde el atmak zor olabilir. İyi haber şu ki, mümkün. Müzik ve şımarık fitness eğitmenlerinin selinde gezinmek için birkaç ipucuna ihtiyacınız var.

Makalede Neler Var?

Fitness Trendleri Nedir?

“Spor trendleri”, herhangi bir egzersiz türü, bir ekipman veya bir giyim tarzı olsun, sporla ilgili her şeyi kapsayan geniş bir konudur. Yine de, trendlerin kısa süreli soluklanma olmadığını bilmek önemlidir. Eğilimler, Yıllarca süren çözüm çılgınlığının ötesine geçen ve genellikle yıllarca süren bu güçte kalır.

Mesela, Shake Weight kısa ömürlü bir spor solukluğunun mükemmel bir örneğidir – geldi ve tavada bir parıltı gibiydi. Diğer yandan, Jazzercise, uzun süren bir trendin mükemmel bir örneğidir. Antrenman, 1980’lerde fitness endüstrisinin peyzajını tamamen değiştirdi ve onlarca yıl geçtikten ve zamanlar değiştiği halde, bugün bir isim markası antrenman sınıfı olarak gelişmeye devam ediyor.

Fitness Trendleri Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 6 Şey

Bazı spor trendleri büyük, diğerleri ise küçük. Eğilimin büyüklüğü ve takibi, araştırmaya dayalı bir egzersiz protokolü olarak etkinliği ve ilgili bir izleyici kitlesine ulaşma ve özel bir takip etme yeteneği kadar önemli değildir.

1. Kalıcı Gücü Olan Eğilimler Metodolojik olarak Sağlam veya Bilimsel Olarak Desteklenir.

Uygunluk söz konusu olduğunda, gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.

Pratik olarak hiçbir çaba göstermeden yıldız sonuçları vaat eden egzersizler, takviyeler, diyet planları ve donanımların kısa ömürlü bir soluk olması muhtemeldir. Örneğin, “tonlama ayakkabılarını” alın. Reebok ve Sketchers gibi büyük markalar tarafından piyasaya sürülen bu spor ayakkabılar, kullanıcılara sadece tekmeler giyerek daha düzgün bacaklar alabileceklerine söz verdi. Maalesef, iddialar kırıldıkları kadar hepsi değildi ve Amerikan Egzersiz Konseyi 2010’daki bir çalışmada, faydalarının az ya da çok olmadığını kanıtladı. FTC soruşturmaları ve müteakip yerleşimlerin sonucu olarak, Reebok ve Sketchers ayakkabılarını satın alan tüketicilere sırasıyla 25 milyon dolar ve 40 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

Bu tuhaflığın ölmesi için uzun sürmedi.

Minimalist koşu ayakkabısı Christopher McDougall’ın 2009 tarihli “ Run to Run ” adlı rafına çarptıktan sonra ün kazandı. Kitap, yalınayak tarzı koşunun mekanik faydalarını desteklemek için bazı bilimsel kanıtlar sağlamıştır ve minimalist ayakkabı trendi doğmuştur. Yanıltıcı reklamcılık nedeniyle yalınayak tarzı ayakkabı üreticilerine yönelik daha sonraki sınıf-dava davaları olsa da, eğilimin kendisi güçlü olmaya devam ediyor, çünkü hem koşularda hem de atletik çabalarda trendin belirli ortamlarda ve Bazı bireyler

2. Bazı Trendler Kült Benzeri Bir Takip Ediyor. Kült’e katılmak zorunda değilsin … Ama yapabilirsin.

Bir sınıf denemek, antrenmandan zevk almak ve arkadaşların ve diğer sınıf arkadaşlarının ne kadar ödünç aldıklarına bakılmaksızın aylık 200 dolarlık bir üyeliğe kaydolmamak kesinlikle kabul edilebilir.

Belki öyle, belki de değil.

Bu bakımdan, zindelik konusundaki kişisel yaklaşımınız hakkında biraz farkında olmanız önemlidir. Bazı insanlar “triers” ve diğerleri “alıcı” dır. Her iki yaklaşım da doğru ya da yanlış. Ancak, kendinizi tek bir antrenman stiline adamadan yeni sınıflar ve deneyimler denemek isterseniz, devam edin ve bir trendden diğerine atlayın. Çeşitlilik, hayatın baharatıdır, sonuçta, sadece tüm arkadaşlarınız yapıyor olduğu için belirli bir sınıfa veya spor salonuna katılmanız gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

Yapmaman gerektiğini söyleyen hiçbir kural yok . Bir sınıfa katılırsanız, eğitmeni sevin, diğer katılımcıların tadını çıkarın ve antrenmanı zevkli bir şekilde bulun. En iyi egzersiz, yapabileceğiniz egzersizdir, bu nedenle motive edici bir sınıf bulmak, egzersiz rutininize bağlı kalmanın harika bir yoludur.

3. Her Trend Herkes İçin Uygun Değil.

Temel eğlencenin yanı sıra, belirli bir trendin sizin için doğru trend olmamasının birçok nedeni vardır: Aşağıdaki senaryoları inceleyin:

 • Kronik ağrınız veya yakın zamanda yaralanmalarınız var . Özellikle sırt veya alt ekstremitelerinizde bir yaralanma veya kalıcı bir ağrı hissediyorsanız, muhtemelen yüksek etkili egzersizlere, plyometrik hareketlere veya ağır ağırlıklara odaklanan sınıflara veya programlara katılmanın en iyi zamanı değildir. Bunu yaparsanız, yaralanma olasılığınızı daha da arttırırsınız.
 • Hamilesin . Muhtemelen hamile kadınların ağır ağırlık kaldırma ve maraton koşmalarına ilişkin makaleler gördünüz – bu hikayeler ilham veriyor ve doktor gözetimi altında tamamen güvenli olabilir. Bununla birlikte, özellikle egzersiz yapmak için yeniyseniz, her hamilelik için uygun olmadıklarını söyledi. Şimdi vücudunuzu dinlemenin, doktorunuza danışmanın ve ilk önce düşük etkili egzersiz formlarına sadık kalmanın vakti geldi. Geriye kalan her şey sadece pasta.
 • Bütçeniz ve zamanınız sınırlı . 200 dolarlık bir stüdyo üyeliğine sahip olamayacağınızı kabul etmek utanılacak bir şey değil. Ayrıca haftada beş kez bir saat süren bir sınıfa katılmak için zamanınız olmadığını, özellikle de spor salonuna gidip derse hazırlanmak için ekstra zaman harcamanız gerektiğinin farkında olmanız utanılacak bir şey değil. Mütevazı bir bütçeye ve sınırlı bir zaman dilimine rahatça uyan birçok egzersiz programı var. En iyi arkadaşınızın yaptığı trendi takip edemiyorsanız, kendinizi yenmeyin — devam edin ve sizin için işe yarayan birisini bulmak için kendinizi alkışlayın.
 • Egzersiz yapmak için yenisin . Bazı antrenmanlar başlangıç dostu olup daha düşük yoğunlukta değişiklikler ve formda net talimatlar sunarken, diğer antrenmanlar yapmaz. Eğer yıllardır tutarlı bir egzersiz programı izlemediyseniz, ilk gün aşırı yoğun bir antrenmana dalmayın, sizi sadece aşırı acı ve potansiyel yaralanma için hazırlar. Bunun yerine, bisiklete binme, yoga, Pilates, aerobik dansı veya temel kuvvet antrenmanı dersleri gibi başlangıç odaklı egzersizler veya daha düşük etkili trendlerle başlayın. Kendinizi bir boot kampında veya CrossFit sınıfında öldürmenize gerek yok. Onlara çalışabilirsin.
 • Sadece hoşlanmıyorsun . Antrenmandan ne kadar hoşlanmak istersen , zevk almazsan, zevk almazsın. Her egzersiz işkencesini yapmaya gerek yok. Gerçekten sevdiğiniz bir şeye inene kadar yeni seçenekler denemeye devam edin. Ya da en azından tür gibi.

4. Bir Trendin Popülerliği Ebb ve Zaman İçinde Akabilir.

Mesela, dans temelli spor yapın. Bu stil 1980’lerde Jazzercise ile ün kazandı, ancak 90’lı yıllarda Tae Bo gibi kickboks tarzı antrenmanlara arka koltukta oturdu. Yine de, eğilim arka planda kayıyor, tekrar yükselme şansını bekliyordu. Zumba’nın pazara büyük bir şekilde çarptığı 2000’lerin başlarında, Broadway’den ilham alan fitness, Afrika tarzı dans dersleri, kulüp tarzı dans çalışmaları, Bollywood dans sporları oryantal gibi birçok spin-off dersine ilham verdi. dans ve daha fazlası.

Bu ebbs ve akışlar normaldir ve iki şeyi vurgular: Birincisi, gerçek eğilimlerin kalıcı doğası — yükselebilir ve düşebilirler, ama her zaman etraflarındalar. İkincisi, daha büyük bir kategorideki “alt trendler” potansiyeli kendi başlarına trend haline gelme potansiyeli. Bu durumda, eğer dans temelli uygunluk en üst düzeydeki trendse, alt trendler Jazzercise ve Zumba (kendi başlarına her ikisi de kendi eğilimleridir) gibi kardiyo-odaklı dans dersleri ve barre idmanları gibi bale ilhamlı spor dersleri içerebilir.

5. Sınıflar Genellikle Pahalıdır, Ama Bir Anlaşma Yapmak Mümkün Mü?

Kendi başına bir başka eğilim, modern butik fitness stüdyosunun yükselişidir. Bir zamanlar, egzersizler, üyelerin her şeyin tadına bakabileceği büyük jimnastik salonlarında ve fitness merkezlerinde (ağırlıklar, kardiyo makineleri ve grup fitness derslerinde saçılma) egzersizler yaptı. Küçük stüdyolar, bir zamanlar yoga ve Pilates gibi “saçak” sayılan dersler için ayrıldı.

Ancak, 2008’in ekonomik çöküşünden sonra daha pahalı “mega spor salonlarından” uzaklaşmaya neden olan ve genellikle grup fitness derslerinin olanaklarından yoksun küçük, düşük maliyetli tesisler için kapıyı açtıktan sonra, girişimci girişimciler özel “butik” için bir açılış yaptı “tekrarlanan tek bir sınıf tarzı tekrarlanan sunumlar yapabilen stüdyolar. Sonuç olarak, bisiklet, barre, yoga, TRX ve CrossFit spor salonları her köşede patlamaya başladı. Açık bot kampları çoğaldı.

Ve maliyetler arttı.

Bir spor salonu üyeliği için ayda 30 ila 100 dolar ödemek yerine, stüdyolar pazara bağlı olarak sınıf başına 20 ila 40 dolar arasında veya tüm erişim geçişlerinde ayda 150 ila 250 dolar arasında bir ücret almaya başladı. Bu kadar yüksek fiyatlandırma argümanları her bir antrenmanın özel stilinde yatmaktadır – teorik olarak daha kalifiye eğitmenlerden daha iyi bir deneyim kazanıyorsunuz. Ayrıca, atmosfer genellikle özel etkinlikler ve sosyal aktivitelerle desteklenen net bir topluluk yaratarak müşterilerin bir nişine göre düzenlenmiştir.

Bunların hepsi iyi şeyler … fiyat hariç.

Sevdiğiniz bir butik dersi veya trendi bulursanız, ancak faturaya ayak uyduracağınızdan emin değilseniz, para kazanmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, her bir sınıfın maliyetini düşüren bir delikli kart satın almak, bölgenizdeki birden fazla stüdyoya erişmek için bir ClassPass üyeliği denemek veya uygun herhangi bir fırsat olup olmadığını görmek için Groupon gibi siteleri kontrol etmek isteyebilirsiniz. Çoğu stüdyo aynı zamanda “birinci sınıf ücretsiz” bir seçenek sunar, bu yüzden sevdiğiniz bir tesisi bulmaya çalışırken parasız kalmanıza gerek kalmaz.

6. Gitmeden Önce Kendinizi Eğitmelisiniz.

Fitness trendleri söz konusu olduğunda, kendinizi her bir antrenmanın yararları ve riskleri konusunda eğitmekle sorumlusunuz. Bir dersi denemeden önce, antrenmanın web sitesine girdiğinizden ve Yelp gibi üçüncü taraf sitelerdeki yorumları okuduğunuzdan emin olun. Hepsinden önemlisi, sadece herhangi bir eğitmen veya antrenörü kör bir şekilde takip etmeden önce eleştirel düşünün. Fitness endüstrisi hala yüksek oranda düzensizdir; bu, hiç kimsenin bir eğitmenin kimlik bilgilerini aktif olarak aldırmadığı anlamına gelir. Sınıfınıza liderlik eden eğitmen ya da koçun uygun sertifikalara ve deneyime sahip olduğundan emin olmak için kendi ödevinizi yapmanız gerekir.

En Popüler Spor Trendleri

Sürekli değişen spor eğilimleri, ufukta her zaman yeni bir şey olduğu anlamına gelirken, diğer popüler egzersizler uzun vadeli “klasik” statüye giriyor. Yeni binyılın ilk 20 yılındaki en popüler trendlerden bazıları:

 • Kapalı Alanda Bisiklete binme: SoulCycle, Volan ve CYC gibi grup bisiklet dersleri
 • Eğitim Kampları: Şınav ve çömelme gibi “temellere geri dönme” egzersizlerine odaklanan iç ve dış mekanlardan ilham alan askeri grup dersleri; popüler örnekler arasında Barry’s Bootcamp ve Camp Gladiator bulunuyor.
 • Kardiyo Dansı: Jazzercise, Zumba ve Doonya gibi kalp atış hızınızı arttırmak için tasarlanmış herhangi bir dans eseri
 • Barre Egzersizleri: Tüm hareket aralığında ve zorlayıcı pozisyonları izole edip tutanların bir karışımını birleştirerek denge, koordinasyon ve temel güç üzerine odaklanan bale ilhamlı herhangi bir egzersiz; popüler örnekler arasında Physique 57, The Bar Method, Pure Barre ve Pop Physique bulunur.
 • Aralıklı Eğitim: Aralıklı eğitim, önyükleme kampları, çevrimiçi ve uygulama tabanlı eğitim ve iç mekan bisikleti gibi diğer egzersiz programlarına dahil edilen kapsamlı bir eğilimdir; Bu egzersiz tarzı, katılımcıların kalp atış hızlarını yüksek tutmak için yüksek ve düşük yoğunluklu egzersiz alternatifleri içerir.
 • CrossFit: CrossFit ve taklitçileri, yüksek yoğunluklu, fonksiyonel egzersizler ve ağır egzersiz antrenmanlarını çıplak kemik antrenman programlarına dahil etmeye odaklanır; “ilkel” bir egzersiz ortamı ve güçlü bir topluluk duygusu bekleyebilirsiniz.
 • Yoga ve Pilates Egzersizleri: Bu kalıcı trendler (yoga tam anlamıyla 3.000 yıldan fazladır ve 1950’lerden beri Pilates) sürekli değişen bir yaklaşımla taze kalıyor. Örneğin, elinizi hava yogada, Rage Yoga’da veya hip-hop yogada deneyebilirsiniz. Aynı şekilde, Pilates rutininizi mat tabanlı bir antrenmanla veya bir grup Megaformer dersi ile Pilates Reformu’nda yeni bir ders alarak değiştirebilirsiniz.
 • İşlevsel Eğitim: İşlevsel eğitim sınıfları tipik olarak, geleneksel kuvvet antrenmanı egzersizlerinin çeşitlemelerini gerçekleştirirken, denge, koordinasyon, çeviklik ve hızı iyileştirmek için tasarlanmış özel ekipman veya ortamları içerir. Mükemmel örnekler arasında TRX, kum spor eğitimi, sörf esintili egzersiz programı ve BOSU egzersiz programı sayılabilir.
 • Stand Up Paddleboarding: Stand up paddleboarding veya SUP, sörf yapmaya benzer, ancak daha büyük, daha kararlı bir tahtada su temelli bir etkinliktir ve yarışlar dahil olmak üzere sınıflar ve programlar gibi kendi başına “trend” unvanını kazandı Su bazlı fitness dersleri ve paddleboarding yoga, ülkenin her yerinde ortaya çıkıyor.
 • Boks ve Kick Boks: Boks ve kickboks, kendilerini grup tabanlı egzersizler olarak yeniden keşfetmeye devam eden trendlerdir; popüler örnekler arasında Tae Bo, 9Round, Title Boxing ve Amenzone Rebel bulunur.
 • Fitness Giyilebilir Maddeleri: Teknoloji dünyayı ele geçirmeye devam ettikçe, fitness dünyasına adım ve kalp atış hızından vücut yağ yüzdesi ve hidrasyonuna kadar her şeyi izleyen giyilebilir cihazlar ile sızmaya devam ediyor.
 • Çevrimiçi ve Uygulamaya Dayalı Eğitim: Sürekli bağlı dünyada, daha fazla girişimci kitleleri motive etmek ve ilham vermek için İnternete yöneliyor; popüler trendler arasında fitness uygulamaları, sosyal medya egzersiz programları ve çevrimiçi egzersiz platformları ve hizmetleri bulunur.
 • Yarışlar ve Etkinlikler: Bir zamanlar, temel bir 5k oldukça önemliydi, ancak bu günlerde yarışlar ve etkinlikler sürekli olarak sınırları zorluyor, öne çıkacak bir kenar arıyor; standart yarışlar her zaman popüler olmaya devam ederken, diğer trendler arasında triatlonlar, engelli kurs yarışları, tema yarışları, merdiven çıkma etkinlikleri, aşırı mesafe yarışları ve kayak, kayak veya kaykay gibi geleneksel olmayan etkinlikleri içeren karma spor yarışları; engel kursu yarışları eğiliminin bir yan ürünü engel kursu spor salonlarının ve bir dereceye kadar parkurun yükselişidir.
 • Spor Seyahatleri: Meşgul programları ve egzersiz tutkusu, yarış ya da seyahat, spor geri çekilmeleri ve koşma ya da bisiklet turları gibi spor temelli turlar dahil olmak üzere sporla ilgili seyahat endüstrisinde bir patlamaya neden oldu.
 • Egzersizi Kurtarma: Daha fazla insan yoğun egzersiz formlarına katılırken, dinlenmenin ve iyileşmenin önemi de anıdır; popüler eğilimler köpük yuvarlanma ve uykuyu içerir.
 • Egzersiz Kıyafetleri ve Athleisure Kıyafetleri: Yoga pantolonları her yerde ve büyük markalar şimdi kendi antrenman kıyafetlerini sunuyor; NPD grubuna göre, caddeye terli giysiler olarak ikiye katlanan bu yeni gündelik moda tarzı, 2014 yılında moda satışlarındaki artışı artırdı.

Bir Fitness Trendini Denemeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Bir sonraki trend sınıfına dalmadan önce, kendinize birkaç soru sorun. Cevaplar deneyimi daha iyi hale getirmeye yardımcı olacaktır.

1. Trendi Kendi Kendime Deneyebilir miyim? Öyleyse, Yapmalı mıyım?

Bazı fitness trendlerini kendi başınıza denemek kolaydır. Örneğin, çevrimiçi zindelik sınıfları ve programları, kendi programınıza göre evde yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, uzun süredir çalışmadıysanız veya belirli egzersiz formlarını bilmediğiniz takdirde, antrenörü bir öğretim elemanının uygulamalı kaygılarıyla sınıf ortamında denemek iyi bir fikirdir. Sonuçta, muhtemelen ders almadan ilk defa snowboard yapmayı denemezsiniz, o zaman neden kapalı alanda bisiklet sürmek farklı olsun ki?

2. Eğitmen Nitelikli midir?

Yüksek kaliteli eğitim, olumlu bir egzersiz deneyiminin anahtarıdır. Araştırmanızı yapın ve antrenörünüzün tanınmış bir kuruluştan mevcut bir eğitim sertifikası ve mevcut ve geçmiş öğrencilerden iyi yorumlar aldığından emin olun.

3. Egzersiz Fitness Seviyeme Uygun mu? Değilse, Değişiklikler Var mı?

Her zaman, eğitmene sınıfın veya programın hangi uygunluk seviyesine uygun olduğunu sormak iyi bir fikirdir. Eğitmen derhal cevap verirse, “her seviye!” daha fazla ayrıntı için basmalısınız. Çoğu sınıf, hatta “tüm seviye” sınıfları aslında başlangıç, orta ya da ileri düzey katılımcılara yöneliktir ve daha sonra eğitmenler daha sonra outliers olan öğrencilere değişiklik yapma görevini üstlenirler.

Yeni başlayanlar için, yeni başlayanlara yönelik sınıflar veya programlar seçmek en iyisidir. Gelişmişseniz, sınırlarınızı zorlamak için tasarlanmış sınıfları seçmek en iyisidir. İtme zorlanırsa ve sınıfın zindelik seviyenize uygun olup olmadığından emin değilseniz, eğitmene denemeden önce bir sınıfı gözlemleyip gözlemleyemeyeceğinizi sorun veya katılımdan önce evde önizleyebileceğiniz çevrimiçi bir sürüm olup olmadığını görün. .

4. Gitmeden Önce Dişli Almam Gerekiyor mu?

Çoğu antrenman vücudunuzdan ve bir çift sağlam ayakkabınızdan başka bir şey gerektirmez, ancak eğitmen veya stüdyo müdürüne derse bir şey getirip getirmeyeceğinizi sormak her zaman ihtiyatlıdır. Örneğin, bazı bisiklet stüdyoları bir su şişesi taşımanızı gerektirirken, bazı yoga stüdyoları kendi matınızı getirmenizi gerektirir. Gitmeden önce boş elle görünmekten daha iyi bilmek.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Fitness endüstrisinin güzelliği engin olasılıklar dizisidir. Bazı trendler yoğun, diğerleri ise düşük anahtarlı. Bazı trendler sizi dışarıya çeker, bazıları sizi içeride tutar. Bazı eğilimler yüksek ve topluma yönelik, bazıları sessiz ve yalnız çaba gösteriyor. Günün sonunda herhangi bir trend izlemeniz gerekmez; bunun yerine, yalnızca sizin için çalışan trend türlerini bulmanız yeterlidir. Dabble, taahhüt, sonra tadını çıkarın!

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir