1. Anasayfa
 2. Yürüyüş Kulüpleri, Ortaklar ve Programlar

Yürüyüş Rota Planlayıcıları ve Uygulamaları

Yürüyüş Rota Planlayıcıları ve Uygulamaları
0

En iyi yürüyüş rotasını belirlemek için yürüyüş rotası planlayıcısı araçlarını kullanabilirsiniz. Yürüme yol tarifi almak için Google Haritalar ve iOS Haritalar uygulamaları ile kullanabileceğiniz püf noktaları vardır veya kendi haritanızı bir “Google Harita Adımsayar” uygulamasıyla çizebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Yürüyüş Rotanızı Çevrimiçi Çizim ve Ölçme

Rotanızı haritalamak ve ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç çevrimiçi araç ve uygulama vardır. Ayrıca, başkalarının oluşturduğu ve kaydettiği rotaları bulmayı ve kullanmayı da kolaylaştırır. İşte bazı uzun zamandır favoriler.

 • G-Map Pedometer: Bu, rotanızı çevrimiçi hale getirmek için kullanılan orijinal “Google Harita Pedometre” sitelerinden biriydi. Kullanımı kolaydır ve rotalarınızı kaydedebilir veya yazdırabilir veya .gpx dosyaları olarak dışa aktarabilirsiniz. Farklı harita stilleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Google sokak ve uydu haritası görünümlerinin yanı sıra, yerel bilgileri vurgulayan Açık Sokak Haritaları, bisiklet ve yaya rotalarını vurgulayan OpenCycle ve yürüyüşçüler için kontur ve izler içeren ABD Jeolojik Araştırma Haritaları seçeneklerini içerir.
 • Plotaroute.com: Bu ücretsiz çevrimiçi site, birçok gelişmiş özelliğe sahip bir yürüyüş rotasını haritalamak ve ölçmek için kullanılabilir. Aracı kullanabilir ve haritanızı üyelik olmadan yazdırabilir veya haritaları kaydetmek ve yeniden kullanmak için bir hesap oluşturabilirsiniz. Mobil uyumlu bir siteleri var ancak bir uygulaması yok. Harita seçenekleri arasında Google cadde haritası, tepeler, uydu ve açık cadde haritaları için bir kontür içeren bir sokak haritası ve yaya yolları ve genel tuvaletler, otoparklar ve restoranlar gibi olanakların bulunduğu daha iyi ayrıntılar içeren bir sokak haritası bulunmaktadır.
 • MapMyWalk Yürüyüş Rotası Planlayıcısı: Bu ücretsiz çevrimiçi aracı kullanarak bir kayıt rotası çizin (kayıt gereklidir). Bir alanın haritasını yakınlaştırabilir ve onu bir sokak haritası, uydu haritası veya topografik harita olarak görüntüleyebilirsiniz. Güzergâhı çizerken, toplam mesafenin yanı sıra kaybedilen ve kazanılan yükselişi de görürsünüz. Haritalarınızı kaydedebilir ve yazdırabilir ve bunları uygulama üzerinden (iOS veya Android) mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Yalnızca uygulama ile bir rota çizemezsiniz.
 • WalkJogRun: Bir rota çizip ölçmek veya başkalarının haritaladığı rotaları bulmak için iPhone veya iPad için ücretsiz çevrimiçi araçlarını veya uygulamalarını kullanabilirsiniz. Kayıt 10 yoldan sonra gereklidir. Ayrıca bir Apple Watch uygulaması var.

Google Haritalar ve iOS Haritalar Uygulamasıyla Yol Tarifi Alın

Yürüme Talimatları ile Google Haritalar: Google’ın harita aracı, başlangıç ve bitiş hedeflerinizi ve ara hedeflerinizi girdiğinizde yürüme yönergeleri önerir. Web sitesini veya Google Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu araç geliştirilmiştir ve bisiklet / yürüyüş yaya parkurlarındaki yürüyüş yolları için yollar boyunca önerilmektedir.

Uyarı, karayolları boyunca önerilen rotalarda kaldırımlar veya yaya yolları bulunmaması olabilir. Önerilen caddelerin kaldırım ya da diğer yaya güvenliği özelliklerine sahip olup olmadığını görmek için Dünya (uydu) görünümü ile yakınlaştırın veya Sokak Görünümüne indirin. Her tur ve toplam mesafe arasındaki mesafe not edilir. Haritanın yanına basılan yol tarifleri size hangi yoldan döneceğinizi söyler.

Google Haritalar uygulamasını kullanarak, mikrofon simgesini seçip “101 Main Street’e yürüme yolunu” isteyerek hedefi metin veya sesli komutla girebilirsiniz. Harita yönlendirmelerini görüntülemenin yanı sıra sesli navigasyon da alabilirsiniz.

iOS Haritalar Uygulaması: iOS yüklü olan Haritalar uygulaması, Google Maps’te olduğu gibi çalışır. Başlangıç ve bitiş hedeflerinizi girin ve önerilen bir rota ve yol tariflerinin görüntülenmesi için Yürü seçeneğini belirleyin. Ayrıca Siri’den size yürüme talimatlarını vermesini isteyebilirsiniz; sonuçları Haritalar uygulamasında başlatacaktır.

Yürüyüş Rotası Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

Güvenlik ve keyifli bir yürüyüş için en iyi rotayı bulmak için bu ipuçlarını ve püf noktalarını kullanın.

 • Uydu Görünümü ve Sokak Görünümü : Çevrimiçi veya mobil bir yürüyüş yolu planlayıcısıyla, karayolundan ayrılmış boyalı geçişleri veya sinyalleri, kaldırımları ve yaya yollarını içeren sokak geçişlerini aramak için uydu görünümünü ve sokak görünümünü kullanın. Ayrıca yürüyüş yolu boyunca gölge ağacı örtüsü görebileceksiniz.
 • Arazi veya Topo Görünümü : Bir çevrimiçi veya mobil yürüyüş rotası planlayıcısının arazi veya üstten görünümü, tepeleri, çöküntüleri ve diğer yükseklik değişikliklerini görmenizi sağlar. Yürünebilir görünen bir rota, bir cadde haritası veya uydu görüntüsünde görünmeyen dik veya tehlikeli alanlara sahip olabilir.
 • Yanınıza Alınması : Basılı bir kopyaya sahip bir harita yazdırabilirsiniz, ancak çoğu mobil uygulamada rotanıza erişmenize izin verir. Ayrıca, iyileştirmek ve tekrar kullanmak üzere kaydetmek ve değiştirmek üzere uygulamalarla yürürken rotanızı izleyebilirsiniz. Cep telefonunuzda hem basılı kopyaya hem de rotaya sahip olmak iyidir. Bataryanız bittiğinde ya da bağlantısını kaybettiğinizde yürümek istemezsiniz. Ayrıca, uzak bir alanda veya kanyonda veya diğer hücresel “ölü bölgelerde” bağlantı kuramayabilirsiniz.

  Büyük Grup Yürüyüşleri İçin Yürüyüş Rotası Planlama

  Yürüyüş kulübünüz için veya bir yardım yürüyüşü için bir yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, bir kerede kaç kişinin yürüyeceğini düşünmelisiniz. İnsanların iki yana yürüyebilmeleri için yeterince geniş kaldırımlara veya patikalara sahip olan ve yine de daha hızlı yürüyenlerin daha yavaş yürüyenlere geçmesine izin veren bir rota seçmelisiniz. Geçiş sinyalleri ve boyalı yaya geçitleri bulunan güvenli sokak geçişlerini seçin. Grup etkinlikleri için, sırayı minimumda tutmak isteyebilirsiniz, böylece insanların bir sırayı kaçıp kaybolabilecekleri daha az yer vardır.

   İlginizi Çekebilir
   Susan G. Komen Cure Start Line için Yarış

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir