1. Ana Sayfa
  2. Yürüyüş Kulüpleri, Ortaklar ve Programlar
  3. Paris, Fransa'daki Champs-Élysées'de Yürüyüşe Çıkın

Paris, Fransa'daki Champs-Élysées'de Yürüyüşe Çıkın

Arc de Triomphe - Paris - Fransa

1

Champs-Elysees Yürüyüşümüz Arc de Triomphe’de Başlıyor

Arc de Triomphe - Paris - France
Arc de Triomphe – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Paris, Fransa’daki Avenue des Champs-Élysées ve Tuileries Bahçeleri, batıda bulunan Arc de Triomphe l’Étoile’den doğuda Louvre Müzesi’ne doğru yürürken, 2.25 mil yürüyüş mesafesinde (tek yön) harika mekanlardır. Yol boyunca bazı yan çizgiler oluşturmak veya dükkanlara ve bahçelere göz atmak isteyebilirsiniz. Metro durağı olan konumlarda başlıyoruz ve bitiyoruz, böylece yürüyerek bir gezintiye çıkmaya veya bir sonraki Paris varış noktanıza giden taşımayı kullanmaya karar verebilirsiniz.

Arc de Triomphe, yürüyüşünüz için harika bir başlangıç noktasıdır. Bir tepenin tepesinde olduğu için yürüyüşümüz çoğunlukla yokuş aşağı olacak.

Arc de Triomphe’nin etrafını dolaşan trafikten uzak durun, bu yüzden güvende kalın ve Arc’a gidip gelmek için Avenue de la Grande Armee’den gelen yaya tünelini veya Metro’nun Wagram çıkışını kullanın.

Burası bir ulaşım merkezi. Arc de Triomphe’ye metro ile (1, 2 ve 6 numaralı hatlar, Charles-de-Gaulle-Etoile’yi durdurarak) otobüsle veya atlamalı atlamalı tur otobüsü rotasındaki durak olarak ulaşabilirsiniz.

Paris’in görkemli bir manzarasını yayın tepesinden görmek istiyorsanız giriş ücretini ödeyebilir ve yorucu 280 basamağı tırmanabilirsiniz.

Aksi takdirde, Napolyon’un zaferlerini ve genel olarak Fransız askeri geleneğini kutlayan Arc’taki eserin tadını çıkarın.

2

İsimsiz Askerin Mezarı – Arc de Triomphe – Paris

İsimsiz Askerin Mezarı - Arc de Triomphe - Paris - Fransa
İsimsiz Askerin Mezarı – Arc de Triomphe – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Fransa’nın Meçhul Asker Mezarı, Champs-Élysées ile yüz yüze gelir. Sonsuz bir alev yanıyor. Bu, I. Dünya Savaşı’nın ardından İngiltere’nin 11 Kasım 1920’de (Armistice Day) Westminster Abbey’de kurduğu ilk anıttır.

Jacqueline Kennedy, bu alevden kocası, Başkan John F. Kennedy’nin Arlington Ulusal Mezarlığı’ndaki mezarına sonsuz bir alev yerleştirmek için ilham aldı.

Fransa ve Avrupa’daki sade savaş tarihini yansıtmak için biraz zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

Champs-Élysées’de yürüyüşümüze devam etmek için, yaya tünelini kullanın ve Champs-Élysées’e daire içine alın. Dünyanın en büyük alışveriş bulvarlarından birine dalmak üzereyiz.

3

Champs-Élysées’in Parke Taşları

Avenue des Champs-Élysées'in parke taşları - Paris - Fransa
Avenue des Champs-Élysées – Paris – Fransa’nın parke taşları. Wendy Bumgardner © 2011

Champs-Élysées’de bir sonraki yarım mil yürürken, cadde birinci sınıf dükkanlar, kaldırım kenarı koltuklu kafeler ve hatta bir McDonald’s ile kaplı. Kaldırımlar geniştir ancak çoğu zaman dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle sıkıştı. Engelsiz ya da tam hızda yürümeyi beklemeyin.

Küçük bir grupla yürürken, kahve içmek için durmadan bir milden daha az bir süre geçtik! Kaldırımın ortasına ve yükseltilmiş kenarları olan ağaç ekimcilere sahip oluklar olduğu için ayağınıza dikkat edin.

Tour de France bisiklet yarışının bir hayranı olarak Champs-Elysées’in kendisinin yüzeyine ilgi duydum. Her yıl Temmuz ayının sonunda, haftalar süren bisiklet yarışı, Champs-Elysées’deki devrelerle bitiyor. Parke taşları iyi aşınmış ancak ideal bisiklet yüzeyleri değil. Savvy yarışçıları, Champs-Elysées’teki son sprint’i kazanan, bisiklet dünyasının nihai ihtişamı için savaşırken, olukların daha yumuşak astarını kullanmaya çalışır.

Yürüyüşe çıkanlar için bir taraftan diğerine ulaşmak için Champs-Elysées’in yaya geçitleri vardır. Ancak geniş bir caddedir ve en az geçişle her iki tarafta en iyi şekilde gezilir.

4

Champs-Élysées Boyunca Ağaç Astarlı Yollar

Paris Champs-Elysées Boyunca Yürüyüş
Paris Champs-Elysées Boyunca Yürüyüş. Wendy Bumgardner © 2011

Dükkanların ve bistroların ilk yarım mil bölümünden sonra, Avenue Franklin Roosevelt ve Avenue Montaigne’nin Champs-Élysées’i geçtiği bir turda geldiniz. Yaya geçitlerini kullanın ve daha park benzeri, ağaçlarla kaplı bir alana girin. Champs-Élysées boyunca bir sonraki mil size trafik gürültüsünden uzaklaşma ve hatta bir bankta duraklama şansı veriyor. Ayrıca yol boyunca ortak tuvaletleri göreceksiniz.

Ağaçlar at kestanesidir. Asfalt kaldırıma sokağa daha yakın olabilir ya da park benzeri bir ortamda Théâtre Marigny’e doğru hafif çakılda bir yan yoldan geçebilirsiniz.

5

Théâtre Marigny Çeşmesi

Marigny - Paris - Fransa'dan Çeşme
Marigny – Paris – Fransa’daki Çeşme. Wendy Bumgardner © 2011

Arc de Triomphe’den Louvre’a kadar olan yürüyüşümüzün bir mil yakınında, çakıl yollara giden bir yol bizi Théâtre Marigny’nin dışındaki bu güzel çeşmeye getiriyor.

Avenue de Marigny’in hemen kuzeyinde, Élysée Sarayı, Fransa’nın “Beyaz Saray” ı ve pul satıcılarının tezgahları yer almaktadır. Güney, Champs-Élysées’in karşısında, Grand Palais’dir.

Louvre’a doğru yürüyüşünüze devam ederken, Avenue Marigny’yi yaya geçitleriyle geçin ve ya ağaçlı yürüyüşün ya kaldırımda ya da çakıl yollarında gezin.

6

Luksor Dikilitaşı, Place de la Concorde’de

Concorde Meydanı'ndaki Dikilitaş - Paris - Fransa
Concorde – Paris – Fransa’daki Dikilitaş. Wendy Bumgardner © 2011

Avenue des Champs-Élysées, doğudaki Place de la Concorde’den batıdaki Arc de Triomphe’ye uzanır, bir milden biraz daha fazla ve iki kilometrenin altında. Yaya sinyalleriyle dikkatlice, Place de la Concorde’un beton ovaline geçin.

Bu meydan, Fransız Devrimi sırasında Kral Louis XVI, Kraliçe Marie Antoinette ve diğerlerini yöneten giyotinin alanıydı.

Luksor Dikilitaşı, 1829’da Mısır’ın Osmanlı hükümdarlarından Fransa’ya hediye edildi, 1839’da bu bölgeye taşındı. Aslen 3300 yıllık dikilitaş, Mısır’da Luksor Tapınağı’nın girişinde bulundu. .

Bu noktadan itibaren batıdaki Eyfel Kulesi’ni ve Fransa Denizcilik Bakanlığı’nın taş binalarını ve kuzeydeki Hôtel de Crillon’u görebilirsiniz.

7

Tuileries Bahçeleri Ağaç Astarlı Yolu

Tuileries Bahçeleri İle Yürüyün - Paris - Fransa
Tuileries Bahçeleri – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Concorde Meydanı’ndan doğuya doğru devam edince, şimdi Tuileries Bahçeleri’nde çınar ağaçları ile kaplı yollarda yürüyebiliriz. Bu, Champs-Élysées’in batısındaki alışveriş bölgesinin gürültüsünden sessiz bir soluk. Sayısız bankta duraklayabilir, gölgede dinlenebilir ve herkesin geçmesini izleyebilirsiniz. Çınar ağaçlarının yer aldığı bu bölüm, çeyrek mil veya yarım kilometre boyunca uzanır.

8

Tuileries Gardens Grand Carré – Çiçeklik

Tuileries Bahçeleri - Paris - Fransa
Tuileries Bahçeleri – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Şimdi, Grand Carré’deki Tuileries Bahçeleri’nin açık doğu ucuna ulaşıyoruz. Burada resmi çiçek yataklarının tadını çıkarabilir ve orjinalinin 1500’lerin ortalarında Catherine de Medici’nin bahçeleri olarak nasıl düzenlendiğini görebilirsiniz.

Ziyaretimde geçici bir sanat enstalasyonunda kocaman beyaz bir tüp vardı. Bu, Adrián Villar Rojas’ın “Topraklar için Şiir” adlı geçici heykeliydi.

Bu meydanın uzak doğu ucunda, Arc de Triomphe’den iki mil yürüdüm.

9

Arc de Triomphe du Carrousel

Arc de Triomphe du Carrousel - Paris - Fransa
Arc de Triomphe du Carrousel – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Tuileries Bahçeleri’nin doğu ucuna ulaşıyoruz ve Napolyon’un zaferlerine, Arc de Triomphe du Carrousel’e bir başka zafer kemeri görüyoruz. Çitler batıya bakan bir fan oluşturur.

Arc de Triomphe’den iki mil ötede yürüdüm ve hedefime, Louvre Müzesi’ne ulaşmak için bir sokak geçidi daha var.

10

Louvre Müzesi’nin Piramidi

Louvre Piramidi - Paris - Fransa
Louvre Piramidi – Paris – Fransa. Wendy Bumgardner © 2011

Arc de Triomphe’den Champs-Elysees’den aşağıya ve Tuileries Bahçeleri’nden Louvre Müzesi Piramidi’ne kadar 2.25 mil veya neredeyse dört kilometre yürüdük.

Louvre Müzesi, Mona Lisa, Kanatlı Zafer, Venüs de Milo ve iki Vermeere ev sahipliği yapan dünyanın en büyük sanat müzelerinden biridir. Burada fitness yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz ve içeride gezmek istiyorsanız “müze karışık” hızına geçmelisiniz.

Piramit girişi üzerinden girerseniz, bilet satın alıp mağazaları (ve ücretsiz tuvaletleri) ziyaret etmeden önce güvenlik ekranından geçeceksiniz.

Sadece duraklamak ve alışveriş yapmak, Starbucks’ta kahve içmek ve Apple mağazasında ücretsiz Wi Fi’ye giriş yapmak istiyorsanız, Rue de Rivoli’den Carrousel du Louvre alışveriş merkezine girin. Ayrıca, adımlarınızı takip etmek istemiyorsanız sizi Arc de Triomphe veya diğer Paris konumlarına geri götürmek için Metro’ya da erişebilirsiniz.


Yorum Yap

    Yorum Yap