1. Anasayfa
  2. Yürüyüş Kulüpleri, Ortaklar ve Programlar

Pokémon Go Oyuncuları Günde Daha Fazla Adım Yürür

Pokémon Go Oyuncuları Günde Daha Fazla Adım Yürür
0

Pokémon Go oynamak, günlük 10.000 adımdaki aktivite hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir mi? Popüler telefon oyun uygulaması Pokémon Go, oyuncuları evden çıkarmak, dolaşmak ve çevre ile etkileşimde bulunmak için tasarlanmıştır. Araştırmacılar, insanların daha aktif olmalarına, özellikle de fazla kilolu veya obez olan veya oyunu oynamaya başlamadan önce düşük aktivite seviyelerine sahip olanlara yardım etmede başarılı olduğunu buluyorlar.

Üç çalışma, oyuncuların oyuna başlamadan önce ve sonra günlük fiziksel aktivitede önemli artışlar olduğunu buldu. Günde fazladan bir mil yürüyüş yapmaları, günde 10.000 adım hedefine ulaşmaları ve fiziksel aktivite için önerilen hedefleri karşılamaları daha muhtemeldi. Oyun, en çok fiziksel aktiviteye ihtiyacı olan insanları harekete geçmeleri için motive etmenin bir yolu olabilir.

Artırılmış gerçeklik oyununun sizin veya çocuklarınız için iyi veya kötü olup olmadığını merak ediyorsanız, oyunun bir yan yararının sağlık risklerini azaltabileceğini düşünün.

Makalede Neler Var?

Pokémon Go Oyuncuları Günde Bir Mil Kadar Yürüyor

Önce ve sonra yapılan bir çalışma, Pokémon Go oynamaya başlamadan önce ve sonra günlük adım sayısını belgelemek üzere 167 iPhone kullanıcısını kabul etti. İPhone Health uygulaması tarafından otomatik olarak kaydedilen günlük adımlarının ekran görüntülerini paylaştılar.

Araştırmacılar, oyun oynamaya başlamadan önce konularının ortalama 5.678 adım yürüdüğünü buldu. Bu, oynamaya başladıktan sonra ortalama 7,654 seviyesine yükseldi ve ortalama 1,976 adım arttı. Bu, günde yaklaşık bir mil yürüyüş veya 15 ila 20 dakikalık fiziksel aktivite. Yaklaşık 2000 adımlık bu artış, önceki çalışmalarda görüldüğü gibi sağlık risklerini azaltmada önemli olabilir.

Katılımcılar, oyunu oynamaya başlamadan önce adım sayılarıyla karşılaştırıldığında günde 10,000 adıma ulaşma ihtimalinin iki katıydı. Aşama sayısında en büyük iyileşmeyi gösteren oyuncular, fazla kilolu veya obez olanlar ve oynamaya başlamadan önce fiziksel aktivitesi en düşük olan oyunculardı. Bu gruplar günde yaklaşık 3.000 adım ya da bir buçuk mil yürüdü. Bu, 25 ila 30 dakika fiziksel aktivite olacaktır.

Tabii ki, oyuna olan ilginin zamanla düşmesi muhtemel olduğundan, bu gelişme kalmayabilir. Ancak oyunun, oyuncuları daha aktif olmalarını sağlama konusunda motive edici olduğu kanıtlandı.

Pokémon Go Oyuncuları Fiziksel Aktiviteyi Yüzde 25 Artırıyor

Microsoft Band etkinlik izleyicisini kullanan ve gönüllü olarak verilerini Microsoft’la paylaşan kişilerin yaptığı bir araştırma, aktif olarak oyunu oynayanların, günde yüzde 26’lık bir artış olan günde 1,479 adımda adım sayısını artırdığını buldu. Bu, bir kilometrelik adımların dörtte üçü veya 10 ila 15 dakikalık sürekli yürümeyle ilgilidir.

Diğer çalışmaya benzer şekilde, fazla kilolu ve daha önce etkin olmayan oyuncular, aktif olan insanlardan daha fazla veya daha fazla etkinliklerini arttırdılar. Bu çalışma, olası Pokemon Go oyuncuları olarak tanımlananlara kıyasla 32.000 Microsoft Bant kullanıcısı için geniş bir kontrol grubuna sahipti.

Oyuna son derece ilgi duyan oyuncuların, oyuna başladıkları ayki resmi aktivite kurallarına uymaları, önceki aktivite seviyelerine göre üç kat daha fazla oldu.

Pokémon, Fiziksel Aktiviteyi Nasıl Teşvik Ediyor?

Pokemon Go artırılmış gerçeklik oyunu app. Oyuncuların hareketi, akıllı telefonlarındaki GPS sensörü tarafından kaydedilir. Pokémon’u bulmak ve yakalamak için, oyuncuların onları yakalamak için belirli yerlere yürümesi gerekir.

Oyuncular ayrıca Pokémon’u yakalamak için ihtiyaç duydukları eşyalara yeniden yerleştirebilecekleri Pokéstops ile etkileşime girerler. Pokémon’larını savaşta eğitebilecekleri spor salonlarını ziyaret edebilirler. Bunlar kentsel alanlarda sayısız olabilir veya kırsal ve banliyö alanlarında kıt olabilir. Oyuncular ayrıca 10 dakika içinde 10 farklı Pokéstop ile etkileşime girdiğinde daha fazla ödül alırlar ve bu da onları sürekli bir yürüyüş yapmaya teşvik eder. Çoğu yerde, bunun için bir kilometrelik veya yarım mil veya daha fazla yürümesi gerekir.

Pokéstops, halka açık sanat eserleri ve parklarda yer almaktadır. Onları ziyaret etmek, bir alanda yürüyüş turu şeklinde olabilir ve oyuncuları yürüyebilecekleri ilginç ve çekici yerlere tanıtır. Spor salonları kiliseler, parklar ve kamu binaları gibi her yaş için açık yerlerde bulunur. Oyunu oynamak, oyuncuları topluluklarını daha iyi tanımaya teşvik eder.

Pokémon Go’da Uzaktan Gol

Oyuncular ayrıca Pokémon yumurtası kuluçkalamak için belirli mesafeleri yürüdüler ve menagerlerine ekleme şansı verdiler. Yumurtaların 2, 5 ve 10 kilometre yürümeleri gerekir, bu da 1.2, 3.1 ve 6.2 mil anlamına gelir. Oyuncular ayrıca bir Pokémon ile arkadaş olabilir ve onlarla birlikte yürüyerek Pokémon’u güçlendirmek veya geliştirmek için kullanılabilecek şekerleri kazanabilirler.

Bu küçük mesafe hedefleri, oyuncunun daha fazla yürümesini sağlamak için çok motive edici olabilir. Yürüme, koşma veya bisiklete binmek yerine araçların hile yapmasını önlemeyi amaçlayan hız kısıtlamaları vardır. Bir oyuncu çok hızlı gidiyorsa, hiçbir mesafe kaydedilmez.

Oyuncular ne kadar yürüdüklerini bilirler ve yürüyerek dolaşabilme yeteneklerini takdir edebilirler. Bir pedometre veya fitness grubu kullanmamış olsalar da, oyunun kendisi etkinliklerini takip ediyor. Oyuncular, oyun oynarken 10 kilometre, 100 kilometre ve 1000 kilometre biriktirdikleri için rozet kazanırlar.

Oyun, kullanıcıların telefon taşırken kaç adım attıklarını kaydeden Google Fit veya Apple Health özelliğini kullanan 2018’de bir Adventure Sync özelliği ekledi. Uygulama açıkken mesafeyi kaydetmek için kullanılan GPS’in yanı sıra, uygulama kapalıyken (koşu bandında olanlar da dahil olmak üzere) gün boyunca kaydedilen adımlar artık kuluçkalık yumurtalara ve dost yürüme mesafesine göre sayılır. Ayrıca, haftada 10, 25 ve 50 kilometre yürümek için özel ödüller vardır.

Oyuncular ayrıca Apple Watch Pokemon Go uygulamasını kullanabilir ve koşu bandındaki veya evin etrafındaki adımlar için mesafe kredisi alabilir.

Artırılmış Gerçeklik Oyunları, İnsanları Daha Aktif Olmaları için Motive Edebilir

Pokémon Go, bir fitness uygulaması olarak tasarlanmamıştı, ancak bu sonuçlar, oyun oynamanın cesaretlendirici bir yan faydası. Bu sonuçlar, insanları daha aktif olmaya teşvik edecek artırılmış gerçekliğe dayanan daha fazla oyun olasılığına işaret ediyor. Oyuncular bir oyundan yoruldukça, oynamaya devam edecek yeni oyunlar kullanabilirler. Bir çalışma, oyuncuların oyuna olan ilgilerinin azalmasından altı hafta sonra normal adımlarına döndüğünü buldu.

Evdeki ekranlardan uzaklaşıp yerel parkları, yolları ve topluluk özelliklerini araştırdıktan sonra, oyuncuların oyunla ya da oyunla daha sık çıkma olasılıkları daha yüksek olabilir. Pokémon Go’nun dikkati dağılmış yürüyüşçüler için kendi tehlikeleri olsa da, sağlık için potansiyel olarak iyi yararları var gibi görünüyor. Bir Reddit kullanıcısının oyundan 9 ay sonra çıkması üzerine yaptığı açıklamada, “İlk başta oyun oynamaya daha çok ilgi duydum. Bugünlerde yürüyüşe çıkmakla daha fazla ilgileniyorum çünkü Pokémon Go beni daha çok gezdirdi.”

    İlginizi Çekebilir
    Susan G. Komen Cure Start Line için Yarış

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir